Decyzja 91/638/EWG w sprawie wyznaczenia wspólnego centrum serwerowego systemu komputerowego "Animo"

DECYZJA KOMISJI
z dnia 3 grudnia 1991 r.
w sprawie wyznaczenia wspólnego centrum serwerowego systemu komputerowego "Animo"

91/638/EWG

(Dz.U.UE L z dnia 13 grudnia 1991 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami mając na względzie wprowadzenie rynku wewnętrznego(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 91/496/EWG(2), w szczególności jej art. 20 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

dnia 19 lipca 1991 r. Komisja przyjęła decyzję 91/398/EWG w sprawie skomputeryzowanego systemu łączącego władze weterynaryjne (Animo)(3);

aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu, należy ustanowić wspólne centrum serwerowe; należy najpierw określić procedurę, która powinna być przestrzegana przy wyznaczaniu takiego serwera; następnym krokiem jest wyznaczenie serwera zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 20 ust. 3 dyrektywy 90/425/EWG;

centrum serwerowe powinno spełniać dokładne specyfikacje techniczne;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Komisja odpowiada za ogłoszenie zaproszenia do składania ofert w celu wyboru centrum serwerowego dla systemu komputerowego "Animo".
2.
Zaproszenie do składania ofert określone w ust. 1 zawiera specyfikacje techniczne określone w Załączniku.
3.
W następstwie zaproszenia do składania ofert przewidzianego w ust. 1, mającym na celu wybór centrum serwerowego, Komisja wybierze przynajmniej trzy oferty spełniające specyfikacje określone w ust. 2.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 grudnia 1991 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29.

(2) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 56.

(3) Dz.U. L 221 z 9.8.1991, str. 30.

ZAŁĄCZNIK 

SPECYFIKACJE TECHNICZNE DLA WSPÓLNEGO CENTRUM SERWEROWEGO WSPÓLNOTY

1. Opis

Centrum serwerowe powinno być gotowe do użycia najpóźniej do dnia 1 lipca 1992 r.

Powinno składać się w szczególności z następujących elementów:

– pamięci do przechowywania informacji. Powinna przechowywać wiadomości przez cztery tygodnie,

– komputerów zdolnych zarządzać dużymi ilościami danych; z danych tych będzie korzystać wielu użytkowników równocześnie,

– oprogramowanie zarządzające i dokumentacyjne zezwalające na rozsyłanie informacji,

– sprzęt (osprzęt i oprogramowanie) do zarządzania komunikacją między sieciami publicznymi (sieć x 25 oraz sieć telefoniczna),

– usługi poczty elektronicznej zgodne ze normami międzynarodowymi,

– usługi przesyłania plików,

– urządzenia do archiwizacji przez okres jednego roku,

– urządzenia do ponownego uruchomienia w razie awarii.

Serwer powinien być w stanie współdziałać z istniejącymi systemami lub systemami, które są zainstalowane w narodowych służbach weterynaryjnych, zgodnie ze standardami międzynarodowymi.

Serwer powinien być dostępny siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

2. Zasady bezpieczeństwa

Serwer powinien posiadać zestaw dokładnych i spójnych zabezpieczeń zapewniających ochronę danych i integralność. Dostęp do systemu powinien być strzeżony serią procedur zabezpieczających, w szczególności poprzez zmienne hasła z zasadami dotyczącymi liczby prób wpisania hasła, aby zminimalizować niebezpieczeństwo przypadkowego lub nieuprawnionego dostępu.

3. Wielkość i format informacji

Wielkość wiadomości sformatowanych do przesłania może wynosić do 4.000 znaków. Sformatowana wiadomość jest zapisana w formacie ASCII z określonymi znakami. Szacunkowa liczba wiadomości to około 3.000 dziennie. Szacunkowe zarządzanie wymaga około 3.000 operacji wejścia oraz 6.000 operacji wysłania dziennie.

4. Wydajność systemu

System powinien być w stanie przyjąć 2.450 potencjalnych użytkowników. Nałożenie czasów użytkowania może jednak być różne. Szacunkowa liczba równoczesnych użytkowników (wysyłających i odbierających) będzie wynosić średnio 70, a nie więcej niż 100. Powinna istnieć możliwość powiększenia wydajności w razie potrzeby.

System powinien być w stanie kontrolować kody oczekujące.

5. Pomoc

Pomoc powinna być dostępna przez 12 godzin dziennie, 7.00-19.00 w miejscu zainstalowania serwera, aby rozwiązywać wszelkie problemy komunikacyjne.

6. Utrzymanie

System zabezpieczeń oraz urządzeń umożliwiających odzyskanie plików w centrum serwerowym powinien być dostępny i sprawny, aby zapobiec utracie informacji.

Centrum serwerowe powino mieć wszelką niezbędną wykwalifikowaną obsługę.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1991.343.48

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 91/638/EWG w sprawie wyznaczenia wspólnego centrum serwerowego systemu komputerowego "Animo"
Data aktu: 03/12/1991
Data ogłoszenia: 13/12/1991
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 04/12/1991