Decyzja 98/728/WE dotycząca wspólnotowego systemu opłat w sektorze pasz zwierzęcych

DECYZJA RADY
z dnia 14 grudnia 1998 r.
dotycząca wspólnotowego systemu opłat w sektorze pasz zwierzęcych

(98/728/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 grudnia 1998 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotyczącą dodatków paszowych, w szczególności jej art. 6 ust. 2(1),

uwzględniając dyrektywę Rady 95/69/WE z dnia 22 grudnia 1995 r. ustanawiającą warunki i środki dla zatwierdzania i rejestracji określonych zakładów i pośredników prowadzących działalność w sektorze pasz zwierzęcych i zmieniającą dyrektywy 70/524/EWG, 74/63/EWG, 79/373/EWG i 82/471/EWG, w szczególności jej art. 14(2),

uwzględniając wniosek Komisji(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

na poziomie wspólnotowym należy przyjąć przepisy w sprawie opłat, które mają być pobierane z tytułu niektórych usług we wszystkich Państwach Członkowskich;

opłaty są nakładane wyłącznie w związku z analizą dokumentacji dotyczącą wymienionych dodatków; należy sporządzić wykaz stosownych grup dodatków;

opłaty, które mają być pobierane, powinny pokrywać wyłącznie rzeczywiste wynagrodzenia, koszty opieki społecznej i koszty administracyjne organu świadczącego usługi; właściwe jest sporządzenie pełnego zestawienia kosztów, które mają być uwzględnione przy obliczaniu omawianych opłat;

Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość ustalenia zryczałtowanej kwoty opłaty, aby uniknąć konieczności uzasadniania rzeczywiście ponoszonych kosztów w każdym konkretnym przypadku;

Państwa Członkowskie powinny umożliwić Komisji, dostarczając jej w tym celu niezbędnych informacji, dokonywanie zmian załączników, gdy uzna to ona za właściwe; zmian takich należy dokonywać z zastosowaniem procedury ustanowionej w niniejszej decyzji w celu nawiązania ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją a Stałym Komitetem ds. Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby opłata była pobierana na potrzeby pokrycia kosztów poniesionych przez Państwo Członkowskie pełniące funkcję sprawozdawcy zgodnie z art. 4 i 6 ust. 1 dyrektywy 70/524/EWG w związku z badaniem dokumentacji dotyczących dodatków paszowych wymienionych w załączniku A do niniejszej decyzji.
2.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby opłata była pobierana na potrzeby pokrycia kosztów poniesionych przy zatwierdzaniu niektórych zakładów i pośredników zgodnie z art. 5 dyrektywy 95/69/WE.
3.
Przy obliczeniu opłat wymienionych w ust. 1 i 2 uwzględniane są tylko koszty określone w załączniku B.
Artykuł  2

Załączniki mogą być zmieniane zgodnie z procedurą określoną w art. 5.

Artykuł  3

Bezpośrednia lub pośrednia refundacja opłat przez Państwo Członkowskie, w rozumieniu niniejszej decyzji, jest zakazana.

Jednakże stosowania zryczałtowanych kwot przez Państwo Członkowskie przy ocenie indywidualnych przypadków nie uważa się za refundację pośrednią.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie sporządzają sprawozdania informujące o realizacji zasad niniejszej decyzji, określając:

– wielkość opłat lub zryczałtowanych kwot nakładanych w każdym przypadku stosownie do art. 1 ust. 1 lub 2,

– metodę obliczania opłat w odniesieniu do współczynników podanych w załączniku B.

Państwa Członkowskie przekazują swoje sprawozdania Komisji najpóźniej do dnia 14 grudnia 2000 r.

2.
Na podstawie sprawozdań wymaganych na mocy ust. 1 Komisja przedstawia Radzie najpóźniej do dnia 14 grudnia 2002 r. ogólne sprawozdanie podsumowujące w sprawie wykonywania niniejszej decyzji oraz, w stosownych przypadkach, propozycje dalszej harmonizacji systemów opłat w sektorze pasz dla zwierząt.
Artykuł  5
1.
W przypadku gdy procedura przewidziana w niniejszym artykule ma być stosowana, Komisję wspomaga Stały Komitet ds. Pasz, zwany dalej "Komitetem".
2.
Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy podjąć. Komitet przedstawia opinię w sprawie projektu w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego zależnie od pilności przedstawianej sprawy. Opinia przyjmowana jest większością określoną w art. 148 ust. 2 Traktatu w przypadku decyzji, które Rada jest zobowiązana podjąć na wniosek Komisji. Głosy przedstawicieli Państw Członkowskich w Komitecie są ważone w sposób określony w tym artykule. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.
3.
a) Komisja przyjmuje przewidziane środki, jeżeli są one zgodne z opinią Komitetu.

b) Jeżeli przewidziane środki nie są zgodne z opinią Komitetu lub w przypadku braku takiej opinii, Komisja bezzwłocznie przedkłada Radzie wniosek w sprawie środków, które mają być podjęte. Rada stanowi większością kwalifikowaną.

Jeżeli Rada nie przyjęła żadnych środków po upływie trzech miesięcy od przedstawienia jej sprawy, Komisja przyjmuje proponowane środki i stosuje je bezzwłocznie, chyba że Rada zwykłą większością głosów odrzuciła te środki.

Artykuł  6

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 30 czerwca 2000 r.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 grudnia 1998 r.

W imieniu Rady
W. MOLTERER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 270 z 14.12.1970, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 98/92/WE (Dz.U. L 346 z 22.12.1998, str. 49).

(2) Dz.U. L 332 z 30.12.1995, str. 15. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 98/92/WE (Dz.U. L 346 z 22.12.1998, str. 49).

(3) Dz.U. C 155 z 20.5.1998, str. 29.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  A

Dokumentacje dodatków paszowych podlegających dopuszczeniu powiązanemu z osobą odpowiedzialną za wprowadzenie ich do obrotu zgodnie z dyrektywą 70/524/EWG.

ZAŁĄCZNIK  B

Zamknięty wykaz kosztów uwzględnianych przy obliczaniu opłat zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2:

Koszty osobowe

– pensje z uwzględnieniem dodatków, gdzie stosowne, koszty opłat emerytalnych (rentowych), składki ubezpieczeniowe personelu.

Koszty administracyjne

– zakwaterowanie, w tym koszty najmu, ogrzewania, światła i wody, umeblowania, utrzymania, ubezpieczenia, odsetek, amortyzacji;

– koszty ogólne, w tym sprzęt biurowy, artykuły biurowe, opłaty pocztowe, drukowanie, telekomunikacja, szkolenia, zakup czasopism periodycznych;

– przejazdy i koszty towarzyszące.

Koszty techniczne

– towarzyszące koszty techniczne (np. koszty laboratorium, pobierania próbek);

– opłaty za konsultacje.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024