Decyzja 2004/706/WE ustanawiająca Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 października 2004 r.
ustanawiająca Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego

(2004/706/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 października 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dobry i przejrzysty ład korporacyjny jest podstawą do poprawy konkurencyjności i skuteczności działania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, a także do umacniania praw udziałowców oraz ochrony osób trzecich.

(2) We wrześniu 2001 r. Komisja powołała Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek celem wydania zaleceń w sprawie nowoczesnych ram prawnych w prawie spółek; uprawnienia Grupy Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek zostały następnie poszerzone, aby umożliwić jej zajmowanie się w szczególności określonymi zagadnieniami ładu korporacyjnego.

(3) Po przedstawieniu przez Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek końcowego raportu w dniu 4 listopada 2002 r. Rada zwróciła się do Komisji o opracowanie planu działań w dziedzinie prawa spółek i ładu korporacyjnego; plan ten stanowiłby w szczególności odpowiedź na zaistniałe w ostatnim czasie nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstw.

(4) Opracowany przez Komisję "Plan działań w sprawie unowocześnienia prawa spółek oraz umocnienia ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej"(1), przyjęty w maju 2003 r., wskazał szereg czynności, jakie należy podjąć w celu unowocześnienia i uproszczenia ram prawnych, włączając w to utworzenie Europejskiego Forum Ładu Korporacyjnego.

(5) Dnia 22 września 2003 r. Rada przyjęła plan działań uważany za istotny element ugruntowywania przejrzystego i zdrowego rynku kapitałowego w poszerzonej Unii; Rada podzieliła stanowisko Komisji o znaczeniu konsultacji ekspertów i konsultacji publicznych jako integralnej części rozwoju prawa spółek i ładu korporacyjnego na poziomie europejskim oraz przyjęła do wiadomości zamiar Komisji powołania Forum w sprawie systemów ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej.

(6) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno być organem służącym wymianie informacji i dobrych praktyk istniejących w Państwach Członkowskich w celu poprawy zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego, jak również miejscem wymiany myśli, dyskusji i ciałem doradczym Komisji w dziedzinie ładu korporacyjnego.

(7) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno opracować swój regulamin wewnętrzny oraz w pełni przestrzegać kompetencji instytucji(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów w dziedzinie ładu korporacyjnego we Wspólnocie o nazwie: "Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego" (zwane dalej "Forum").

Artykuł  2

Do zadań Forum, w świetle umacniania praktyk ładu korporacyjnego w Państwach Członkowskich, należy poprawa zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego oraz zapewnianie Komisji strategicznego doradztwa w zagadnieniach dotyczących prowadzenia polityki w dziedzinie ładu korporacyjnego, zarówno na wniosek Komisji, jak i z inicjatywy własnej.

Artykuł  3

Forum liczy najwyżej osiemnastu członków, których doświadczenie i kompetencje w zakresie ładu korporacyjnego są powszechnie uznawane na szczeblu wspólnotowym. Członkowie Forum są mianowani przez Komisję. Listę członków zamieszcza się w Załączniku.

Komisja jest obecna na posiedzeniach Forum i wyznacza przedstawiciela wysokiego szczebla do uczestnictwa w jego obradach.

Forum przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  4

Kadencja członków Forum trwa trzy lata. Jest ona odnawialna.

Po upływie okresu trzech lat członkowie Forum nadal pełnią swoje funkcje do zastąpienia lub odnowienia mandatu. W przypadku rezygnacji lub śmierci członka Forum w czasie trwania kadencji Komisja powołuje nowego członka Forum zgodnie z art. 3.

Artykuł  5

Lista członków publikowana jest przez Komisję w celach informacyjnych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  6

Forum może zapraszać do udziału w swoich posiedzeniach ekspertów i obserwatorów.

Forum może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  7

Forum przedstawia Komisji roczne sprawozdania.

Artykuł  8

Forum przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

Sekretariat Forum jest prowadzony przez Komisję.

Artykuł  9

Koszty podróży i pobytu poniesione przez członków, obserwatorów i ekspertów w związku z działalnością Forum są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie Forum nie są wynagradzani.

Artykuł  10

Forum rozpoczyna swoją działalność dnia 18 października 2004 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 października 2004 r.

W imieniu Komisji,
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisji

______

(1) KOM(2003) 284 wersja ostateczna.

(2) Tekst w brzmieniu według pkt 9 konkluzji Rady z dnia 22 września 2003 r.

ZAŁĄCZNIK 1

– Bistra Boeva,

– Antonio Borges,

– Niklas Bruun,

– Bertrand Collomb,

– David Devlin,

– Jose Maria Garrido Garcia,

– Peter Montagnon,

– Klaus-Peter Müller,

– Colette Neuville,

– Roland Oetker,

– Rolf Skog,

– Marek Sowa,

– Trelawny Williams,

– Jaap Winter,

– Eddy Wymeersch.

1 Załącznik zmieniony przez decyzję nr 2008/598/WE z dnia 25 czerwca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.193.12) zmieniającą nin. decyzję z dniem 25 czerwca 2008 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024