Decyzja 2021/486 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału

DECYZJA RADY (UE) 2021/486
z dnia 15 lutego 2021 r. 1
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w tym w Uzgodnieniu sektorowym w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych (zwanym dalej "uzgodnieniem sektorowym dotyczącym statków powietrznych") zawartym w załączniku III do tego porozumienia, mają zastosowanie w Unii na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 2 .

(2) Zgodnie z art. 28 uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych propozycje dotyczące uzgodnionych warunków mają być kierowane do Sekretariatu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

(3) Pandemia COVID-19 oraz wynikające z niej pogorszenie koniunktury gospodarczej poważnie dotknęły sektor lotnictwa cywilnego borykający się z zagrożeniem w postaci problemów z płynnością krótkoterminową operatorów statków powietrznych i nabywców nowych statków powietrznych i silników. W świetle obecnego i postępującego pogorszenia koniunktury gospodarczej oraz w celu ograniczenia poważnych skutków kryzysu, Unia powinna zaproponować uzgodnione warunki dotyczące tymczasowego odroczenia spłaty kapitału dla nabywców nowych statków powietrznych i silników (zwane dalej "proponowanymi uzgodnionymi warunkami").

(4) Zgodnie z częścią 4 sekcja 3 uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych uczestnicy uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych mają podjąć decyzję, w drodze procedury pisemnej, w sprawie proponowanych uzgodnionych warunków.

(5) Proponowane uzgodnione warunki umożliwiłyby nabywcom nowych statków powietrznych określonych w art. 8 lit. a) pkt 1 uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych oraz nabywcom silników i części zamiennych określonych w art. 20 lit. a), b) i c) uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych odroczenie spłaty kapitału kredytu o 12 miesięcy po dostawie nabytych towarów lub - w razie spełnienia określonych warunków - 18 miesięcy po dostawie nabytych towarów.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do proponowanych uzgodnionych warunków, w drodze procedury pisemnej, stosowanej przez uczestników uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych, gdyż proponowane uzgodnione warunki, po ich uzgodnieniu, będą wiążące dla Unii i będą w stanie w sposób decydujący wywrzeć wpływ na treść prawa Unii, a mianowicie na rozporządzenie (UE) nr 1233/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii, w drodze procedury pisemnej, przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych, zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału, oparte jest na projekcie proponowanych uzgodnionych warunków * .

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 marca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Data aktu zmieniona przez sprostowanie z dnia 20 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.133.66).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zastosowania niektórych wytycznych w dziedzinie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oraz uchylające decyzje Rady 2001/76/WE i 2001/77/WE (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 45).
* Zob. dokument ST 5390/2021 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.100.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/486 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału
Data aktu: 15/02/2021
Data ogłoszenia: 23/03/2021