Dyrektywa 2000/42/WE zmieniająca załączniki do dyrektyw Rady 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w zbożach, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niektórych produktach pochodzenia roślinnego, w tym odpowiednio owocach i warzywach oraz na ich powierzchni

DYREKTYWA KOMISJI 2000/42/WE
z dnia 22 czerwca 2000 r.
zmieniająca załączniki do dyrektyw Rady 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w zbożach, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niektórych produktach pochodzenia roślinnego, w tym odpowiednio owocach i warzywach oraz na ich powierzchni
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 86/362/EWG z dnia 24 lipca 1986 r. w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w zbożach(1) i na ich powierzchni, ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2000/24/WE(2), w szczególności jej art. 10,

uwzględniając dyrektywę Rady 86/363/EWG z dnia 24 lipca 1986 r. w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w i na środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego(3), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2000/24/WE, w szczególności jej art. 10,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/642/EWG z dnia 27 listopada 1990 r. w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w niektórych produktach pochodzenia roślinnego, w tym owocach i warzywach, oraz na ich powierzchni(4), ostatnio zmienioną dyrektywą 2000/24/WE, w szczególności jej art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywy Rady 94/29/WE(5) i 94/30/WE(6) przy ustalaniu najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w załącznikach do dyrektyw 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG dla benalaksylu, benfurakarbu, karbofuranu, karbosulfanu, cyflutrinu, etefonu, fenarimolu, furatiokarbu, lambda-cyhalotrinu, metalaksylu i propokonazolu postanowiły, że w stosunku do wielu towarów najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości automatycznie powrócą do poprzedniego stanu odpowiednich dolnych granic oznaczania analitycznego, chyba że przed dniem 30 czerwca 1999 r. przyjęte zostaną inne poziomy. Ten nieprzekraczalny termin został zmieniony na "najpóźniej do dnia 1 lipca 2000 r." dyrektywą Komisji 97/71/WE(7).

(2) Dyrektywy Rady 95/38/WE(8) i 95/39/WE(9) przy ustalaniu najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w załącznikach do dyrektyw 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG dla aldikarbu, amitrazu, metidationu, metomylu, tiodikarbu, pirimifosu metylowego i tiabendazolu postanowiły, że w stosunku do wielu towarów najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości automatycznie powrócą do poprzedniego stanu odpowiednich dolnych granic oznaczania analitycznego, chyba że przed dniem 1 lipca 2000 r. przyjęte zostaną inne poziomy.

(3) Dyrektywy Rady 96/32/WE(10) i 96/33/WE(11) przy ustalaniu najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w załącznikach do dyrektyw 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG dla chlormekwatu, diazononu, dikofolu, disulfotonu, endosulfanu, tlenku fenbutatinu, mekarbamu, foratu, propoksuru, propyzamidu, triazofosu i trioforinu postanowiły, że w stosunku do wielu towarów najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości automatycznie powrócą do poprzedniego stanu odpowiednich dolnych granic oznaczania analitycznego, chyba że przed dniem 30 kwietnia 2000 r. przyjęte zostaną inne poziomy. Ten nieprzekraczalny termin został zmieniony na "najpóźniej do dnia 1 lipca 2000 r." dyrektywą Komisji 97/71/WE.

(4) Dyrektywa Komisji 98/82/WE(12) przy ustalaniu najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w załącznikach do dyrektyw 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG dla benomylu, karbendazymu, metylu tiofanatu, chlorotalonilu, fenwaleratu (włączając inne mieszanki składników), acefatu i chinalfosu postanowiły, że w stosunku do wielu towarów najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości automatycznie powrócą do poprzedniego stanu odpowiednich dolnych granic oznaczania analitycznego, chyba że przed dniem 1 lipca 2000 r. przyjęte zostaną inne poziomy.

(5) Powyższe pozycje w załącznikach do dyrektyw były "otwarte" lub zostały ustalone prowizorycznie z uwagi na brak wystarczających danych w momencie ich przyjmowania, które uzasadniałyby ustalanie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości na poziomie Wspólnoty. Celem ustalania wspomnianych nieprzekraczalnych terminów było zostawienie zainteresowanym stronom czasu na dostarczenie niezbędnych danych umożliwiających, jeśli to stosowne i uzasadnione, przyjęcie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości na poziomie Wspólnoty powyżej dolnej granicy oznaczania analitycznego. Zainteresowane strony zostały powiadomione o nieprzekraczalnych terminach. Dla wielu otwartych pozycji dodatkowe dane zostały dostarczone, co pozwoliło na ustalenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości. Jeśli nie dostarczono dodatkowych danych, najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości należy ustalić na dolnej granicy oznaczania analitycznego.

(6) Od partnerów handlowych Wspólnoty otrzymane zostały prośby, poparte dalszymi danymi, o przyznanie większych granic tolerancji dla niektórych z tych pestycydów, w stosunku do których we Wspólnocie najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości zostały już ustalone w załącznikach do bazowych dyrektyw.

(7) Dostępna informacja została sprawdzona. W stosunku do wielu pozycji dane są wystarczające do ustalenia poziomu pozostałości powyżej dolnej granicy oznaczania analitycznego i należy to wykonać. Dla wielu pozycji dostępna informacja jest niedostateczna i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości należy ustalić na dolnej granicy oznaczania analitycznego. Dla innych pozycji informacja jest odpowiednia, lecz wskazuje na to, że ustalenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości powyżej dolnej granicy oznaczania analitycznego może spowodować nie do przyjęcia duże lub przewlekłe narażenie konsumenta na pozostałości. W takich przypadkach najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości należy ustalić na dolnej granicy oznaczania analitycznego.

(8) Decyzja Komisji 98/270/WE z dnia 7 kwietnia 1998 r. dotycząca wycofania zezwolenia na środki ochrony roślin zawierających fenwalerat jako substancję aktywną(13) zobowiązała Państwa Członkowskie do wycofania zezwolenia na fenwalerat jako środka ochrony roślin do dnia 7 kwietnia 1999 r. Zezwolenie na stosowanie esfenwaleratu pozostaje w mocy. Z uwagi na to, że obecny opis pozostałości: "Fenwalerat, włączając inne mieszanki składników" w załącznikach do dyrektyw 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG nie rozróżnia między pozostałościami powstałymi po zastosowaniu fenwaleratu i esfenwaleratu, należy zmienić definicję ich pozostałości i najwyższy dopuszczalny poziom, tak aby odzwierciedlały zezwolenie na kontynuację stosowania esfenwaleratu i zakaz stosowania fenwaleratu.

(9) Narażenie w ciągu życia konsumentów na działanie tych pestycydów przez produkty spożywcze, które mogą zawierać ich pozostałości, zostało oszacowane i ocenione zgodnie z procedurami i praktykami stosowanymi obecnie we Wspólnocie Europejskiej, biorąc pod uwagę wskazówki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia(14) i zostało wyliczone, że najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości ustalone w niniejszej dyrektywie nie spowodowały przekroczenia dopuszczalnego dziennego spożycia.

(10) Duże narażenie konsumentów na działanie tych pestycydów przez każdy z produktów spożywczych, który może zawierać ich pozostałości, zostało oszacowane i ocenione zgodnie z procedurami i praktykami stosowanymi obecnie we Wspólnocie Europejskiej, biorąc pod uwagę wskazówki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia. Zostało wyliczone, że najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości wyznaczone w niniejszej dyrektywie dla otwartych pozycji nie spowodowały skutków dużej toksyczności.

(11) W celu zapewnienia właściwej ochrony konsumenta przed narażeniem na pozostałości w lub na produktach, dla których nie zostało przyznane zezwolenie, rozsądnym jest ustalić najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości na dolnej granicy oznaczania analitycznego dla wszystkich takich produktów objętych dyrektywami 86/362/EWG, 86/363/EWG i 90/642/EWG.

(12) Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu odbyte zostały konsultacje z partnerami handlowymi Wspólnoty na temat poziomów określonych w niniejszej dyrektywie i ich opinie w tej sprawie zostały uwzględnione.

(13) Uwzględniona została opinia Komitetu Naukowego ds. Roślin, w szczególności Rady i zalecenia dotyczące ochrony konsumentów produktów spożywczych, w stosunku do których zastosowane zostały pestycydy. Metodyka opisana przez Światową Organizację Zdrowia, określona powyżej, zastosowana przez Państwa Członkowskie sprawozdawców, sprawdzona i oceniona przez Komisję w ramach Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin, jest zgodna ze wskazówkami Komitetu Naukowego ds. Roślin(15).

(14) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości danych pestycydów wymienione w załączniku I do niniejszej dyrektywy zastępują te, które są wymienione w części A załącznika II do dyrektywy 86/362/EWG.

Artykuł  2
1.
Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości danych pestycydów wymienione w załączniku II do niniejszej dyrektywy zastępują te, które są wymienione w części A załącznika II do dyrektywy 86/363/EWG.
2.
Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości danych pestycydów wymienione w załączniku III do niniejszej dyrektywy zastępują te, które są wymienione w części B załącznika II do dyrektywy 86/363/EWG.
Artykuł  3
1.
Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości danych pestycydów wymienione w załączniku IV do niniejszej dyrektywy zastępują te, które są wymienione w załączniku II do dyrektywy 90/642/EWG.
2.
Najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości dla acefatu w brzoskwiniach zostaje wyznaczony na 0,02(16) mg/kg.
Artykuł  4

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne, niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 28 lutego 2001 r. i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Państwa Członkowskie stosują te środki od dnia 1 lipca 2001 r.

Środki przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie pierwszego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 czerwca 2000 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 221 z 7.8.1986, str. 37.

(2) Dz.U. L 107 z 4.5.2000, str. 28.

(3) Dz.U. L 221 z 7.8.1986, str. 43.

(4) Dz.U. L 350 z 14.12.1990, str. 71.

(5) Dz.U. L 189 z 23.7.1994, str. 67.

(6) Dz.U. L 189 z 23.7.1994, str. 70.

(7) Dz.U. L 347 z 18.12.1997, str. 42.

(8) Dz.U. L 197 z 22.8.1995, str. 14.

(9) Dz.U. L 197 z 22.8.1995, str. 29.

(10) Dz.U. L 144 z 18.6.1996, str. 12.

(11) Dz.U. L 144 z 18.6.1996, str. 35.

(12) Dz.U. L 290 z 29.10.1998, str. 25.

(13) Dz.U. L 117 z 21.4.1998, str. 15.

(14) Wskazówki do przewidywania pokarmowych dawek pozostałości pestycydu (poprawione), przygotowane przez Program Żywnościowy GEMS we współpracy z Komitetem Kodeksu ds. Pozostałości Pestycydów, opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia w 1997 r. (WHO/FSF/FOS/97.7).

(15) SCP/RESI/021; SCP/RESI/024.

(16) Wskazuje dolną granicę oznaczania analitycznego.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Grupy i przykłady pojedynczych produktów, do których stosuje się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości Pozostałości pestycydu i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)
Etefon Fenarimol Diazinon Dikofol suma izomerów p, p' i o, p' Chlormekwat Triazofos Fenwalerat i esfenwalerat Karbofuran suma karbofuranu i 3-hydroksykarbofuranu wyrażonego jako karbofuran Benfurakarb Endosulfan (suma alfa-beta-izomerów i siarczanu endosulfanu wyrażona jako endu-sulfan) Forat (suma foratu, jego analogu tlenowego i ich sulfot-lenków i sulfonów wyrażona jako forat) Tiabendazol
Suma izomerów RR i SS Suma izomerów RS i SR
ZBOŻA 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
Jęczmień 0,5 2 0,2 0,05
Gryka
Kukurydza
Proso
Owies 5 0,2 0,05
Ryż
Żyto 0,5 2 0,05
Sorgo
Pszenżyto 0,2 2 0,05
Pszenica 0,2 2 0,05
Inne zboża 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
(*) Wskazuje dolną granicę oznaczania analitycznego.

Notabene: Dla wygody czytelnika najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości są pisane pogrubioną czcionką, gdy odzwierciedlają zmiany w najwyższych dopuszczalnych poziomach pozostałości w załącznikach poprzednich dyrektyw, gdy są pisane normalną czcionką, są powtórzeniami istniejących najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości.

ZAŁĄCZNIK  II

Najwyższe dopuszczalne poziomy (mg/kg (ppm))
Pozostałości pestycydu Tłuszcz zawarty w mięsie, przetwory mięsne, podroby i tłuszcze zwierzęce wymienione w załączniku I w pozycjach ex 0201, 0202, 0203, 0204, 0205 00 00, 0206, 0207, ex 0208, 0209 00, 0210, 1601 00 i 1602(1)(4) Mleko krowie i śmietana z mleka krowiego wymienione w załączniku I w pozycjach 0401; dla innych artykułów w pozycjach CN 0401, 0402, 0405 00 i 0406(2)(4) Świeże jaja ptasie w skorupkach, jaja ptasie bez skorupek i żółtka wymienione w załączniku I w pozycjach 0407 00 i 0408(3)(4)
Endosulfan (suma alfa-beta-izomerów i siarczanu endosulfanu wyrażona jako endusulfan) 0,1 0,004 0,1(*)
Triazofos 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*)
Fenwalerat i esfenwalerat:
suma izomerów RS i SR: 0207 mięso drobiowe produkty inne 0,02(*)

0,2

0,02(*) 0,02(*)
suma izomerów RS i SR: 0207 mięso drobiowe produkty inne 0,2

0,05

0,02(*) 0,02(*)
(*) Wskazuje dolną granicę oznaczania analitycznego.

(1) W przypadku środków spożywczych z zawartością tłuszczu 10 % lub mniej w masie pozostałość dotyczy całkowitej masy środka spożywczego wraz z kością. W takich przypadkach najwyższy dopuszczalny poziom jest jedną dziesiątą wartości dotyczącej zawartości tłuszczu, lecz nie może być niższy niż 0,01 mg/kg.

(2) W trakcie oznaczania pozostałości w mleku krowim i śmietanie z mleka krowiego zawartość tłuszczu 4 % w masie powinna być wzięta za podstawę. Dla surowego mleka oraz śmietany innego gatunku zwierząt pozostałość jest wyrażona na podstawie tłuszczu. Dla innych środków spożywczych wymienionych w załączniku I w pozycjach 0401, 0402, 0405 00 i 0406:

- z zawartością tłuszczu mniej niż 2 % w masie najwyższy dopuszczalny poziom jest o połowę niższy od wyznaczonego dla surowego mleka i śmietany,

- z zawartością tłuszczu 2 % w masie i więcej najwyższy dopuszczalny poziom jest wyrażony w mg/kg tłuszczu. W takich przypadkach najwyższy dopuszczalny poziom jest 25 razy wyższy od wyznaczonego dla surowego mleka i śmietany.

(3) Dla jaj i produktów z jaj z zawartością tłuszczu wyższą niż 10 % najwyższy dopuszczalny poziom jest wyrażony w mg/kg tłuszczu. W takim przypadku najwyższy dopuszczalny poziom jest 10 razy wyższy od wyznaczonego dla świeżych jaj.

(4) Przypisów (1),(2) i (3) nie stosuje się w przypadkach, gdzie wskazana jest dolna granica oznaczania analitycznego.

Notabene: Dla wygody najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości są pisane pogrubioną czcionką, gdy odzwierciedlają zmiany w najwyższych dopuszczalnych poziomach pozostałości w załącznikach poprzednich dyrektyw, gdy są pisane normalną czcionką, są powtórzeniami istniejących najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości.

ZAŁĄCZNIK  III

Pozostałości pestycydu Najwyższe dopuszczalne poziomy w mg/kg (ppm)
Mięso, włącznie z tłuszczami, przetwory mięsne, podroby i tłuszcze zwierzęce wymienione w załączniku I w pozycjach ex 0201, 0202, 0203, 0204, 0205 00 00, 0206, 0207, ex 0208, 0209 00, 0210, 1601 00 i 1602 Mleko i przetwory mleczne wymienione w załączniku I w pozycjach 0401, 0402, 0405 00 i 0406 Świeże jaja ptasie w skorupkach, jaja ptasie bez skorupek i żółtka wymienione w załączniku I w pozycjach 0407 00 i 0408
Chlormekwat: wątroby kurcząt 0,05 0,05 0,05(*)
nerki wołowe 0,2
wątroby wołowe

inne

0,1

0,05(*)

(*) Wskazuje dolną granicę oznaczenia analitycznego.

Notabene: Dla wygody najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości są pisane pogrubioną czcionką, gdy odzwierciedlają zmiany w najwyższych dopuszczalnych poziomach pozostałości w załącznikach poprzednich dyrektyw, gdy są pisane normalną czcionką, są powtórzeniami istniejących najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości

ZAŁĄCZNIK  IV

Grupy i przykłady pojedyńczych produktów, do których stosuje się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości Pozostałości pestycydu i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)
Benomyl/ karbendazym tiopanatemety (suma wyrażona jako karbendazym) Chlorothalonil Kwinalpos Chloro-mekwat Fenwalerat i esfenwalerat Tlenek fenbutatinu Diazinon Disulfoton (suma disul-fotonu, sulfo-tlenku disulfotonu i sulfonu disulfotonu wyrażona jako disul-foton) Endosulfan (suma alfa-beta-izomerów i siarczanu endosulfanu wyrażona jako endo-sulfan) Mekarbam Forat (suma foratu, jego analogu tlenowego i ich sulfonów wyrażona jako forat) Propoksur Propizamid Triazofos Triforin Metidation
Suma izomerów RR i SS Suma izomerów RS i SR
1. Owoce świeże, suszone lub niegotowane, zakonserwowane mrożeniem, niezawierające dodatku cukru, orzechy 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
i) OWOCE CYTRUSOWE 5 0,01(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 5 0,5 0,02(*) 0,05(*) 2
Grejpfruty 1
Cytryny 0,3
Limy 0,3
Mandarynki (łącznie z klementynkami i innymi mieszańcami) 0,3
Pomarańcze 1
Pomele 1
Inne 0,02(*) 0,05(*)
ii) ORZECHY (w łupinie lub bez) 0,1(*) 0,01(*) 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*)
Migdały
Orzechy brazylijskie
Orzechy nerkowca
Kasztany
Orzechy kokosowe
Orzechy laskowe
Orzechy maka-demia
Orzeszki peka-nowe
Orzechy sosnowe
Pistacje
Orzechy włoskie
Inne
iii) OWOCE ZIARNKOWE 2 1 0,05(*) 0,05 0,02(*) 2 0,3 0,05(*) 0,02(*) 2 0,3
Jabłka 0,3
Gruszki 0,3
Pigwy
Inne 0,02(*)
iv) OWOCE PESTKOWE 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
Morele 1 1 2
Wiśnie 0,3 2 0,02(*)
Brzoskwinie (łącznie z nektarynami i podobnymi mieszańcami 1 1 0,5 2
Śliwki 0,5 0,1 1
Inne 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,2
v) OWOCE JAGODOWE I DROBNE OWOCE 0,05(*) 0,02(*)
a) Winogrona deserowe i do produkcji wina 2 0,1 0,02(*) 2 0,02(*) 0,5 0,05(*) 0,05(*) 0,5
Winogrona deserowe 1
Winogrona do produkcji wina 3
b) Truskawki (inne niż dzikie) 0,1(*) 3 0,02(*) 0,02(*) 1 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
c) Owoce leśne (inne niż dzikie) 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
Jeżyny
Jeżyny popielice
Krzyżówka maliny z jeżyną
Maliny 10
Inne 0,01(*)
d) Inne drobne owoce i jagody (z wyjątkiem dzikich) 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
Borówki czarne 0,2
Żurawiny 2
Porzeczki (czerwone, czarne i białe) 10 0,2 0,2 2
Agrest 10 0,2 0,2 2
Inne 0,01(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*)
e) Dzikie jagody i dzikie owoce 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
vi) RÓŻNE 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*)
Awokado
Banany 1 0,2 3
Daktyle
Figi
Kiwi 0,2
Kumkwaty
Lichi
Mango
Oliwki 0,1(*) 1
Owoce męczennicy
Ananasy
Papaje
Inne 0,1(*) 0,01(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
2. Warzywa, świeże lub niegotowane, zamrożone lub suszone 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*)
i) WARZYWA KORZENIOWE BULWIASTE 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Burak
Marchew 1 0,2
Selery 0,5
Chrzan
Karczoch
Pasternak
Pietruszka korzeniowa
Rzodkiew
Salsefia
Słodkie ziemniaki
Brukiew
Rzepa
Ignam
Inne 0,01(*) 0,02(*)
ii) INNE 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Czosnek 0,5
Cebula 0,5
Szalotka 0,5
Dymka 5
Inne 0,1(*)
iii) WARZYWA OWOCOWE 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*)
a) Solanacea 2 0,5 0,05(*)
Pomidory 0,5 0,05 0,02(*) 1 0,5
Papryka
Bakłażan 0,5 1
Inne 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*)
b) Dynie z

jadalną skórką

0,02(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,5
Ogórki 1 1 0,5
Korniszony 5
Cukinie 0,3 0,5
Inne 0,1(*) 0,01(*) 0,05(*)
c) Dyniowate z niejadalną skórką 1 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,3 0,05(*)
Melony 0,5
Dynie 0,5
Arbuzy
Inne 0,1(*)
d) Kukurydza cukrowa 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*)
iv) WARZYWA KAPUSTNE 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
a) Kwiaty kapustnych 0,1(*) 3 0,02(*) 0,02(*) 0,5
Brokuły
Kapusta głowiasta
Inne
b) Kapustne liściaste 0,02(*)
Kapusta pekińska 0,5 0,5 0,05
Kapusta włoska 3 0,05 0,5
Inne 3 0,01(*) 0,02(*) 0,05(*)
c) Kalarepa 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*)
Kapusta chińska
Kapusta włoska
Pozostałe
d) Kalarepa 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*)
v) WARZYWA

LIŚCIOWE I ŚWIEŻE ZIOŁA

0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
a) Sałata i podobne 0,01(*) 1
Rzeżucha
Roszpunka warzywna
Sałata 5
Skarola
Inne 0,1(*)
b) Szpinak i podobne 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*)
Szpinak
Boćwina
Inne
c) Rukiew wodna 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*)
d) Endywia 0,1(*) 0,01(*) 0,02(*)
e) Zioła 0,1(*) 5 1
Trybulka
Szczypiorek
Zielona pietruszka
Liście selera
Inne
vi) WARZYWA STRĄCZKOWE

(świeże)

0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Fasola (ze strąkami)
Fasola (bez strąków) 0,05
Groch (ze strąkami) 2
Groch (bez strąków) 0,3
Inne 0,01(*)
vii) WARZYWA ŁODYGOWE

(świeże)

0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Szparagi
Karczochy hiszpańskie
Seler zwyczajny 2 10
Koper włoski
Karczochy kuliste
Por 10 1
Rabarbar 2
Inne 0,1(*) 0,01(*) 0,05(*)
viii) GRZYBY 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
a) Grzyby uprawne 1 2
b) Grzyby dzikie 0,1(*) 0,01(*)
3. Warzywa strączkowe 0,01(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Fasolka 2
Soczewica
Groch
Inne 0,1(*)
4. Nasiona roślin oleistych 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
Siemię lnu
Orzeszki ziemne 0,05 0,1
Nasiona maku
Nasiona sezamu
Nasiona słonecznika
Nasiona rzepaku 0,1 0,05
Soja 0,2 0,5
Nasiona gorczycy
Nasiona bawełny 0,3 0,1
Inne 0,1(*) 0,01(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
5. Ziemniaki 0,1(*) 0,01(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Ziemniaki wczesne
Ziemniaki towarowe
6. Herbata (liście i łodygi suszone, sfermentowane lub inne, z liści Camellia sinensis) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 30 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,1(*)
7. Chmiel (suszony), włączając szyszki chmielu w postaci granulek lub sproszkowane 0,1(*) 50 0,1(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 30 3
(*) Wskazuje dolną granicę oznaczenia analitycznego.
Notabene: Dla wygody najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości są pisane pogrubioną czcionką, gdy odzwierciedlają zmiany w najwyższych dopuszczalnych poziomach pozostałości w załącznikach poprzednich dyrektyw, gdy są pisane normalną czcionką, są powtórzeniami istniejących najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości.
Grupy i przykłady pojedynczych produktów, do których stosuje się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości Pozostałości pestycydu i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)
Metomyl/ tiodikarb (suma wyrażona jako metomyl) Pirymifos metylowy Tiabendazol Karbofuran (suma karbofuranu i 3-hydroksykarbofuranu wyrażona jako karbofuran) Karbosulfan Benfurakarb Furatiokarb Benalaksyl Metalaksyl Lambdacyhalotrin Propikonazol Cyflutrin i bcyflutrin (suma izomerów) Etefon Fenarimol Aldikarb (suma aldikarbu, jego sulfotlenku wyrażona jako aldikarb) Amitraz (suma amitrazu i jego wszystkich metabolitów zaw. 2,4 anilinę dimetylu wyrażona jako amitraz) Dikofol (suma izomerów p.p' i o.p')
1. Owoce świeże, suszone lub niegotowane, zakonserwowane mrożeniem, niezawierające dodatku cukru, orzechy
i) OWOCE CYTRUSOWE 5 0,3 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,2 2
Grejpfruty 0,5 0,5
Cytryny 1
Limy 1
Mandarynki(-włączając klementynki i inne mieszańce) 1 2
Pomarańcze 0,5 0,5 1
Pomele 0,5 0,5
Inne 0,05(*) 1 0,05(*) 0,02(*)
ii) ORZECHY (w łupinie lub bez) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,1(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*)
Migdały
Orzechy brazylijskie
Orzechy nerkowca
Kasztany
Orzechy kokosowe
Orzechy laskowe
Orzechy maka-demia
Orzeszki pekanowe 0,2
Orzechy sosnowe
Pistacje
Orzechy włoskie
Inne 0,05(*)
iii) OWOCE ZIARNKOWE 0,2 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 1 0,1 0,05(*) 0,2 3 0,3 0,05(*) 1 0,02(*)
Jabłka 5
Gruszki 5
Pigwy
Inne 0,05(*)
iv) OWOCE PESTKOWE 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
Morele 0,2 0,2 0,2 0,5 0,5
Wiśnie 0,1 0,2 3 1
Brzoskwinie (włączając nektarynki i podobne mieszańce) 0,2 0,2 0,2 0,5 0,5 1
Śliwki 0,5 0,2
Inne 0,05(*) 0,1 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
v) OWOCE JAGODOWE I DROBNE OWOCE 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
a) Winogrona deserowe i do produkcji wina 0,2 0,2 0,5 0,3 0,05(*) 0,3 0,05(*)
Winogrona deserowe 0,05(*) 0,05(*) 2 0,02(*)
Winogrona do produkcji wina 1 2 1 2
b) Truskawki (inne niż dzikie) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,5 0,5 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,3 0,05(*) 0,02(*)
c) Owoce leśne (inne niż dzikie) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
Jeżyny
Jeżyny
Krzyżówka jeżyny z maliną
Maliny 0,1
Inne 0,02(*)
d) Inne drobne owoce i jagody (z wyjątkiem dzikich) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
Borówki czarne
Żurawiny
Porzeczki (czerwone, czarne i białe) 0,1 5 1
Agrest 0,1 1
Inne 0,02* 0,05(*) 0,02(*)
e) Dzikie jagody i dzikie owoce 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*)
vi) RÓŻNE 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*)
Awokado 15
Banany 5 0,1 0,3 0,1
Daktyle
Figi
Kiwi 2
Kumkwaty
Lichi
Mango 5
Oliwki
Owoce męczennicy
Ananasy 0,5
Papaje 10
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*)
2. Warzywa, świeże lub niegotowane, zamrożone lub suszone
i) WARZYWA KORZENIOWE I BULWIASTE 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*)
Burak
Marchew 1 0,3 0,1 0,1 0,1
Selery 0,1
Chrzan
Karczoch
Pasternak 0,3 0,1 0,1 0,1
Pietruszka korzeniowa
Rzodkiew 0,5 0,5 0,1
Salsefia
Słodkie ziemniaki
Brukiew 0,2
Rzepa 0,2
Ignam
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*)
ii) WARZYWA CEBULOWE 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
Czosnek 0,3
Cebula 0,3 0,2 0,5
Szalotka 0,3 0,5
Dymka
Inne 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*)
iii) WARZYWA OWOCOWE 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
a) Solanacea 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
Pomidory 0,5 1 0,2 0,5 0,05 3 0,5 0,5
Papryka 1 0,2 0,1 0,3 3 0,5
Bakłażan 0,5 0,2 0,5
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
b) Dynie z

jadalną skórką

0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,1 0,05(*) 0,05(*) 0,2 0,02(*) 0,2
Ogórki 0,1 0,5 0,1
Korniszony
Cukinie
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*)
c) Dyniowate z niejadalną skórką 0,05(*) 0,2 0,05 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,05 0,02(*) 0,5
Melony 1 0,1 0,2
Dynie
Arbuzy 0,1 0,2
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
d) Kukurydza cukrowa 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*)
iv) WARZYWA KAPUSTNE 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,02(*)
a) Kwiaty kapustnych 1 0,2 0,1 0,1 0,1 0,05
Brokuły 5
Kalafiory 0,2
Inne 0,05(*) 0,05(*)
b) Kapustne głowiaste 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,2
Brukselka 2 0,05 0,2
Kapusta głowiasta 1 0,2
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*)
c) Kapustne liściaste 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05 0,05(*) 0,02(*) 0,3 0,05(*)
Kapusta pekińska
Kapusta włoska
Inne
d) Kalarepa 0,05(*) 0,05(*) 0,2 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*) 0,05(*)
v) WARZYWA

LIŚCIOWE I ŚWIEŻE ZIOŁA

0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
a) Sałata i podobne 1 0,5
Rzeżucha
Roszpunka warzywna
Sałata 2 0,5 1
Skarola
Inne 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
b) Szpinak i podobne 2 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
Szpinak
Boćwina
Inne
c) Rukiew wodna 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
d) Endywia 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
e) Zioła 2 0,05(*) 0,05(*) 1 0,02(*)
Trybulka
Szczypiorek
Zielona pietruszka
Liście selera
Inne
vi) WARZYWA STRĄCZKOWE

(świeże)

0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
Fasola (ze strąkami) 0,2
Fasola (bez strąków) 0,02(*)
Groch (ze strąkami) 0,2
Groch (bez strąków) 0,2
Inne 0,02(*)
vii) WARZYWA ŁODYGOWE 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
(świeże)
Szparagi
Karczochy hiszpańskie
Seler zwyczajny 0,3
Koper włoski
Karczochy kuliste
Por 0,2
Rabarbar
Inne 0,05(*) 0,02(*)
viii) GRZYBY 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
a) Grzyby uprawne 2 10
b) Grzyby dzikie 0,05(*) 0,05(*)
3. Nasiona roślin strączkowych 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,02(*)
Fasolka
Soczewica
Groch
Inne
4. Nasiona roślin oleistych 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*)
Siemię lnu
Orzeszki ziemne 0,1
Nasiona maku
Nasiona sezamu
Nasiona słonecznika
Nasiona rzepaku 0,05
Soja 0,1
Nasiona gorczycy
Nasiona bawełny 0,1 2 1 0,1
Inne 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*)
5. Ziemniaki 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,05(*) 0,02(*) 0,5 0,02(*) 0,02(*)
Ziemniaki wczesne 0,05(*)
Ziemniaki towarowe 15
6. Herbata (liście i łodygi suszone, sfermentowane lub inne, z liści Camellia sinensis) 0,1(*) 0,05(*) 0,1(*) 0,2(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 1 0,1(*) 0,1(*) 0,1(*) 0,05(*) 0,05(*) 0,1(*) 20
7. Chmiel (suszony), włączając szyszki chmielu w postaci granulek lub sproszkowane 10 0,05(*) 0,1(*) 10 1 5 5 0,1(*) 10 10 0,1(*) 20 0,1(*) 5 0,05(*) 50 50
(*) Wskazuje dolną granicę oznaczenia analitycznego.
Notabene: Dla wygody najwyższe dopuszczalne poziomach pozostałości są pisane pogrubioną czcionką, gdy odzwierciedlają zmiany w najwyższych dopuszczalnych poziomach pozostałości w załącznikach poprzednich dyrektyw, gdy są pisane normalną czcionką, są powtórzeniami istniejących najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.158.51

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2000/42/WE zmieniająca załączniki do dyrektyw Rady 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w zbożach, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niektórych produktach pochodzenia roślinnego, w tym odpowiednio owocach i warzywach oraz na ich powierzchni
Data aktu: 22/06/2000
Data ogłoszenia: 30/06/2000
Data wejścia w życie: 01/12/2001, 01/05/2004, 01/07/2000