Rozporządzenie 1087/97 w sprawie dopuszczenia przywozu na Wyspy Kanaryjskie wyrobów włókienniczych i odzieżowych oraz pewnych kwot produktów pochodzących z Chin, bez ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1087/97
z dnia 9 czerwca 1997 r.
w sprawie dopuszczenia przywozu na Wyspy Kanaryjskie wyrobów włókienniczych i odzieżowych oraz pewnych kwot produktów pochodzących z Chin, bez ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1911/91 z dnia 26 czerwca 1991 r. w sprawie stosowania przepisów prawa wspólnotowego w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich(1), Rada może zezwolić, na wniosek władz hiszpańskich, na odstępstwa od stosowania przepisów wspólnej polityki handlowej odnoszących się do terytorium Wysp Kanaryjskich;

Hiszpania zwróciła się z wnioskiem o takie odstępstwa oraz wnioskuje, aby ograniczenia ilościowe mające zastosowanie we Wspólnocie w odniesieniu do przywozu wyrobów włókienniczych i odzieżowych oraz pewnych ilości wyrobów pochodzących z Chin zostały zawieszone w odniesieniu do wyrobów przeznaczonych do użytku na Wyspach Kanaryjskich;

w świetle specjalnych ograniczeń, na jakie napotykają Wyspy Kanaryjskie, porozumień dotyczących wolnego handlu obowiązujących w czasie przystąpienia Hiszpanii do Wspólnoty oraz niewielkiego poziomu obrotów handlowych, takie odstępstwa wydają się uzasadnione;

powinny zostać uchwalone przepisy w celu zapewnienia, aby wyroby, w stosunku do których zostało zastosowane odstępstwo od obowiązujących ograniczeń ilościowych były przeznaczone wyłącznie do obrotu na rynku wewnętrznym Wysp Kanaryjskich i aby Komisja otrzymywała regularne raporty dotyczące wielkości przywozu oraz ponownego wywozu takich wyrobów;

w przypadku dostaw powyższych wyrobów na pozostały obszar celny Wspólnoty, środki dotyczące ograniczeń ilościowych muszą być stosowane; towarom powinny towarzyszyć zatem dokumenty T5, aż do przekazania do użytku w odpowiednim urzędzie celnym, po przedstawieniu stosownych dokumentów, w celu zapewnienia, że podlegają one powyższym środkom,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wyroby włókiennicze objęte rozdziałami 50-63 Nomenklatury Scalonej oraz zawarte w załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) nr 519/94 z dnia 7 marca 1994 r. w sprawie wspólnych reguł przy przywozie z niektórych państw trzecich i uchylającego rozporządzenia (EWG) nr 1765/82, (EWG) nr 1766/82 oraz (EWG) nr 3420/83(2), zostaną dopuszczone do przywozu na Wyspy Kanaryjskie bez ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym.

Artykuł  2
1.
Środki określone w art. 1 mają zastosowanie wyłącznie do wyrobów przeznaczonych na rynek wewnętrzny Wysp Kanaryjskich.
2.
Właściwe władze hiszpańskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia przestrzegania przepisów ust. 1, zgodnie ze stosownymi przepisami prawa wspólnotowego, dotyczącymi użytkownika końcowego, określonymi w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny(3).
Artykuł  3
1.
W przypadku transportu wyrobów podlegających środkom określonym w art. 1 do innych części obszaru celnego Wspólnoty, właściwe władze hiszpańskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu pobrania wspólnych opłat celnych, zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 527/96 z dnia 25 marca 1996 r., zawieszając tymczasowo autonomiczne opłaty wynikające z Wspólnej Taryfy Celnej, oraz wprowadzając stopniowo opłaty w ramach Wspólnej Taryfy Celnej odnoszące się do przywozu pewnych wyrobów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie(4). Powyższe towary podlegają również odpowiednim środkom w ramach wspólnej polityki handlowej, określonym w następujących rozporządzeniach:

rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3030/93 z dnia 12 października 1993 r. w sprawie wspólnych zasad przy przywozie niektórych wyrobów włókienniczych z państw trzecich(5),

rozporządzenie Rady (WE) nr 517/94 z dnia 7 marca 1994 r. w sprawie wspólnych reguł dotyczących przywozu niektórych wyrobów włókienniczych z państw trzecich, nieobjętych umowami dwustronnymi, protokołami lub innymi ustaleniami lub innymi szczegółowymi normami Wspólnoty dotyczącymi przywozu(6),

rozporządzeniu (WE) nr 519/94.

2.
Każdej przesyłce powyższych wyrobów powinien towarzyszyć egzemplarz dokumentu kontrolnego T5, wydany zgodnie z art. 472-84 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(7).
3.
Egzemplarz dokumentu kontrolnego T5 może być wydany jedynie po przedstawieniu oryginału lub kopii stosownego wspólnotowego pozwolenia na przywóz.
4.
Dokument kontrolny T5 dostarczony przez urząd wyjścia musi zawierać następujące dane:

– w pozycji 8 "odbiorca": nazwisko osoby, której wspólnotowe pozwolenie na przywóz zostało wydane,

– w pozycji 104:

"Mercancías que deben someterse, para su despacho a consumo fuera de las islas Canarias, a las restricciones cuantitativas aplicables en la Comunidad.

Reglamento (CE) no... Derogación en las islas Canarias de las restricciones cuantitativas"

(Towary podlegające ograniczeniom ilościowym stosowanym we Wspólnocie w przypadku udostępnienia do użytku poza Wyspami Kanaryjskimi)

(Rozporządzenie (WE) nr... Odstąpienie od ograniczeń ilościowych w przypadku Wysp Kanaryjskich).

5.
Dokumenty towarzyszące towarom przewożonym na mocy wspólnotowej procedury tranzytu wewnętrznego zgodnie z art. 311 lit. c rozporządzenia (EWG) nr 2454/93 muszą zawierać w pozycji 44 odesłanie do stosownego dokumentu T5.
6.
Właściwe władze w urzędzie przeznaczenia, gdzie stosowne, pobierają ilość wskazaną w pozwoleniu.
Artykuł  4

W przypadku wyrobów, określonych w art. 1, które podlegają ograniczeniom ilościowym lub innym środkom kontrolnym na obszarze Wspólnoty, właściwe władze hiszpańskie informują Komisję do piętnastego dnia każdego miesiąca o wielkości przywozu, jaki podlegał odstępstwom w poprzednim miesiącu oraz, o ile ma to zastosowanie, o wyrobach, które zostały wysłane do pozostałej części obszaru celnego Wspólnoty.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 9 czerwca 1997 r.

W imieniu Rady
G. ZALM
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 171 z 29.6.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 67 z 10.3.1994, str. 89. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1897/96 (Dz.U. L 250 z 2.10.1996, str. 1).

(3) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(4) Dz.U. L 78 z 28.3.1996, str. 1.

(5) Dz.U. L 275 z 8.11.1993, str. 1 Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2231/96 (Dz.U. L 307 z 28.11.1996, str. 1.

(6) Dz.U. L 67 z 10.3.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1937/96 (Dz.U. L 255 z 9.10.1996, str. 4).

(7) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2153/96 (Dz.U. L 289 z 12.11.1996, str. 1).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.158.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1087/97 w sprawie dopuszczenia przywozu na Wyspy Kanaryjskie wyrobów włókienniczych i odzieżowych oraz pewnych kwot produktów pochodzących z Chin, bez ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym
Data aktu: 09/06/1997
Data ogłoszenia: 17/06/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/06/1997