(1999/575/WE)(Dz.U.UE L z dnia 24 sierpnia 1999 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 100a, wraz z art. 228 ust. 2 i 3 akapit pierwszy,
uwzględniając wniosek Komisji(1),
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 24 listopada 1986 r. Rada przyjęła dyrektywę 86/609/EWG(4) w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich dotyczących ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych, określającą wspólne reguły włączające zasady, cele oraz główne postanowienia Europejskiej konwencji w sprawie ochrony zwierząt kręgowych wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych;
(2) Przepisy wymienionej dyrektywy oraz konwencji mają wpływ na warunki produkcji i wprowadzania do obrotu produktów i substancji, których przygotowanie obejmuje określone w nich doświadczenia; dlatego przepisy te przyczyniają się do ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego, którego wprowadzenie stanowi jeden z głównych celów Wspólnoty.
(3) Wykorzystanie naczelnych dla celów doświadczalnych i innych celów naukowych niesie za sobą zagrożenie spowodowania cierpienia tych zwierząt i z tego powodu musi zostać ograniczone.
(4) Wykorzystanie naczelnych dla celów doświadczalnych i innych celów naukowych doprowadziło do chwytania naczelnych żyjących w swym naturalnym środowisku, należy zatem tego unikać w każdym przypadku, gdy będzie to możliwe, z uwagi na cierpienie i straty, jakie mogą powstać podczas chwytania zwierząt i ich transportu.
(5) Piąty program działań w dziedzinie ochrony środowiska ma na celu podjęcie pewnych kroków w celu zmniejszenia o 50 % wykorzystywania zwierząt na potrzeby doświadczeń do 2000 r.; jednakże cel ten nie może być przeszkodą dla formułowania i osiągania ambitniejszych celów.
(6) Wspólnota wzmaga własne wysiłki mające na celu opracowanie metod zastępczych oraz modeli symulacyjnych wspomaganych komputerowo, zwracając szczególną uwagę na prace prowadzone przez Europejskie Centrum ds. Atestacji Metod Alternatywnych (ECVAM), tak aby cel ograniczenia doświadczeń na zwierzętach mógł zostać osiągnięty w najbliższej przyszłości.
(7) Ponadto Wspólnota aprobuje wszystkie projekty wspierające pełną i nieskomplikowaną wymianę danych dotyczących wykorzystania zwierząt w doświadczeniach i nakazuje, aby bezwzględnie unikać wszelkich niepotrzebnie powielanych doświadczeń, między innymi poprzez wprowadzenie przepisów dotyczących drugiego wnioskodawcy.
(8) W dniu 10 lutego 1987 r. Wspólnota podpisała Europejską konwencję w sprawie ochrony zwierząt kręgowych wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych.
(9) Konieczne jest, aby Wspólnota zatwierdziła wspomnianą konwencję,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 23 marca 1998 r.
|
W imieniu Rady |
|
M. MEACHER |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 200 z 5.8.1989, str. 8.
(2) Dz.U. C 291 z 20.11.1989, str. 43 oraz Dz.U. C 269 z 16.10.1995, str. 38.
(3) Dz.U. C 329 z 30.12.1989, str. 10.
(4) Dz.U. L 358 z 18.12.1986, str. 1.