a także mając na uwadze, co następuje:(1) Przy obliczaniu indywidualnych składek rocznych, o których mowa w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/2361 2 , Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji ("Jednolita Rada") polega w szczególności na danych dotyczących aktywów ogółem i łącznej ekspozycji na ryzyko gromadzonych przez Europejski Bank Centralny (EBC) od podmiotów, które są objęte jednolitym mechanizmem restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, w celu obliczania opłat nadzorczych, o których mowa w rozporządzeniu Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1163/2014 3 . W tym celu, i zgodnie z art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361, EBC co roku przekazuje Jednolitej Radzie dane, które zgromadził w tym roku na temat każdego podmiotu wnoszącego składkę. Dane te należy przekazać w ciągu pięciu dni roboczych od wydania zawiadomień o opłacie przez EBC, a w każdym przypadku nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym wydano zawiadomienia o opłacie.
(2) Rozporządzenie (UE) nr 1163/2014 zmieniono rozporządzeniem Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/2155 4 , m.in. w celu zmiany sposobu gromadzenia przez EBC danych w celu ustalenia opłat nadzorczych. Przed tą zmianą rozporządzenie (UE) nr 1163/2014 zawierało przepisy dotyczące zaliczek na poczet rocznych opłat nadzorczych na rzecz EBC. Po zmianie w rozporządzeniu (UE) nr 1163/2014 przewiduje się nakładanie opłat nadzorczych dopiero po zakończeniu danego okresu objętego opłatą, po ustaleniu rzeczywistych rocznych wydatków, i wymaga się, aby w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia kolejnego okresu objętego opłatą EBC wystawiał co roku każdemu podmiotowi ponoszącemu opłatę zawiadomienie o opłacie.
(3) Ponieważ EBC obecnie pobiera opłaty nadzorcze dopiero po rozpoczęciu roku obrachunkowego Jednolitej Rady, może przekazać Jednolitej Radzie najnowsze dane dopiero później. W związku z tym terminy określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/2361 dotyczące przekazywania danych z EBC do Jednolitej Rady nie pozwalają już Jednolitej Radzie na obliczenie i pobranie z góry indywidualnych składek rocznych należnych za dany rok obrachunkowy. Aby utrzymać spójność między systemem zaliczkowego pobierania składek stosowanym przez Jednolitą Radę a nowym systemem EBC i umożliwić Jednolitej Radzie kontynuowanie obliczania i zaliczkowego pobierania składek rocznych, niezbędna jest zmiana terminów przekazywania danych i wydawania zawiadomień o składce na podstawie rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361. Ze względu na fakt, że termin fakturowania opłat nadzorczych przez EBC jest ustalony na koniec czerwca każdego roku, Jednolita Rada powinna być uprawniona do pobierania zaliczkowych rat na poczet składek, aby pokryć wydatki poniesione w części roku obrachunkowego przypadającej przed tą datą. Aby zminimalizować obciążenie administracyjne odnośnych podmiotów i grup oraz Jednolitej Rady, raty należy pobierać tylko od podmiotów i grup, za które bezpośrednio odpowiada Jednolita Rada.
(4) Doświadczenie związane ze stosowaniem rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361 pokazało, że ważne jest, aby zmiany w składzie grupy podmiotów objętych zakresem stosowania art. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014, od których wymaga się z tego tytułu wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady, były na czas odzwierciedlane w rocznym obliczaniu składek administracyjnych. Jednolita Rada powinna zatem korzystać z najnowszych informacji na temat składu grupy tych podmiotów. EBC, krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i właściwe organy krajowe powinny zatem udzielać Jednolitej Radzie wszelkich istotnych informacji w celu oceny, czy podmiot zobowiązany jest do wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady. Niezbędne jest ponadto wyjaśnienie, w jaki sposób Jednolita Rada ma traktować przypadki, gdy dołączenie do grupy podmiotów zobowiązanych do wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady następuje w takim momencie roku, w którym EBC nie ustala już odnośnych danych.
(5) Z przyczyn operacyjnych niezbędne jest, aby Jednolita Rada miała wyraźną datę graniczną do celów ustalania składu grupy podmiotów objętych obliczaniem składek rocznych w danym roku. W następnym roku Jednolita Rada powinna aktualizować to obliczenie, aby ująć wszelkie zmiany, które mogły nastąpić po tej dacie granicznej.
(6) Przejście EBC z systemu wydawania zawiadomień o opłacie ex ante na system wydawania zawiadomień o opłacie ex post spowodował powstanie luki w przekazywaniu danych z EBC do Jednolitej Rady za okres od grudnia 2019 r. do czerwca 2021 r. Aby zapewnić Jednolitej Radzie możliwość pobrania zasobów na pokrycie wydatków administracyjnych za rok 2021 na podstawie danych, którymi dysponuje na początku tego roku, konieczne są przepisy przejściowe na rok obrachunkowy 2021. Aby jednak odzwierciedlić sytuację podmiotów wnoszących składkę w sposób lepiej oddający warunki panujące w roku obrachunkowym 2021, Jednolita Rada powinna ponownie obliczyć te składki w 2022 r., na podstawie bardziej aktualnych danych, które zostaną jej udostępnione w międzyczasie. Różnicę między kwotą indywidualnej składki rocznej należnej za rok obrachunkowy 2021 według ponownego obliczenia dokonanego w roku 2022 a kwotą tej składki obliczoną w 2021 r. należy, odpowiednio, dodać do kwoty indywidualnej składki rocznej należnej za rok finansowy 2022 lub odjąć od tej kwoty.
(7) Ze względu na fakt, że Jednolita Rada musi zastosować przepisy przejściowe, aby pobrać składki na rzecz swoich wydatków administracyjnych na rok obrachunkowy 2021 możliwie jak najszybciej po rozpoczęciu roku, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu. Takie wczesne wejście w życie nie ma wpływu na podmioty zobowiązane do wnoszenia składek, gdyż w art. 6 ust. 7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361 ustanowiono już ogólną zasadę, że jeżeli EBC nie przekazał Jednolitej Radzie na czas najbardziej aktualnych danych niezbędnych do obliczenia składek, Jednolita Rada może skorzystać z najnowszych dostępnych danych w celu dokonania tego obliczenia. Od zainteresowanych podmiotów nie wymaga się zatem żadnego przygotowania.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2017/2361,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: