Rozporządzenie wykonawcze 2016/1096 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1251/2008 w zakresie wymagań dotyczących wprowadzania do obrotu przesyłek pewnych gatunków ryb przeznaczonych dla państw członkowskich lub części państw członkowskich, w których obowiązują środki krajowe w odniesieniu do alfawirusa ryb łososiowatych (SAV) zatwierdzone decyzją 2010/221/UE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1096
z dnia 6 lipca 2016 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1251/2008 w zakresie wymagań dotyczących wprowadzania do obrotu przesyłek pewnych gatunków ryb przeznaczonych dla państw członkowskich lub części państw członkowskich, w których obowiązują środki krajowe w odniesieniu do alfawirusa ryb łososiowatych (SAV) zatwierdzone decyzją 2010/221/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób 1 , w szczególności jej art. 43 i art. 61 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1251/2008 2 ustanowiono warunki i wymagania dotyczące certyfikacji w odniesieniu do wprowadzania do obrotu i przywozu zwierząt akwakultury w przypadku państw członkowskich lub części państw członkowskich, które podlegają środkom krajowym zatwierdzonym decyzją Komisji 2010/221/UE 3 .

(2) Decyzją 2010/221/UE zezwolono państwom członkowskim wymienionym w załączniku I lub II do tej decyzji na nakładanie wymogów dotyczących wprowadzania do obrotu i przywozu gatunków ryb podatnych na alfawirus ryb łososiowatych (SAV) w przypadku obszarów uznanych za wolne od tej choroby bądź objętych zatwierdzonym programem nadzoru. Przesyłki ryb z gatunków podatnych na SAV przeznaczone do celów hodowlanych, do obszarów umieszczenia, łowisk typu "wpuść i złów", otwartych obiektów, w których utrzymuje się zwierzęta ozdobne, i do odnowy populacji, wprowadzane do takich państw członkowskich lub ich części, powinny pochodzić z obszarów o równoważnym statusie zdrowotnym i przesyłkom tego rodzaju powinno towarzyszyć świadectwo zdrowia zwierzęcia poświadczające zgodność ze wspomnianymi wymogami.

(3) Aby zapewnić przestrzeganie tych wymogów, do wzoru świadectwa zdrowia zwierzęcia określonego w części A załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1251/2008 należy dodać odniesienie do SAV.

(4) W części C załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1251/2008 zamieszczono wykaz gatunków podatnych na choroby, w odniesieniu do których zatwierdzono środki krajowe na mocy decyzji 2010/221/UE. Zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt wodnych oraz Podręcznikiem badań diagnostycznych dotyczących zwierząt wodnych ("podręcznik diagnostyki zwierząt wodnych"), przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), gatunki podatne na SAV to obecnie łosoś atlantycki (Salmo salar), pstrąg tęczowy (Oncorynchus mykiss) oraz pstrąg potokowy (Salmo trutta). Ze względu na jasność prawa w przypadku zakresu rozporządzenia (WE) nr 1251/2008 w części C załącznika II do tego rozporządzenia należy dodać odniesienie do SAV oraz gatunków ryb podatnych na ten wirus.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1251/2008.

(6) Państwom członkowskim i odnośnemu sektorowi należy zapewnić dostateczny okres na podjęcie środków niezbędnych do osiągnięcia zgodności z wymogami, które ustanowiono w niniejszym rozporządzeniu.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Część A oraz C załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1251/2008 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 października 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 lipca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1251/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
część A otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ A

Wzór świadectwa zdrowia zwierząt dla wprowadzania do obrotu zwierząt akwakultury przeznaczonych do celów hodowlanych, do obszarów umieszczenia, łowisk typu »wpuść i złów«, otwartych obiektów, w których utrzymuje się zwierzęta ozdobne, i do odnowy populacji

grafika

2)
część C otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ C

Wykaz gatunków podatnych na choroby, w odniesieniu do których zatwierdzono środki krajowe na mocy decyzji 2010/221/UE

Choroba Gatunki podatne
Wiosenna wiremia karpi (SVC) Tołpyga pstra (Aristichthys nobilis), karaś złocisty (Carassius auratus), karaś pospolity (Carassius carassius), amur biały (Ctenopharyngodon idellus), karp i karp koi (Cyprinus carpio), tołpyga biała (Hypophthalmichthys molitrix), sum (Silurus glanis) i lin (Tinca tinca), jaź (Leuciscus idus)
Bakteryjna choroba nerek (BKD) Rodzina: Łososiowate
Zakaźna martwica trzustki (IPN) Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss), pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis), troć wędrowna (Salmo trutta), łosoś atlantycki (Salmo salar), łososie pacyficzne (Oncorhynchus spp.), sieja wędrowna (Coregonus lavaretus)
Zakażenie alfawirusem ryb łososiowatych (SAV) Łosoś atlantycki (Salmo salar), pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss), troć wędrowna (Salmo trutta)
Zakażenie Gyrodactylus salaris Łosoś atlantycki (Salmo salar), pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss), golec zwyczajny (Salvelinus alpinus), północnoamerykański pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis), lipień europejski (Thymallus thymallus), palia jeziorowa (Salvelinus namaycush) i troć wędrowna (Salmo trutta).
Herpeswirus ostryg 1 μνar (OsHV-1 μνar) Ostryga pacyficzna (Crassostrea gigas)".
1 Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1251/2008 z dnia 12 grudnia 2008 r. wdrażające dyrektywę Rady 2006/88/WE w zakresie warunków oraz wymagań certyfikacji w odniesieniu do wprowadzania do obrotu i przywożenia do Wspólnoty zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz ustanawiające wykaz gatunków-wektorów (Dz.U. L 337 z 16.12.2008, s. 41).
3 Decyzja Komisji 2010/221/UE z dnia 15 kwietnia 2010 r. zatwierdzająca krajowe środki w zakresie ograniczania wpływu niektórych chorób zwierząt akwakultury i dzikich zwierząt wodnych zgodnie z art. 43 dyrektywy Rady 2006/88/WE (Dz.U. L 98 z 20.4.2010, s. 7).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.182.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1096 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1251/2008 w zakresie wymagań dotyczących wprowadzania do obrotu przesyłek pewnych gatunków ryb przeznaczonych dla państw członkowskich lub części państw członkowskich, w których obowiązują środki krajowe w odniesieniu do alfawirusa ryb łososiowatych (SAV) zatwierdzone decyzją 2010/221/UE
Data aktu: 06/07/2016
Data ogłoszenia: 07/07/2016
Data wejścia w życie: 10/07/2016, 01/10/2016