a także mając na uwadze, co następuje:(1) W swoim komunikacie z dnia 24 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej polityki bezpieczeństwa na morzu Komisja wskazała, jako jeden z celów na poziomie wspólnotowym, wprowadzenie obowiązkowego systemu informacji, dającego Państwom Członkowskim szybki dostęp do wszelkich istotnych informacji odnoszących się do ruchu statków przewożących materiały niebezpieczne lub zanieczyszczające i szczegółowych danych na temat rodzaju ich ładunków.
(2) Dyrektywa Rady 93/75/EWG z dnia 13 września 1993 r. dotycząca minimalnych wymagań w odniesieniu do statków zdążających do portów Wspólnoty lub je opuszczających i przewożących towary niebezpieczne lub zanieczyszczające 5 wprowadziła system, dzięki któremu właściwe władze otrzymują informacje na temat statków zdążających do portów Wspólnoty lub je opuszczających i przewożących towary niebezpieczne lub zanieczyszczające oraz na temat wypadków na morzu. Dyrektywa ta nakłada na Komisję obowiązek przedstawienia nowych propozycji dotyczących stworzenia pełniejszego systemu informowania Wspólnoty, w miarę możliwości informującego o statkach pływających wzdłuż wybrzeży Państw Członkowskich.
(3) Rezolucja Rady z dnia 8 czerwca 1993 r. w sprawie wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa na morzu 6 ustaliła główne cele działania Wspólnoty, w tym przyjęcie pełniejszego systemu informowania.
(4) Ustanowienie wspólnotowego systemu monitorowania i informacji o ruchu statków mającego na celu zapobieganie wypadkom i zanieczyszczaniu mórz, jak również zminimalizowanie ich wpływu na środowisko naturalne mórz i wybrzeża oraz gospodarkę i zdrowie społeczności lokalnych. Sprawność ruchu morskiego, w szczególności manewrowanie statkami w czasie zawijania do portów, zależą również od zapowiadania przez statki ich przybycia do portu z odpowiednim wyprzedzeniem.
(5) Wzdłuż wybrzeży europejskich zorganizowano kilka obowiązkowych systemów informujących o ruchu statków, zgodnie ze stosownymi przepisami przyjętymi przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Należy zapewnić, aby kapitanowie statków stosowali się do obowiązujących wymogów tych systemów informacyjnych.
(6) Wprowadzono również służby ruchu statków i systemy wyznaczania dróg morskich, odgrywające istotną rolę w zapobieganiu wypadkom i zanieczyszczeniu środowiska w niektórych rejonach żeglugi, które są zatłoczone lub cechują się szczególnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żeglugi. Konieczne jest, aby statki korzystały z systemów ruchu statków i systemów wyznaczania dróg morskich zatwierdzonych przez IMO.
(7) Kluczowy postęp technologiczny dokonuje się w dziedzinie urządzeń pokładowych umożliwiających automatyczne rozpoznawanie statków (system AIS) i służących do poprawy monitorowania ruchu statków jak również urządzeń do rejestrowania przebiegu podróży (systemy VDR lub "czarne skrzynki"), które mają za zadanie ułatwić prowadzenie dochodzeń w następstwie wypadków. Doceniając znaczenie tego rodzaju urządzeń przy formułowaniu zasad polityki zapobiegania wypadkom morskim, należy stwierdzić, że urządzenia takie powinny zostać wprowadzone jako obowiązkowy element wyposażenia na pokładach statków odbywających podróże krajowe i międzynarodowe, zawijających do portów Wspólnoty. Dane dostarczane przez systemy VDR mogą być wykorzystywane zarówno po wypadkach, w celu ustalenia ich przyczyn, jak również prewencyjnie, w celu wyciągania niezbędnych wniosków z takich sytuacji. Państwa Członkowskie powinny zachęcać do wykorzystywania tych informacji w obu celach.
(8) Państwa Członkowskie powinny zapewnić, aby stacje nadbrzeżne właściwych władz dysponowały zarówno właściwymi urządzeniami technicznymi na odpowiednim poziomie i w wystarczającej liczbie, jak i wykwalifikowanym personelem.
(9) Dokładna wiedza o towarach niebezpiecznych lub zanieczyszczających, przewożonych na pokładach statków, jak również inne informacje ważne dla bezpieczeństwa, takie jak informacje o wypadkach nawigacyjnych, ma podstawowe znaczenie dla przygotowania i skuteczności działań likwidujących zanieczyszczenia lub ograniczających ryzyko zanieczyszczania na morzu. Statki opuszczające lub udające się do portów Państw Członkowskich muszą zgłaszać te informacje właściwym władzom lub władzom portowym Państw Członkowskich.
(10) Aby zoptymalizować skuteczność i przyspieszyć przekazywanie i wykorzystanie niejednokrotnie znacznych ilości informacji o ładunkach, informacje te powinny być wysyłane, gdy tylko jest to możliwe, drogą elektroniczną do zainteresowanych właściwych władz lub władz portów. Z tych samych powodów wymiana informacji między właściwymi władzami Państw Członkowskich powinna odbywać się drogą elektroniczną.
(11) W wypadkach, w których zainteresowane przedsiębiorstwa, spełniając wymogi Państw Członkowskich, wprowadziły wewnętrzne procedury zapewniające niezwłoczne wysyłanie informacji wymaganych niniejszą dyrektywą do właściwych władz, musi istnieć możliwość wyłączenia rejsów regularnych między dwoma lub więcej państwami, z których co najmniej jedno jest Państwem Członkowskim, spod obowiązku informowania o każdym rejsie.
(12) Niektóre statki stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi i środowiska ze względu na swoje zachowanie lub stan. Państwa Członkowskie powinny zwrócić szczególną uwagę na monitorowanie takich statków, podjąć właściwe środki, aby zapobiec zwiększeniu zagrożenia stwarzanego przez te statki oraz przesłać wszelkie istotne informacje, jakie posiadają na temat tych statków, innym zainteresowanym Państwom Członkowskim. Takimi właściwymi środkami mogą być środki przewidziane w ramach działań kontroli państwowa portu.
(13) Państwa Członkowskie muszą bronić przed zagrożeniami bezpieczeństwa na morzu, bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska naturalnego, zarówno na morzu, jak i na wybrzeżach morskich, stwarzanymi przez wypadki, kolizje lub inne określone sytuacje na morzu oraz przez zanieczyszczające plamy, wycieki lub przedmioty dryfujące po morzu. W tym celu kapitanowie statków pływających w rejonach poszukiwań i ratownictwa lub po obszarach wyłącznych stref ekonomicznych Państw Członkowskich lub po innych obszarach o równorzędnym statusie, powinni powiadamiać o takich wydarzeniach władze przybrzeżne, przekazując jej wszelkie odpowiednie informacje. Państwa Członkowskie, zależnie od swoich potrzeb i rozeznania sytuacji, powinny wyznaczyć, które z wyżej wymienionych obszarów geograficznych objąć obowiązkiem przekazywania tych informacji.
(14) W przypadku zderzenia lub wypadku na morzu, pełna i wszechstronna współpraca między stronami uczestniczącymi w zdarzeniu znacznie podnosi skuteczność działań podejmowanych przez właściwe władze.
(15) W przypadku gdy właściwe władze wyznaczone przez Państwo Członkowskie uznają, po zapoznaniu się z prognozą pogody i stanu morza, opracowaną przez wyspecjalizowane służby meteorologiczne, że wyjątkowo zła pogoda i stan morza powodują poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i możliwość zanieczyszczenia środowiska, powinny powiadomić kapitana statku zamierzającego wejść do lub wyjść z portu o takiej sytuacji, a ponadto mają prawo podjąć wszelkie inne właściwe środki. Takie działania mogą obejmować wydanie zakazu wejścia do lub wyjścia z portu do czasu, kiedy sytuacja meteorologiczna wróci do normy, jednakże nie zwalniają one tych władz z obowiązku pomocy statkom, które znalazły się w niebezpieczeństwie. W wypadku istnienia zagrożenia bezpieczeństwa lub możliwości zanieczyszczenia środowiska, z uwzględnieniem specyfiki zagrożonego portu, właściwe władze mogą zalecić statkom, aby nie wychodziły z portu. Jeżeli kapitan statku mimo tego decyduje o wyjściu z portu, czyni to na swoją wyłączną odpowiedzialność, a ponadto ma obowiązek podać uzasadnienie swojej decyzji.
(16) Brak możliwości bezpiecznego schronienia może mieć poważne konsekwencje w przypadku wypadku na morzu. W związku z tym Państwa Członkowskie powinny opracować plany, dzięki którym statki w niebezpieczeństwie mogłyby, w razie konieczności, znaleźć schronienie w portach lub jakimkolwiek innym osłoniętym obszarze, w możliwie najlepszych warunkach. W sytuacjach, w których okazuje się to konieczne i możliwe, plany takie powinny zawierać przepisy o odpowiednich środkach i udogodnieniach niezbędnych do udzielania pomocy, prowadzenia działań ratowniczych i reagowania na występowanie zanieczyszczeń. Porty przyjmujące statki w niebezpiecznych sytuacjach powinny mieć możliwość uzyskiwania szybkiego zwrotu wszelkich kosztów lub rekompensaty strat, ponoszonych w czasie takiej operacji. W związku z tym Komisja powinna zbadać możliwości wprowadzenia odpowiedniego systemu zwracania kosztów portom we Wspólnocie, przyjmującym statki będące w niebezpieczeństwie oraz możliwość wymagania od statku wpływającego do portu Wspólnoty, aby posiadał odpowiednie ubezpieczenie.
(17) Należy opracować ramy współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją w celu usprawnienia wprowadzania systemu monitorowania i informowania o ruchu morskim, wraz z ustanowieniem odpowiedniej łączności między właściwymi władzami i portami Państw Członkowskich. Ponadto system rozpoznawania i monitorowania statków powinien zostać rozciągnięty na te obszary żeglugi Wspólnoty, na których obecnie działa w sposób niewystarczający. Ponadto należy utworzyć ośrodki zarządzania informacjami we wspólnotowych regionach morskich, aby ułatwiać wymianę i przepływ istotnych danych, dotyczących monitorowania ruchu morskiego i wykonania niniejszej dyrektywy. Państwa Członkowskie i Komisja powinny również dążyć do rozwoju współpracy z państwami trzecimi w dążeniu do osiągnięcia tych celów.
(18) Skuteczność niniejszej dyrektywy zależy w dużym stopniu od działań mających na celu dokładne jej wykonanie przez Państwa Członkowskie. W tym celu Państwa Członkowskie muszą regularnie dokonywać określonych inspekcji lub w inny sposób zapewnić, aby środki łączności, mające na celu spełnianie wymogów niniejszej dyrektywy, funkcjonowały prawidłowo. Należy również wprowadzić sankcje w celu zapewnienia, aby zainteresowane strony spełniały ustanowione niniejszą dyrektywą wymogi, dotyczące przekazywania informacji i posiadania oraz korzystania z odpowiednich urządzeń.
(19) Środki niezbędne w celu wykonania niniejszej dyrektywy powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 7 .
(20) Niektóre przepisy niniejszej dyrektywy mogą być zmieniane przez wyżej wymienione procedury, w celu uwzględniania rozwoju dokumentów wspólnotowych i międzynarodowych oraz doświadczeń zdobytych w wykonywaniu niniejszej dyrektywy, w takim stopniu, w jakim nie wykraczają one poza zakres niniejszej dyrektywy. Użytecznym narzędziem dla Komisji, pozwalającym ocenić doświadczenia nabyte w wykonywaniu niniejszej dyrektywy, jest właściwe powiadamianie przez Państwa Członkowskie o jej wykonaniu.
(21) Przepisy dyrektywy 93/75/EWG zostają znacznie wzmocnione, poszerzone i zmienione niniejszą dyrektywą. W związku z tym dyrektywa 93/75/EWG powinna zostać uchylona.
(22) Ponieważ cele proponowanego działania, mianowicie poprawa bezpieczeństwa i skuteczności ruchu morskiego, nie mogą zostać osiągnięte w wystarczającym stopniu przez Państwa Członkowskie działające samodzielnie, w związku z tym, ze względu na skalę lub skutki proponowanego działania, cele te mogą zostać łatwiej osiągnięte na poziomie wspólnotowym. Wspólnota może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości ustanowioną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności ustanowioną w tym artykule niniejsza dyrektywa nie wychodzi poza to co jest konieczne do osiągnięcia tych celów,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
1 Dz.U. C 120 E z 24.4.2001, str. 67. oraz Dz.U. C 362 E z 18.12.2001, str. 255.
2 Dz.U. C 221 z 7.8.2001, str. 54.
3 Dz.U. C 357 z 14.12.2001, str. 1.
4 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 14 czerwca 2001 r. (Dz.U. C 53 E z 28.2.2002, str. 304), wspólne stanowisko Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. (Dz.U. C 58 E z 5.3.2002, str. 14) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 kwietnia 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym). Decyzja Rady z dnia 25 czerwca 2002 r.
5 Dz.U. L 247 z 5.10.1993, str. 19. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 98/74/WE (Dz.U. L 276 z 13.10.1998, str. 7).
6 Dz.U. C 271 z 7.10.1993, str. 1.
7 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.
8 Art. 2 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
9 Art. 2 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 lit. b) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
10 Art. 3 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. a) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
11 Art. 3 lit. k) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. b) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
12 Art. 3 lit. s) dodana przez art. 1 pkt 2 lit. c) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
13 Art. 3 lit. t) dodana przez art. 1 pkt 2 lit. c) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
14 Art. 3 lit. u) dodana przez art. 1 pkt 2 lit. c) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
15 Art. 3 lit. v) dodana przez art. 1 pkt 2 lit. c) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
16 Art. 3 lit. w) dodana przez art. 1 pkt 2 lit. c) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
17 Art. 6a dodany przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
18 Art. 6b zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
19 Dz.U. L 138 z 1.6.1999, str. 1.
20 Art. 11 skreślony przez art. 24 ust. 2 dyrektywy nr 2009/18/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. ustanawiającej podstawowe zasady regulujące dochodzenia w sprawach wypadków w sektorze transportu morskiego i zmieniającej dyrektywę Rady 1999/35/WE oraz dyrektywę 2002/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. (Dz.U.UE.L.09.131.114) z dniem 17 czerwca 2009 r.
21 Art. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
22 Art. 12 ust. 1 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 1 dyrektywy Komisji nr 2011/15/UE z dnia 23 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.49.33) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2011 r.
23 Art. 14 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 5 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
24 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
25 Dz.U. L 157 z 7.7.1995, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2001/106/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 19 z 22.1.2002, str. 17).
26 Art. 16 ust. 1 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 7 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
27 Art. 16 ust. 1 lit. e) dodana przez art. 1 pkt 7 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
28 Art. 18a dodany przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
29 Art. 19 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
30 Art. 19 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
31 Art. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 10 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
32 Art. 20a dodany przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
33 Art. 20b dodany przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
34 Art. 20c dodany przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
35 Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 128
36 Art. 20d dodany przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
37 Art. 22a dodany przez art. 1 pkt 12 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
38 Art. 23 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 13 lit. a) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
39 Art. 23 lit. e) dodana przez art. 1 pkt 13 lit. b) dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
40 Art. 23a dodany przez art. 1 pkt 14 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
41 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 15 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
42 Art. 27:- zmieniony przez art. 1 pkt 16 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/1243 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.241) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 26 lipca 2019 r.
43 Art. 27a dodany przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/1243 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.241) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 26 lipca 2019 r.
44 Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1.
45 Art. 28 uchylony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2019/1243 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.241) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 26 lipca 2019 r.
46 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 17 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
47 Załącznik II:- zmieniony przez art. 1 pkt 18 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy Komisji nr 2011/15/UE z dnia 23 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.49.33) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2011 r.
48 Dz.U. L 163 z 25.6.2009, s. 1.
49 Załącznik III:- zmieniony przez art. 1 pkt 19 dyrektywy nr 2009/17/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.131.101) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/100/UE z dnia 28 października 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.308.82) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 18 listopada 2014 r.
50 Rozporządzenie (WE) nr 1406/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiające Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (Dz.U. L 208 z 5.8.2002, s. 1).
51 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/65/UE z dnia 20 października 2010 r. w sprawie formalności sprawozdawczych dla statków wchodzących do lub wychodzących z portów państw członkowskich i uchylająca dyrektywę 2002/6/WE (Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1).
52 Dz.U. L 332 z 28.12.2000, s. 81.
53 Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 11.
54 Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 57.
55 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy Komisji nr 2011/15/UE z dnia 23 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.49.33) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2011 r.