Decyzja 2018/1544 w sprawie środków ograniczających rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej

DECYZJA RADY (WPZiB) 2018/1544
z dnia 15 października 2018 r.
w sprawie środków ograniczających rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia Europejska popiera międzynarodowe traktaty i systemy dotyczące rozbrojenia, nierozprzestrzeniania i kontroli zbrojeń.

(2) Unia Europejska opowiada się za faktycznym wdrożeniem i upowszechnieniem stosowania Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (zwanej dalej "konwencją"), a także podkreśla swoje wsparcie dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i jej sekretariatu technicznego. Unia stanowczo potępia rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej w jakimkolwiek miejscu i przez kogokolwiek w jakichkolwiek okolicznościach. Aby wesprzeć egzekwowanie zakazu określonego w konwencji dotyczącego stosowania broni chemicznej, która to broń stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, Unia uznała, że należy podjąć określone środki wobec osób, które czynią użytek z takiej broni lub pomagają w jej opracowywaniu lub stosowaniu. Unia zdecydowana jest przyczynić się do wskazania osób, podmiotów, grup lub rządów odpowiedzialnych za stosowanie broni chemicznej, a także tych, którzy pomagają lub zachęcają do takich działań. Należy również zapobiegać przygotowaniom do stosowania broni chemicznej, np. jej opracowywaniu, wytwarzaniu, nabywaniu, transferowi i składowaniu.

(3) W tym kontekście Unia poparła decyzję Konferencji Państw Stron OPCW odpowiedzi na zagrożenie użycia broni chemicznej przyjętą w dniu 27 czerwca 2018 r.

(4) Unia i jej państwa członkowskie wspierają inne międzynarodowe inicjatywy służące zaradzeniu zagrożeniu związanemu z bronią chemiczną, takie jak Grupa Australijska, która, koordynując i harmonizując krajowe środki w zakresie kontroli wywozu, pomaga w wywiązywaniu się z zobowiązań na mocy konwencji o zakazie broni chemicznej i konwencji o zakazie broni biologicznej i toksycznej - a także inicjatywa przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i międzynarodowe partnerstwo przeciw bezkarności za stosowanie broni chemicznej. Unia i jej państwa członkowskie wspierają także wdrożenie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w szczególności rezolucji 1540 (2004), 2118 (2013), 2209 (2015), 2235 (2015) i 2325 (2016).

(5) W dniu 22 marca 2018 r. Rada Europejska stwierdziła, że użycie broni chemicznej, w tym użycie jakichkolwiek toksycznych substancji chemicznych jako broni, jest we wszelkich okolicznościach absolutnie nie do przyjęcia, musi być systematycznie i surowo potępiane oraz stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla nas wszystkich. W dniu 28 czerwca 2018 r. Rada Europejska wezwała do jak najszybszego przyjęcia nowego unijnego systemu środków ograniczających w celu zajęcia się kwestią stosowania i rozprzestrzeniania broni chemicznej.

(6) Niniejsza decyzja przyczynia się do wysiłków Unii na rzecz zwalczania rozprzestrzeniania i stosowania broni chemicznej. Zakres i definicja broni chemicznej, o której mowa w niniejszej decyzji, powinny być takie same jak przewidziano w konwencji o zakazie broni chemicznej.

(7) Unia powinna podjąć dalsze działania, aby wprowadzić w życie niektóre środki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

"Broń chemiczna" oznacza broń chemiczną zgodnie z definicją w art. II konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC).

Artykuł  2
1. 
Państwa członkowskie przyjmują środki niezbędne do uniemożliwienia wjazdu na ich terytoria lub tranzytu przez te terytoria:
a)
osób fizycznych, które są odpowiedzialne za następujące czyny lub świadczą pomoc finansową, techniczną lub wsparcie rzeczowe na rzecz następujących czynów lub w inny sposób są zaangażowane w następujące czyny:
(i)
wytwarzanie, nabywanie, posiadanie, opracowywanie, transport, składowanie lub transfer broni chemicznej;
(ii)
stosowanie broni chemicznej;
(iii)
udział w jakichkolwiek przygotowaniach do stosowania broni chemicznej;
b)
osób fizycznych, które pomagają osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi angażować się w jakiekolwiek działania, o których mowa w lit. a) niniejszego ustępu, i tym samym powodują lub przyczyniają się do niebezpieczeństwa przeprowadzenia takich działań; oraz
c)
osób fizycznych powiązanych z osobami fizycznymi, wymienionymi w lit. a i b); wymienionych w załączniku.
2. 
Ust. 1 nie zobowiązuje państwa członkowskiego do odmowy swoim obywatelom wjazdu na swoje terytorium.
3. 
Ust. 1 pozostaje bez uszczerbku dla przypadków, gdy dane państwo członkowskie związane jest zobowiązaniem wynikającym z prawa międzynarodowego, a mianowicie:
a)
jest państwem goszczącym międzynarodową organizację międzyrządową;
b)
jest państwem goszczącym międzynarodową konferencję zwołaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub pod jej auspicjami;
c)
na mocy umowy wielostronnej przyznającej przywileje i immunitety; lub
d)
na podstawie Traktatu pojednawczego (Traktatu laterańskiego) z 1929 r. zawartego między Stolicą Apostolską (Państwem Watykańskim) a Włochami.
4. 
Ust. 3 uznaje się za mający zastosowanie również w przypadkach, w których państwo członkowskie jest krajem goszczącym Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
5. 
Rada jest należycie informowana o wszystkich przypadkach przyznania przez państwo członkowskie wyłączenia na mocy ust. 3 lub 4.
6. 
Państwa członkowskie mogą zastosować wyłączenia ze środków nałożonych na podstawie ust. 1 w przypadkach, gdy podróż jest uzasadniona pilną potrzebą humanitarną lub uczestnictwem w posiedzeniu międzyrządowym, włącznie z posiedzeniami popieranymi przez Unię lub których gospodarzem jest Unia lub dane państwo członkowskie sprawujące przewodnictwo w OBWE, gdzie prowadzony jest dialog polityczny bezpośrednio propagujący polityczne cele środków ograniczających, w tym wdrożenie zakazów prawnych przeciwko broni chemicznej i realizację celu, jakim jest rozbrojenie chemiczne. Państwa członkowskie mogą zastosować wyłączenia ze środków nałożonych na podstawie ust. 1 w przypadkach, jeżeli wjazd lub przejazd jest konieczny w związku z uczestnictwem w postępowaniu sądowym.
7. 
Państwo członkowskie, które zamierza przyznać wyłączenia określone w ust. 6, powiadamia o tym na piśmie Radę. Wyłączenie uważa się za przyznane, chyba że co najmniej jeden członek Rady wniesie sprzeciw na piśmie w ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania powiadomienia o proponowanym wyłączeniu. W przypadku gdy co najmniej jeden członek Rady wniesie sprzeciw, Rada może postanowić o przyznaniu proponowanego wyłączenia, stanowiąc większością kwalifikowaną.
8. 
W przypadkach gdy zgodnie z ust. 3, 4, 6 lub 7 państwo członkowskie zezwala na wjazd lub przejazd przez jego terytorium osobom wymienionym w załączniku, zezwolenie jest ściśle ograniczone do celu, dla którego zostało wydane oraz do wymienionych w nim osób.
Artykuł  3
1. 
Zamrożone zostają wszelkie środki finansowe i zasoby gospodarcze należące do lub będące własnością, w posiadaniu lub znajdujące się pod kontrolą:
a)
osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów, które są odpowiedzialne za następujące czyny lub świadczą pomoc finansową, techniczną lub wsparcie rzeczowe na rzecz następujących czynów lub w inny sposób są zaangażowane w następujące czyny:
(i)
wytwarzanie, nabywanie, posiadanie, opracowywanie, transport, składowanie lub transfer broni chemicznej;
(ii)
stosowanie broni chemicznej;
(iii)
udział w jakichkolwiek przygotowaniach do stosowania broni chemicznej,
b)
osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów, które w jakikolwiek sposób pomagają osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi angażować się w działania, o których mowa w lit. a) niniejszego ustępu" tym samym powodując lub przyczyniając się do niebezpieczeństwa przeprowadzenia takich działań; oraz
c)
do osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów powiązanych z osobami fizycznymi lub prawnymi, podmiotami lub organami objętymi lit. a) i b) niniejszego ustępu;

wymienionych w załączniku.

2. 
Nie udostępnia się osobom fizycznym lub prawnym, podmiotom lub organom wymienionym w załączniku ani na ich rzecz - bezpośrednio lub pośrednio - żadnych środków finansowych ani zasobów gospodarczych.
3. 
W drodze odstępstwa od ust. 1 i 2 właściwy organ państwa członkowskiego może zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie ich na warunkach, jakie uzna za stosowne, po ustaleniu, że odnośne środki finansowe lub zasoby gospodarcze:
a)
są niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów wymienionych w załączniku oraz członków rodzin pozostających na utrzymaniu takich osób fizycznych, w tym opłat za żywność, z tytułu najmu lub kredytu hipotecznego, za leki i leczenie, podatków, składek ubezpieczeniowych oraz opłat za usługi użyteczności publicznej;
b)
są przeznaczone wyłącznie na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów lub zwrotów poniesionych wydatków związanych z usługami prawniczymi;
c)
są przeznaczone wyłącznie na pokrycie opłat lub należności za usługi polegające na zwykłym przechowywaniu lub utrzymywaniu zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych;
d)
są niezbędne do pokrycia nadzwyczajnych wydatków, pod warunkiem że właściwy organ powiadomił właściwe organy pozostałych państw członkowskich oraz Komisję o powodach, dla których uważa, że należy udzielić szczególnego zezwolenia, co najmniej dwa tygodnie przed jego udzieleniem; lub
e)
zostaną wpłacone na rachunek lub wypłacone z rachunku misji dyplomatycznej lub misji konsularnej lub organizacji międzynarodowej posiadającej immunitet na mocy prawa międzynarodowego, o ile wpłaty te są przeznaczone na oficjalne cele tej misji dyplomatycznej lub misji konsularnej lub organizacji międzynarodowej.

Dane państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach udzielonych na podstawie niniejszego ustępu.

4. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 właściwe organy państwa członkowskiego mogą zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych, jeżeli spełnione są następujące warunki:
a)
środki finansowe lub zasoby gospodarcze są przedmiotem orzeczenia arbitrażowego wydanego przed datą umieszczenia w wykazie w załączniku osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu, o których mowa w ust. 1, lub orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej wydanych w Unii, lub orzeczenia sądowego wykonalnego w danym państwie członkowskim, przed tą datą lub po tej dacie;
b)
środki finansowe lub zasoby gospodarcze zostaną wykorzystane wyłącznie w celu zaspokojenia roszczeń zabezpieczonych takim orzeczeniem lub decyzją lub uznanych za zasadne w takim orzeczeniu lub decyzji, w granicach określonych przez mające zastosowanie przepisy ustawowe i wykonawcze regulujące prawa osób, którym takie roszczenia przysługują;
c)
orzeczenie lub decyzja nie zostały wydane na korzyść osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu wymienionych w załączniku; oraz
d)
uznanie tego orzeczenia lub tej decyzji nie jest sprzeczne z porządkiem publicznym danego państwa członkowskiego.

Dane członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach udzielonych na podstawie niniejszego ustępu.

5. 
Ust. 1 nie uniemożliwia osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi, wymienionym w załączniku, dokonywania płatności należnej z tytułu umowy zawartej przed dniem umieszczenia takiej osoby fizycznej lub prawnej, takiego podmiotu lub takiego organu w wykazie znajdującym się w załączniku, pod warunkiem że dane państwo członkowskie ustaliło, że płatność nie jest bezpośrednio lub pośrednio dokonywana na rzecz osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu, o których mowa w ust. 1.
6. 
Ust. 2 nie ma zastosowania do księgowania na zamrożonych rachunkach:
a)
odsetek ani innych dochodów z tych rachunków;
b)
płatności należnych z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które zostały zawarte lub powstały przed datą objęcia tych rachunków środkami przewidzianymi w ust. 1 i 2; lub
c)
płatności należnych z tytułu orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych lub orzeczeń arbitrażowych wydanych w Unii lub wykonalnych w danym państwie członkowskim,

pod warunkiem że wszelkie takie odsetki, inne dochody i płatności nadal podlegają środkom przewidzianym w ust. 1.

7.  1
 Ust. 2 nie ma zastosowania do organizacji ani agencji, które są poddawane przez Unię ocenie spełnienia wymogów dotyczących filarów i z którymi Unia podpisała ramową umowę o partnerstwie finansowym, na podstawie której te organizacje i agencje działają jako partnerzy humanitarni Unii, pod warunkiem że przekazanie środków finansowych lub zasobów gospodarczych, o których mowa w ust. 2, jest niezbędne wyłącznie do celów humanitarnych.
8.  2
 W przypadkach nieobjętych ust. 7 oraz na zasadzie odstępstwa od ust. 1 i 2 właściwe organy państw członkowskich mogą udzielić szczególnego lub ogólnego zezwolenia, na warunkach ogólnych lub szczegółowych, jakie uznają za stosowne, na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie niektórych środków finansowych lub zasobów gospodarczych, pod warunkiem że przekazanie takich środków finansowych lub zasobów gospodarczych jest niezbędne wyłącznie do celów humanitarnych.
9.  3
 W przypadku gdy właściwy organ nie wyda decyzji odmownej, nie wystąpi z wnioskiem o udzielenie informacji lub nie dokona powiadomienia o dodatkowym terminie w ciągu pięciu dni roboczych od daty otrzymania wniosku o udzielenie zezwolenia na podstawie ust. 8, zezwolenie uważa się za udzielone.
10.  4
 Dane państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o każdym zezwoleniu udzielonym na podstawie ust. 8 lub 9 w terminie dwóch tygodni od udzielenia takiego zezwolenia.
Artykuł  4
1. 
Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek państwa członkowskiego lub Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, sporządza i zmienia wykaz znajdujący się w załączniku.
2. 
Rada przekazuje decyzję, o której mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem umieszczenia w wykazie, danej osobie fizycznej lub prawnej, danemu podmiotowi lub danemu organowi bezpośrednio - jeżeli adres jest znany - albo w drodze opublikowania ogłoszenia, umożliwiając takiej osobie, takiemu podmiotowi lub takiemu organowi przedstawienie uwag.
3. 
W przypadku gdy zostaną zgłoszone uwagi lub przedstawione istotne nowe dowody, Rada dokonuje przeglądu decyzji, o której mowa w ust. 1, i odpowiednio informuje daną osobę fizyczną lub prawną, dany podmiot lub dany organ.
Artykuł  5
1. 
Załącznik zawiera uzasadnienie umieszczenia w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 2 i 3.
2. 
Załącznik zawiera także - w przypadku gdy są one dostępne - informacje, które są niezbędne do zidentyfikowania danych osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów. W przypadku osób fizycznych informacje takie mogą obejmować imiona i nazwiska, w tym pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, numery paszportu i dokumentu tożsamości, płeć, adres, jeśli jest znany, a także stanowisko lub zawód. W przypadku osób prawnych, podmiotów lub organów informacje takie mogą obejmować nazwy, miejsce i datę wpisu do rejestru, numer w rejestrze i miejsce prowadzenia działalności.
Artykuł  6

Nie są zaspokajane żadne roszczenia w związku z jakąkolwiek umową lub transakcją, których wykonanie zostało zakłócone, bezpośrednio lub pośrednio, w całości lub części, przez środki nałożone niniejszą decyzją, w tym roszczenia odszkodowawcze lub wszelkie inne roszczenia tego rodzaju, takie jak roszczenia o odszkodowanie lub roszczenia wynikające z gwarancji, w szczególności roszczenia o przedłużenie terminu płatności lub o zapłatę obligacji, gwarancji lub zabezpieczeń, w szczególności gwarancji finansowych lub finansowych listów gwarancyjnych w jakiejkolwiek formie - o ile zostały one wniesione przez:

a)
wskazane osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy wymienione w wykazie w załączniku;
b)
jakiekolwiek osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy działające za pośrednictwem lub w imieniu osób, podmiotów lub organów, o których mowa w lit. a).
Artykuł  7

W celu maksymalizacji oddziaływania środków przewidzianych w niniejszej decyzji, Unia zachęca państwa trzecie do przyjmowania środków ograniczających podobnych do tych przewidzianych w niniejszej decyzji.

Artykuł  8  5
1. 
Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 16 października 2026 r. Niniejsza decyzja jest poddawana stałemu przeglądowi. Środki określone w art. 2 i 3 stosuje się do dnia 16 października 2025 r. w odniesieniu do osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów wymienionych w załączniku.
2. 
Wyjątki, o których mowa w art. 3 ust. 7, 8 i 9, w odniesieniu do art. 3 ust. 1 i 2, poddawane są przeglądowi w regularnych odstępach czasu, co najmniej raz na dwanaście miesięcy, lub na pilny wniosek złożony przez jedno z państw członkowskich, Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa lub Komisję, w związku z zasadniczą zmianą okoliczności.
Artykuł  9

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 15 października 2018 r.
W imieniu Rady
F. MOGHERINI
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK 6  

WYKAZ OSÓB FIZYCZNYCH I PRAWNYCH, PODMIOTÓW I ORGANÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 I 3

A. OSOBY FIZYCZNE
Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
1. Tariq YASMINA alias: Tarq Yasmina

Płeć: mężczyzna

Tytuł: pułkownik

Obywatelstwo: syryjskie

Tariq Yasmina pełni funkcję oficera łącznikowego między Scientific Studies and Research Centre (SSRC) a pałacem prezydenckim i w związku z tym jest zaangażowany w stosowanie i przygotowanie stosowania broni chemicznej przez reżim syryjski. 21.1.2019
2. Khaled NASRI alias: Mohammed Khaled Nasri;

Haled Natsri;

Płeć: mężczyzna

Tytuł: dyrektor Instytutu 1000 w ramach SSRC

Obywatelstwo: syryjskie

Khaled Nasri jest dyrektorem Instytutu 1000, departamentu Scientific Studies and Research Centre (SSRC) odpowiedzialnego za rozwijanie i produkowanie systemów komputerowych i elektronicznych do celów syryjskiego programu dotyczącego broni chemicznej. 21.1.2019
3. Walid ZUGHAIB alias: Zughib, Zgha'ib, Zughayb;

Tytuł: doktor, dyrektor Instytutu 2000 w ramach SSRC

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: syryjskie

Walid Zughaib jest dyrektorem Instytutu 2000, departamentu Scientific Studies and Research Centre (SSRC) odpowiedzialnego za działania w zakresie mechanicznego rozwijania i produkcji do celów syryjskiego programu dotyczącego broni chemicznej. 21.1.2019
4. Firas AHMED alias: Ahmad;

Tytuł: pułkownik, szef biura bezpieczeństwa Instytutu 1000 w ramach SSRC

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia: 21 stycznia 1967 r.

Obywatelstwo: syryjskie

Firas Ahmed jest dyrektorem biura bezpieczeństwa Instytutu 1000, departamentu Scientific Studies and Research Centre (SSRC) odpowiedzialnego za rozwijanie i produkowanie systemów komputerowych i elektronicznych do celów syryjskiego programu dotyczącego broni chemicznej. Uczestniczył w transferze i ukrywaniu materiałów związanych z bronią chemiczną po przystąpieniu Syrii do konwencji o broni chemicznej. 21.1.2019
5. Said SAID alias: Saeed, Sa'id Sa'id,

Tytuł: doktor, członek Instytutu 3000 (alias

Instytut 6000) w ramach SSRC

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia: 11 grudnia 1955 r.

Said Said jest znaczącą postacią w Instytucie 3000 (alias Instytut 6000), departamencie Scientific Studies and Research Centre (SSRC) odpowiedzialnym za rozwijanie i produkowanie syryjskiej broni chemicznej. 21.1.2019
6. Anatoliy Vladimirovich CHEPIGA Анатолий Владимирович ЧЕПИГА,

alias: Ruslan BOSHIROV

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia: 5 kwietnia 1979 r., 12 kwietnia 1978 r.

Miejsce urodzenia: Nikołajewka,

Obwód Armurski, Rosja;

Duszanbe, Tadżykistan

Oficer GRU Anatoliy Chepiga (alias Ruslan Boshirov) posiadał, przewiózł, a następnie w weekend 4 marca 2018 r. w Salisbury użył toksycznego środka paralityczno-drgawkowego (»nowiczok«). 5 września 2018 r. brytyjska Koronna Służba Prokuratorska oskarżyła Ruslana Boshirova o udział w zmowie w celu dokonania morderstwa Siergieja Skripala; o usiłowanie zabójstwa Siergieja Skripala, Julii Skripal i Nicka Baileya; o użycie i posiadanie nowiczoka oraz umyślne spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała Julii Skripal i Nicka Baileya. 21.1.2019
7. Alexander Yevgeniyevich MISHKIN Александр Евгеньевич МИШКИН, alias: Alexander PETROV

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia: 13 lipca 1979 r.

Miejsce urodzenia: Lojga, Rosja; Kotłas, Rosja

Oficer GRU Alexander Mishkin (alias Alexander Petrov) posiadał, przewiózł, a następnie w weekend

4 marca 2018 r. w Salisbury użył toksycznego środka paralityczno-drgawkowego (»nowiczok«).

5 września 2018 r. brytyjska Koronna Służba Prokuratorska oskarżyła Alexandra Petrova o udział w spisku w celu popełnienia zabójstwa Siergieja Skripala; o usiłowanie zabójstwa Siergieja Skripala, Julii Skripal i Nicka Baileya; o użycie i posiadanie nowiczoka oraz umyślne spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała Julii Skripal i Nicka Baileya.

21.1.2019
8. Vladimir Stepanovich ALEXSEYEV Владимир Степанович АЛЕКСЕЕВ

Płeć: mężczyzna

Tytuł: pierwszy zastępca szefa GRU

Vladimir Stepanovich Alexseyev jest pierwszym zastępcą szefa GRU (alias GU). Ze względu na jego wysoką rangę w dowództwie GRU Vladimir Stepanovich Alexseyev jest odpowiedzialny za posiadanie, przewiezienie i użycie w weekend 4 marca 2018 r. w Salisbury toksycznego środka paralityczno-drgawkowego nowiczok przez oficerów GRU. 21.1.2019
9. Igor Olegovich KOSTYUKOV Игорь Олегович КОСТЮКООВ Płeć: mężczyzna

Tytuł: szef GRU

Igor Olegovich Kostyukov ze względu na swoją wysoką rangę w GRU (alias GU), ówczesny pierwszy zastępca szefa GRU, jest odpowiedzialny za posiadanie, przewiezienie i użycie w weekend 4 marca 2018 r. w Salisbury toksycznego środka paralityczno-drgawkowego nowiczok przez oficerów GRU. 21.1.2019
10. Andrei Veniaminovich YARIN

(Aндрей Вениаминович

ЯРИН)

Płeć: mężczyzna;

Data urodzenia: 13 lutego 1970 r.

Miejsce urodzenia: Nizhny Tagil;

Obywatelstwo: rosyjskie;

Tytuł: Szef Dyrekcji ds. Polityki Krajowej Prezydenta

Andrei Yarin jest szefem Dyrekcji ds. Polityki Krajowej Prezydenta w Biurze Wykonawczym Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Z racji swojej funkcji jest odpowiedzialny za opracowywanie i wdrażanie wewnętrznych wytycznych politycznych. Andrei Yarin został również powołany do grupy zadaniowej w ramach Biura Wykonawczego Prezydenta; celem tej grupy było umniejszanie wpływu Aleksieja Nawalnego w społeczeństwie rosyjskim, również poprzez operacje mające na celu zdyskredytowaniego.

Z uwagi na swoją ważną rolę w opozycji politycznej Aleksiej Nawalny był ofiarą systematycznego nękania i represji ze strony podmiotów państwowych i wymiaru sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Działania Aleksieja Nawalnego podczas jego podróży na Syberię w sierpniu 2020 r. były przedmiotem bacznej obserwacji ze strony władz Federacji Rosyjskiej. 20 sierpnia 2020 r. Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska). 22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie (Niemcy). Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym z grupy Nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej.

W związku z tym można wnioskować, że do otrucia Aleksieja Nawalnego mogło dojść jedynie za zgodą Biura Wykonawczego Prezydenta. Z uwagi na ważną rolę kierowniczą, jaką Andrei Yarin pełni w tym biurze, ponosi on odpowiedzialność za nakłanianie i wspieranie osób, które dokonały otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem trującym Nowiczok lub brały udział w tym otruciu; takie działanie stanowi użycie broni chemicznej, o którym mówi konwencja o broni chemicznej.

15.10.2020
11. Sergei Vladilenovich KIRIYENKO

(Сергей Владиленович КИРИЕНКО)

Płeć: mężczyzna;

Data urodzenia: 26 lipca 1962 r.

Miejsce urodzenia: Sukhumi (Suchumi);

Obywatelstwo: rosyjskie;

Tytuł: Pierwszy zastępca szefa sztabu Biura Wykonawczego Prezydenta

Sergei Kiriyenko jest pierwszym zastępcą szefa sztabu Biura Wykonawczego Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Z racji swojej funkcji jest odpowiedzialny za sprawy krajowe, w tym grupy i działania polityczne.

Z uwagi na swoją ważną rolę w opozycji politycznej Aleksiej Nawalny był ofiarą systematycznego nękania i represji ze strony podmiotów państwowych i wymiaru sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Działania Aleksieja Nawalnego podczas jego podróży na Syberię w sierpniu 2020 r. były przedmiotem bacznej obserwacji ze strony władz Federacji Rosyjskiej. 20 sierpnia 2020 r. Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska). 22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie (Niemcy). Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym z grupy Nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej.

W związku z tym można wnioskować, że do otrucia Aleksieja Nawalnego mogło dojść jedynie za zgodą Biura Wykonawczego Prezydenta. Z uwagi na ważną rolę kierowniczą, jaką Sergei Kiriyenko pełni w tym biurze, ponosi on odpowiedzialność za nakłanianie i wspieranie osób, które dokonały otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem trującym Nowiczok lub brały udział w tym otruciu; takie działanie stanowi użycie broni chemicznej, o którym mówi konwencja o broni chemicznej.

15.10.2020
12. Sergei Ivanovich MENYAILO (Сергей Иванович МЕНЯЙЛО) Płeć: mężczyzna;

Data urodzenia: 22 sierpnia 1960;

Miejsce urodzenia: Ałagir;

Obywatelstwo: rosyjskie;

Nazwa: Szef Osetii Północnej-Alanii.

Sergei Menyailo jest szefem Osetii Północnej-Alanii. Był pełnomocnikiem prezydenta Federacji Rosyjskiej na Dystrykt Federalny Syberia w okresie od 2016 r. do kwietnia 2021 r. Z racji swojej funkcji był odpowiedzialny za wykonywanie konstytucyjnych uprawnień prezydenta, również za wdrażanie krajowej i zagranicznej polityki państwa. Siergiej Menyailo był członkiem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej do sierpnia 2021 r.

Z uwagi na swoją ważną rolę w opozycji politycznej Aleksiej Nawalny jest ofiarą systematycznego nękania i represji ze strony podmiotów państwowych i wymiaru sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Działania Aleksieja Nawalnego podczas jego podróży na Syberię w sierpniu 2020 r. były przedmiotem bacznej obserwacji ze strony władz Federacji Rosyjskiej. 20 sierpnia 2020 r. Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska). 22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie. Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem paralityczno-drgawkowym z grupy nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej. W związku z tym można wnioskować, że do otrucia Aleksieja Nawalnego mogło dojść jedynie za zgodą Biura Wykonawczego Prezydenta.

Z uwagi na ważną rolę kierowniczą jako byłego przedstawiciela tego biura w Dystrykcie Federalnym Syberii Sergei Menyailo ponosi odpowiedzialność za nakłanianie i wspieranie osób, które dokonały otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem paralityczno-drgawkowym nowiczok lub brały udział w tym otruciu; takie działanie stanowi użycie broni chemicznej, o którym mówi konwencja o broni chemicznej.

15.10.2020
13. Aleksandr Vasilievich BORTNIKOV

(AjicKcainip

BacunteBuq BOPTHW-

KOB)

Płeć: mężczyzna;

Data urodzenia: 15 listopada 1951 r.

Miejsce urodzenia: Perm;

Obywatelstwo: rosyjskie;

Tytuł: Dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej

Aleksandr Bortnikov jest dyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i z racji swojej funkcji jest odpowiedzialny za działania najważniejszej rosyjskiej agencji bezpieczeństwa.

Z uwagi na swoją ważną rolę w opozycji politycznej Aleksiej Nawalny był ofiarą systematycznego nękania i represji ze strony podmiotów państwowych i wymiaru sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Działania Aleksieja Nawalnego podczas jego podróży na Syberię w sierpniu 2020 r. były przedmiotem bacznej obserwacji ze strony władz Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. 20 sierpnia 2020 r. Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska). 22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie (Niemcy). Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym z grupy Nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej.

W związku z tym i biorąc pod uwagę, że Aleksiej Nawalny znajdował się pod obserwacją w momencie jego otrucia, można wnioskować, że do otrucia mogło dojść jedynie za zgodą FSB.

Z uwagi na ważną rolę kierowniczą, jaką Aleksandr Bortnikov pełni w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, ponosi on odpowiedzialność za wspieranie osób, które dokonały otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem trującym Nowiczok lub brały udział w tym otruciu; takie działanie stanowi użycie broni chemicznej, o którym mówi konwencja o broni chemicznej.

15.10.2020
14. Pavel Anatolievich POPOV

(Hauen AHamonteBuq nonoB)

Płeć: mężczyzna;

Data urodzenia: 1 stycznia 1957 r.

Miejsce urodzenia: Krasnoyarsk (Krasnojarsk);

Obywatelstwo: rosyjskie;

Tytuł: Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej

Pavel Popov jest wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej i z racji swojej funkcji sprawuje ogólną odpowiedzialność za działalność badawczą. Obejmuje to nadzór nad zdolnościami naukowo-technicznymi ministerstwa oraz rozwijanie tych zdolności, w tym rozwijanie potencjału i modernizację istniejących broni i sprzętu wojskowego.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przejęło odpowiedzialność za zapasy broni chemicznej pozostałe po Związku Radzieckim i za ich bezpieczne składowanie aż do ich zniszczenia.

20 sierpnia 2020 r. Aleksiej Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska). 22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie (Niemcy). Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym z grupy Nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej.

Z uwagi na ogólną odpowiedzialność Ministerstwa Obrony za bezpieczne składowanie i utylizację broni chemicznej stosowanie takiej broni chemicznej na terytorium Federacji Rosyjskiej może wynikać jedynie z celowego działania lub zaniedbania po stronie ministerstwa i jego kierownictwa politycznego.

Z uwagi na swoją ważną rolę kierowniczą w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej Pavel Popov ponosi odpowiedzialność za wspomaganie osób, które dokonały otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem trującym Nowiczok lub brały udział w tym otruciu; takie działanie stanowi użycie broni chemicznej, o którym mówi konwencja o broni chemicznej.

15.10.2020
15. Aleksei Yurievich KRIVORUCHKO

(Aлексей Юрьевич КРИВОРУЧКО)

Płeć: mężczyzna;

Data urodzenia: 17 lipca 1975 r.

Miejsce urodzenia: Stavropol (Stawropol);

Obywatelstwo: rosyjskie;

Tytuł: Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej

Aleksei Krivoruchko jest wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej i z racji swojej funkcji sprawuje odpowiedzialność za zbrojenia. Obejmuje to nadzór nad ministerialnymi zapasami broni i sprzętu wojskowego. Jest on również odpowiedzialny za eliminowanie tych zapasów na podstawie umów międzynarodowych, których wykonywanie powierzono Ministerstwu Obrony.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przejęło odpowiedzialność za zapasy broni chemicznej pozostałe po Związku Radzieckim i za ich bezpieczne składowanie aż do ich zniszczenia.

20 sierpnia 2020 r. Aleksiej Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska). 22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie (Niemcy). Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym z grupy Nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej.

Z uwagi na ogólną odpowiedzialność Ministerstwa Obrony za bezpieczne składowanie i utylizację broni chemicznej stosowanie takiej broni chemicznej na terytorium Federacji Rosyjskiej może wynikać jedynie z celowego działania lub zaniedbania po stronie ministerstwa i jego kierownictwa politycznego.

Z uwagi na swoją ważną rolę kierowniczą w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej Aleksei Krivoruchko ponosi odpowiedzialność za wspomaganie osób, które dokonały otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem trującym Nowiczok lub brały udział w tym otruciu; takie działanie stanowi użycie broni chemicznej, o którym mówi konwencja o broni chemicznej.

15.10.2020
16. Alexey Alexandrovich ALEXANDROV

(Алексей Александрович

АЛЕКСАНДРОВ)

alias: Alexey Andreevich FROLOV (Алексей Андреевич ФРОЛОВ)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

16.6.1981 lub 16.6.1980

Obywatelstwo: rosyjskie

Funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zatrudniony w Instytucie Kryminalistyki.

Pełniąc tę funkcję, był bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie i przeprowadzenie otrucia Aleksieja Nawalnego paralityczo-drgawkowym środkiem typu nowiczok w Tomsku 20 sierpnia 2020 r., co w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej stanowi zastosowanie takiej broni.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej oraz w jej zastosowanie.

14.11.2022
17. Vladimir Alexandrovich PANYAEV (Владимир Александрович ПАНЯЕВ) alias: Vladimir ALEXEEV (Владимир АЛЕКСЕЕВ) alias: Vladimir ALEXEYEV (Владимир АЛЕКСЕЕВ) Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

25.11.1980

Miejsce urodzenia: Sierdobsk, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zatrudniony w Instytucie Kryminalistyki.

Pełniąc tę funkcję, był bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie i przeprowadzenie otrucia Aleksieja Nawalnego paralityczo-drgawkowym środkiem typu nowiczok w Tomsku 20 sierpnia 2020 r., co w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej stanowi zastosowanie takiej broni.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej oraz w jej zastosowanie.

14.11.2022
18. Ivan Vladimirovich OSIPOV

(Иван Владимирович ОСИПОВ) alias: Ivan Vasilyevich SPIRIDONOV (Иван Васильевич СПИРИДОНОВ)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

21.8.1976 lub 21.8.1975

Obywatelstwo: rosyjskie

Funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zatrudniony w Instytucie Kryminalistyki.

Pełniąc tę funkcję, był bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie i przeprowadzenie otrucia Aleksieja Nawalnego paralityczo-drgawkowym środkiem typu nowiczok w Tomsku 20 sierpnia 2020 r., co w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej stanowi zastosowanie takiej broni.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej oraz w jej zastosowanie.

14.11.2022
19. Artur Aleksandrovich ZHIROV (Артур Александрович ЖИРОВ) Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

6.7.1961 Obywatelstwo: rosyjskie

Ekspert ds. broni chemicznej; dyrektor SC Signal, instytutu badawczego, który jest powiązany z rosyjskim programem dotyczącym broni chemicznej.

Będąc dyrektorem, dostarczał wsparcie techniczne w ramach operacji przeciwko Julii Nawalnej i Aleksiejowi Nawalnemu przeprowadzonych w Kaliningradzie 6 lipca 2020 r. i planowania otrucia Aleksieja Nawalnego paralityczno-drgawkowym środkiem typu nowiczok w Tomsku 20 sierpnia 2020 r., co w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej stanowi zastosowanie takiej broni.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej i dostarczył pomoc techniczną i wsparcie rzeczowe do jej zastosowania.

14.11.2022
20. Kirill Yurievich VASILIEV (Кирилл Юрьевич ВАСИЛЬЕВ) alias: Kirill VASILYEV (Кирилл Юрьевич ВАСИЛЬЕВ) Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

22.2.1973

Obywatelstwo: rosyjskie

Numer identyfikacji podatkowej: 773721109701 (Rosja)

Generał, dyrektor Instytutu Kryminalistyki rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która prowadziła długotrwałe operacje służące ścisłemu monitorowaniu działalności Aleksieja Nawalnego, w tym jego podróży do Tomska, gdzie 20 sierpnia 2020 r. został otruty paralityczno-drgawkowym środkiem typu nowiczok. To otrucie stanowi zastosowanie broni chemicznej w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej.

Pełniąc funkcję dyrektora Instytutu Kryminalistyki FSB, zapewnił ramy operacyjne i kierownicze dotyczące przeprowadzenia obserwacji i próby zabójstwa Aleksieja Nawalnego.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej i dostarczył pomoc techniczną i wsparcie rzeczowe do jej zastosowania.

14.11.2022
21. Konstantin Borisovich KUDRYAVTSEV

(Константин Борисович КУДРЯВЦЕВ) alias: Konstantin Yevgenievich SOKOLOV

(Константин Евгеньевич СОКОЛОВ)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

28.4.1980 lub 28.4.1981

Obywatelstwo: rosyjskie

Ekspert ds. broni chemicznej i funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zatrudniony w Instytucie Kryminalistyki.

Pełniąc tę funkcję, był bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie otrucia Aleksieja Nawalnego paralityczo-drgawkowym środkiem typu nowiczok w Tomsku 20 sierpnia 2020 r. i w likwidowanie śladów tej operacji, co w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej stanowi zastosowanie takiej broni. Ponadto przyznał się do udziału w przynajmniej jeszcze jednym usiłowaniu otrucia Nawalnego w 2017 r.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej oraz w jej zastosowanie.

14.11.2022
22. Stanislav Valentinovich

MAKSHAKOV

(Станислав Валентинович МАКШАКОВ)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia: 1966

Obywatelstwo: rosyjskie

Naukowiec wojskowy i zastępca dyrektora Instytutu Kryminalistyki Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która prowadziła długotrwałe operacje służące ścisłemu monitorowaniu działalności Aleksieja Nawalnego. Pełniąc funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Kryminalistyki, był szefem grupy funkcjonariuszy biorących udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu otrucia Aleksieja Nawalnego paralityczo- drgawkowym środkiem typu nowiczok w Tomsku 20 sierpnia 2020 r., co w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej stanowi zastosowanie takiej broni.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej i dostarczył pomoc techniczną i wsparcie rzeczowe do jej zastosowania.

14.11.2022
23. Vladimir Mikhaylovich BOGDANOV (Владимир Михайлович БОГДАНОВ) Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

17.7.1958

Miejsce urodzenia: Moskwa, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Kierownik Ośrodka Technologii Specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który jest jednostką nadrzędną w stosunku do Instytutu Kryminalistyki. Pełniąc tę funkcję, nadzoruje i kontroluje działalność tych podmiotów.

FSB prowadziła długotrwałe operacje służące ścisłemu monitorowaniu działalności Aleksieja Nawalnego, w tym jego podróży do Tomska, gdzie 20 sierpnia 2020 r. został otruty paralityczno-drgawkowym środkiem typu nowiczok. To otrucie stanowi zastosowanie broni chemicznej w rozumieniu konwencji o zakazie broni chemicznej.

Pełniąc funkcję kierownika Ośrodka Technologii Specjalnych FSB, zapewnił ramy operacyjne i wytyczne dotyczące przeprowadzenia obserwacji i próby zabójstwa Aleksieja Nawalnego.

W związku z powyższym był zaangażowany w przygotowania do zastosowania broni chemicznej i dostarczył pomoc techniczną i wsparcie rzeczowe do jej zastosowania.

14.11.2022
24. Chadi HOURANIEH Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

29.5.1979

Miejsce urodzenia: Damaszek, Syria

Obywatelstwo: kanadyjskie

Współwłaściciel przedsiębiorstwa MHD Nazier Houranieh & Sons Co, które działa w sektorze przemysłu metalowego i zaopatruje syryjski Ośrodek Badawczo-Naukowy w materiały stosowane do wyrobu środków przenoszenia broni chemicznej.

W związku z powyższym jest odpowiedzialny za dostarczanie wsparcia rzeczowego służącego produkcji broni chemicznej i jest zaangażowany w przygotowanie jej stosowania, czym przyczynia się do ciągłego zagrożenia stwarzanego przez rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej.

14.11.2022
25. Mohammad Nazier HOURANIEH Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

6.5.1976

Miejsce urodzenia: Damaszek, Syria

Obywatelstwo: kanadyjskie

Współwłaściciel przedsiębiorstwa MHD Nazier Houranieh & Sons Co, które działa w sektorze przemysłu metalowego i zaopatruje syryjski Ośrodek Badawczo-Naukowy w materiały stosowane do wyrobu środków przenoszenia broni chemicznej.

W związku z powyższym jest odpowiedzialny za dostarczanie wsparcia rzeczowego służącego produkcji broni chemicznej i jest zaangażowany w przygotowanie jej stosowania, czym przyczynia się do ciągłego zagrożenia stwarzanego przez rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej.

14.11.2022

B. OSOBY PRAWNE, PODMIOTY I ORGANY

Nazwa Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
1. Scientific Studies and Research Centre (SSRC) alias Centre d'Études et de Recherches Scientifiques (CERS),

Centre de Recherche de Kaboun

Adres:

Barzeh Street,

Po Box 4470,

Damascus

The Scientific Studies and Research Centre (SSRC) to główny podmiot reżimu syryjskiego zajmujący się rozwijaniem broni chemicznej.

SSRC prowadzi działalność w wielu miejscach w Syrii i jest odpowiedzialny za rozwijanie i produkcję broni chemicznej, a także pocisków do jej przenoszenia.

21.1.2019
2. State Scientific Research Institute for Organie Chemistry and Technology (Państwowy Instytut Badań Naukowych z zakresu Techniki

i Chemii Organicznej) (GosNIIOKhT)

(Государственньш научно-исследова- тельский институт органической химии и технологии)

Adres: Shosse Entuziastov 23, 11124 Moscow, Moscow Oblast, Russia;

Tel.: +7 (495) 673 7530;

Faks: +7 (495) 673 2218;

Strona www: http://gosniiokht.ru

E-mail: dir@gosniiokht.ru

Państwowy Instytut Badań Naukowych z zakresu Techniki i Chemii Organicznej (GosNIIOKhT) jest państwowym instytutem badawczym odpowiedzialnym za niszczenie zapasów broni chemicznej pozostałych po Związku Radzieckim.

Przed 1994 r. instytut zajmował się rozwijaniem i produkcją broni chemicznej, w tym bojowego środka trującego znanego obecnie jako "Nowiczok". Po 1994 r. instytut został włączony do rządowego programu niszczenia zapasów broni chemicznej pozostałych po Związku Radzieckim.

20 sierpnia 2020 r. Aleksiej Nawalny poważnie zaniemógł i został przyjęty do szpitala w Omsku (Federacja Rosyjska).

22 sierpnia 2020 został przetransportowany do szpitala w Berlinie (Niemcy). Następnie w specjalistycznym laboratorium w Niemczech w sposób niezbity udowodniono, co potwierdziły też laboratoria we Francji i w Szwecji, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym z grupy Nowiczoków. Ten środek trujący jest dostępny wyłącznie władzom państwowym Federacji Rosyjskiej.

Zastosowanie bojowego środka trującego z grupy "Nowiczoków" byłoby zatem możliwe jedynie na skutek niedopełnienia przez instytut spoczywającego na nim obowiązku zniszczenia zapasów broni chemicznej.

15.10.2020
3. MHD Nazier Houranieh & Sons Co Adres: Zoukak Al Jin Abed Al Rahman Bn Al Kassem Street. Damaszek, Syria

Numer telefonu: (+963) 11-2210758,

(+963) 11-2224349

Faks: (+963) 11-2235892

Web: https://houranieh.com/

Email: info@houranieh.com

Przedsiębiorstwo MHD Nazier Houranieh & Sons Co działa w sektorze przemysłu metalowego i zaopatruje syryjski Ośrodek Badawczo-Naukowy w materiały stosowane do wyrobu środków przenoszenia broni chemicznej.

W związku z powyższym dostarcza wsparcie rzeczowe służące produkcji broni chemicznej i jest zaangażowane w przygotowanie jej stosowania, czym przyczynia się do ciągłego zagrożenia stwarzanego przez rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej.

14.11.2022
1 Art. 3 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2024/1964 z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1964) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 lipca 2024 r.
2 Art. 3 ust. 8 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2024/1964 z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1964) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 lipca 2024 r.
3 Art. 3 ust. 9 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2024/1964 z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1964) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 lipca 2024 r.
4 Art. 3 ust. 10 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2024/1964 z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1964) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 lipca 2024 r.
5 Art. 8:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2019/1722 z dnia 14 października 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.262.66) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 października 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2020/1466 z dnia 12 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.335.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 października 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2021/1799 z dnia 11 października 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.361.51) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 października 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1944 z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.268.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzja nr 2023/2129 z dnia 9 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2129) zmieniająca nin. decyzję z dniem 11 października 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2024/1964 z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1964) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 lipca 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2024/2695 z dnia 14 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2695) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 października 2024 r.

6 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2019/86 z dnia 21 stycznia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.18I.10) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2020/1466 z dnia 12 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.335.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 października 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2020/1482 z dnia 14 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.341.9) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 października 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1944 z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.268.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2022/2232 z dnia 14 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.293I.32) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 listopada 2022 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.259.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/1544 w sprawie środków ograniczających rozprzestrzenianie i stosowanie broni chemicznej
Data aktu: 15/10/2018
Data ogłoszenia: 16/10/2018
Data wejścia w życie: 16/10/2018