Decyzja 2021/1838 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2017/824 w sprawie regulaminu pracowniczego Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej

DECYZJA RADY (WPZiB) 2021/1838
z dnia 18 października 2021 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2017/824 w sprawie regulaminu pracowniczego Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając decyzję Rady 2014/401/WPZiB z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej i uchylenia wspólnego działania 2001/555/WPZiB w sprawie ustanowienia Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej 1 , w szczególności jej art. 8 ust. 5,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, pełniącego funkcję przewodniczącego zarządu Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Centrum Satelitarne Unii Europejskiej (SATCEN) jest agencją Unii, powiązaną z organizacjami skoordynowanymi. W świetle niedawnego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej regulamin pracowniczy Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej, przyjęty przez Radę w dniu 15 maja 2017 r. decyzją (WPZiB) 2017/824 2  (zwany dalej "regulaminem pracowniczym SATCEN"), należy dostosować do regulaminu pracowniczego urzędników i warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, określonych w rozporządzeniu Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 3 , jak również do regulaminu pracowniczego Europejskiej Agencji Obrony 4 . W szczególności w regulaminie pracowniczym SATCEN należy ustanowić właściwość Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do rozstrzygania sporów między SATCEN i jego członkami personelu w taki sam sposób jak spory między każdym pracownikiem Unii i jego pracodawcą.

(2) Zarząd SATCEN, na wniosek dyrektora SATCEN, przygotował zmiany do regulaminu pracowniczego SATCEN w celu przyjęcia ich przez Radę,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (WPZiB) 2017/824 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w rozdziale VIII tytuł otrzymuje brzmienie:

"Odwołania";

2)
art. 28 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 28

Odwołania

1. Każda osoba, do której ma zastosowanie niniejszy regulamin pracowniczy, może wystąpić do dyrektora o podjęcie decyzji jej dotyczącej w sprawach objętych niniejszym regulaminem pracowniczym. Dyrektor powiadamia daną osobę o wydanej decyzji wraz z uzasadnieniem w terminie czterech miesięcy od złożenia wniosku. Brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie uznaje się za dorozumianą decyzję odmowną, na którą można złożyć zażalenie zgodnie z kolejnymi ustępami.

2. Każda osoba, do której ma zastosowanie niniejszy regulamin pracowniczy, może złożyć dyrektorowi zażalenie na akt, który ma dla niej niekorzystne skutki; dotyczy to zarówno przypadku wydania decyzji przez dyrektora, jak i nie- przyjęcia środka przewidzianego w niniejszym regulaminie pracowniczym. Zażalenie musi zostać złożone w terminie trzech miesięcy. Bieg tego terminu rozpoczyna się:

a) w dniu opublikowania tego aktu, jeżeli jest to środek o charakterze ogólnym;

b) w dniu powiadomienia zainteresowanej osoby o decyzji, lecz nie później niż w dniu, w którym osoba ta otrzymała takie powiadomienie, jeżeli jest to akt o charakterze indywidualnym; jednakże w przypadku aktu o charakterze indywidualnym, który może mieć niekorzystne skutki dla osoby trzeciej, bieg terminu dla tej osoby trzeciej rozpoczyna się w dniu, w którym otrzymała powiadomienie o tym akcie, lecz nie później niż w dniu jego opublikowania;

c) w dniu, w którym upływa termin wyznaczony na udzielenie odpowiedzi, jeżeli zażalenie dotyczy dorozumianej decyzji odmownej, o której mowa w ust. 1.

3. Dyrektor powiadamia zainteresowaną osobę o swojej decyzji wraz z uzasadnieniem w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia zażalenia. Brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie uznaje się za dorozumianą decyzję odmowną, na którą można złożyć odwołanie zgodnie z ust. 5.

W przypadku odpowiedzi negatywnej członek personelu może zwrócić się z wnioskiem o mediację. Mediacja nie jest obowiązkowa.

4. Dyrektor wyznacza mediatora na okres trzech lat, który może być przedłużony.

Mediator musi być wykwalifikowanym, niezależnym ekspertem prawnym. Dyrektor i dany członek personelu udostępniają mu wszystkie dokumenty, które uznaje on za niezbędne do zbadania sprawy.

Mediator przedstawia swoje wnioski w terminie dwóch miesięcy od dnia, w którym został poinformowany o sprawie.

Wnioski te nie są wiążące dla dyrektora ani dla członka personelu.

Koszty mediacji ponosi SATCEN, jeśli dyrektor odrzuci wnioski mediatora; jeśli to członek personelu odmawia przyjęcia wyników ustaleń, ponosi on 50 % kosztów.

5. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwany dalej "Trybunałem Sprawiedliwości") jest właściwy do rozstrzygania wszelkich sporów między SATCEN a jakąkolwiek osobą, do której ma zastosowanie niniejszy regulamin pracowniczy, w zakresie zgodności z prawem aktu, który ma niekorzystne skutki dla danej osoby w rozumieniu ust. 2.

W sporach o charakterze finansowym Trybunał Sprawiedliwości ma nieograniczone prawo orzekania.

Pracownicy mogą wnieść odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości z zastrzeżeniem, że:

a) odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości przysługuje jedynie w przypadku gdy:

(i) wniesiono wcześniej do dyrektora zażalenie na podstawie ust. 2, z zachowaniem terminu wyznaczonego w tym ustępie, oraz

(ii) zażalenie zostało rozstrzygnięte odmownie w drodze wyraźnej lub dorozumianej decyzji;

b) odwołania na podstawie lit. a) wnosi się w terminie trzech miesięcy. Bieg tego terminu rozpoczyna się:

(i) w dniu powiadomienia o decyzji podjętej w odpowiedzi na zażalenie, lub

(ii) w przypadku odwołania na dorozumianą decyzję rozstrzygającą odmownie zażalenie wniesione na podstawie ust. 2 - w dniu, w którym upływa termin przewidziany na odpowiedź; niemniej jednak, jeśli po dorozumianym odmownym rozstrzygnięciu zażalenia, przed upływem terminu do wniesienia odwołania, zostanie wydana wyraźna decyzja o jego odmownym rozstrzygnięciu, termin wniesienia odwołania zaczyna biec od początku;

c) w drodze odstępstwa od lit. b), po złożeniu dyrektorowi zażalenia zgodnie z ust. 2, zainteresowana osoba może niezwłocznie wnieść odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości, jeżeli do odwołania dołączony jest wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu albo o przyjęcie środków tymczasowych. Postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie głównej zostaje wówczas zawieszone do czasu, gdy zostanie wydana wyraźna lub dorozumiana decyzja o odmownym rozstrzygnięciu zażalenia.";

3)
uchyla się załącznik X.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem 1 listopada 2021 r. Niniejszą decyzję publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 18 października 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
1 Dz.U. L 188 z 27.6.2014, s. 73.
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2017/824 z dnia 15 maja 2017 r. w sprawie regulaminu pracowniczego Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej (Dz.U. L 123 z 16.5.2017, s. 7).
3 Rozporządzenie Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiające regulamin pracowniczy urzędników Wspólnot Europejskich i warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot oraz ustanawiające specjalne środki stosowane tymczasowo wobec urzędników Komisji (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1).
4 Decyzja Rady (UE) 2016/1351 z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie regulaminu pracowniczego Europejskiej Agencji Obrony i uchylająca decyzję 2004/676/WE (Dz.U. L 219 z 12.8.2016, s. 1).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024