Rozporządzenie wykonawcze 2023/1757 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych bensulfuron, chloromekwat, chlorotoluron, chlomazon, daminozyd, deltametryna, eugenol, fludioksonil, flufenacet, flumetralina, fostiazat, geraniol, MCPA, MCPB, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, fluorek sulfurylu, tebufenpirad, tymol i tritosulfuron

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1757
z dnia 11 września 2023 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych bensulfuron, chloromekwat, chlorotoluron, chlomazon, daminozyd, deltametryna, eugenol, fludioksonil, flufenacet, flumetralina, fostiazat, geraniol, MCPA, MCPB, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, fluorek sulfurylu, tebufenpirad, tymol i tritosulfuron
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 17 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 78 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/EWG 2  uznaje się za zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 i są one wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 3 . Substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 są wymienione w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011, a substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 jako substancje kwalifikujące się do zastąpienia są wymienione w części E tego załącznika.

(2) Substancje czynne bensulfuron, chloromekwat, chlorotoluron, chlomazon, daminozyd, deltametryna, fludioksonil, flufenacet, fostiazat, MCPA, MCPB, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, fluorek sulfurylu, tebufenpirad i tritosulfuron są wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011. Substancje czynne eugenol, geraniol i tymol są wymienione w części B, a substancja czynna flumetralina w części E tego załącznika.

(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1480 4  przedłużono okres zatwierdzenia substancji czynnych bensulfuron, chlorotoluron, chlomazon, daminozyd, deltametryna, fludioksonil, flufenacet, fostiazat, MCPA, MCPB, prosulfokarb, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu i tebufenpirad do dnia 31 października 2023 r., substancji czynnych chloromekwat, propachizafop, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P- tefurylowy i tritosulfuron - do dnia 30 listopada 2023 r., a substancji czynnej flumetralina - do dnia 11 grudnia 2023 r.

(4) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/184 5  przedłużono do dnia 31 października 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnej fluorek sulfurylu.

(5) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 546/2013 6  zatwierdzenie substancji czynnej eugenol wygasa z dniem 30 listopada 2023 r.

(6) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 570/2013 7  zatwierdzenie substancji czynnej geraniol wygasa z dniem 30 listopada 2023 r.

(7) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 568/2013 8  zatwierdzenie substancji czynnej tymol wygasa z dniem 30 listopada 2023 r.

(8) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 9  złożono wnioski i dodatkową dokumentację dotyczące odnowienia zatwierdzenia każdej z tych substancji czynnych. Odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawców oznajmiły, że wszystkie te wnioski spełniają kryteria formalne.

(9) W odniesieniu do substancji czynnych chloromekwat, eugenol, flumetralina, fostiazat, geraniol, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofeno- lan sodu, fluorek sulfurylu, tebufenpirad i tymol ocena ryzyka na podstawie art. 11 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 nie została jeszcze zakończona przez odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawców.

(10) W odniesieniu do substancji czynnych bensulfuron, chlorotoluron, deltametryna, MCPA i MCPB Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") potrzebuje dodatkowego czasu na sformułowanie wniosków, co wymaga, w stosownych przypadkach, konsultacji z ekspertami. Ponadto Komisja potrzebuje więcej czasu na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.

(11) W odniesieniu do substancji czynnych chlomazon, daminozyd, fludioksonil, flufenacet i tritosulfuron Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a akapit pierwszy rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, a wnioskodawcy przedłożyli te informacje w terminie określonym przez Urząd. Urząd potrzebuje jednak dodatkowego czasu na ocenę otrzymanych informacji i ustalenie, czy można oczekiwać, że substancje czynne spełniają kryteria zatwierdzenia, a Komisja - na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.

(12) Biorąc pod uwagę to, że prawdopodobnie nie będzie można podjąć decyzji w sprawie odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych przed upływem ich odpowiednich okresów zatwierdzenia w dniach 31 października 2023 r., 30 listopada 2023 r. i 11 grudnia 2023 r. oraz że przyczyny opóźnień w procedurach odnowienia są poza kontrolą odpowiednich wnioskodawców, należy przedłużyć okresy zatwierdzenia tych substancji czynnych, aby umożliwić zakończenie wymaganych ocen i sfinalizowanie regulacyjnych procedur podejmowania decyzji w sprawie odpowiednich wniosków o odnowienie zatwierdzenia.

(13) Ponieważ ocena ryzyka nie została jeszcze zakończona przez państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawców, oraz ze względu na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych chloromekwat, fostiazat, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P- etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, fluorek sulfu- rylu i tebufenpirad należy ustalić na trzydzieści dziewięć miesięcy, a dla substancji czynnych eugenol, flumetralina, geraniol i tymol - na dwadzieścia dziewięć miesięcy.

(14) Jako że Urząd potrzebuje dodatkowego czasu na sformułowanie wniosków z oceny ryzyka w odniesieniu do substancji czynnych bensulfuron, chlorotoluron, deltametryna, MCPA i MCPB, co wymaga, w stosownych przypadkach, konsultacji z ekspertami, okres przedłużenia zatwierdzenia dla tych substancji czynnych należy ustalić na trzydzieści trzy i pół miesiąca.

(15) Z uwagi na to, że Urząd zwrócił się o dodatkowe informacje do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnej daminozyd należy ustalić na dwadzieścia dwa i pół miesiąca, a ponieważ na ocenę tych informacji potrzebny jest dodatkowy czas, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych chlomazon, fludioksonil, flufenacet i tritosulfuron należy ustalić na dziewiętnaście i pół miesiąca.

(16) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.

(17) Jeżeli Komisja przyjmie rozporządzenie stanowiące, że zatwierdzenie substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, nie zostaje odnowione, Komisja wyznaczy taką samą datę wygaśnięcia jak data obowiązująca przed przyjęciem niniejszego rozporządzenia lub ustali ją na dzień wejścia w życie rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W przypadkach gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej wymienionej w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja wyznaczy, stosownie do okoliczności, najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.

(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 września 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się następujące zmiany:
1.
w części A wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 40: "Deltametryna", datę zastępuje się datą

"15 sierpnia 2026 r.";

2)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 65: "Flufenacet", datę zastępuje się datą

"15 czerwca 2025 r.";

3)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 69: "Fostiazat", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

4)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 102: "Chlorotoluron", datę zastępuje się datą

"15 sierpnia 2026 r.";

5)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 104: "Daminozyd", datę zastępuje się datą

"15 września 2025 r.";

6)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 107: "MCPA", datę zastępuje się datą

"15 sierpnia 2026 r.";

7)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 108: "MCPB", datę zastępuje się datą

"15 sierpnia 2026 r.";

8)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 160: "Prosulfokarb", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

9)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 161: "Fludioksonil", datę zastępuje się datą

"15 czerwca 2025 r.";

10)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 162: "Chlomazon", datę zastępuje się datą

"15 czerwca 2025 r.";

11)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 186: "Tritosulfuron", datę zastępuje się datą

"15 lipca 2025 r.";

12)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 271: "Bensulfuron", datę zastępuje się datą

"15 sierpnia 2026 r.";

13)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 272: "5-nitrogwajakolan sodu", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

14)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 273: "orto-nitrofenolan sodu", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

15)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 274: "p-nitrofenolan sodu", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

16)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 275: "Tebufenpirad", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

17)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 276: "Chloromekwat", datę zastępuje się datą

"28 lutego 2027 r.";

18)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 278: "Propachizafop", datę zastępuje się datą

"28 lutego 2027 r.";

19)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 279: "Chizalofop-P-etylowy" i "Chizalofop-P- tefurylowy", datę zastępuje się datą

"28 lutego 2027 r.";

20)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 307: "Fluorek sulfurylu", datę zastępuje się datą

"31 stycznia 2027 r.";

2.
w części B wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 45: "Eugenol", datę zastępuje się datą

"30 kwietnia 2026 r.";

2)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 46: "Geraniol", datę zastępuje się datą

"30 kwietnia 2026 r.";

3)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 47: "Tymol", datę zastępuje się datą

"30 kwietnia 2026 r.";

3.
w części E wprowadza się następujące zmiany: w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 1: "Flumetralina", datę zastępuje się datą

"11 maja 2026 r.".

1 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.
2 Dyrektywa Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotycząca wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 230 z 19.8.1991, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych (Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1480 z dnia 7 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: 2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa), 8-hydroksychinolina, amidosulfuron, bensulfuron, bifenoks, chloromekwat, chlorotoluron, klofentezyna, chlomazon, daminozyd, deltametryna, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, esfenwalerat, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, fenpyrazamina, fludioksonil, flufenacet, flumetralina, fostiazat, lenacyl, MCPA, MCPB, nikosulfuron, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, proheksadion, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, orto-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, siarka, tebufenpirad, tetrakonazol, trialat, triflusulfuron i tritosulfuron (Dz.U. L 233 z 8.9.2022, s. 43).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/184 z dnia 7 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: FEN 560 (zwanego także kozieradką pospolitą lub sproszkowanymi nasionami kozieradki pospolitej) i fluorku sulfurylu (Dz.U. L 34 z 8.2.2018, s. 10).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 546/2013 z dnia 14 czerwca 2013 r. w sprawie zatwierdzenia substancji czynnej eugenol, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 163 z 15.6.2013, s. 17).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 570/2013 z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie zatwierdzenia substancji czynnej geraniol, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 168 z 20.6.2013, s. 18).
8 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 568/2013 z dnia 18 czerwca 2013 r. w sprawie zatwierdzenia substancji czynnej tymol, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 167 z 19.6.2013, s. 33).
9 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 z dnia 18 września 2012 r. ustanawiające przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 252 z 19.9.2012, s. 26), które ma nadal zastosowanie do procedury odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych na mocy art. 17 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1740 z dnia 20 listopada 2020 r. ustanawiającego przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, oraz uchylającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 (Dz.U. L 392 z 23.11.2020, s. 20).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.224.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1757 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych bensulfuron, chloromekwat, chlorotoluron, chlomazon, daminozyd, deltametryna, eugenol, fludioksonil, flufenacet, flumetralina, fostiazat, geraniol, MCPA, MCPB, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, o-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, fluorek sulfurylu, tebufenpirad, tymol i tritosulfuron
Data aktu: 11/09/2023
Data ogłoszenia: 12/09/2023
Data wejścia w życie: 02/10/2023