Decyzja 2010/222/UE w sprawie przystąpienia Komisji Europejskiej do Globalnego Partnerstwa na rzecz Bioenergii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 kwietnia 2010 r.
w sprawie przystąpienia Komisji Europejskiej do Globalnego Partnerstwa na rzecz Bioenergii

(2010/222/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 kwietnia 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia Europejska określiła dla sektora energetycznego cele zwiększenia bezpieczeństwa dostaw oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikających ze zużycia energii, poprzez zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych. Istotnym elementem strategii w zakresie energetyki odnawialnej jest bioenergia. Unia Europejska dąży do zapewnienia zrównoważonej produkcji biomasy, przyjęła także kryteria zrównoważonego rozwoju dla biopaliw i biopłynów.

(2) W ramach współpracy z międzynarodowymi partnerami, w tym krajami rozwijającymi się, Komisja aktywnie uczestniczy w dialogu energetycznym oraz w innych formach współpracy w zakresie energetyki. Osiągnięcie pełnego potencjału bioenergetyki i wynikających z niej korzyści możliwe jest jedynie wówczas, gdy inne kraje również przyjmą strategie na rzecz bioenergii i będą je realizować w sposób zrównoważony. Odpowiednie ramy współpracy międzynarodowej mogą istotnie przyspieszyć realizację celu, jakim jest zrównoważona produkcja energii.

(3) W planie działań z Gleneagles z 2005 r. grupa G8 opowiedziała się za utworzeniem Globalnego Partnerstwa na rzecz Bioenergii, mającego wspierać efektywne ekonomicznie upowszechnianie biomasy i biopaliw, szczególnie w krajach rozwijających się. W ramach Globalnego Partnerstwa na rzecz Bioenergii, mając na celu promowanie bioenergetyki w sposób zrównoważony, powołano grupy zadaniowe do spraw metodologii w zakresie gazów cieplarnianych oraz do spraw zrównoważonego charakteru.

(4) W dniu 12 kwietnia 2007 r. przewodniczący Globalnego Partnerstwa na rzecz Bioenergii, pismem skierowanym do przewodniczącego Barroso, zaprosił Komisję do przystąpienia do Partnerstwa; zaproszenie to zostało później ponowione.

(5) Dzięki uczestnictwu w Globalnym Partnerstwie na rzecz Bioenergii Komisja będzie mogła usprawnić koordynację realizowanych przez nią na arenie międzynarodowej działań w zakresie bioenergetyki i powiązanych aspektów zrównoważonego charakteru.

(6) Globalne Partnerstwo na rzecz Bioenergii opiera się na składkach członkowskich. Składki takie mają charakter dobrowolny, a decyzja o uczestnictwie nie obliguje Komisji do wnoszenia wkładu finansowego do wspólnego budżetu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Komisja Europejska (zwana dalej "Komisją") uczestniczy w charakterze partnera w Globalnym Partnerstwie na rzecz Bioenergii.

Artykuł  2

Komisarz ds. energii lub jego wyznaczony przedstawiciel jest upoważniony do podpisania w imieniu Komisji mandatu Globalnego Partnerstwa na rzecz Bioenergii.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 kwietnia 2010 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024