(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 6791)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 28 października 2016 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2009/156/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących przemieszczanie i przywóz zwierząt z rodziny koniowatych z państw trzecich 1 , w szczególności jej art. 12 ust. 1 i 4, art. 15 lit. a) oraz art. 19 formułę wprowadzającą i lit. a) i b),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie 2009/156/WE ustanowiono warunki zdrowotne zwierząt odnośnie do przywozu do Unii żywych zwierząt z rodziny koniowatych. W dyrektywie tej upoważniono Komisję do ustanowienia między innymi szczególnych warunków dotyczących odprawy czasowej i przywozu do Unii zarejestrowanych zwierząt z rodziny koniowatych.
(2) Decyzja Komisji 92/260/EWG 2 stanowi, że państwa członkowskie mają zezwalać na odprawę czasową w Unii rejestrowanych koni pochodzących z państw trzecich wymienionych w załączniku I do tej decyzji. W załączniku tym określono wykazy państw trzecich, w których stosowana jest urzędowa regionalizacja, i przypisano te państwa do poszczególnych grup sanitarnych w zależności od ich sytuacji zdrowotnej.
(3) Decyzja Komisji 93/197/EWG 3 stanowi, że państwa członkowskie mają zezwalać na przywóz do Unii rejestrowanych zwierząt z rodziny koniowatych oraz hodowlanych i rzeźnych zwierząt z rodziny koniowatych pochodzących z państw trzecich wymienionych w załączniku I do tej decyzji. W załączniku tym określono wykazy państw trzecich, w których stosowana jest urzędowa regionalizacja, i przypisano te państwa do poszczególnych grup sanitarnych w zależności od ich sytuacji zdrowotnej.
(4) W decyzji Komisji 2004/211/WE 4 ustalono wykaz państw trzecich lub, w przypadku państw stosujących regionalizację, ich części, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz zwierząt z rodziny koniowatych oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków. W załączniku I do tej decyzji ustanowiono ten wykaz, jak również przypisano państwa trzecie lub ich części do określonych grup sanitarnych.
(5) W decyzjach 92/260/EWG, 93/197/EWG i 2004/211/WE przypisano uprzednio Egipt do grupy sanitarnej E. Po inspekcji weterynaryjnej przeprowadzonej w Egipcie w czerwcu 2010 r. postanowiono jednak, że sytuacja w tym państwie trzecim może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia populacji zwierząt z rodziny koniowatych w Unii. W rezultacie przyjęto decyzję Komisji 2010/463/UE 5 w celu skreślenia wpisu dotyczącego Egiptu w grupie sanitarnej E znajdującego się w załączniku I do decyzji 92/260/EWG, 93/195/EWG i 93/197/EWG, jak również w celu zmiany wpisu dotyczącego Egiptu w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
(6) Koncepcja "strefy wolnej od chorób zwierząt z rodziny koniowatych" (SWChZRK) opracowana przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) 6 odzwierciedla zasady regionalizacji przewidziane w dyrektywie 2009/156/WE. SWChZRK jest to zatem część terytorium państwa znajdująca się pod szczegółowym nadzorem weterynaryjnym, wolna od wielu określonych chorób zwierząt z rodziny koniowatych i zwykle ustanawiana w sytuacji, gdy kontrola i zwalczenie wszystkich chorób zwierząt z rodziny koniowatych na całym terytorium danego państwa są niewykonalne lub niemożliwe do osiągnięcia. Odseparowanie zwierząt z rodziny koniowatych w obrębie SWChZRK od innych zwierząt z rodziny koniowatych osiąga się dzięki wdrożeniu należytego zarządzania bezpieczeństwem biologicznym, normom i procedurom certyfikacji, planowaniu awaryjnemu oraz identyfikacji wszystkich koni znajdujących się w SWChZRK i zdolności do śledzenia ich przemieszczeń.
(7) W czerwcu 2016 r. Egipt zwrócił się do Komisji o ponowne rozpatrzenie statusu tego państwa trzeciego pod kątem wywozu i przedłożył dokumentację dotyczącą ustanowienia SWChZRK wokół Szpitala Weterynaryjnego Egipskich Sił Zbrojnych położonego na wschodnich przedmieściach Kairu. Wspomniana SWChZRK połączona jest autostradą z międzynarodowym portem lotniczym w Kairze, który znajduje się w odległości mniejszej niż 10 km.
(8) Z dokumentacji przedłożonej przez Egipt wynika, że gwarancje złożone przez to państwo są wystarczające, aby ponownie przypisać Egipt do grupy sanitarnej E i zezwolić na odprawę czasową i przywóz zarejestrowanych koni z SWChZRK w Egipcie.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzje 92/260/EWG, 93/197/EWG i 2004/211/WE.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: