a także mając na uwadze, co następuje:(1) Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą świnie utrzymywane i dzikie i może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich. W przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy może rozprzestrzeniać się między zakładami, w których utrzymywane są świnie, oraz w metapopulacjach dzikich świń. Rozprzestrzenianie się choroby może znacząco wpłynąć na wydajność sektora rolnego, zarówno ze względu na straty bezpośrednie, jak i pośrednie.
(2) Od 1978 r. wirus afrykańskiego pomoru świń występuje na Sardynii we Włoszech, a od 2014 r. ogniska tej choroby pojawiły się w innych państwach członkowskich, jak również w sąsiednich państwach trzecich. Obecnie afrykański pomór świń można uznać za chorobę endemiczną w populacjach świń w szeregu państw trzecich graniczących z Unią i stanowi on stałe zagrożenie dla populacji świń w Unii. Obecna sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń stanowi również ryzyko dla zdrowia utrzymywanych świń na niedotkniętych chorobą obszarach państw członkowskich, w których obecnie choroba ta występuje, a także utrzymywanych świń w innych państwach członkowskich, w szczególności w kontekście przemieszczania przesyłek świń i towarów pochodzących od świń.
(3) W decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE 2 ustanowiono środki kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w państwach członkowskich, a decyzję tę wielokrotnie zmieniano w celu uwzględnienia przede wszystkim zmian sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do tej choroby oraz nowych dowodów naukowych. Decyzja ma zastosowanie do dnia 21 kwietnia 2021 r.
(4) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono nowe ramy legislacyjne dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz ramy legislacyjne dotyczące zwalczania takich chorób. Afrykański pomór świń wchodzi w zakres definicji choroby umieszczonej w wykazie w tym rozporządzeniu i podlega ustanowionym w nim przepisom dotyczącym zapobiegania chorobom i ich zwalczania. Ponadto w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 3 afrykański pomór świń umieszczono w wykazie jako chorobę kategorii A, D i E dotykającą świniowate, natomiast rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 4 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób kategorii A, B i C określone w rozporządzeniu (UE) 2016/429, w tym środki zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Te trzy akty prawne stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r.
(5) Konieczne jest dostosowanie obecnych unijnych środków zwalczania afrykańskiego pomoru świń określonych w decyzji wykonawczej 2014/709/UE do nowych ram legislacyjnych dotyczących zdrowia zwierząt ustanowionych rozporządzeniem (UE) 2016/429 oraz w celu poprawy zwalczania tej choroby w Unii poprzez uproszczenie przepisów unijnych, tak aby umożliwić skuteczniejsze i szybsze wdrożenie środków zwalczania chorób. Konieczne jest również dostosowanie w możliwie największym stopniu przepisów unijnych do norm międzynarodowych, takich jak normy określone w rozdziale 15.1 "Zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń" Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 5 (kodeks OIE). Środki zwalczania określone w niniejszym rozporządzeniu powinny uwzględniać doświadczenia zdobyte podczas stosowania decyzji wykonawczej 2014/709/UE.
(6) Sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w państwach członkowskich dotkniętych tą chorobą oraz na świecie stwarza wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Unii. Ogólne środki zwalczania chorób ustanowione w rozporządzeniu (UE) 2016/429 oraz w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687 nie obejmują wszystkich szczegółowych informacji i aspektów związanych z rozprzestrzenianiem się i sytuacją epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem ustanowić na czas określony środki szczególne w zakresie zwalczania chorób na warunkach stosownych do sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Unii.
(7) Niniejsze rozporządzenie powinno zapewnić podejście oparte na regionalizacji, które należy stosować oprócz środków zwalczania chorób ustanowionych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, oraz zawierać wykaz obszarów objętych ograniczeniami w państwach członkowskich, w których wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń lub narażonych na ryzyko z powodu bliskości takich ognisk. Te obszary objęte ograniczeniami powinny być zróżnicowane w zależności od sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń i poziomu ryzyka oraz sklasyfikowane jako obszary objęte ograniczeniami I, II i III, przy czym obszar objęty ograniczeniami III obejmuje obszary, które charakteryzuje najwyższy poziom ryzyka rozprzestrzeniania się tej choroby i najbardziej dynamiczna sytuacja w zakresie choroby u utrzymywanych świń. Powinny one zostać wymienione w załączniku I do niniejszego rozporządzenia z uwzględnieniem informacji przekazanych przez właściwy organ zainteresowanego państwa członkowskiego w odniesieniu do sytuacji w zakresie choroby, naukowo udowodnionych zasad i kryteriów geograficznego określania regionalizacji ze względu na afrykański pomór świń oraz wytycznych Unii uzgodnionych z państwami członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz oraz publicznie dostępnych na stronie internetowej Komisji 6 , poziomu ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń i ogólnej sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w zainteresowanym państwie członkowskim oraz w stosownych przypadkach na sąsiednich obszarach.
(8) Wszelkie zmiany dotyczące obszarów objętych ograniczeniami I, II i III w załączniku I do niniejszego rozporządzenia powinny opierać się na ustaleniach podobnych do tych, które wykorzystano przy sporządzaniu wykazu, oraz powinny uwzględniać normy międzynarodowe, takie jak rozdział 15.1 "Zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń" kodeksu OIE, takie jak wskazanie braku choroby przez okres co najmniej 12 miesięcy w danej strefie lub danym kraju. W niektórych sytuacjach, biorąc pod uwagę uzasadnienie przedstawione przez właściwy organ zainteresowanego państwa członkowskiego oraz zasady opierające się na podstawach naukowych i kryteria geograficznego określania regionalizacji ze względu na afrykański pomór świń oraz wytyczne dostępne na poziomie Unii, okres ten należy skrócić do trzech miesięcy.
(9) Jeśli chodzi o ryzyko rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń, przemieszczanie przesyłek świń i różnych towarów pochodzących od świń stwarza różne poziomy ryzyka. Zasadniczo przemieszczanie przesyłek utrzymywanych świń, materiału biologicznego i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego ze świń z obszarów objętych ograniczeniami stwarza wyższy poziom ryzyka pod względem narażenia i konsekwencji niż przemieszczanie przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym w szczególności świeżego mięsa i produktów mięsnych, w tym osłonek, jak wskazano w opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na temat afrykańskiego pomoru świń przyjętej w dniu 11 marca 2010 r. 7 W związku z tym należy zakazać przemieszczania przesyłek utrzymywanych świń i różnych produktów pochodzących ze świń z obszarów objętych ograniczeniami II i III wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia w sposób proporcjonalny do występującego ryzyka i z uwzględnieniem przepisów określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687 i rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/2154 8 .
(10) Przepisy ustanowione w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/686 9 uzupełniają rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania zakładów zajmujących się materiałem biologicznym, rejestrów zakładów zajmujących się materiałem biologicznym, które to rejestry mają być prowadzone przez właściwe organy, obowiązków w zakresie prowadzenia dokumentacji przez podmioty, wymagań w zakresie identyfikowalności i zdrowia zwierząt, a także wymagań w zakresie certyfikacji zdrowia zwierząt i powiadamiania dotyczących przemieszczania w obrębie terytorium Unii przesyłek zawierających materiał biologiczny niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się przenośnych chorób zwierząt w Unii za pośrednictwem tych produktów. Niniejsze rozporządzenie powinno zawierać odesłania do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 w odniesieniu do informacji, które musi przechowywać właściwy organ zatwierdzonych zakładów zajmujących się materiałem biologicznym świń.
(11) Rozporządzenie (WE) nr 1069/2009 10 ustanawia przepisy w zakresie zdrowia zwierząt dla produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w celu zapobieżenia ryzyku stwarzanemu przez te produkty uboczne dla zdrowia zwierząt oraz zminimalizowania tego ryzyka. Ponadto w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 142/2011 11 ustanowiono niektóre przepisy dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego objętych rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w tym przepisy dotyczące wymogów w zakresie certyfikacji w odniesieniu do przemieszczania przesyłek tych produktów ubocznych w Unii. Te akty prawne nie obejmują wszystkich szczegółowych informacji i aspektów związanych z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń poprzez produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami II i III oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub z dzikich świń z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III. W związku z tym właściwe jest ustanowienie w niniejszym rozporządzeniu środków szczególnych w zakresie zwalczania chorób związanych z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego i ich przemieszczaniem z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III.
(12) Aby uwzględnić poszczególne poziomy ryzyka zależnie od rodzaju towarów pochodzących od świń oraz sytuacji epidemiologicznej w państwach członkowskich i na obszarach objętych ograniczeniami, których dotyczy rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń, w niniejszym rozporządzeniu należy przewidzieć pewne zakazy dotyczące przemieszczania różnych rodzajów towarów pozyskanych od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia. Aby uniknąć niepotrzebnych zakłóceń w handlu, w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić pewne odstępstwa od tych zakazów oraz warunki szczegółowe. Odstępstwa te powinny również uwzględniać ogólne przepisy dotyczące zapobiegania chorobom zwierząt i zwalczania tych chorób, określone już w rozporządzeniu (UE) 2016/429 i w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, oraz zasady kodeksu OIE w odniesieniu do środków zmniejszających ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.
(13) Przemieszczanie zwierząt utrzymywanych przeznaczonych do niezwłocznego uboju zasadniczo stwarza mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zwierząt niż inne rodzaje przemieszczania zwierząt utrzymywanych, pod warunkiem że stosuje się środki zmniejszające ryzyko. W związku z tym zainteresowanym państwom członkowskim należy zezwolić wyjątkowo na przyznawanie odstępstw od niektórych zakazów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu w odniesieniu do przemieszczania przesyłek utrzymywanych świń przeznaczonych do niezwłocznego uboju z obszarów objętych ograniczeniami II i III do rzeźni znajdującej się poza obszarami objętymi ograniczeniami I, II i III w tym samym państwie członkowskim. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem określić warunki szczegółowe dla tych odstępstw w celu zapewnienia, aby przemieszczanie przesyłek utrzymywanych świń z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III nie stwarzało ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.
(14) Odstępstwa dotyczące przemieszczania niektórych utrzymywanych świń z obszaru objętego ograniczeniami II do innych obszarów objętych ograniczeniami II lub III w innym państwie członkowskim są uzasadnione pod warunkiem zastosowania specjalnych środków zmniejszających ryzyko. Wymaga to ustanowienia bezpiecznej procedury odrębnego przesyłania pod ścisłym nadzorem właściwych organów państwa członkowskiego wysyłki, tranzytu i przeznaczenia.
(15) Art. 143 rozporządzenia (UE) 2016/429 stanowi, że przemieszczaniu zwierząt, w tym utrzymywanych świń, towarzyszyć muszą świadectwa zdrowia zwierząt. Jeżeli odstępstwa od zakazu przemieszczania utrzymywanych świń z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III mają zastosowanie do przesyłek utrzymywanych świń przeznaczonych do przemieszczania wewnątrzunijnego, te świadectwa zdrowia zwierząt powinny zawierać odniesienie do niniejszego rozporządzenia, aby zapewnić, by zawierały właściwe i dokładne informacje dotyczące zdrowia zwierząt. Konieczne jest ograniczenie ryzyka wynikającego z przemieszczania przesyłek oraz przemieszczania na własny użytek świeżego mięsa, produktów mięsnych i wszelkich innych produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub z dzikich świń, ciał dzikich świń, które są przeznaczone do spożycia przez ludzi, oraz dzikich świń z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III w obrębie tego samego zainteresowanego państwa członkowskiego oraz do innych państw członkowskich. Ryzyko rozprzestrzeniania się choroby należy ograniczyć, zakazując przemieszczania tych produktów oraz przemieszczania dzikich świń przez podmioty, jak określono w art. 101 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/688 12 , w obrębie i z państw członkowskich.
(16) Art. 167 ust. 1 lit. b) ppkt (i) oraz (ii) rozporządzenia (UE) 2016/429 stanowi, że świadectwa zdrowia zwierząt wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia muszą towarzyszyć przesyłkom produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów ze świń, które to produkty są dopuszczone do przemieszczania z obszaru objętego ograniczeniami ustanowionego zgodnie z art. 71 ust. 3 tego rozporządzenia, pod warunkiem zastosowania określonych środków zwalczania chorób. Jeżeli w niniejszym rozporządzeniu wykonawczym przewidziano odstępstwa od zakazów przemieszczania przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III, towarzyszące świadectwa zdrowia zwierząt powinny zawierać odniesienie do niniejszego rozporządzenia, aby zapewnić, by zawierały właściwe i dokładne informacje dotyczące zdrowia zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/2154.
(17) Przemieszczanie przesyłek świeżego lub przetworzonego mięsa i produktów mięsnych, w tym osłonek, pozyskanych od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I i II lub utrzymywanych poza obszarami objętymi ograniczeniami I, II i III i poddanych ubojowi na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III, powinno podlegać mniej rygorystycznym wymaganiom dotyczącym certyfikacji w celu uniknięcia niepotrzebnych i zbyt uciążliwych ograniczeń w handlu. Powinna istnieć możliwość zezwolenia na przemieszczanie odpowiednich przesyłek w obrębie terytorium tego samego państwa członkowskiego i do innych państw członkowskich na podstawie znaków jakości zdrowotnej lub znaków identyfikacyjnych stosowanych w zakładach, pod warunkiem że zakłady te wyznaczono zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Właściwe organy powinny wyznaczać zakłady, w których utrzymywane są świnie, jedynie w przypadku, gdy pozyskane od nich lub z nich w tych zakładach produkty, które kwalifikują się do przemieszczania poza obszary objęte ograniczeniami I, II i III, są wyraźnie oddzielone od zwierząt i produktów, które nie kwalifikują się do takich przemieszczeń, na które udzielono zezwolenia. Świeże mięso i produkty mięsne, w tym osłonki, pozyskane od lub ze świń utrzymywanych na obszarze objętym ograniczeniami III oraz świeże mięso i produkty mięsne, w tym osłonki, pozyskane od lub ze świń utrzymywanych na obszarze objętym ograniczeniami II, jeśli nie spełniono szczegółowych warunków udzielania zezwolenia na przemieszczanie tych przesyłek poza obszar objęty ograniczeniami II przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, należy oznaczać specjalnymi znakami jakości zdrowotnej zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(18) Ponadto przemieszczanie przesyłek świeżego mięsa i produktów mięsnych, w tym osłonek, pozyskanych od lub z utrzymywanych świń z obszarów objętych ograniczeniami III wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, powinno podlegać bardziej rygorystycznym warunkom. W szczególnych sytuacjach świeże mięso pozyskane od lub z utrzymywanych świń należy oznakować zgodnie z wymogami dotyczącymi znakowania świeżego mięsa z obszarów zapowietrzonych i zagrożonych określonymi w załączniku IX do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 lub świeże mięso i produkty mięsne, w tym osłonki, pozyskane od lub z utrzymywanych świń należy oznakować specjalnymi znakami, których nie można pomylić ze znakiem jakości zdrowotnej, o którym mowa w art. 48 rozporządzenia (UE) 2019/627 13 , ani ze znakiem identyfikacyjnym przewidzianym w art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 853/2004 14 .
(19) Art. 15 rozporządzenia (UE) 2016/429 stanowi, że właściwy organ podejmuje właściwe kroki, aby poinformować społeczeństwo o charakterze wszelkiego ryzyka stwarzanego przez zwierzęta lub produkty oraz o środkach, które zostały wprowadzone lub są planowane w celu zapobiegania temu ryzyku lub jego kontroli. W niniejszym rozporządzeniu należy przewidzieć szczególne obowiązki informacyjne dotyczące afrykańskiego pomoru świń, które uwzględniałyby ryzyko związane z przemieszczaniem przesyłek zakażonych zwierząt, skażonych produktów mięsnych oraz nielegalnego usuwania tusz. Niezwykle ważne jest zatem zapobieganie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń związanemu z działalnością człowieka oraz zapewnienie skutecznego udostępniania podróżnym, w tym podróżującym drogą lądową lub koleją, informacji dotyczących środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu, w tym ograniczeń w przemieszczaniu utrzymywanych świń i odpowiednich produktów. Z tego powodu państwa członkowskie powinny zapewnić, aby przewoźnicy osób i podmioty świadczące usługi pocztowe zwracali uwagę podróżnych przemieszczających się z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia na ograniczenia związane z kontrolą w zakresie zdrowia zwierząt obowiązujące na tych obszarach. Informacje takie powinny być dostosowane do poziomu ryzyka rozprzestrzeniania się tej choroby. Ponadto skoordynowane działanie właściwych organów zainteresowanych państw członkowskich, którego celem jest zwalczanie ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, powinno zapewnić, aby informacje rozpowszechniane w ramach specjalnych kampanii podnoszenia świadomości społecznej były dostosowane do celu.
(20) Doświadczenie zdobyte w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń w Unii pokazuje, że pewne środki zmniejszające ryzyko i wzmocnione środki bioasekuracji są konieczne w celu zapobiegania tej chorobie, jej zwalczania i eliminacji w zakładach, w których utrzymywane są świnie. Środki te należy określić w załączniku II do niniejszego rozporządzenia i powinny one obejmować zakłady podlegające odstępstwom ustanowionym w odniesieniu do przemieszczania przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III.
(21) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. W związku z tym odniesienia do państw członkowskich zawarte w niniejszym rozporządzeniu powinny obejmować Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
(22) Ponieważ rozporządzenie (UE) 2016/429 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., niniejsze rozporządzenie powinno również stosować się od tej daty.
(23) Niniejsze rozporządzenie powinno być nadal stosowane przez okres co najmniej siedmiu lat, biorąc pod uwagę doświadczenie Unii w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń oraz obecną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do tej choroby w zainteresowanych państwach członkowskich. Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz.U. L 295 z 11.10.2014, s. 63).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 64).
7 Dziennik EFSA 2010;8(3):1556.
8 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/2154 z dnia 14 października 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt, certyfikacji i powiadamiania na potrzeby przemieszczania w obrębie terytorium Unii produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub ze zwierząt lądowych (Dz.U. L 431 z 21.12.2020, s. 5).
9 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/686 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania zakładów zajmujących się materiałem biologicznym oraz wymagań w zakresie identyfikowalności i zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania w obrębie terytorium Unii materiału biologicznego niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 1).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 1).
11 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).
12 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w obrębie terytorium Unii (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 140).
13 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/627 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiające jednolite praktyczne rozwiązania dotyczące przeprowadzania kontroli urzędowych produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 2074/2005 w odniesieniu do kontroli urzędowych (Dz.U. L 131 z 17.5.2019, s. 51).
14 Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55).
15 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego rozporządzenia odniesienia do państw członkowskich obejmują "Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej".
16 Art. 19 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 902/2021 z dnia 3 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.197.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2021 r.
17 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 623/2021 z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.131.137) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 kwietnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 687/2021 z dnia 26 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.143.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 kwietnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 811/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.180.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 maja 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 902/2021 z dnia 3 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.197.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 952/2021 z dnia 11 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.209.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 994/2021 z dnia 18 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.219.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1090/2021 z dnia 2 lipca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.236.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1141/2021 z dnia 12 lipca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.247.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1205/2021 z dnia 20 lipca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.261.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lipca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1268/2021 z dnia 29 lipca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.277.99) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1371/2021 z dnia 16 sierpnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.294.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 sierpnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1453/2021 z dnia 3 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.313.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1714/2021 z dnia 24 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.342.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 września 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1794/2021 z dnia 8 października 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.361.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1850/2021 z dnia 21 października 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.374.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1907/2021 z dnia 3 listopada 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.390.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 listopada 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2021/2024 z dnia 18 listopada 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.411.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2021/2110 z dnia 30 listopada 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.429.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2021/2249 z dnia 16 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.453.48) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2021/2308 z dnia 22 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.461.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 grudnia 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/65 z dnia 17 stycznia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.11.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/97 z dnia 25 stycznia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.17.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/136 z dnia 31 stycznia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.22.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/205 z dnia 14 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.34.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/440 z dnia 16 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.90.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/491 z dnia 25 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.100.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/587 z dnia 8 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.112.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/705 z dnia 5 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.132.64) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/743 z dnia 13 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.137.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/852 z dnia 20 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.150.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/889 z dnia 3 czerwca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.154.37) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/917 z dnia 13 czerwca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.159.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/946 z dnia 17 czerwca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.164.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1196 z dnia 11 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.185.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1234 z dnia 18 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.190.79) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1325 z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.200.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 lipca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1366 z dnia 4 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.205.234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1413 z dnia 19 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.217.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 sierpnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1460 z dnia 2 września 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.229.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1617 z dnia 19 września 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.243.47) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1841 z dnia 30 września 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.254.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1911 z dnia 6 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.261.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/2067 z dnia 25 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.277.106) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/2204 z dnia 11 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.293.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/2348 z dnia 1 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.97) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/2437 z dnia 9 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.319.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/2486 z dnia 16 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.323.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/2568 z dnia 21 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.330.147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/141 z dnia 19 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.19.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 stycznia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/224 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lutego 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/373 z dnia 17 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.51.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/506 z dnia 6 marca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.70.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 marca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/685 z dnia 27 marca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.90.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 2023 r.