Decyzja 2006/653/WE przyznająca Republice Cypryjskiej odstępstwo od niektórych przepisów dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 września 2006 r.
przyznająca Republice Cypryjskiej odstępstwo od niektórych przepisów dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 4177)

(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)

(2006/653/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 września 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylającą dyrektywę 96/92/WE(1), w szczególności jej art. 26 ust. 1,

uwzględniając wniosek złożony przez Republikę Cypryjską dnia 28 czerwca 2004 r.,

po uprzednim powiadomieniu państw członkowskich o złożonym wniosku,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 28 czerwca 2004 r. Republika Cypryjska przedłożyła Komisji wniosek o odstępstwo od przepisów art. 21 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2003/54/WE w odniesieniu do okresu, którego koniec przypada na dzień 31 grudnia 2008 r. oraz od art. 21 ust. 1 lit. c) w odniesieniu do okresu, którego koniec przypada na dzień 31 grudnia 2013 r. Wyraźne upoważnienie dotyczące złożenia takiego wniosku zawarte zostało w art. 26 ust. 1 wspomnianej dyrektywy.

(2) Ponieważ początkowo przekazano niewłaściwe informacje, nie można było przystąpić do oceny wniosku. Ponadto przedstawione dane dotyczące zużycia zawierały informacje dotyczące zużycia w północnej części Cypru. W świetle art. 1 ust. 1 protokołu nr 10 do traktatu o przystąpieniu Cypru, dane dotyczące tej części Cypru zostały uznane za nieistotne dla badania. Po otrzymaniu wniosku w tej sprawie Cypr przekazał dodatkowe informacje.

(3) Republika Cypryjska stanowi "mały system wydzielony" zgodnie z definicją określoną w art. 2 ust. 26 dyrektywy 2003/54/WE. Zgodnie z tym przepisem "mały system wydzielony" oznacza każdy system, który w 1996 r. osiągnął zużycie mniejsze niż 3 000 GWh, w którym mniej niż 5 % rocznego zużycia uzyskuje się poprzez połączenie z innymi systemami. W 1996 r. Republika Cypryjska zużyła 2 315,3 GWh. Republika Cypryjska stanowi wydzielony, niepołączony z innymi, system energetyczny.

(4) Dokumenty załączone do wniosku oraz dokumenty złożone w terminie późniejszym stanowią wystarczające dowody, że obecnie niemożliwe jest osiągnięcie celu konkurencyjnego rynku energii elektrycznej zważywszy na rozmiar i strukturę rynku energii elektrycznej na wyspie oraz fakt, że perspektywa połączenia tego systemu z główną siecią państwa członkowskiego jest odległa. Natychmiastowe otwarcie rynku spowodowałoby powstanie istotnych problemów związanych zwłaszcza z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej.

(5) Cypryjski Urząd Energetyki (ECA) jest aktualnie jedynym licencjonowanym dostawcą energii elektrycznej na Cyprze. Decyzja rządu spowodowana względami środowiskowymi mająca na celu dywersyfikację paliw, które obecnie obejmują głównie paliwa ciężkie, wywarła znaczną presję na ECA. W związku z tym powstał wymóg wprowadzenia do produkcji energii gazu ziemnego. ECA zgodził się na budowę instalacji pracujących w cyklu kombinowanym, które będą wykorzystywać gaz ziemny w 2010 r. Wymagane inwestycje dodatkowo obciążą ECA stawiając go w sytuacji mniej korzystnej w porównaniu z sytuacją konkurentów.

(6) Ponadto rząd zapewnia bardzo korzystne bodźce dla potencjalnych inwestorów w odnawialne źródła energii, szczególnie energii wiatrowej, fotowoltaicznej i wytwarzanej z biomasy. Zainteresowanie sektora prywatnego jest znaczne. Energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii ma preferencyjny dostęp do systemu. Jednak nieograniczone wprowadzanie i funkcjonowanie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii mogłyby spowodować trudności w odniesieniu do stabilności i bezpieczeństwa dostaw.

(7) Z otwarciem rynku z pewnością wiązałoby się kosztowne wzmocnienie systemu przesyłowego w celu uniknięcia niekorzystnego wpływu na niezawodność i bezpieczeństwo sieci. Spowodowałoby to wzrost opłat, co z kolei wpłynęłoby na wzrost cen dla końcowych konsumentów. Obecnie znacząca konkurencja nie byłaby możliwa.

(8) Po zbadaniu uzasadnienia Republiki Cypryjskiej zawartego w złożonym wniosku Komisja ocenia, że odstępstwo i warunki stosowania go nie przeszkodzą w ewentualnym osiągnięciu celów dyrektywy 2003/54/WE.

(9) Należy zatem przyznać Republice Cypryjskiej odstępstwo, o które wystąpiła.

(10) Jednak chociaż wniosek zawiera właściwy opis aktualnej sytuacji, nie bierze pod uwagę możliwego rozwoju średnio- i długoterminowego, który może prowadzić do znacznych zmian. Zatem należy regularnie monitorować sytuację,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyznaje się Republice Cypryjskiej odstępstwo odpowiednio od lit. b) i c) art. 21 ust. 1 dyrektywy 2003/54/WE.

Odstępstwo od art. 21 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2003/54/WE stosuje się do dnia 31 grudnia 2008 r.

Odstępstwo od art. 21 ust. 1 lit. c) dyrektywy 2003/54/WE stosuje się do dnia 31 grudnia 2013 r.

Artykuł  2

Komisja może wycofać odstępstwo, jeżeli w sektorze energii elektrycznej Republiki Cypryjskiej nastąpią znaczące zmiany.

W tym celu Cypr monitoruje zmiany sektora energii elektrycznej i składa Komisji sprawozdania dotyczące znaczących zmian w tym sektorze, szczególnie w sprawie koncesji działalności gospodarczej z zakresu energetyki, nowych podmiotów gospodarczych na rynku, zmian cen oraz nowych planów dotyczących infrastruktury, które mogą wymagać przeglądu odstępstwa.

Ponadto Republika Cypryjska co dwa lata przedkłada Komisji ogólne sprawozdanie, zaczynając najpóźniej dnia 31 grudnia 2007 r. Sprawozdania obejmują politykę taryfikacyjną i cenową łącznie ze środkami podejmowanymi w celu ochrony interesów konsumentów w świetle odstępstwa.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Cypryjskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 września 2006 r.

W imieniu Komisji
Andris PIEBALGS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 176 z 15.7.2003, str. 37. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Rady 2004/85/WE Dz.U. L 236 z 7.7.2004, str. 10).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.270.72

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2006/653/WE przyznająca Republice Cypryjskiej odstępstwo od niektórych przepisów dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 25/09/2006
Data ogłoszenia: 29/09/2006
Data wejścia w życie: 01/01/1970