Decyzja 87/266/EWG

DECYZJA KOMISJI
z dnia 8 maja 1987 r.
uznająca, że program kontrolnych badań lekarskich pracowników przedłożony przez Niderlandy zapewnia równoważne gwarancje
(87/266/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 64/433/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy świeżym mięsem(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 86/587/EWG(2), w szczególności jej załącznik I rozdział IV pkt 24,

uwzględniając dyrektywę Rady 71/118/EWG z dnia 15 lutego 1971 r. w sprawie problemów zdrowotnych wpływających na handel świeżym mięsem drobiowym(3), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85(4), w szczególności jego załącznik I rozdział III pkt 12,

uwzględniając dyrektywę Rady 77/99/EWG z dnia 21 grudnia 1976 r. w sprawie problemów zdrowotnych wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy produktami mięsnymi(5), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85, w szczególności jego załącznik A rozdział II pkt 17,

a także mając na uwadze, co następuje:

załącznik I do dyrektywy 64/433/EWG rozdział IV pkt 24, załącznik I do dyrektywy 71/118/EWG rozdział III pkt 12 i załącznik A do dyrektywy 77/99/EWG rozdział II pkt 17 stanowią, że zgodnie z procedurami ustanowionymi odpowiednio w art. 16, 12a i 19 powyższych dyrektyw Komisja uznaje, że program kontrolnych badań lekarskich pracowników zapewnia gwarancje równoważne do gwarancji wynikających z corocznego odnowienia świadectwa lekarskiego;

władze Niderlandów pismami z dnia 20 października 1986 r. i dnia 13 lutego 1987 r. oraz komunikatem z dnia 25 marca 1987 r. poinformowały Komisję o alternatywnym programie kontrolnych badań lekarskich;

po analizie na spotkaniu Stałego Komitetu Weterynaryjnego w dniu 25 marca 1987 r. ten alternatywny program przedstawiony w Załączniku do niniejszej decyzji można uznać za zapewniający gwarancje równoważne do gwarancji wynikających z corocznego odnowienia świadectwa lekarskiego;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym uznaje się, że program okresowych, kontrolnych badań lekarskich pracowników mających kontakt ze świeżym mięsem, świeżym mięsem drobiowym i produktami mięsnymi, zaproponowany przez Niderlandy i przedstawiony w Załączniku, zapewnia gwarancje równoważne do gwarancji wynikających z corocznego odnawiania świadectw lekarskich.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 maja 1987 r.
W imieniu Komisji
Frans ANDRIESSEN
Wiceprzewodniczący

_______

(1) Dz.U. 121 z 29.7.1964, str. 2012/64.

(2) Dz.U. L 339 z 2.12.1986, str. 26.

(3) Dz.U. L 55 z 8.3.1971, str. 23.

(4) Dz.U. L 362 z 31.12.1985, str. 8.

(5) Dz.U. L 26 z 31.1.1977, str. 85.

ZAŁĄCZNIK 

ALTERNATYWNY PROGRAM KONTROLNYCH BADAŃ LEKARSKICH PRACOWNIKÓW MAJĄCYCH KONTAKT ZE ŚWIEŻYM MIĘSEM, MIĘSEM DROBIOWYM I PRODUKTAMI MIĘSNYMI PRZEDSTAWIONY PRZEZ WŁADZE NIDERLANDÓW

A. Kontrolne badania lekarskie przed podjęciem pracy

Należy zbadać stan zdrowia osoby, która w trakcie wykonywania swoich obowiązków pracowniczych ma kontakt z mięsem, mięsem drobiowym lub produktami mięsnymi. Powyższe badanie stanowi warunek konieczny do zatrudnienia.

Kontrolne badanie lekarskie, na podstawie którego ocenia się ryzyko przeniesienia choroby przez daną osobę, musi obejmować wypełnienie kwestionariusza dotyczącego wywiadu zdrowotnego (patrz pod E), który jest następnie oceniany przez lekarza oraz ogólne badanie przeprowadzane przez lekarza medycyny.

Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, takie kontrolne badanie lekarskie może obejmować określoną liczbę badań.

B. (Coroczne) badania okresowe

Stan zdrowia pracowników określonych w A musi być oceniany z wykorzystaniem kwestionariusza (patrz pod F) w każdym przypadku, w którym odpowiednie organy (zakładowych) służb medycznych uznają to za konieczne, w szczególności, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia chorób wymienionych w częściach E i F kwestionariuszy, ale nie rzadziej niż raz do roku.

Wypełnione przez pracowników kwestionariusze składane są danym organom służb medycznych. Oświadczenie takie podpisywane jest przez upoważnionego lekarza, który tym samym przedłuża ważność świadectwa lekarskiego o jeden rok. Jeżeli na podstawie kwestionariusza lub jakichkolwiek innych informacji lekarz uzna, że zachodzi potrzeba dalszych kontrolnych badań lekarskich, świadectwo lekarskie może być przedłużone tylko po przedstawieniu wyników tych badań. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, takie badania mogą obejmować szereg badań.

Jeżeli zaistnieją podstawy epidemiologiczne lub kliniczne, to służby medyczne (zakładowe) zapewniają, aby osobom stanowiącym możliwe źródło zakażenia wydano zakaz pracy lub kontaktu ze świeżym mięsem, mięsem drobiowym lub produktami mięsnymi.

C. Zalecenia w sprawach higieny

Każda osoba pracująca lub mająca kontakt ze świeżym mięsem, mięsem drobiowym lub produktami mięsnymi musi wcześniej przejść odpowiednie szkolenie, szczególnie w zakresie swoich obowiązków dotyczących higieny żywności i higieny osobistej.

D. Uwagi dodatkowe

Chociaż świadectwo lekarskie wydane przed podjęciem pracy nie daje absolutnej gwarancji, że dana osoba nie będzie źródłem zakażenia, to ważne jest, aby w momencie zatrudnienia zwrócić jej uwagę na główne zagadnienia zdrowia publicznego, takie jak odpowiedzialność za ogólną higienę oraz obowiązek zgłaszania wszelkich chorób zakaźnych w okresie zatrudnienia.

W tym kontekście bardzo ważne jest, aby dana osoba została wystarczająco dobrze poinformowana o tym, że może przenosić choroby.

Okresowe kontrolne badania lekarskie (zazwyczaj przeprowadzane co roku) pracowników mających kontakt z mięsem, mięsem drobiowym i produktami mięsnymi są prowadzone od wielu lat w licznych krajach, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka zakażenia konsumentów przez daną osobę drobnoustrojami chorobotwórczymi za pośrednictwem mięsa, mięsa drobiowego lub produktów mięsnych.

Na wielu międzynarodowych spotkaniach podnoszono pytanie, czy takie badania okresowe, w szczególności badania kału, muszą wchodzić w skład metod służących ochronie konsumentów przed chorobami zakaźnymi, które mogą być przenoszone przez niewłaściwe obchodzenie się z mięsem, mięsem drobiowym lub produktami mięsnymi. Wielokrotnie kwestionowano wartość okresowych badań kału na obecność chorobotwórczych bakterii jelitowych.

Analiza sprawozdań z powyższych spotkań wskazuje, że badania okresowe, w szczególności próbek kału, nie wnoszą istotnego wkładu w zapobieganie zakażaniu konsumentów chorobami zakaźnymi za pośrednictwem mięsa, mięsa drobiowego lub produktów mięs; innymi słowy, okresowe badanie kału i moczu pracowników na obecność szczepów Salmonella i Shigella nie jest już uważane za istotne. Badania takie należy prowadzić tylko, gdy są uzasadnione z powodów epidemiologicznych lub klinicznych.

E. Świadectwo zdrowia osób podejmujących pracę w przemyśle rolno-spożywczym

(Zaświadczenie należy wypełnić w obecności lekarza)

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1987.126.20

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 87/266/EWG
Data aktu: 08/05/1987
Data ogłoszenia: 15/05/1987
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/05/1987