RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2020/1999 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jej art. 5 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/1999.
(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydanym w imieniu Unii Europejskiej w sprawie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka świadczy o tym, że Unia jest zdeterminowana, by wzmocnić swoją rolę w zaradzaniu poważnym pogwałceniom i naruszeniom praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, by wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
(3) Unia jest zaniepokojona ciągłym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w Rosji. Nieuzasadniona i niczym niesprowokowana wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie zaostrzyła wewnętrzne represje w Rosji - drastycznie ograniczono wolność opinii i wypowiedzi oraz wolność mediów, a także wprowadzono cenzurę na temat wojny.
(4) Unia nadal zdecydowanie potępia poważne rozszerzenie restrykcyjnych przepisów i systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka, a także niesłabnące represje wobec niezależnych mediów, poszczególnych dziennikarzy, członków opozycji politycznej i innych krytycznych głosów.
(5) Unia zdecydowanie potępia politycznie motywowany wyrok moskiewskiego sądu skazujący opozycjonistę, prode- mokratycznego działacza i otwartego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego na 2,5 roku więzienia i przedłużenie tego wyroku o kolejne 9 lat.
(6) Unia zdecydowanie potępia politycznie motywowany wyrok moskiewskiego sądu skazujący opozycjonistę, prode- mokratycznego działacza i otwartego krytyka Kremla Władimira Karę-Murzę na 25 lat więzienia.
(7) Unia wzywa Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich osób uwięzionych pod politycznie motywowanymi zarzutami.
(8) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 należy dodać dwanaście osób i pięć podmiotów.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji (WPZiB) 2020/1999,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: