Rozporządzenie delegowane 2021/517 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/2361 w odniesieniu do ustaleń dotyczących płatności składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/517
z dnia 11 lutego 2021 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/2361 w odniesieniu do ustaleń dotyczących płatności składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 806/2014 z dnia 15 lipca 2014 r. ustanawiające jednolite zasady i jednolitą procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i niektórych firm inwestycyjnych w ramach jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 1 , w szczególności jego art. 65 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przy obliczaniu indywidualnych składek rocznych, o których mowa w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/2361 2 , Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji ("Jednolita Rada") polega w szczególności na danych dotyczących aktywów ogółem i łącznej ekspozycji na ryzyko gromadzonych przez Europejski Bank Centralny (EBC) od podmiotów, które są objęte jednolitym mechanizmem restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, w celu obliczania opłat nadzorczych, o których mowa w rozporządzeniu Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1163/2014 3 . W tym celu, i zgodnie z art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361, EBC co roku przekazuje Jednolitej Radzie dane, które zgromadził w tym roku na temat każdego podmiotu wnoszącego składkę. Dane te należy przekazać w ciągu pięciu dni roboczych od wydania zawiadomień o opłacie przez EBC, a w każdym przypadku nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym wydano zawiadomienia o opłacie.

(2) Rozporządzenie (UE) nr 1163/2014 zmieniono rozporządzeniem Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/2155 4 , m.in. w celu zmiany sposobu gromadzenia przez EBC danych w celu ustalenia opłat nadzorczych. Przed tą zmianą rozporządzenie (UE) nr 1163/2014 zawierało przepisy dotyczące zaliczek na poczet rocznych opłat nadzorczych na rzecz EBC. Po zmianie w rozporządzeniu (UE) nr 1163/2014 przewiduje się nakładanie opłat nadzorczych dopiero po zakończeniu danego okresu objętego opłatą, po ustaleniu rzeczywistych rocznych wydatków, i wymaga się, aby w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia kolejnego okresu objętego opłatą EBC wystawiał co roku każdemu podmiotowi ponoszącemu opłatę zawiadomienie o opłacie.

(3) Ponieważ EBC obecnie pobiera opłaty nadzorcze dopiero po rozpoczęciu roku obrachunkowego Jednolitej Rady, może przekazać Jednolitej Radzie najnowsze dane dopiero później. W związku z tym terminy określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/2361 dotyczące przekazywania danych z EBC do Jednolitej Rady nie pozwalają już Jednolitej Radzie na obliczenie i pobranie z góry indywidualnych składek rocznych należnych za dany rok obrachunkowy. Aby utrzymać spójność między systemem zaliczkowego pobierania składek stosowanym przez Jednolitą Radę a nowym systemem EBC i umożliwić Jednolitej Radzie kontynuowanie obliczania i zaliczkowego pobierania składek rocznych, niezbędna jest zmiana terminów przekazywania danych i wydawania zawiadomień o składce na podstawie rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361. Ze względu na fakt, że termin fakturowania opłat nadzorczych przez EBC jest ustalony na koniec czerwca każdego roku, Jednolita Rada powinna być uprawniona do pobierania zaliczkowych rat na poczet składek, aby pokryć wydatki poniesione w części roku obrachunkowego przypadającej przed tą datą. Aby zminimalizować obciążenie administracyjne odnośnych podmiotów i grup oraz Jednolitej Rady, raty należy pobierać tylko od podmiotów i grup, za które bezpośrednio odpowiada Jednolita Rada.

(4) Doświadczenie związane ze stosowaniem rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361 pokazało, że ważne jest, aby zmiany w składzie grupy podmiotów objętych zakresem stosowania art. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014, od których wymaga się z tego tytułu wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady, były na czas odzwierciedlane w rocznym obliczaniu składek administracyjnych. Jednolita Rada powinna zatem korzystać z najnowszych informacji na temat składu grupy tych podmiotów. EBC, krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i właściwe organy krajowe powinny zatem udzielać Jednolitej Radzie wszelkich istotnych informacji w celu oceny, czy podmiot zobowiązany jest do wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady. Niezbędne jest ponadto wyjaśnienie, w jaki sposób Jednolita Rada ma traktować przypadki, gdy dołączenie do grupy podmiotów zobowiązanych do wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady następuje w takim momencie roku, w którym EBC nie ustala już odnośnych danych.

(5) Z przyczyn operacyjnych niezbędne jest, aby Jednolita Rada miała wyraźną datę graniczną do celów ustalania składu grupy podmiotów objętych obliczaniem składek rocznych w danym roku. W następnym roku Jednolita Rada powinna aktualizować to obliczenie, aby ująć wszelkie zmiany, które mogły nastąpić po tej dacie granicznej.

(6) Przejście EBC z systemu wydawania zawiadomień o opłacie ex ante na system wydawania zawiadomień o opłacie ex post spowodował powstanie luki w przekazywaniu danych z EBC do Jednolitej Rady za okres od grudnia 2019 r. do czerwca 2021 r. Aby zapewnić Jednolitej Radzie możliwość pobrania zasobów na pokrycie wydatków administracyjnych za rok 2021 na podstawie danych, którymi dysponuje na początku tego roku, konieczne są przepisy przejściowe na rok obrachunkowy 2021. Aby jednak odzwierciedlić sytuację podmiotów wnoszących składkę w sposób lepiej oddający warunki panujące w roku obrachunkowym 2021, Jednolita Rada powinna ponownie obliczyć te składki w 2022 r., na podstawie bardziej aktualnych danych, które zostaną jej udostępnione w międzyczasie. Różnicę między kwotą indywidualnej składki rocznej należnej za rok obrachunkowy 2021 według ponownego obliczenia dokonanego w roku 2022 a kwotą tej składki obliczoną w 2021 r. należy, odpowiednio, dodać do kwoty indywidualnej składki rocznej należnej za rok finansowy 2022 lub odjąć od tej kwoty.

(7) Ze względu na fakt, że Jednolita Rada musi zastosować przepisy przejściowe, aby pobrać składki na rzecz swoich wydatków administracyjnych na rok obrachunkowy 2021 możliwie jak najszybciej po rozpoczęciu roku, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu. Takie wczesne wejście w życie nie ma wpływu na podmioty zobowiązane do wnoszenia składek, gdyż w art. 6 ust. 7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/2361 ustanowiono już ogólną zasadę, że jeżeli EBC nie przekazał Jednolitej Radzie na czas najbardziej aktualnych danych niezbędnych do obliczenia składek, Jednolita Rada może skorzystać z najnowszych dostępnych danych w celu dokonania tego obliczenia. Od zainteresowanych podmiotów nie wymaga się zatem żadnego przygotowania.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2017/2361,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/2361 wprowadza się następujące zmiany:

1)
dodaje się art. 4a w brzmieniu:

"Artykuł 4a

Zaliczkowe raty na poczet indywidualnych składek rocznych

1. W każdym roku obrachunkowym, przed otrzymaniem danych określonych w art. 6 ust. 1, Jednolita Rada może pobierać za ten rok obrachunkowy zaliczkowe raty na poczet indywidualnych składek rocznych do wysokości 75 % kwoty składek rocznych, o której mowa w art. 3 akapit pierwszy, od podmiotów i grup, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. a). Zaliczkową ratę każdego podmiotu lub grupy oblicza się proporcjonalnie do indywidualnych składek rocznych obliczanych dla tego podmiotu lub tej grupy w roku obrachunkowym bezpośrednio poprzedzającym dany rok obrachunkowy.

2. Jednolita Rada odejmuje wpłatę zaliczkowej raty od indywidualnej składki rocznej podmiotu lub grupy za ten rok obrachunkowy.";

2)
w art. 6 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Każdego roku w ciągu 5 dni roboczych od wydania przez EBC zawiadomień o opłacie zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1163/2014, a w każdym przypadku nie później niż do dnia 7 lipca roku, w którym wydano zawiadomienia o opłacie, EBC przedstawia Jednolitej Radzie dane na temat każdego podmiotu wnoszącego składkę, które EBC wykorzystał w tym roku do ustalenia opłat nadzorczych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1163/2014.

b)
dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Jeżeli podmiot wnoszący składkę został utworzony w danym roku obrachunkowym i nie jest nadzorowanym podmiotem ani nadzorowaną grupą, o których mowa w art. 10 ust. 3 lit. bc) rozporządzenia (UE) nr 1163/2014, indywidualne składki roczne należne od tego podmiotu wnoszącego składkę za ten rok obrachunkowy oraz za następny rok obrachunkowy oblicza się, przyjmując wartość zero dla czynników warunkujących wysokość opłaty. W trzecim roku obrachunkowym, za który należna jest indywidualna składka roczna od takiego podmiotu wnoszącego składkę, ponownie oblicza się administracyjną indywidualną składkę roczną należną za dwa poprzednie lata obrachunkowe na podstawie czynników warunkujących wysokość opłaty zastosowanych w tym roku obrachunkowym, a różnicę rozlicza się odpowiednio.";

c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli do celów określonych w niniejszym rozporządzeniu Jednolita Rada musi określić, czy podmiot należy do grupy, która wyznaczyła dany podmiot wnoszący składkę, lub sprawdzić, czy podmiot zobowiązany jest do wnoszenia składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady, EBC, krajowe organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i właściwe organy krajowe udzielają Jednolitej Radzie wszelkich istotnych informacji.";

d)
ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Do obliczenia indywidualnych składek rocznych należnych za dany rok obrachunkowy Jednolita Rada wykorzystuje dane wykorzystane przez EBC w tym roku w celu ustalenia opłat nadzorczych za poprzedni rok zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1163/2014 i przekazane Jednolitej Radzie zgodnie z niniejszym artykułem.";

3)
w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:
a)
dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Do celów obliczenia indywidualnych składek rocznych należnych za dany rok obrachunkowy Jednolita Rada uwzględnia w następnym roku obrachunkowym wszelkie zmiany, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, które nastąpiły od dnia 1 stycznia danego roku.";

b)
ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Z wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 6 ust. 2a nie koryguje się indywidualnych składek rocznych podmiotów lub grup, w odniesieniu do których nie zaszły zmiany, o których mowa w ust. 1, 2 lub 3 niniejszego artykułu.";

4)
w art. 8 ust. 3-8 otrzymują brzmienie:

"3. W zawiadomieniu o składce określa się kwotę indywidualnej składki rocznej lub zaliczkowej raty, o której mowa w art. 4a, oraz sposób, w jaki składka roczna lub zaliczkowa rata ma zostać opłacona. Zawiadomienie o składce musi zawierać należyte uzasadnienie dotyczące aspektów faktycznych i prawnych decyzji o indywidualnej składce lub decyzji o zaliczkowej racie.

4. Jednolita Rada kieruje wszelkie inne komunikaty dotyczące indywidualnej składki rocznej, w tym wszelkie decyzje o rozliczeniu podjęte zgodnie z art. 10 ust. 8 oraz, w stosownych przypadkach, dotyczące zaliczkowej raty, do podmiotu wnoszącego składkę.

5. Indywidualna składka roczna lub zaliczkowa rata płatne są w euro.

6. Podmiot wnoszący składkę opłaca kwotę indywidualnej składki rocznej lub zaliczkowej raty w ciągu 35 dni kalendarzowych od wydania zawiadomienia o składce. Podmiot wnoszący składkę spełnia wymogi dotyczące zapłaty indywidualnej składki rocznej lub zaliczkowej raty określone w zawiadomieniu o składce. Datą płatności jest data zaksięgowania wpłaty na koncie Jednolitej Rady.

7. Indywidualną składkę roczną oraz, w stosownych przypadkach, zaliczkową ratę, należną od podmiotów, o których mowa w art. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014, będących członkami tej samej grupy pobiera się od podmiotu wnoszącego składkę tej grupy.

8. Bez uszczerbku dla jakichkolwiek innych środków, którymi dysponuje Jednolita Rada, w przypadku częściowej zapłaty, braku zapłaty bądź nieprzestrzegania warunków płatności określonych w zawiadomieniu o składce, od niezapłaconej kwoty indywidualnej składki rocznej oraz, w stosownych przypadkach, zaliczkowej raty nalicza się odsetki za każdy dzień zwłoki, w wysokości stopy procentowej podstawowych operacji refinansujących EBC powiększonej o 8 punktów procentowych, od dnia, w którym zapłata była należna.";

5)
w art. 9 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Egzekwowaniu podlegają płatności należnych indywidualnych składek rocznych i zaliczkowych rat oraz wszelkich odsetek za opóźnienia w płatnościach zgodnie z art. 8 ust. 8.";

6)
dodaje się art. 14a w brzmieniu:

"Artykuł 14a

Przepisy przejściowe na rok obrachunkowy 2021

W 2021 r. Jednolita Rada oblicza indywidualne składki roczne należne za rok obrachunkowy 2021 na podstawie danych przekazanych przez EBC Jednolitej Radzie w 2019 r. oraz wszelkich późniejszych aktualizacji tych danych zgodnie z art. 6. W 2022 r. Jednolita Rada dokonuje ponownego obliczenia indywidualnych składek rocznych należnych za rok obrachunkowy 2021 na podstawie danych przekazanych przez EBC Jednolitej Radzie w 2021 r. zgodnie z art. 6. Jakąkolwiek różnicę między kwotą pierwotnie obliczoną za rok obrachunkowy 2021 a kwotą ponownie obliczoną rozlicza się przy obliczaniu indywidualnych składek rocznych należnych za rok obrachunkowy 2022.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 lutego 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 225 z 30.7.2014, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/2361 z dnia 14 września 2017 r. w sprawie ostatecznego systemu składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (Dz.U. L 337 z 19.12.2017, s. 6).
3 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1163/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie opłat nadzorczych (EBC/2014/41) (Dz.U. L 311 z 31.10.2014, s. 23).
4 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/2155 z dnia 5 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1163/2014 w sprawie opłat nadzorczych (EBC/2019/37) (Dz.U. L 327 z 17.12.2019, s. 70).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.104.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/517 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/2361 w odniesieniu do ustaleń dotyczących płatności składek na rzecz wydatków administracyjnych Jednolitej Rady
Data aktu: 11/02/2021
Data ogłoszenia: 25/03/2021
Data wejścia w życie: 26/03/2021