DECYZJA RADY (UE) 2021/2120
z dnia 25 listopada 2021 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Ambasadorów AKP-UE w odniesieniu do zmiany decyzji nr 3/2019 Komitetu Ambasadorów AKP-UE w sprawie przyjęcia środków przejściowych zgodnie z art. 95 ust. 4 umowy o partnerstwie AKP-UE
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 217, w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Umowa o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony 1 (zwaną dalej "umową o partnerstwie AKP-UE") została podpisana w Kotonu w dniu 23 czerwca 2000 r. i weszła w życie w dniu 1 kwietnia 2003 r. Zgodnie z decyzją nr 3/2019 Komitetu Ambasadorów AKP-UE 2 (zwaną dalej "decyzją w sprawie środków przejściowych") umowa ma być stosowana do dnia 30 listopada 2021 r.
(2) Zgodnie z art. 95 ust. 4 akapit pierwszy umowy o partnerstwie AKP-UE we wrześniu 2018 r. rozpoczęto negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie AKP-UE (zwanej dalej "nową umową"). Nowa umowa nie będzie przygotowana w formie pozwalającej na jej stosowanie do dnia 30 listopada 2021 r., przed datą wygaśnięcia obecnych ram prawnych. W związku z tym należy zmienić decyzję w sprawie środków przejściowych w celu dalszego przedłużenia stosowania postanowień umowy o partnerstwie AKP-UE.
(3) Art. 95 ust. 4 akapit drugi umowy o partnerstwie AKP-UE stanowi, że Rada Ministrów AKP-UE przyjmuje wszelkie środki przejściowe, które mogą być niezbędne do momentu wejścia w życie nowej umowy.
(4) Zgodnie z art. 15 ust. 4 umowy o partnerstwie AKP-UE w dniu 23 maja 2019 r. Rada Ministrów AKP-UE przekazała Komitetowi Ambasadorów AKP-UE uprawnienia do przyjmowania środków przejściowych 3 . W związku z tym Komitet Ambasadorów AKP-UE powinien zmienić środki przejściowe zgodnie z art. 95 ust. 4 umowy o partnerstwie AKP-UE.
(5) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Ambasadorów AKP-UE, ponieważ planowany akt będzie wiążący dla Unii.
(6) Postanowienia umowy o partnerstwie AKP-UE będą nadal stosowane w celu utrzymania ciągłości w stosunkach między Unią i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami AKP z drugiej strony. W związku z tym zmieniane środki przejściowe nie mają na celu wprowadzenia zmian do umowy o partnerstwie AKP-UE, o którym mowa w jej art. 95 ust. 3,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: