DECYZJA RADY (UE) 2022/655
z dnia 11 kwietnia 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz regulaminów wewnętrznych Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i innych organów ustanowionych przez Radę Partnerstwa oraz ustanowienia wykazu podkomitetów, do stosowania tej Umowy
a także mając na uwadze, co następuje:1) Kompleksowa i wzmocniona umowa o partnerstwie między Unią Europejską, Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony 1 (zwana dalej "Umową") została podpisana w Brukseli w dniu 24 listopada 2017 r. i jest stosowana tymczasowo od dnia 1 czerwca 2018 r.
2) Art. 362 i 363 Umowy ustanawiają Radę Partnerstwa i Komitet Partnerstwa w celu ułatwienia funkcjonowania Umowy.
3) Zgodnie z art. 362 ust. 4 Umowy Rada Partnerstwa ma ustanowić swój regulamin wewnętrzny. Zgodnie z art. 363 ust. 4 Umowy określa ona w swoim regulaminie wewnętrznym obowiązki i zasady funkcjonowania Komitetu Partnerstwa.
4) Przyjęcie regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa i regulaminu wewnętrznego Komitetu Partnerstwa jest konieczne w celu zapewnienia skutecznego funkcjonowania Umowy.
5) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2018/104 2 , w okresie tymczasowego stosowania Umowy Rada Partnerstwa może podejmować jedynie decyzje dotyczące spraw, które wchodzą w zakres tymczasowego stosowania Umowy określonego w tej decyzji.
6) Zgodnie z art. 364 ust. 2 Umowy Rada Partnerstwa może podjąć decyzję o ustanowieniu podkomitetów i innych organów w poszczególnych dziedzinach, które mogą jej pomóc w wykonywaniu jej obowiązków. Ponadto Rada Partnerstwa ma określić w swoim regulaminie wewnętrznym skład, zadania i zasady funkcjonowania takich komitetów i innych organów.
7) Rada Partnerstwa ma przyjąć regulamin wewnętrzny Rady Partnerstwa i regulaminy wewnętrzne Komitetu Partnerstwa oraz podkomitetów i innych organów.
8) Należy określić stanowisko, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa, ponieważ decyzja w sprawie przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Partnerstwa oraz decyzje dotyczące regulaminów wewnętrznych Komitetu Partnerstwa, podkomitetów i innych organów ustanowionych przez Radę Partnerstwa oraz ustalenia wykazu podkomitetów będą dla Unii wiążące.
9) Stanowisko Unii w Radzie Partnerstwa powinno w związku z tym opierać się na dołączonym projekcie decyzji Rady Partnerstwa.
10) Wyrokiem z dnia 2 września 2021 r. w sprawie C-180/20 3 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Rady (UE) 2020/245 4 i decyzji Rady (UE) 2020/246 5 oraz nakazał utrzymanie skutków tych decyzji w oczekiwaniu na nową decyzję, która ma zostać przyjęta przez Radę. W związku z tym Rada powinna przyjąć nową decyzję w sprawie stanowiska Unii w ramach Rady Partnerstwa, która będzie zgodna z tym wyrokiem,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: