Decyzja wykonawcza 2016/1942 w sprawie specyfikacji Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/1214

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/1942
z dnia 4 listopada 2016 r.
w sprawie specyfikacji Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/1214

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 - Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/1017 Komisja jest odpowiedzialna za utworzenie, przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych (EPPI). EPPI jest publicznie dostępnym portalem internetowym zawierającym wykaz projektów inwestycyjnych, który stanowi platformę służącą promowaniu projektów wśród potencjalnych inwestorów na całym świecie.

(2) EPPI został utworzony decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2015/1214 2  i rozpoczął funkcjonowanie w czerwcu 2016 r.

(3) Doświadczenie zdobyte przy zarządzaniu EPPI wskazuje, że konieczne jest wprowadzenie pewnych poprawek, w szczególności w odniesieniu do kryteriów oraz opłaty za rozpatrzenie wniosku, aby zapewnić większą elastyczność przy wyborze projektów, które mają być zamieszczone w EPPI, oraz aby wyjaśnić zakres zwolnienia z opłaty.

(4) W związku z tym właściwe jest zwolnienie z opłaty za rozpatrzenie wniosku nie tylko publicznych promotorów projektów, ale również prywatnych promotorów projektów, których projekt jest wspierany przez organ publiczny państwa członkowskiego realizujący priorytety inwestycji publicznych, aby zapewnić należyte wdrożenie art. 15 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2015/1017 oraz przyciągnąć większą liczbę wysokiej jakości projektów związanych z takimi priorytetami inwestycyjnymi.

(5) Dla zapewnienia jasności w związku z dużą liczbą poprawek oraz w celu uproszczenia wdrażania EIPP decyzję wykonawczą(UE) 2015/1214 należy uchylić i zastąpić niniejszą decyzją,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się specyfikacje techniczne Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych (EPPI) określone w załączniku.

Artykuł  2

Projekty zamieszcza się w EPPI pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów:

a) 3
 minimalna wielkość projektu (lub programu składającego się z mniejszych projektów) wynosi 1 000 000 EUR;
b)
projekt wchodzi w zakres jednego z obszarów wymienionych w art. 8 rozporządzenia (UE) 2015/1017 i wspiera jeden lub większą liczbę celów i sektorów wymienionych w art. 9 ust. 2 tego rozporządzenia;
c)
promotor jest osobą prawną z siedzibą w jednym z państw członkowskich i nie jest objęty postępowaniem upadłościowym;
d)
projekt jest zgodny z prawem Unii i prawem danego państwa członkowskiego i nie pociąga za sobą ryzyka pod względem prawnym, wizerunkowym lub bezpieczeństwa narodowego dla danego państwa członkowskiego lub Komisji;
e)
wdrażanie projektu rozpoczęto lub planuje się jego rozpoczęcie w terminie trzech lat od daty przedłożenia wniosku EPPI;
f)
projekt jest jasno opisany we wniosku o zamieszczenie projektu jako projekt inwestycyjny, a informacje zawarte we wniosku są dokładne i określają kwotę finansowania niezbędnego do realizacji projektu.
Artykuł  3  4

Nie pobiera się opłaty za rozpatrzenie wniosku

Artykuł  4

Decyzja wykonawcza (UE) 2015/1214 traci moc.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 listopada 2016 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK 5  

SPECYFIKACJE TECHNICZNE EUROPEJSKIEGO PORTALU PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH (EPPI)

1.
OPIS OGÓLNY

Europejski portal projektów inwestycyjnych (EPPI), utworzony na podstawie art. 15 rozporządzenia (UE) 2015/1017, jest publicznie dostępnym portalem internetowym zawierającym wykaz projektów inwestycyjnych i stanowiącym platformę służącą promowaniu projektów wśród potencjalnych inwestorów na całym świecie. Głównym celem EPPI jest pobudzanie i przyspieszanie przygotowywania i realizowania projektów inwestycyjnych w Unii, a tym samym przyczynianie się do zwiększenia zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Zamieszczenie projektu w EPPI nie oznacza jego zatwierdzenia przez Komisję lub EBI, ani też nie jest warunkiem otrzymania wsparcia finansowego udzielanego przez Unię lub EBI.

Główne elementy EPPI stanowią:

a)
publicznie dostępna strona internetowa, która obejmuje bazę danych zawierającą karty projektów (strony internetowe zawierające ustrukturyzowane informacje zbiorcze dotyczące poszczególnych projektów zamieszczonych w EPPI);
b)
interaktywne wykazy projektów i mapa;
c)
specjalne sekcje dla inwestorów i promotorów projektów.

EPPI będzie obejmować również niepubliczny moduł służący do przetwarzania projektów.

Projekty zamieszczone w EPPI są pogrupowane w sekcje odpowiadające celom i kategoriom określonym w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2015/1017.

2.
ZARZĄDZANIE EPPI ORAZ STOSUNKI Z PROMOTORAMI PROJEKTÓW, UŻYTKOWNIKAMI STRONY INTERNETOWEJ I DOSTAWCAMI PODOBNYCH USŁUG

Europejskim Portalem Projektów Inwestycyjnych zarządza Komisja. Państwa członkowskie mogą uczestniczyć w zarządzaniu EPPI. Zawartość EPPI jest tworzona przez promotorów projektów, tj. przez prywatne i publiczne podmioty prawne.

Udział promotorów projektów i innych zarejestrowanych użytkowników strony internetowej w EPPI jest uzależniony od zaakceptowania przez nich warunków dotyczących EPPI, które mają na celu zapewnienie jakości publikowanych informacji otrzymywanych od promotorów projektów, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że Komisja nie gwarantuje rzetelności publikowanych informacji i nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakichkolwiek roszczeń, których podstawę stanowiłoby zamieszczenie projektu w EPPI.

Użytkownicy strony internetowej powinni być ostrzegani przez zastrzeżenie prawne, zgodnie z którym Komisja nie może zagwarantować rzetelności publikowanych informacji, a potencjalni inwestorzy muszą przeprowadzić swoje zwyczajowe analizy due diligence, w tym w odniesieniu do aspektów finansowych oraz wszelkich innych aspektów, które są istotne dla podjęcia przez nich decyzji o dokonaniu inwestycji w projekt. Komisja może podjąć decyzję o usunięciu projektu z EPPI po upływie trzech lat od jego pierwszej publikacji.

EPPI może współpracować z innymi dostawcami podobnych usług na szczeblu krajowym lub międzynarodowym, mających na celu stymulowanie i ułatwianie inwestycji.

3.
WERYFIKACJA PROJEKTU

Weryfikacja projektu jest przeprowadzana przez służby Komisji na podstawie kryteriów określonych w art. 2 niniejszej decyzji. Komisja dysponuje szerokim zakresem swobodnego uznania przy weryfikacji projektu i ocenie, czy zamieścić projekt w EPPI. Weryfikacja zgodności z prawem danego państwa członkowskiego oraz potencjalnych zagrożeń dla tego państwa członkowskiego przeprowadzana jest na podstawie informacji przekazanych przez dane państwo członkowskie, o ile informacje takie są dostępne. Niektóre techniczne aspekty procesu weryfikacji i zatwierdzenia projektu, jak np. weryfikacja tożsamości promotora projektu, mogą zostać zlecone osobom trzecim.

Państwa członkowskie zostaną poproszone o wyznaczenie co najmniej jednego punktu kontaktowego oraz określenie wkładu wnoszonego przez nie do celów weryfikacji. Zadania EBI w zakresie promowania EPPI zostaną w stosownych przypadkach określone w umowie o gwarantowanym poziomie usług.

1 Dz.U. L 169 z 1.7.2015, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/1214 z dnia 22 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i określenia jego specyfikacji technicznych (Dz.U. L 196 z 24.7.2015, s. 23).
3 Art. 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (UE) 2017/919 z dnia 29 maja 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.139.78) zmieniającej nin. decyzję z dniem 19 czerwca 2017 r.
4 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (UE) 2017/919 z dnia 29 maja 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.139.78) zmieniającej nin. decyzję z dniem 19 czerwca 2017 r.
5 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr (UE) 2017/919 z dnia 29 maja 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.139.78) zmieniającej nin. decyzję z dniem 19 czerwca 2017 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.299.86

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/1942 w sprawie specyfikacji Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/1214
Data aktu: 04/11/2016
Data ogłoszenia: 05/11/2016
Data wejścia w życie: 25/11/2016