a także mając na uwadze, co następuje:(1) Aby umożliwić stosowanie środka przejściowego określonego w art. 308b ust. 13 dyrektywy 2009/138/WE, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji powinny być w stanie wykazać swoim organom nadzoru, że zakupu akcji, które podlegają temu środkowi przejściowemu, dokonano nie później niż w dniu 1 stycznia 2016 r. W tym celu zakłady ubezpieczeń i reasekuracji powinny stosować określone procedury pozwalające odpowiednio identyfikować i dokumentować te akcje.
(2) W celu zapewnienia jednolitych warunków oraz odpowiedniej kontroli stosowania tego środka przejściowego zakłady ubezpieczeń i reasekuracji powinny prowadzić ewidencję, w której odnotowuje się wszystkie zmiany wpływające na liczbę akcji podlegających wspomnianemu środkowi przejściowemu. Zakłady te powinny aktualizować ewidencję każdorazowo, gdy wyliczają kapitałowy wymóg wypłacalności według standardowego wzoru, aby identyfikować akcje podlegające środkowi przejściowemu.
(3) W odniesieniu do akcji posiadanych w ramach przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania lub innych inwestycji w formie funduszy, w przypadku których zastosowanie metody opartej na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko nie jest możliwe, metodę identyfikacji liczby akcji zakupionych przed dniem 1 stycznia 2016 r. określono w art. 173 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 2 , a zatem nie istnieje konieczność monitorowania daty zakupu tych akcji. Odnośną datą zakupu, którą należy identyfikować i dokumentować, powinna być data zakupu jednostek lub udziałów w tych przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania lub innych inwestycjach w formie funduszy.
(4) Zakłady powinny uwzględniać w swoich ewidencjach datę zakupu akcji, jednostek lub udziałów, do których stosuje się środek przejściowy. Ponadto organom nadzoru należy udostępniać, na ich wniosek, kompleksową dokumentację i informacje pozwalające zweryfikować, czy spełniono kryteria stosowania środka przejściowego.
(5) W przypadku sprzedaży przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji akcji, jednostek lub udziałów, o których mowa w art. 173 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, a następnie odkupieniu przez nie akcji, jednostek lub udziałów tego samego rodzaju po dniu 1 stycznia 2016 r., liczba akcji, które podlegają środkowi przejściowemu, ulegnie zmniejszeniu w porównaniu z pierwotnie zidentyfikowaną liczbą. Procedury stosowane przez zakłady ubezpieczeń lub reasekuracji powinny zatem zapewniać możliwość odróżnienia akcji, które nadal podlegać będą środkowi przejściowemu po tej sprzedaży i późniejszym zakupie akcji, jednostek lub udziałów, od wszystkich innych akcji, jednostek lub udziałów.
(6) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.
(7) Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Ubezpieczeń i Reasekuracji powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 3 ,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 9 września 2016 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |