Decyzja 2010/327/UE zmieniająca załącznik do decyzji 2004/432/WE w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE planów w zakresie kontroli pozostałości

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 czerwca 2010 r.
zmieniająca załącznik do decyzji 2004/432/WE w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE planów w zakresie kontroli pozostałości

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 3548)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/327/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG(1), w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty oraz art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 96/23/WE ustanowiono środki monitorowania substancji i grup pozostałości wymienionych w załączniku I do tej dyrektywy. Na mocy dyrektywy 96/23/WE ujęcie danego kraju i utrzymanie go w wykazach państw trzecich, z których zezwala się państwom członkowskim na przywóz zwierząt i produktów podstawowych pochodzenia zwierzęcego objętych tą dyrektywą, zależy od przedłożenia przez państwa trzecie, których to dotyczy, planu określającego oferowane przez nie gwarancje w odniesieniu do kontrolowania grup pozostałości i substancji wymienionych w tym załączniku. Plany te mają być uaktualniane na wniosek Komisji, zwłaszcza gdy niektóre kontrole wskażą na taką konieczność.

(2) W decyzji Komisji 2004/432/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE(2) planów w zakresie kontroli pozostałości zatwierdzono plany w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do wymienionych w wykazie zwierząt i podstawowych produktów pochodzenia zwierzęcego, przedłożone przez niektóre państwa trzecie wymienione w załączniku do tej decyzji.

(3) Botswana przedłożyła Komisji plan w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do koniowatych. Ocena tego planu i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące tego planu w odniesieniu do koniowatych. Należy zatem ująć koniowate we wpisie dotyczącym Botswany w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE.

(4) Gambia nie przedłożyła planu w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do akwakultury na 2009 r. Należy zatem skreślić odpowiedni wpis dotyczący Gambii w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE. Gambia została powiadomiona o tych zmianach.

(5) Inspekcja przeprowadzona przez Komisję w Indiach ujawniła poważne niedociągnięcia we wdrażaniu planu w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do mleka i miodu. Należy zatem skreślić wpisy dotyczące Indii odnoszące się do mleka i miodu w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE. Indie zostały powiadomione o tych zmianach.

(6) Republika Mołdowy przedłożyła Komisji plan w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do miodu. Ocena tego planu i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące tego planu w odniesieniu do miodu. Należy zatem ująć miód we wpisie dotyczącym Republiki Mołdowy w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE.

(7) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii przedłożyła Komisji plan w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do świń, drobiu, akwakultury, jaj, zwierząt łownych i mleka. Ocena tego planu i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące tego planu w odniesieniu do tych produktów. Produkty te powinny zatem zostać ujęte we wpisach dotyczących Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE.

(8) Singapur przedłożył Komisji plan w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do akwakultury. Ocena tego planu i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące tego planu w odniesieniu do produktów akwakultury. Należy zatem zmienić wpis dotyczący Singapuru w odniesieniu do akwakultury w załączniku do decyzji 2004/432/WE, skreślając przypis ograniczający przywóz do produktów rybnych wyprodukowanych z surowców akwakultury pochodzących z państw członkowskich UE lub z państw trzecich zatwierdzonych przez UE.

(9) Uganda przedłożyła Komisji plan w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do mleka i akwakultury. Ocena tego planu i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące tego planu uzasadniające ujęcie miodu i akwakultury w odpowiednich wpisach dotyczących Ugandy w wykazie w załączniku do decyzji 2004/432/WE.

(10) Aby uniknąć zakłóceń w handlu, należy wprowadzić okres przejściowy obejmujący wysyłki produktów akwakultury z Gambii i miodu z Indii, wysłanych do Unii przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszej decyzji. Nie ma konieczności wprowadzania takiego okresu przejściowego w odniesieniu do produktów mlecznych z Indii, gdyż obecnie nie prowadzi się przywozu takich produktów z Indii do Unii Europejskiej ze względu na fakt, że nie ma w Indiach ujętych w wykazie zakładów mleczarskich, z których może być dozwolony przywóz produktów mlecznych.

(11) Należy więc odpowiednio zmienić decyzję 2004/432/WE.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2004/432/WE zastępuje się tekstem załącznika do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

W okresie przejściowym do dnia 1 sierpnia 2010 r. państwa członkowskie przyjmują wysyłki produktów akwakultury z Gambii i przesyłki miodu z Indii, pod warunkiem że importer takich produktów może wykazać, że otrzymały one świadectwa w Gambii lub Indiach i zostały wysłane z tych krajów oraz były w drodze do Unii przed dniem 15 czerwca 2010 r.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 15 czerwca 2010 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 czerwca 2010 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.

(2) Dz.U. L 154 z 30.4.2004, s. 44.

ZAŁĄCZNIK 

Załącznik do decyzji 2004/432/WE otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK

Kod ISO 2 Kraj Bydło Owce/kozy Świnie Konie Drób Akwakultura Mleko Jaja Króliki Zwierzęta łowne Zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych Miód
AD Andora(1) X X X
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie X
AL Albania X X X
AN Antyle Holenderskie X(2)
AR Argentyna X X X X X X X X X X X
AU Australia X X X X X X X X
BA Bośnia i Hercegowina X
BD Bangladesz X
BR Brazylia X X X X X
BW Botswana X X X
BY Białoruś X(3) X X X
BZ Belize X X
CA Kanada X X X X X X X X X X X X
CH Szwajcaria X X X X X X X X X X X X
CL Chile X X(4) X X X X X X
CM Kamerun X
CN Chiny X X X X
CO Kolumbia X
CR Kostaryka X
CU Kuba X X
EC Ekwador X
ET Etiopia X
FK Falklandy (Malwiny) X X
FO Wyspy Owcze X
GL Grenlandia X X X
GT Gwatemala X X
HK Hongkong X(2) X(2)
HN Honduras X
HR Chorwacja X X X X(3) X X X X X X X X
ID Indonezja X
IL Izrael X X X X X X
IN Indie X X
IS Islandia X X X X X X X(2)
IR Iran X
JM Jamajka X X
JP Japonia X
KG Kirgistan X
KR Korea Południowa X
LK Sri Lanka X
MA Maroko X
MD Republika Mołdowy X
ME Czarnogóra X X X X X X
MG Madagaskar X
MK Była Jugosłowiańska Republika Macedonii(5) X X X X(3) X X X X X X
MU Mauritius X(2) X
MX Meksyk X X X
MY Malezja X(6) X
MZ Mozambik X
NA Namibia X X X X
NC Nowa Kaledonia X X X X X
NI Nikaragua X X
NZ Nowa Zelandia X X X X X X X X
PA Panama X
PE Peru X X
PF Polinezja Francuska X
PH Filipiny X
PN Wyspy Pitcairn X
PY Paragwaj X
RS Serbia(7) X X X X(3) X X X X X X
RU Rosja X X X X(3) X X X X(8) X
SA Arabia Saudyjska X
SG Singapur X(2) X(2) X(2) X(2) X X(2)
SM San Marino(9) X X X
SR Surinam X
SV Salwador X
SZ Suazi X
TH Tajlandia X X X
TN Tunezja X X X
TR Turcja X X X
TW Tajwan X X
TZ Tanzania X X
UA Ukraina X X X X X
UG Uganda X X
US Stany Zjednoczone X X X X X X X X X X X X
UY Urugwaj X X X X X X X X X
VE Wenezuela X
VN Wietnam X
YT Majotta X
ZA Republika Południowej Afryki X X
ZM Zambia X
ZW Zimbabwe X
(1) Wstępny plan w zakresie kontroli pozostałości zatwierdzony przez podgrupę weterynaryjną WE-Andora (zgodnie z decyzją nr 2/1999 Wspólnego Komitetu WE-Andora (Dz.U. L 31 z 5.2.2000, s. 84)).

(2) Państwa trzecie wykorzystujące do produkcji żywności jedynie surowce z innych zatwierdzonych państw trzecich lub z państw członkowskich Unii Europejskiej.

(3) Wywóz żywych koniowatych na ubój (wyłącznie zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności).

(4) Tylko owce.

(5) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii; kod tymczasowy, który pozostaje bez wpływu na ostateczną nazwę państwa, która jest obecnie omawiana w ONZ.

(6) Wyłącznie część położona na Półwyspie Malajskim (zachodnia Malezja).

(7) Z wyjątkiem Kosowa w rozumieniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r.

(8) Dotyczy wyłącznie reniferów z regionów murmańskiego i jamalsko-nienieckiego.

(9) Plan w zakresie kontroli zatwierdzony zgodnie z decyzją nr 1/94 Komitetu Współpracy WE-San Marino (Dz.U. L 238 z 13.9.1994, s. 25)."

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.147.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2010/327/UE zmieniająca załącznik do decyzji 2004/432/WE w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE planów w zakresie kontroli pozostałości
Data aktu: 11/06/2010
Data ogłoszenia: 12/06/2010
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 15/06/2010