KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008 z dnia 17 grudnia 2007 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich(1), w szczególności jego art. 15,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 3 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 3/2008 przewiduje, że sektory lub produkty, które mogą zostać objęte działaniami informacyjnymi i promocyjnymi finansowanymi w całości lub częściowo z budżetu Unii, ustala się z uwzględnieniem w szczególności konieczności rozwiązywania specyficznych lub przejściowych trudności w poszczególnych sektorach.
(2) Artykuł 3 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 3/2008 przewiduje, że produkty, które mogą zostać objęte działaniami informacyjnymi i promocyjnymi finansowanymi w całości lub częściowo z budżetu Unii i realizowanymi w państwach trzecich, są to w szczególności produkty, dla których istnieją możliwości wywozu lub nowe rynki zbytu w krajach trzecich, szczególnie w przypadku gdy nie będą konieczne refundacje wywozowe.
(3) Sektor świeżych warzyw i owoców dotyka niespotykany dotąd kryzys związany z epidemią spowodowaną bakterią Escherichia coli. Epidemia ta doprowadziła do kryzysu zaufania konsumentów, którego przejawem jest znaczny spadek konsumpcji. Należy zatem odbudować zaufanie konsumentów do świeżych warzyw i owoców produkowanych w Unii.
(4) Kryzys ten spowodował również poważne problemy gospodarcze, które mogą zagrozić przetrwaniu gospodarczemu znacznej liczby gospodarstw w sektorze świeżych warzyw i owoców w Unii. Należy zatem wzmocnić możliwości wywozu do państw trzecich świeżych warzyw i owoców produkowanych w Unii.
(5) W tym kontekście wydaje się właściwe, aby stworzyć organizacjom zawodowym sektora świeżych warzyw i owoców możliwość korzystania ze współfinansowania Unii w ramach rozporządzenia (WE) nr 3/2008 oraz przedłożenia w tym celu w ciągu najbliższych tygodni programów informacyjnych i promocyjnych właściwym organom krajowym w celu ich selekcji i, w odpowiednim przypadku, ich przyjęcia przez Komisję przed końcem bieżącego roku. Programy te będą mogły zostać przedstawione poza rocznym trybem przyjmowania programów i zwykłym harmonogramem ustanowionym w art. 8 i 11 rozporządzenia Komisji (WE) nr 501/2008 z dnia 5 czerwca 2008 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 3/2008 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich(2).
(6) Należy zatem, w stosunku do 2011 r., wprowadzić odstępstwo od rozporządzenia (WE) nr 501/2008 w odniesieniu do programów informacyjnych i promocyjnych dotyczących świeżych warzyw i owoców na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich.
(7) Komitet Zarządzający ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2011 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 3 z 5.1.2008, s. 1.
(2) Dz.U. L 147 z 6.6.2008, s. 3.