Decyzja 2005/502/WE zmieniająca, w drodze utworzenia Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów oraz Rumuńskiego Komitetu Łącznikowego ds. Współpracy z Komitetem Regionów, decyzję nr 1/95 przyjmującą regulamin Rady Stowarzyszenia

DECYZJA NR 2/2005 RADY STOWARZYSZENIA UE-RUMUNIA
z dnia 20 czerwca 2005 r.
zmieniająca, w drodze utworzenia Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów oraz Rumuńskiego Komitetu Łącznikowego ds. Współpracy z Komitetem Regionów, decyzję nr 1/95 przyjmującą regulamin Rady Stowarzyszenia

(2005/502/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 lipca 2005 r.)

RADA STOWARZYSZENIA,

uwzględniając Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony(1), w szczególności jego art. 111,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dialog i współpraca między władzami regionalnymi i lokalnymi we Wspólnocie Europejskiej i władzami regionalnymi i lokalnymi w Rumunii może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju stosunków między tymi stronami, jak również do integracji Europy.

(2) Wydaje się właściwe, by taka współpraca była organizowana na poziomie Komitetu Regionów, z jednej strony, i Rumuńskiego Komitetu Łącznikowego ds. Współpracy z Komitetem Regionów, z drugiej strony, w drodze utworzenia Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego.

(3) Oznacza to, że regulamin pracy Rady Stowarzyszenia, przyjęty decyzją nr 1/95(2), musi zostać odpowiednio zmieniony,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W regulaminie Rady Stowarzyszenia dodaje się następujące artykuły:

"Artykuł 18

Niniejszym ustanawia się Wspólny Komitet Konsultacyjny (dalej zwany »Komitetem«), którego zadaniem jest wspomaganie Rady Stowarzyszenia w celu wspierania dialogu i współpracy między władzami regionalnymi i lokalnymi we Wspólnocie Europejskiej a władzami regionalnymi i lokalnymi w Rumunii. Dialog i współpraca powinny w szczególności służyć:

1) przygotowaniu rumuńskich władz lokalnych do działania w ramach przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej;

2) przygotowaniu rumuńskich władz lokalnych do uczestnictwa w pracach Komitetu Regionów po przystąpieniu Rumunii do UE;

3) wymianie informacji na temat aktualnych zagadnień będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności na temat aktualnej sytuacji w sferze polityki regionalnej UE i procesu akcesyjnego, oraz przygotowaniu lokalnych władz rumuńskich do tych polityk;

4) zachęcaniu do wielostronnego ustrukturyzowanego dialogu między a) rumuńskimi władzami lokalnymi; a b) regionami Państw Członkowskich UE, także poprzez współdziałanie w ramach poszczególnych obszarów, gdzie bezpośrednie kontakty i współpraca między lokalnymi władzami z Rumunii, z jednej strony, a regionami i władzami lokalnymi Państw Członkowskich UE, z drugiej strony, może okazać się najbardziej skuteczną drogą rozwiązywania konkretnych problemów;

5) prowadzeniu regularnej wymiany informacji na temat międzyregionalnej współpracy między władzami lokalnymi z Rumunii a regionami i lokalnymi władzami z Państw Członkowskich;

6) zachęcaniu do wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie polityki regionalnej i interwencji strukturalnych, między a) rumuńskimi władzami lokalnymi; a b) regionami i lokalnymi władzami z Państw Członkowskich UE, w szczególności know-how i technik przygotowania planów rozwoju regionalnego i lokalnego lub strategii oraz najbardziej efektywnego wykorzystania Funduszy Strukturalnych;

7) wspomaganiu rumuńskich władz lokalnych w drodze wymiany informacji w praktycznym wprowadzaniu w życie zasady pomocniczości we wszystkich aspektach życia, na poziomie regionalnym i lokalnym;

8) podejmowaniu dyskusji na temat wszelkich innych problemów zgłaszanych przez każdą ze stron, w miarę ich ewentualnego pojawiania się w kontekście wdrażania Układu Europejskiego i w ramach strategii przedakcesyjnej.

Artykuł 19

W skład Komitetu wchodzi ośmiu przedstawicieli Komitetu Regionów, z jednej strony, i ośmiu przedstawicieli Rumuńskiego Komitetu Łącznikowego ds. Współpracy z Komitetem Regionów, z drugiej strony. Zostaną wyznaczeni zastępcy członków w takiej samej liczbie.

Komitet prowadzi swoją działalność na zasadzie konsultacji na wniosek Rady Stowarzyszenia lub, w przypadku wspierania dialogu między władzami regionalnymi i lokalnymi, z własnej inicjatywy.

Komitet może formułować zalecenia dla Rady Stowarzyszenia.

Członkowie są wybierani w taki sposób, by w składzie Komitetu możliwie najbardziej wiernie były reprezentowane władze regionalne i lokalne różnego szczebla zarówno Wspólnoty Europejskiej, jak i Rumunii.

Komitet przyjmuje własny regulamin.

Komitet zbiera się w odstępach czasu, które sam ustala w swoim regulaminie pracy.

Komitetowi współprzewodniczą członek Komitetu Regionów oraz członek Rumuńskiego Komitetu Łącznikowego ds. Współpracy z Komitetem Regionów.

Artykuł 20

Komitet Regionów, z jednej strony, i Rumuński Komitet Łącznikowy ds. Współpracy z Komitetem Regionów, z drugiej strony, pokrywają ponoszone przez siebie wydatki z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach Komitetu, wynikające z kosztów osobowych, kosztów podróży i utrzymania oraz kosztów pocztowych i telekomunikacyjnych.

Wydatki związane z ustnym tłumaczeniem posiedzeń oraz tłumaczeniem pisemnym i powielaniem dokumentów pokrywa Komitet Regionów, z wyjątkiem wydatków związanych z tłumaczeniem ustnym i pisemnym na język rumuński i z tego języka, które pokrywa Rumuński Komitet Łącznikowy ds. Współpracy z Komitetem Regionów.

Inne koszty związane z organizacją posiedzeń pokrywa Strona będąca gospodarzem posiedzeń.".

Artykuł  2

Decyzja wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 czerwca 2005 r.

W imieniu Rady Stowarzyszenia
J. ASSELBORN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 357 z 31.12.1994, str. 2.

(2) Dz.U. L 171 z 21.7.1995, str. 41.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.184.55

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2005/502/WE zmieniająca, w drodze utworzenia Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów oraz Rumuńskiego Komitetu Łącznikowego ds. Współpracy z Komitetem Regionów, decyzję nr 1/95 przyjmującą regulamin Rady Stowarzyszenia
Data aktu: 20/06/2005
Data ogłoszenia: 15/07/2005
Data wejścia w życie: 01/08/2005