Decyzja wykonawcza 2021/626 w sprawie ustanowienia portalu InvestEU i określenia jego specyfikacji technicznej

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/626
z dnia 14 kwietnia 2021 r.
w sprawie ustanowienia portalu InvestEU i określenia jego specyfikacji technicznej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/523 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające Program InvestEU i zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/1017 1 , w szczególności jego art. 26,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Portal InvestEU powinien przyczyniać się do pobudzania i przyspieszania rozwoju i realizacji projektów inwestycyjnych w Unii.

(2) Zgodnie z art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/523 w portalu InvestEU zamieszcza się wyłącznie projekty zgodne z prawem i polityką Unii. Należy określić kryteria kwalifikacji, aby zapewnić spełnienie tego wymogu.

(3) W celu zapewnienia przejrzystego zarządzania portalem InvestEU należy określić jego specyfikację techniczną,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanawia się portal InvestEU. Portal jest zgodny ze specyfikacją techniczną określoną w załączniku.

Artykuł  2

Zamieszczenie projektu w portalu InvestEU następuje pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów kwalifikacji:

a)
minimalna wielkość projektu (lub programu składającego się z mniejszych projektów) mierzona wartością wymaganych inwestycji wynosi 500 000 EUR;
b)
projekt wchodzi w zakres obszarów kwalifikujących się do operacji z zakresu finansowania i inwestycji określonych w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2021/523;
c)
promotor nie jest wykluczony z zamówień finansowanych z budżetu UE ani nie jest objęty sankcjami za poważne wykroczenie zawodowe, działalność przestępczą lub poważne uchybienia w wypełnianiu swoich obowiązków zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 2 ;
d)
projekt nie stanowi działań wyłączonych określonych w pkt B załącznika V do rozporządzenia (UE) 2021/523;
e) 3
 projekt zlokalizowany jest w Unii, w państwie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub w kraju lub terytorium zamorskim powiązanym z państwem członkowskim, jak określono w załączniku II do Traktatu. W przypadku projektu transgranicznego główna część wdrażania projektu odbywa się w Unii, w państwach EFTA lub w kraju lub terytorium zamorskim powiązanym z państwem członkowskim, jak określono w załączniku II do Traktatu;
f)
projekt nie pociąga za sobą ryzyka utraty reputacji przez Komisję;
g) 4
 wdrażanie projektu już rozpoczęto albo planuje się jego rozpoczęcie w terminie trzech lat od daty zgłoszenia do portalu InvestEU;
h)
projekt jest jasno opisany we wniosku o zamieszczenie projektu w portalu jako projekt inwestycyjny, a informacje zawarte we wniosku są dokładne i określają kwotę finansowania niezbędnego do realizacji projektu; oraz
i)
projekt jest zgodny z prawem i polityką Unii.
Artykuł  3

Za zamieszczenie projektu w portalu InvestEU nie pobiera się opłaty administracyjnej.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

SPECYFIKACJA TECHNICZNA PORTALU INVESTEU

1.
Ogólny opis

Portal InvestEU powinien być łatwo dostępnym i przyjaznym dla użytkownika rejestrem projektów, zawierającym istotne informacje na temat każdego projektu. Zapewnia on w ten sposób promotorom projektów, którzy poszukują finansowania, kanał informacyjny pozwalający dotrzeć do inwestorów, w tym darczyńców i filantropów. Szczegółowe informacje o projekcie udostępnia się wyłącznie zarejestrowanym użytkownikom.

Publikacja projektu na portalu InvestEU nie oznacza zatwierdzenia projektu przez Komisję. Zamieszczenie projektów w portalu InvestEU pozostaje bez uszczerbku dla decyzji o ostatecznym wyborze projektów wspieranych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/523 lub zgodnie z dowolnym innym instrumentem Unii, a także dla decyzji o finansowaniu ze środków publicznych.

Główne elementy portalu InvestEU to:

1)
portal ogólnodostępny: część witryny internetowej Programu InvestEU zawierająca ogólnodostępne informacje, w tym:
mapę projektów (interaktywną dla zarejestrowanych użytkowników), oraz
katalog projektów pogrupowanych według krajów, sektorów i innych odpowiednich kryteriów (dostępny w widoku karty);
2)
platforma internetowa dla zarejestrowanych użytkowników ("front office"): część systemu informacji zarządczej InvestEU umożliwiająca rejestrację użytkowników (w tym promotorów projektów i inwestorów) oraz zapewniająca szczegółowe informacje, takie jak:
baza danych zawierającą szczegółowe prezentacje projektów (ustrukturyzowane zestawienie informacji na temat poszczególnych projektów), dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników, oraz
specjalne strefy dla promotorów projektów i inwestorów umożliwiające im zgłaszanie projektów online do publikacji na portalu InvestEU oraz przeglądanie opublikowanych projektów;
3)
platforma wewnętrzna ("back office"): część systemu informacji zarządczej InvestEU wykorzystywana przez służby Komisji do celów kontroli i zarządzania.
2.
Zarządzanie portalem InvestEU

Portalem InvestEU zarządza Komisja. Treści publikowane w portalu są tworzone przez promotorów projektów, tj. przez prywatne i publiczne podmioty prawne. Portal może być wspierany przez ukierunkowane wydarzenia.

Użytkowanie portalu InvestEU przez promotorów projektów i innych zarejestrowanych użytkowników jest uzależnione od zaakceptowania przez nich warunków użytkowania, które będą miały na celu zapewnienie jakości publikowanych informacji otrzymywanych od promotorów projektów, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że Komisja nie gwarantuje rzetelności publikowanych informacji i nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakichkolwiek roszczeń, których podstawę stanowiłoby zamieszczenie projektu w portalu InvestEU.

Użytkownicy strony internetowej powinni być poinformowani przez zastrzeżenie prawne, że Komisja nie może zagwarantować rzetelności publikowanych informacji, a potencjalni inwestorzy muszą przeprowadzić swoje zwyczajowe analizy due diligence, w tym w odniesieniu do aspektów finansowych oraz wszelkich innych aspektów, które są istotne dla podjęcia przez nich decyzji o dokonaniu inwestycji w projekt.

Należy przedstawić przegląd publicznych usług doradczych na szczeblu krajowym. Komisja przekazuje projekty, które spełniają warunki określone w art. 2, odpowiednim partnerom wykonawczym InvestEU. W stosownych przypadkach i w przypadku istnienia inicjatywy doradczej Komisja przekazuje również takie projekty do Centrum Doradztwa Inves- tEU.

3.
Weryfikacja projektu

Weryfikacja projektu jest przeprowadzana przez służby Komisji na podstawie kryteriów określonych w art. 2. Niektóre techniczne aspekty procesu zatwierdzania publikacji projektu, jak np. weryfikacja tożsamości promotora projektu, mogą zostać zlecone osobom trzecim. Państwa członkowskie są proszone o wyznaczenie co najmniej jednego punktu kontaktowego do celów sprawdzania projektów mających rzeczywiste i bezpośrednie skutki dla bezpieczeństwa, w szczególności w sektorach przestrzeni kosmicznej, obronności i cyberbezpieczeństwa. W stosownych przypadkach należy przeprowadzić weryfikację w systemie wczesnego wykrywania i wykluczania (EDES).

Odmawia się publikacji informacji przedłożonych przez promotorów, jeżeli informacje te są niedokładne lub jeżeli projekt nie spełnia wymogów określonych w art. 2.

Informacje o projekcie usuwa się z portalu InvestEU, jeżeli promotor projektu nie zaktualizował ich przez trzy lata.

1 Dz.U. L 107 z 26.3.2021, s. 30.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).
3 Art. 2 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1980 z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.272.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 października 2022 r.
4 Art. 2 lit. g) zmieniona przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1980 z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.272.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 października 2022 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.131.183

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/626 w sprawie ustanowienia portalu InvestEU i określenia jego specyfikacji technicznej
Data aktu: 14/04/2021
Data ogłoszenia: 16/04/2021
Data wejścia w życie: 19/04/2021