DYREKTYWA DELEGOWANA KOMISJI (UE) 2017/1975
z dnia 7 sierpnia 2017 r.
zmieniająca, w celu dostosowania do postępu technicznego, załącznik III do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE w odniesieniu do wyłączenia dla kadmu w diodach elektroluminescencyjnych (LED) dokonujących konwersji długości fali światła w systemach wyświetlania
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym 1 , w szczególności jej art. 5 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Dyrektywa 2011/65/UE nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, aby sprzęt elektryczny i elektroniczny wprowadzany do obrotu nie zawierał kadmu.
(2) W pkt 39 załącznika III do dyrektywy 2011/65/UE przewidziano wyłączenie z zakazu, dotyczące stosowania kadmu w diodach elektroluminescencyjnych (LED) dokonujących konwersji długości fali światła w systemach oświetlenia i wyświetlania do dnia 1 lipca 2014 r. Komisja otrzymała wniosek o przedłużenie tego wyłączenia przed dniem 1 stycznia 2013 r. zgodnie z art. 5 ust. 5 dyrektywy 2011/65/UE.
(3) Diody LED dokonujące konwersji długości fali światła przy użyciu kropek kwantowych okazały się korzystne w porównaniu z wcześniejszymi technologiami w zakresie efektywności energetycznej i efektywności kolorystycznej. Ogólny bilans stosowania kropek kwantowych zawierających kadm w wyświetlaczach jest pozytywny ze względu na niższy poziom zużycia energii w porównaniu z obecnie dostępnymi technologiami alternatywnymi. Ogólny negatywny wpływ na środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo konsumenta, jaki miałoby zastąpienie kropek kwantowych zawierających kadm w wyświetlaczach prawdopodobnie przeważa ogólne korzyści z zastąpienia w odniesieniu do środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa konsumenta.
(4) Stosowanie selenku kadmu w konwertujących w dół (downshifting) nanokrystalicznych półprzewodzących kropkach kwantowych zawierających kadm przeznaczonych do zastosowania w systemach wyświetlania należy zatem wyłączyć z zakazu na okres dwóch lat po opublikowaniu dyrektywy delegowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ten krótki okres ważności wyłączenia nie powinien mieć negatywnego wpływu na innowacje i rozwój alternatywnych rozwiązań niezawierających kadmu.
(5) Diody LED wykorzystujące kropki kwantowe zawierające kadm do celów oświetlenia nie są jeszcze dostępne na rynku, a ich potencjalne korzyści w porównaniu do istniejących technologii nie są wystarczająco wymierne, zatem przedłużenie wyłączenia w odniesieniu do oświetlenia nie jest uzasadnione.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik III do dyrektywy 2011/65/UE,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
1 Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 88.
2 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 1 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.285.32).
3 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 1 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.285.32).