Rozporządzenie delegowane 2021/2168 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/2168
z dnia 21 września 2021 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 94 ust. 3, art. 97 ust. 2, art. 118 ust. 1 i 2 oraz art. 122 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom zwierząt przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób. W szczególności w części IV tego rozporządzenia ustanawia się przepisy dotyczące zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni, a także przepisy dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w Unii. W rozporządzeniu (UE) 2016/429 uprawniono również Komisję do przyjęcia przepisów mających na celu uzupełnienie niektórych innych niż istotne elementów tego rozporządzenia w drodze aktów delegowanych.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych W szczególności część II tego rozporządzenia delegowanego określa przepisy dotyczące rejestracji i zatwierdzania zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe, w tym przepisy dotyczące zakładów zajmujących się gromadzeniem oraz zakładów, z których przesyłki jaj wylęgowych lub drobiu są przemieszczane do innego państwa członkowskiego. Ponadto w części III tego rozporządzenia delegowanego ustanowiono przepisy dotyczące identyfikowalności utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych, a w szczególności przepisy dotyczące identyfikowalności utrzymywanego bydła, owiec i kóz oraz oznakowania jaj wylęgowych.

(3) Przepisy ustanowione w niniejszym rozporządzeniu są ze sobą ściśle powiązane i mają zastosowanie do podmiotów przewożących lub utrzymujących zwierzęta lądowe lub jaja wylęgowe. Dlatego też, mając na względzie spójność i uproszczenie przepisów, a także zapewnienie ich skutecznego stosowania i uniknięcie ich powielania, należy je ustanowić w jednym akcie prawnym, a nie rozpraszać w szeregu odrębnych aktów prawnych zawierających liczne odniesienia. Podejście to jest również spójne z jednym z głównych celów rozporządzenia (UE) 2016/429, jakim jest usprawnienie unijnych przepisów dotyczących zdrowia zwierząt, a tym samym uczynienie ich bardziej przejrzystymi i łatwiejszymi w stosowaniu.

(4) Rozporządzenie (UE) 2016/429 stanowi, że podmioty prowadzące wylęgarnie, z których przesyłki jaj wylęgowych lub drobiu są przemieszczane do innego państwa członkowskiego, oraz podmioty prowadzące zakłady, w których utrzymywany jest drób, z których przesyłki drobiu przeznaczonego do innych celów niż ubój lub jaja wylęgowe są przemieszczane do innego państwa członkowskiego, mają wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o zatwierdzenie swoich zakładów. W art. 94 ust. 3 lit. a) tego rozporządzenia uprawniono Komisję do przewidzenia odstępstw od wymogu występowania przez podmioty do właściwego organu z wnioskiem o zatwierdzenie niektórych rodzajów zakładów, które stwarzają nieistotne ryzyko.

(5) Przemieszczanie do innego państwa członkowskiego małych ilości drobiu innego niż ptaki bezgrzebieniowe i jaj wylęgowych takiego drobiu stwarza niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Ponadto podmioty prowadzące zakłady, z których niewielkie ilości takich zwierząt i jaj wylęgowych są przemieszczane do innego państwa członkowskiego, nie mogą ze względów praktycznych spełniać wszystkich wymogów dotyczących zatwierdzenia określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2035. Należy zatem zmienić art. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035, aby przewidzieć odstępstwo dla podmiotów prowadzących wylęgarnie i zakłady, w których utrzymywany jest drób, z których do innego państwa członkowskiego przemieszczanych jest mniej niż 20 sztuk drobiu innego niż ptaki bezgrzebieniowe i mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu innego niż ptaki bezgrzebie- niowe, z obowiązku wystąpienia do właściwego organu z wnioskiem o zatwierdzenie.

(6) Art. 38 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 stanowi, że podmioty utrzymujące bydło zapewniają, aby bydło to było zidentyfikowane za pomocą określonych środków identyfikacji, natomiast art. 38 ust. 2 tego rozporządzenia zezwala podmiotom na zastąpienie tych określonych środków identyfikacji środkami alternatywnymi. Podobnie art. 45 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia delegowanego nakłada na podmioty obowiązek identyfikacji utrzymywanych owiec i kóz za pomocą określonych środków identyfikacji, natomiast w art. 45 ust. 4 tego rozporządzenia zezwala się podmiotom na zastąpienie tych określonych środków identyfikacji środkami alternatywnymi.

(7) Z drugiej strony w art. 269 rozporządzenia (UE) 2016/429 przewidziano możliwość przyjęcia przez państwa członkowskie w pewnych obszarach środków krajowych, które mogą stosować na swoich terytoriach i które są dodatkowe w stosunku do środków określonych w tym rozporządzeniu lub bardziej od nich rygorystyczne. Jednym z tych obszarów są wymogi dotyczące identyfikowalności przesyłek utrzymywanych zwierząt lądowych i materiału biologicznego. Rozporządzenie delegowane (UE) 2019/2035 nie odzwierciedla tej możliwości we właściwy sposób. Art. 38 ust. 2, art. 45 ust. 4 i art. 48 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 należy zatem zmienić, aby doprecyzować, że dana podmiotom utrzymującym bydło, owce lub kozy możliwość identyfikacji tych zwierząt za pomocą alternatywnych środków identyfikacji powinna podlegać zezwoleniu państwa członkowskiego. Wyjaśnia to rolę i odpowiedzialność państw członkowskich stosujących środki krajowe w odniesieniu do zapewnienia właściwego wdrożenia dodatkowych lub bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących identyfikowalności utrzymywanych owiec i kóz oraz bydła, jak przewidziano w art. 269 rozporządzenia (UE) 2016/429.

(8) Art. 76 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 stanowi, że podmioty utrzymujące papugowate zapewniają, by środki identyfikacji papugowatych zawierały widoczny kod identyfikacyjny zwierzęcia. Definicja kodu identyfikacyjnego określona w tym rozporządzeniu delegowanym wykracza jednak poza to, co jest konieczne do identyfikacji papugowatych, i stanowi znaczne obciążenie administracyjne dla państw członkowskich. Należy zatem zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/2035, tak aby na środkach identyfikacji papugowatych widoczny był kod alfanumeryczny, który umożliwia ich identyfikację i zapewnia wystarczający poziom identyfikowalności tych zwierząt, gdy są przemieszczane między państwami członkowskimi.

(9) Art. 80 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 stanowi, że wszystkie jaja wylęgowe muszą być opatrzone niepowtarzalnym numerem zatwierdzenia zakładu pochodzenia. Rozporządzenie (UE) 2016/429 wymaga jednak jedynie zatwierdzenia zakładów wysyłających jaja wylęgowe do innego państwa członkowskiego. Ponadto rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 3  stanowi, że w przypadku gdy przesyłki zawierające mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu innego niż ptaki bezgrzebieniowe przemieszczane są do innego państwa członkowskiego, jaja te muszą pochodzić z zarejestrowanych zakładów. Należy zatem zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/2035, tak aby wyłączyć podmioty prowadzące zakłady, w których utrzymywany jest drób, oraz podmioty prowadzące wylęgarnie, z których przesyłki zawierające mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu innego niż ptaki bez- grzebieniowe przemieszczane są do innego państwa członkowskiego, z obowiązku zapewnienia, by każde jajo wylęgowe oznakowane było niepowtarzalnym numerem zatwierdzenia zakładu pochodzenia. Zmiana ta jest również spójna ze zmianami, które mają zostać wprowadzone niniejszym rozporządzeniem do art. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035.

(10) W art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 ustanowiono wymogi dotyczące zatwierdzania zakładów zajmujących się gromadzeniem zwierząt kopytnych oraz przewidziano, że właściwy organ ma zapewnić, aby takie zakłady spełniały pewne wymogi określone w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia. Część 1 pkt 1 lit. b) załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 stanowi, że zakład może uzyskać zezwolenie na gromadzenie zwierząt kopytnych wyłącznie wtedy, gdy w dowolnym momencie w zakładzie znajdują się wyłącznie zwierzęta kopytne tej samej kategorii z tego samego gatunku i o tym samym statusie zdrowia. Istniejące miejsca gromadzenia mogą jednak obejmować jedno miejsce trzymania zwierząt odseparowane ze względów epidemiologicznych lub więcej takich miejsc. Te odseparowane miejsca trzymania zwierząt powinny być prowadzone w taki sposób, aby zwierzęta trzymane w tych miejscach nie miały ze sobą bezpośredniego ani pośredniego kontaktu. Umożliwia to utrzymywanie w zakładzie zwierząt kopytnych należących do różnych gatunków, kategorii lub o różnym statusie zdrowia, o ile są one trzymane w różnych odseparowanych ze względów epidemiologicznych miejscach trzymania zwierząt. Należy zatem zmienić część 1 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035, aby zapewnić taką możliwość.

(11) Ponadto w art. 15-18 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 przewidziano możliwość włączenia owiec i kóz do tej samej przesyłki, ponieważ oba gatunki podlegają tym samym wymogom w zakresie zdrowia zwierząt określonym w tym rozporządzeniu delegowanym. Na mocy rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 należy również zezwolić na gromadzenie w ramach jednej przesyłki owiec i kóz razem. Należy zatem zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/2035, aby uwzględnić odstępstwo od głównej zasady określonej w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia, zgodnie z którą jedynie zwierzęta kopytne tego samego gatunku mogą być gromadzone razem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2035 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Odstępstwo od wymogu dotyczącego występowania przez podmioty do właściwego organu z wnioskiem o zatwierdzenie niektórych rodzajów zakładów

Na zasadzie odstępstwa od art. 94 ust. 1 lit. a), c) i d) rozporządzenia (UE) 2016/429 podmioty prowadzące następujące rodzaje zakładów nie są zobowiązane do występowania do właściwego organu z wnioskiem o zatwierdzenie swoich zakładów zgodnie z art. 96 ust. 1 tego rozporządzenia:

a) zakłady zajmujące się gromadzeniem zwierząt koniowatych, gdy zwierzęta te są gromadzone do celów zawodów, wyścigów, pokazów, szkoleń, zbiorowych zajęć rekreacyjnych lub działań związanych z pracą, lub w ramach działań hodowlanych;

b) wylęgarnie ptaków żyjących w niewoli.

c) wylęgarnie, z których przesyłki zawierające mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu lub mniej niż 20 sztuk drobiu są przemieszczane do innego państwa członkowskiego;

d) zakłady, w których utrzymywany jest drób, z których przesyłki zawierające mniej niż 20 sztuk drobiu przeznaczonego do innych celów niż ubój lub przesyłki zawierające mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu są przemieszczane do innego państwa członkowskiego.";

2)
art. 38 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) jeden ze zwykłych kolczyków, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, identyfikatorem elektronicznym zatwierdzonym przez właściwy organ państwa członkowskiego, w którym utrzymywane jest bydło, gdy to państwo członkowskie zezwoliło na takie zastąpienie zgodnie z art. 41 ust. 1;";

3)
art. 45 ust. 4 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) jeden ze środków identyfikacji, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, zgodnie z odstępstwami przewidzianymi w art. 46, jeżeli takie odstępstwa są dozwolone przez państwo członkowskie, w którym utrzymywane są owce i kozy, zgodnie z art. 48 ust. 5;";

4)
w art. 48 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 4 skreśla się lit. c);
b)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Państwa członkowskie mogą zezwolić podmiotom na zastąpienie jednego ze środków identyfikacji, o których mowa w art. 45 ust. 2, zgodnie z odstępstwami przewidzianymi w art. 45 ust. 4 w odniesieniu do owiec i kóz utrzymywanych na ich terytorium.";

5)
w art. 76 ust. 1 lit. a), b) i c) otrzymują brzmienie:

"a) przy pomocy obrączki na nogę, wymienionej w załączniku III lit. h), umieszczonej na co najmniej jednej nodze zwierzęcia w taki sposób, by kod alfanumeryczny był widoczny, czytelny i trwały;

lub

b) przy pomocy wszczepianego transpondera, wymienionego w załączniku III lit. e), w taki sposób, by kod alfanumeryczny był czytelny i trwały;

lub

c) przy pomocy tatuażu, wymienionego w załączniku III lit. g), umieszczonego na zwierzęciu w taki sposób, by kod alfanumeryczny był widoczny i trwały.";

6)
art. 80 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 80

Obowiązki podmiotów w zakresie identyfikowalności jaj wylęgowych

1. Podmioty prowadzące zakłady, w których utrzymywany jest drób, oraz podmioty prowadzące wylęgarnie drobiu zapewniają, by każde jajo wylęgowe przemieszczane do innego państwa członkowskiego było oznakowane niepowtarzalnym numerem zatwierdzenia zakładu pochodzenia jaj wylęgowych.

2. Ust. 1 nie ma zastosowania do:

a) podmiotów prowadzących zakłady, w których utrzymywany jest drób, z których przesyłki zawierające mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu innego niż ptaki bezgrzebieniowe przemieszczane są do innego państwa członkowskiego;

b) podmiotów prowadzących wylęgarnie, z których przesyłki zawierające mniej niż 20 jaj wylęgowych drobiu innego niż ptaki bezgrzebieniowe przemieszczane są do innego państwa członkowskiego.";

7)
w załączniku I część 1 punkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wymogi dotyczące izolacji i środków bioasekuracji w zakładach zajmujących się gromadzeniem zwierząt kopytnych, o których to wymogach mowa w art. 5, są następujące:

a) należy zapewnić odpowiednie obiekty izolacyjne dla zwierząt kopytnych;

b) w dowolnym momencie w zakładzie lub w każdym z odseparowanych ze względów epidemiologicznych miejsc trzymania zwierząt w zakładzie mogą znajdować się wyłącznie zwierzęta kopytne tej samej kategorii z tego samego gatunku i o tym samym statusie zdrowia;

c) na zasadzie odstępstwa od wymogu odseparowania gatunków zwierząt kopytnych, o którym mowa w lit. b), zwierzęta z gatunków owiec i kóz mogą być w dowolnym momencie trzymane razem w zakładzie lub w tym samym odseparowanym ze względów epidemiologicznych miejscu trzymania zwierząt w zakładzie;

d) należy wdrożyć odpowiedni system odprowadzania ścieków;

e) obszary, na których utrzymywane są zwierzęta kopytne, oraz wszelkie korytarze, a także materiały i sprzęt, z którymi zwierzęta mają styczność, muszą być czyszczone i odkażane po usunięciu każdej partii zwierząt kopytnych oraz w stosownych przypadkach przed wprowadzeniem nowej partii zwierząt zgodnie z ustalonymi procedurami operacyjnymi;

f) po oczyszczeniu i odkażeniu obiektów, w których utrzymywane są zwierzęta kopytne, a przed przybyciem nowej partii zwierząt kopytnych musi nastąpić odpowiednia przerwa sanitarna.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 21 września 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 115).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w obrębie terytorium Unii (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 140).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.438.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/2168 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych
Data aktu: 21/09/2021
Data ogłoszenia: 08/12/2021
Data wejścia w życie: 11/12/2021