a także mając na uwadze, co następuje:(1) Sporządzając plany restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinny się upewnić, że uwzględniają wszystkie elementy, o których mowa w art. 12 ust. 7 lit. a)-s) rozporządzenia (UE) 2021/23. Standardy określające treść planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinny być wystarczająco szczegółowe, aby zapewnić ukierunkowanie planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i ich przydatność we wdrażaniu strategii restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, zapewniając jednocześnie wystarczającą elastyczność w celu uwzględnienia krajowych ram prawnych w obszarze prawa dotyczącego niewypłacalności, a także w celu uwzględnienia charakteru i złożoności działalności w zakresie rozliczania prowadzonej przez CCP.
(2) Chociaż wszystkie elementy określające treść planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji uregulowane w art. 12 rozporządzenia (UE) 2021/23 powinny zostać ujęte w planie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinien zapewnić, aby elementy te zostały odzwierciedlone w planie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem specyfiki kontrahenta centralnego (CCP), np. charakteru i złożoności prowadzonej przez niego działalności w zakresie rozliczania.
(3) Streszczenie głównych elementów planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, o którym mowa w art. 12 ust. 7 lit. a) rozporządzenia (UE) 2021/23, powinno być zwięzłe i dotyczyć konkretnych kwestii, lecz powinno jednocześnie zawierać wystarczające wyjaśnienia, aby uwzględnić najważniejsze elementy planu, które mają zostać ujawnione CCP. Streszczenie to powinno uświadomić CCP, jakie kluczowe działania powinien być w stanie przeprowadzić i jakie dane powinien być w stanie dostarczyć. Streszczenie powinno koncentrować się na kwestiach, w których plan ten może mieć istotny wpływ na planowanie naprawy i zarządzania kryzysowego CCP, i doprecyzować wszelkie oczekiwania ze strony CCP dotyczące współpracy na etapie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz środków, które mogą wpłynąć na funkcje CCP.
(4) W celu zapewnienia ogólnej odpowiedniości i proporcjonalności planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, powinien on zawierać scenariusze i strategie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinien dysponować instrumentami w formie różnych rodzajów możliwych scenariuszy, w tym ich kombinacji, aby stworzyć odpowiednie i właściwe scenariusze w odniesieniu do CCP oraz wykazem kluczowych kwestii, które należy uwzględnić przy ustanawianiu strategii restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji na potrzeby scenariuszy restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.
(5) Aby uwzględnić specyfikę mających zastosowanie krajowych ram prawnych w obszarze prawa dotyczącego niewypłacalności, organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinny dysponować elastycznością umożliwiającą staranne rozważenie niektórych aspektów planowania restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, takich jak mechanizm określony w art. 60 rozporządzenia (UE) 2021/23 oraz wszelkich różnic między kolejnością wierzycieli zgodną z krajowymi postępowaniami upadłościowymi a kolejnością pokrywania strat ustanowioną na podstawie tego rozporządzenia. Taką ogólną elastyczność potwierdzono w niniejszym rozporządzeniu, w którym przedstawiono elementy wymagające odzwierciedlenia w planie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji bez uszczerbku dla przepisów dotyczących elastyczności wymaganej na podstawie rozporządzenia (UE) 2021/23. Elementy wyszczególnione w niniejszym rozporządzeniu nie stoją również na przeszkodzie ustaleniu przez organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji innych aspektów wymagających odzwierciedlenia w planie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.
(6) W celu ułatwienia i zapewnienia skutecznego wdrożenia planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji istotne jest, aby w przypadku, gdy organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji inaczej oceni niektóre aspekty CCP niż CCP dokonał tego we własnej ocenie w ramach planu naprawy, różnice takie uwzględnia się w świetle ich wpływu na szybkie wdrożenie planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. W związku z tym w przypadku zidentyfikowania jakichkolwiek różnic organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinien uwzględnić je w planie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i dokonać ich oceny, aby zrozumieć, jaki mają wpływ na wdrożenie tego planu, o ile mają taki wpływ.
(7) W celu zapewnienia, aby plany restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji mogły zostać w razie potrzeby w odpowiednim czasie skutecznie wdrożone, istotne jest, by organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji przeprowadziły "test kontrolny" zastosowania zamierzonego planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w stopniu, w jakim jest to możliwe, szczegółowo kontrolując procesy i procedury. Kontrola taka powinna obejmować przesłanie e-maili i informacji w celu zapewnienia, aby wszelkie zaplanowane wcześniej działania związane ze sposobem i terminem poczynienia niektórych kroków oraz zgromadzenia niektórych informacji były możliwe do zrealizowania w warunkach skrajnych, oraz aby usunąć wszystkie stwierdzone przeszkody i zapewnić w ten sposób w możliwie największym stopniu prawdopodobieństwo przestrzegania szacunkowych ram czasowych.
(8) W celu zapewnienia, aby kluczowi pracownicy pozostali w CCP podczas etapu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinien starać się dokonać oceny i przewidzieć struktury zachęt, które ma zastosować, w miarę możliwości nie tylko związane z przyszłymi zyskami CCP, lecz również bezpośrednie wynagrodzenia, i powinien rozważyć w jaki sposób zapewnić wystarczającą liczbę personelu, uwzględniając w stosownych przypadkach zatrudnienie krótkoterminowe, wymiany, tymczasowe przydziały lub uzgodnienia z pracownikami w ramach doradztwa, tak aby CCP posiadał kompetencje, których potrzebuje.
(9) Aby zapewnić szybką i skuteczną współpracę z organami, na których obszary kompetencji upadłość CCP miałaby wpływ i które mają swoje przedstawicielstwo w kolegium ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zdefiniowanym w art. 4 rozporządzenia (UE) 2021/23, organ ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji powinien przygotować uzgodnienia dotyczące powiadamiania kolegium ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i przekazywania wszelkich istotnych informacji oraz regularnie kontrolować takie uzgodnienia.
(10) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) po konsultacji z Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego.
(11) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych ustanowionej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 2 ,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 14 marca 2023 r.