(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 5660)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 13 sierpnia 2019 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając decyzję nr 676/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie ram regulacyjnych dotyczących polityki spektrum radiowego we Wspólnocie Europejskiej (decyzja o spektrum radiowym) 1 , w szczególności jej art. 4 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Urządzenia bliskiego zasięgu to zazwyczaj przeznaczone dla masowego odbiorcy lub przenośne urządzenia radiowe, które można łatwo przewozić za granicę i stosować w komunikacji transgranicznej. Zróżnicowanie warunków dostępu do widma stwarza ryzyko szkodliwych zakłóceń w stosunku do innych zastosowań i usług radiowych, uniemożliwia swobodny przepływ tego rodzaju urządzeń oraz powoduje wzrost kosztów ich produkcji.
(2) Decyzją Komisji 2006/771/WE 2 dokonano harmonizacji warunków technicznych wykorzystania widma na potrzeby szerokiej gamy urządzeń bliskiego zasięgu w obszarach zastosowań takich jak systemy alarmowe, łączność lokalna, zdalne sterowanie, implanty medyczne i zbieranie danych medycznych, inteligentne systemy transportowe oraz internet rzeczy, w tym identyfikacja radiowa ("RFID"). W rezultacie urządzenia bliskiego zasięgu, które spełniają te zharmonizowane warunki techniczne, podlegają zaledwie wymogowi uzyskania ogólnego zezwolenia na mocy prawa krajowego.
(3) Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1538 3 dodatkowo dokonano harmonizacji warunków technicznych wykorzystania widma przez urządzenia bliskiego zasięgu w zakresach częstotliwości 874-874,4 oraz 915-919,4 MHz. W tych zakresach częstotliwości środowisko, w którym widmo jest współdzielone, ma odmienny charakter, dlatego też wymagany jest szczególny system regulacyjny. Decyzją tą umożliwiono wprowadzenie zaawansowanych technicznie rozwiązań w zakresie RFID, jak również zastosowań z obszaru internetu rzeczy w oparciu o urządzenia bliskiego zasięgu w sieciach danych.
(4) Decyzja 2006/771/WE i decyzja wykonawcza (UE) 2018/1538 stanowią ramy regulacyjne dla urządzeń bliskiego zasięgu i wspierają innowacje w szerokim zakresie zastosowań na jednolitym rynku cyfrowym.
(5) Nowe zastosowania urządzeń bliskiego zasięgu pojawiają się ze względu na rosnące znaczenie tego rodzaju urządzeń dla gospodarki, jak również ze względu na szybkie zmiany w technologii oraz szybko zmieniające się potrzeby społeczne. Zastosowania te wymagają okresowej aktualizacji zharmonizowanych warunków technicznych wykorzystania widma.
(6) W oparciu o stały mandat udzielony Europejskiej Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych ("CEPT") w lipcu 2006 r. na podstawie art. 4 ust. 2 decyzji nr 676/2002/WE uprawniający do aktualizacji załącznika do decyzji 2006/771/WE w celu odzwierciedlenia postępu technologicznego i zmian na rynku w dziedzinie urządzeń bliskiego zasięgu załącznik ten sześciokrotnie zmieniono. Prace prowadzone na podstawie tego stałego mandatu stanowiły również podstawę decyzji wykonawczej (UE) 2018/1538, w której przewidziano dodatkowe widmo radiowe na potrzeby urządzeń bliskiego zasięgu w zakresach częstotliwości 874-874,4 oraz 915-919,4 MHz.
(7) W dniu 20 października 2017 r. Komisja wydała wytyczne dotyczące siódmego cyklu aktualizacji (RSCOM17-24rev1). W odpowiedzi w dniu 8 marca 2019 r. CEPT przedłożyła Komisji swoje sprawozdanie nr 70. Oprócz uproszczenia i udoskonalenia istniejących pozycji CEPT zaproponowała dodanie nowych pozycji w załączniku do decyzji 2006/771/WE. Te nowe pozycje umożliwiają nowe zastosowania medyczne i zastosowania związane z bezpieczeństwem oraz harmonizują widmo na potrzeby zastosowań inteligentnych systemów transportowych niezwiązanych z bezpieczeństwem oraz zastosowań z zakresu egzekwowania przepisów ruchu drogowego. Sprawozdanie to powinno zatem stanowić podstawę techniczną niniejszej decyzji.
(8) Urządzenia bliskiego zasięgu zgodne z warunkami określonymi w niniejszej decyzji powinny również być zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE 4 .
(9) Należy zatem zmienić decyzję 2006/771/WE.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Spektrum Radiowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 2 sierpnia 2019 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Mariya GABRIEL |
|
Członek Komisji |