Decyzja 2019/654 zmieniająca Protokół nr 5 w sprawie Statutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego

DECYZJA RADY (UE) 2019/654
z dnia 15 kwietnia 2019 r.
zmieniająca Protokół nr 5 w sprawie Statutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Europejskiego Banku Inwestycyjnego,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 1 ,

uwzględniając opinię Komisji Europejskiej 2 ,

stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo notyfikowało Radzie Europejskiej swój zamiar wystąpienia z Unii zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Traktaty przestaną mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa z dniem wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po tej notyfikacji, to znaczy z dniem 30 marca 2019 r., chyba że Rada Europejska, w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem, podejmie jednomyślnie decyzję o przedłużeniu tego okresu.

(2) Zgodnie z art. 308 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej członkami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (zwanego dalej "Bankiem") są państwa członkowskie.

(3) Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii zakończy członkostwo Zjednoczonego Królestwa w Banku, jego kapitał subskrybowany w Banku, jego prawo do wyznaczania członków i zastępców członków Rady Dyrektorów oraz kadencję członków i zastępców członków Rady Dyrektorów wyznaczonych przez Zjednoczone Królestwo.

(4) Utrzymanie kapitału Banku wymaga zwiększenia kapitału subskrybowanego przez pozostałe państwa członkowskie.

(5) Zwiększeniu kapitału subskrybowanego przez pozostałe państwa członkowskie powinno towarzyszyć dalsze wzmocnienie zarządzania Banku.

(6) Funkcje Rady Dyrektorów należy wzmocnić poprzez umożliwienie wyznaczania dodatkowych zastępców oraz lepsze wykorzystywanie w Radzie Dyrektorów zastępców członków i ekspertów bez prawa głosu, aby zwiększyć ich rolę we wspieraniu procesu decyzyjnego Rady Dyrektorów, w szczególności w odniesieniu do analizy wniosków dotyczących finansowania.

(7) Zakres stosowania głosowania większością kwalifikowaną przez Radę Dyrektorów i Radę Gubernatorów należy rozszerzyć na kluczowe obszary, a mianowicie podejmowanie decyzji dotyczących planu operacyjnego Banku, mianowanie członków Komitetu Zarządzającego oraz zatwierdzanie regulaminu wewnętrznego.

(8) Aby zwiększyć skuteczność reform określonych w niniejszej decyzji, Bank powinien podejmować dalsze inicjatywy w celu odzwierciedlenia, zgodnie z najlepszą praktyką bankową, zasad "trzech linii obrony" na wszystkich odpowiednich szczeblach Banku, w tym w Komitecie Zarządzającym.

(9) Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami państw członkowskich, wielkość udzielanych kredytów należy utrzymać na zrównoważonym poziomie oraz bardziej szczegółowo opracować ramy ustalania zrównoważonych poziomów kredytów, wzmacniając jednocześnie funkcje Komitetu Kontroli i Audytu przez zapewnienie, aby w skład Komitetu wchodzili członkowie dysponujący wiedzą z dziedziny nadzoru. Należy w szczególności zapewnić, aby w skład Komitetu Kontroli i Audytu wchodzili zawsze członkowie wybrani z organu nadzoru bankowego, zarówno ze strefy euro, jak i spoza niej.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić Statut Europejskiego Banku Inwestycyjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W Protokole nr 5 w sprawie Statutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, załączonego do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 4 ust. 1 akapit pierwszy wprowadza się następujące zmiany:
a)
część wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"1. Kapitał Banku wynosi 204 089 132 500 EUR i jest subskrybowany przez państwa członkowskie następująco:";

b)
skreśla się następujący wiersz w wykazie: "Zjednoczone Królestwo 39 195 022 000";
2)
art. 7 ust. 3 lit. h) otrzymuje brzmienie:

"h) zatwierdza, stanowiąc większością kwalifikowaną, regulamin wewnętrzny Banku.";

3)
w art. 9 ust. 1 akapit pierwszy dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Decyduje, stanowiąc większością kwalifikowaną, o planie operacyjnym Banku.";

4)
w art. 9 ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:
a)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"2. Rada Dyrektorów składa się z 28 dyrektorów i 31 zastępców mianowanych zgodnie z niniejszym ustępem.";

b)
akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Zastępcy dyrektorów są mianowani przez Radę Gubernatorów na okres pięciu lat w następujący sposób:

- dwóch zastępców wyznacza Republika Federalna Niemiec,

- dwóch zastępców wyznacza Republika Francuska,

- dwóch zastępców wyznacza Republika Włoska,

- dwóch zastępców wyznaczają za wspólnym porozumieniem Królestwo Hiszpanii i Republika Portugalska,

- trzech zastępców wyznaczają za wspólnym porozumieniem Królestwo Belgii, Wielkie Księstwo Luksemburga i Królestwo Niderlandów,

- czterech zastępców wyznaczają za wspólnym porozumieniem Królestwo Danii, Republika Grecka, Irlandia i Rumunia,

- sześciu zastępców wyznaczają za wspólnym porozumieniem Republika Estońska, Republika Łotewska, Republika Litewska, Republika Austrii, Republika Finlandii i Królestwo Szwecji,

- dziewięciu zastępców wyznaczają za wspólnym porozumieniem Republika Bułgarii, Republika Czeska, Republika Chorwacji, Republika Cypryjska, Węgry, Republika Malty, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowenii i Republika Słowacka,

- jednego zastępcę wyznacza Komisja.";

5)
art. 11 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"1. Komitet Zarządzający składa się z przewodniczącego i ośmiu wiceprzewodniczących mianowanych na okres sześciu lat przez Radę Gubernatorów, stanowiącą większością kwalifikowaną, na wniosek Rady Dyrektorów, stanowiącej większością kwalifikowaną.".

Artykuł  2
1. 
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia następującego po dniu, w którym Traktaty przestają mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa.
2. 
Art. 1 pkt 1 lit. a) stosuje się od dnia, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, o ile nie zostanie przyjęta decyzja o zwiększeniu kapitału Banku ze skutkiem od tej daty lub przed tą datą.
Sporządzono w Luksemburgu dnia 15 kwietnia 2019 r.
W imieniu Rady
P. DAEA
Przewodniczący
1 Opinia z dnia 15 stycznia 2019 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Opinia z dnia 31 stycznia 2019 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.110.36

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2019/654 zmieniająca Protokół nr 5 w sprawie Statutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Data aktu: 15/04/2019
Data ogłoszenia: 25/04/2019
Data wejścia w życie: 01/01/2021