Decyzja wykonawcza 2022/706 ustanawiająca zasady stosowania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE w odniesieniu do kryteriów i procedur uznawania długoterminowego zaangażowania i nadzwyczajnych wkładów na rzecz Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/706
z dnia 5 maja 2022 r.
ustanawiająca zasady stosowania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE w odniesieniu do kryteriów i procedur uznawania długoterminowego zaangażowania i nadzwyczajnych wkładów na rzecz Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 2884)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 6 maja 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności 1 , w szczególności jej art. 32 ust. 1 lit. hb),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja nr 1313/2013/UE stanowi, że Komisja może przyznawać medale, aby wyrazić uznanie i uhonorować długoterminowe zaangażowanie i nadzwyczajne wkłady na rzecz Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ("unijny mechanizm").

(2) Aby przyznawać takie medale w ramach unijnego mechanizmu ("medale UMOL"), Komisja powinna określić kryteria i procedury uznawania długoterminowego zaangażowania i nadzwyczajnych wkładów na rzecz tego mechanizmu.

(3) Biorąc pod uwagę międzysektorowe podejście do pomocy udzielanej w ramach unijnego mechanizmu, medale UMOL powinny być przyznawane obywatelom Unii i państw trzecich, w tym członkom personelu zaangażowanego w ochronę ludności i zarządzanie klęskami i katastrofami, personelu wojskowego państw członkowskich lub personelu innych właściwych organów lub instytucji, za wkład wniesiony na rzecz mechanizmu. Medale UMOL mogą być przyznawane osobom fizycznym lub modułom, w tym zespołom interwencyjnym i zespołom wsparcia technicznego, oraz innym zdolnościom reagowania zarejestrowanym we Wspólnym Systemie Łączności i Informacji w Sytuacjach Nadzwyczajnych ("CECIS").

(4) Aby uwzględnić cały cykl zarządzania klęskami i katastrofami, zakres przedmiotowy uznawania i honorowania długoterminowego zaangażowania i nadzwyczajnych wkładów na rzecz unijnego mechanizmu powinien obejmować działania w zakresie zapobiegania, gotowości i reagowania.

(5) Zgodnie z art. 20a ust. 3 decyzji nr 1313/2013/UE Komisja powinna przyznawać dwa rodzaje medali UMOL: medal za długoterminowe zaangażowanie i medal za nadzwyczajny wkład. Należy zatem określić kryteria kwalifikowal- ności dla każdego rodzaju medalu.

(6) Medale UMOL zostały wprowadzone do unijnego mechanizmu decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/420 2 , dlatego okres, który należy uwzględnić przy ustalaniu kwalifikowalności potencjalnych kandydatów do tej nagrody, należy ustalić z uwzględnieniem daty przyjęcia wspomnianej decyzji, tj. 21 marca 2019 r.

(7) Komisja i państwa członkowskie powinny być uprawnione do nominowania potencjalnych kandydatów. W celu oceny potencjalnych kandydatów wszelkie takie nominacje powinna weryfikować komisja konkursowa składającą się z przedstawicieli Komisji. Komisja konkursowa powinna zwoływać posiedzenia, aby przedstawiać Komisji zalecenia umożliwiające podjęcie decyzji w sprawie medali UMOL.

(8) Aby w odpowiedni sposób uhonorować zdobywców medalu, medale UMOL należy przyznawać podczas oficjalnej uroczystości, takiej jak Europejskie Forum Ochrony Ludności lub inne oficjalne uroczystości organizowane doraźnie.

(9) Aby nagrody miały inkluzywny charakter i służyły promowaniu równości, decyzje o przyznaniu medali UMOL powinny uwzględniać kwestie równowagi płci i rozmieszczenie geograficzne.

(10) Aby zapewnić przejrzystość, Komisja powinna prowadzić rejestr przyznanych medali UMOL.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Ochrony Ludności, o którym mowa w art. 33 ust. 1 decyzji nr 1313/2013/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsza decyzja określa kryteria i procedury przyznawania medali w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ("medale UMOL") w celu wyrażenia uznania i uhonorowania długoterminowych zobowiązań i nadzwyczajnych wkładów na rzecz Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ("unijny mechanizm").

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

1)
"osoba o nieskazitelnym charakterze i reputacji" oznacza osobę, która nigdy nie była skazana;
2)
"nadzwyczajna odwaga" oznacza wyjątkową odwagę lub przekraczającą oczekiwania niezłomność wykazaną w działaniu;
3)
"wyjątkowe i zasługujące na wyróżnienie osiągnięcie" oznacza osiągnięcie na bardzo wysokim poziomie, które wykracza poza to, co uznaje się za przeciętne i typowe.
Artykuł  3

Rodzaje medali UMOL

1. 
Komisja przyznaje następujące dwa rodzaje medali UMOL:
a)
medal za długoterminowe zaangażowanie;
b)
medal za nadzwyczajny wkład.
2. 
Zdobywcy medalu nie są uprawnieni do żadnych korzyści finansowych.
3. 
Dany rodzaj medalu UMOL nie może być przyznany więcej niż raz tej samej osobie fizycznej ani tym samym modułom, zespołom interwencyjnym, zespołom wsparcia technicznego oraz innym zdolnościom reagowania. Medale mogą być przyznawane pośmiertnie.
Artykuł  4

Kwalifikowalność

1. 
Medale UMOL mogą być przyznawane następującym osobom fizycznym za ich wkład w unijny mechanizm:
a)
członkowie personelu zajmującego się ochroną ludności i zarządzaniem klęskami i katastrofami z państw członkowskich lub państw uczestniczących w unijnym mechanizmie;
b)
członkowie innych organów, podmiotów lub instytucji wnoszących wkład w działania prowadzone w ramach unijnego mechanizmu;
c)
obywatele Unii lub obywatele państw trzecich.

Osoby fizyczne muszą być osobami o nieskazitelnym charakterze i reputacji.

2. 
Medale UMOL mogą być także przyznawane następującym podmiotom za ich wkład w unijny mechanizm:
a)
moduły powołane zgodnie z decyzją nr 1313/2013/UE;
b)
zespoły interwencyjne zgodnie z definicją w art. 2 pkt 4 decyzji wykonawczej Komisji 2014/762/UE 3 ;
c)
zespoły wsparcia technicznego zgodnie z definicją w art. 2 pkt 5 decyzji wykonawczej 2014/762/UE;
d)
inne zdolności reagowania, o których mowa w art. 9 ust. 4 decyzji nr 1313/2013/UE.

Podmioty te muszą być zarejestrowane we Wspólnym Systemie Łączności i Informacji w Sytuacjach Nadzwyczajnych ("CECIS").

3. 
Do medali UMOL nie kwalifikuje się personel Unii podlegający regulaminowi pracowniczemu urzędników Unii Europejskiej i warunkom zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, ustanowionym rozporządzeniem Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 4 .
Artykuł  5

Okres kwalifikowalności

Okres kwalifikowalności w odniesieniu do przyznawania medali UMOL rozpoczyna się w dniu 21 marca 2019 r.

Artykuł  6

Medal za długoterminowe zaangażowanie

Medal UMOL za długoterminowe zaangażowanie można przyznać kwalifikującym się kandydatom, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, o ile spełniają jeden z poniższych warunków:

a)
przynajmniej trzykrotnie zostali oddelegowani, by uczestniczyć w operacjach reagowania w ramach unijnego mechanizmu;
b)
wykazali się długoterminowym zaangażowaniem zawodowym w działania w zakresie zapobiegania lub działania w zakresie zapewniania gotowości w ramach unijnego mechanizmu. Za potwierdzenie ich zaangażowania przyjmuje się czas poświęcony przez kwalifikujących się kandydatów na takie działania.
Artykuł  7

Medal za nadzwyczajny wkład

Medal UMOL za nadzwyczajny wkład można przyznać kwalifikującym się kandydatom, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, o ile spełniają jeden z poniższych warunków:

a)
w trakcie operacji reagowania w ramach unijnego mechanizmu wykazali się aktem nadzwyczajnej odwagi, wyjątkowym i zasługującym na wyróżnienie osiągnięciem lub działaniem wykraczającym poza to, czego można by racjonalnie oczekiwać;
b)
poprzez wyjątkowe i zasługujące na wyróżnienie osiągnięcie przyczynili się do rozwoju unijnego mechanizmu w szerokim znaczeniu.
Artykuł  8

Nominacja

1. 
Komisja oraz państwa członkowskie mogą przedkładać komisji konkursowej nominacje celem przyznania:
a)
medali UMOL za długoterminowe zaangażowanie w oparciu o kryteria określone w art. 6;
b)
medali UMOL za nadzwyczajny wkład w oparciu o kryteria określone w art. 7.
2. 
Komisja, za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, dokonuje regularnych przeglądów nominacji i informuje komisję konkursową o spełnieniu kryteriów wskazanych w art. 6 zostały spełnione.
Artykuł  9

Komisja konkursowa i decyzja o przyznaniu medalu

1. 
Powołuje się komisję konkursową, która dokonuje przeglądu nominacji przedłożonych przez Komisję lub państwa członkowskie zgodnie z art. 8 oraz przekazuje Komisji zalecenia dotyczące przyznania medali UMOL.
2. 
W skład komisji konkursowej wchodzi trzech przedstawicieli Komisji.
3. 
Komisja zwołuje komisję konkursową co najmniej na jeden miesiąc przed uroczystością, o której mowa w art. 11 ust. 1.

Podejmując decyzję o przyznaniu medali UMOL, komisja konkursowa bierze pod uwagę kwestie równowagi płci i rozmieszczenie geograficzne.

Artykuł  10

Odebranie przyznanego medalu UMOL i rezygnacja z takiego medalu

1. 
Komisja odbiera każdy przyznany medal UMOL w przypadku skazania lub wszelkiego działania, które jest niegodne lub godzi w interesy Unii.
2. 
Zdobywcy medalu UMOL mają prawo do rezygnacji z przyznanego medalu.
Artykuł  11

Uroczystość przyznania medali UMOL

1. 
Medale UMOL przyznaje się w trakcie Europejskiego Forum Ochrony Ludności lub, w stosownych przypadkach, w trakcie oficjalnych uroczystości organizowanych doraźnie.
2. 
Medale UMOL wręcza zdobywcom lub ich przedstawicielom przedstawiciel Komisji.
3. 
Jeśli zdobywcą medalu UMOL jest moduł, zespół interwencyjny, zespół wsparcia technicznego lub inna zdolność reagowania, medal wręczany jest szefowi zespołu lub ich przedstawicielowi, który odbiera go w imieniu odpowiedniego modułu, zespołu interwencyjnego, zespołu wsparcia technicznego lub innej zdolności reagowania.
Artykuł  12

Wzór i internetowy rejestr publiczny

1. 
Komisja ustala wzór i model medali UMOL.
2. 
Komisja prowadzi publiczny internetowy rejestr zdobywców medalu UMOL.
Artykuł  13

Sposób noszenia medali UMOL

Sposób noszenia medali UMOL określają odpowiednie przepisy państwa, z którego pochodzi zdobywca.

Artykuł  14

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 maja 2022 r.
W imieniu Komisji
Janez LENARCIC
Członek Komisji
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 924.
2 Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/420 z dnia 13 marca 2019 r. zmieniająca decyzję nr 1313/2013/UE w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Dz.U. L 77I z 20.3.2019, s. 1).
3 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/762/UE z dnia 16 października 2014 r. ustanawiająca zasady wdrażania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności oraz uchylająca decyzje Komisji 2004/277/WE, Euratom oraz 2007/606/WE, Euratom (Dz.U. L 320 z 6.11.2014, s. 1).
4 Rozporządzenie Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiające regulamin pracowniczy urzędników Wspólnot Europejskich i warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot oraz ustanawiające specjalne środki stosowane tymczasowo wobec urzędników (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.132.102

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/706 ustanawiająca zasady stosowania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE w odniesieniu do kryteriów i procedur uznawania długoterminowego zaangażowania i nadzwyczajnych wkładów na rzecz Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności
Data aktu: 05/05/2022
Data ogłoszenia: 06/05/2022
Data wejścia w życie: 06/05/2022