(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 2682)(Jedynie tekst w języku niderlandzkim jest autentyczny)
(Dz.U.UE L z dnia 13 maja 2016 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 (zwane dalej "rozporządzeniem"), w szczególności jego art. 55 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na podstawie art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia Niderlandy przyjęły w dniu 7 października 2015 r. decyzję o tymczasowym pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów VectoBacWG i Aqua-K-Othrine do zwalczania przez certyfikowane podmioty larw i dorosłych osobników inwazyjnych egzotycznych komarów Aedes albopictus i Aedes japonicus (zwanych dalej "komarami") na okres do dnia 1 listopada 2015 r. Ze względu na koniec sezonu występowania komarów nie było powodu, by utrzymywać to pozwolenie w okresie zimowym. Zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia Niderlandy bezzwłocznie poinformowały Komisję i pozostałe państwa członkowskie o tym działaniu oraz o jego uzasadnieniu.
(2) VectoBacWG zawiera Bacillus thuringiensis subsp. israelensis serotyp H14, szczep AM65-52 (zwany dalej "Bacillus thuringiensis israelensis") jako substancję czynną, a substancją czynną w Aqua-K-Othrine jest deltametryna. Oba produkty należą do grupy produktowej 18 określonej w załączniku V do rozporządzenia. Według informacji udzielonych przez Niderlandy ten tymczasowy środek był niezbędny do ochrony zdrowia publicznego, gdyż wspomniane komary, których obecność stwierdzono w Niderlandach w lokalach przedsiębiorstw handlujących oponami, na cmentarzach i w ogrodach działkowych, mogą być wektorami chorób tropikalnych, takich jak denga i gorączka Chikungunya. Należy w jak największym zakresie i możliwie jak najwcześniej zapobiegać ewentualnemu rozprzestrzenieniu się tych chorób.
(3) Dnia 12 stycznia 2016 r. Komisja otrzymała od Niderlandów wniosek o zgodę na przedłużenie środka zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że jeśli tymczasowy środek nie zostanie przedłużony, z dniem 1 kwietnia 2016 r., kiedy to prawdopodobnie rozpocznie się nowy sezon występowania komarów, w Niderlandach nie będą dostępne odpowiednie alternatywne produkty do zwalczania komarów-wektorów.
(4) Substancje czynne Bacillus thuringiensis israelensis i deltametryna (nr WE 258-256-6, nr CAS 52918-63-5) zostały przebadane w dniu 14 maja 2000 r. w ramach programu prac polegającego na systematycznej ocenie wszystkich substancji czynnych już dostępnych na rynku, uregulowanego w art. 89 rozporządzenia.
(5) Po zatwierdzeniu obu substancji czynnych złożono w Grecji i we Francji wnioski o pierwsze pozwolenia odpowiednio na VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 89 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia. Wnioski te nie zostały jeszcze rozpatrzone. Po wydaniu pozwoleń przez Grecję i Francję prawdopodobnie zostaną złożone wnioski o wzajemne uznanie sekwencyjne w Niderlandach zgodnie z art. 33 rozporządzenia.
(6) Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przyznaje, że nastąpiła globalna ekspansja komarów na ogromną skalę, do czego przyczyniła się w szczególności działalność człowieka. Komary mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
(7) Zanim w Niderlandach wydane zostanie pozwolenie na VectoBacWG i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 33 rozporządzenia, należy zezwolić Niderlandom na przedłużenie tymczasowego środka na łączny okres nieprzekraczający 550 dni.
(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: