(2004/706/WE)(Dz.U.UE L z dnia 22 października 2004 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dobry i przejrzysty ład korporacyjny jest podstawą do poprawy konkurencyjności i skuteczności działania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, a także do umacniania praw udziałowców oraz ochrony osób trzecich.
(2) We wrześniu 2001 r. Komisja powołała Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek celem wydania zaleceń w sprawie nowoczesnych ram prawnych w prawie spółek; uprawnienia Grupy Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek zostały następnie poszerzone, aby umożliwić jej zajmowanie się w szczególności określonymi zagadnieniami ładu korporacyjnego.
(3) Po przedstawieniu przez Grupę Wysokiego Szczebla Ekspertów w dziedzinie Prawa Spółek końcowego raportu w dniu 4 listopada 2002 r. Rada zwróciła się do Komisji o opracowanie planu działań w dziedzinie prawa spółek i ładu korporacyjnego; plan ten stanowiłby w szczególności odpowiedź na zaistniałe w ostatnim czasie nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstw.
(4) Opracowany przez Komisję "Plan działań w sprawie unowocześnienia prawa spółek oraz umocnienia ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej"(1), przyjęty w maju 2003 r., wskazał szereg czynności, jakie należy podjąć w celu unowocześnienia i uproszczenia ram prawnych, włączając w to utworzenie Europejskiego Forum Ładu Korporacyjnego.
(5) Dnia 22 września 2003 r. Rada przyjęła plan działań uważany za istotny element ugruntowywania przejrzystego i zdrowego rynku kapitałowego w poszerzonej Unii; Rada podzieliła stanowisko Komisji o znaczeniu konsultacji ekspertów i konsultacji publicznych jako integralnej części rozwoju prawa spółek i ładu korporacyjnego na poziomie europejskim oraz przyjęła do wiadomości zamiar Komisji powołania Forum w sprawie systemów ładu korporacyjnego w Unii Europejskiej.
(6) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno być organem służącym wymianie informacji i dobrych praktyk istniejących w Państwach Członkowskich w celu poprawy zbieżności krajowych kodeksów ładu korporacyjnego, jak również miejscem wymiany myśli, dyskusji i ciałem doradczym Komisji w dziedzinie ładu korporacyjnego.
(7) Europejskie Forum Ładu Korporacyjnego powinno opracować swój regulamin wewnętrzny oraz w pełni przestrzegać kompetencji instytucji(2),
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 15 października 2004 r.
|
W imieniu Komisji, |
|
Frederik BOLKESTEIN |
|
Członek Komisji |
______
(1) KOM(2003) 284 wersja ostateczna.
(2) Tekst w brzmieniu według pkt 9 konkluzji Rady z dnia 22 września 2003 r.