Rozporządzenie 495/77 określające kategorie uprawnionych urzędników, warunki i stawki dodatków za regularne pozostawanie w gotowości do pracy

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE, EURATOM, EWWIS) NR 495/77
z dnia 8 marca 1977 r.
określające kategorie uprawnionych urzędników, warunki i stawki dodatków za regularne pozostawanie w gotowości do pracy

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając regulamin pracowniczy urzędników oraz warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich ustanowione rozporządzeniem (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 (1), ostatnio zmienionym przez rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 3178/76 (2), w szczególności art. 56b ust. 2 regulaminu pracowniczego,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Rada, działając na wniosek Komisji, określa kategorie uprawnionych urzędników, warunki oraz stawki dodatków, z których będą mogli korzystać urzędnicy, w stosunku do których wymaga się regularnego pozostawania w gotowości do pracy w miejscu pracy lub w domu poza normalnym czasem pracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.  1
 Urzędnicy
opłacani ze środków budżetowych na badania i inwestycje i zatrudnieni w instytucie Wspólnego Centrum Badawczego lub zatrudnieni do działań pośrednich, lub
opłacani ze środków operacyjnych i zatrudnieni w celu zapewnienia działania lub nadzoru instalacji technicznych lub zatrudnieni w departamencie ds. zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa, innej służbie zajmującej się wykonywaniem zadań z zakresu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa, departamencie służb technologii informatyczno- komunikacyjnych (ICT), departamencie zapewniającym wsparcie dla operacji w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB)/europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony (EPBiO) lub zapewniającym wsparcie w zakresie koordynacji w razie wystąpienia nagłego wypadku i kryzysu, lub w służbach, w których potwierdzone jest zapotrzebowanie na regularne pozostawanie w gotowości do pracy w związku z wykonywaniem zadań w ramach mechanizmu ustanowionego w celu świadczenia całodobowej pomocy dla państw członkowskich,

są uprawnieni do dodatku w przypadku, gdy zobowiązani są do regularnego pozostawania w gotowości do pracy zgodnie z art. 56a regulaminu pracowniczego.

Dodatek ustala się w następujący sposób:

a) 2
 dodatek określony jest w punktach; punkt równa się 0,032 % wynagrodzenia podstawowego urzędnika stopnia 1, szczebla 1(3). Dodatek jest regulowany poprzez zrównoważenie stosujące się do wynagrodzenia urzędnika;
b)
liczba punktów za godzinę pozostawania w gotowości do pracy wynosi:
za pozostawanie w gotowości do pracy w miejscu zatrudnienia: 11 punktów w dniu roboczym i 22 punkty w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy;
za dodatkową pracę w domu: 2,15 w dniu roboczym i 4,3 punkta w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.
2. 
Dodatek nie zostanie przyznany za pozostawanie w gotowości do pracy w domu, jeżeli rzeczywisty czas obowiązku jest mniejszy niż czternaście godzin.
3. 
Urzędnik, który potrafi wykazać, że przez okres nieprzekraczający jednego miesiąca nie miał możliwości pozostawania w gotowości do pracy w miejscu zatrudnienia w wyniku choroby bądź wypadku lub z powodu rocznego urlopu, utrzyma prawo do dodatku. Jeżeli pozostawanie w gotowości do pracy jest niemożliwe przez ponad miesiąc z powodu choroby bądź wypadku, jego prawo do dodatku zostanie wstrzymane pod koniec pierwszego miesiąca, do czasu kiedy podejmie on ponownie pracę.

Przez okres określony w poprzednim akapicie urzędnik upoważniony jest do dodatku, który wynosi 42 punkty za każdy dzień nieobecności spowodowanej chorobą lub wypadkiem, co może poświadczyć zwolnieniem lekarskim za każdy dzień rocznego urlopu.

Artykuł  2 3

Niniejsze rozporządzenie stosuje się przez analogię do pracowników czasowych, pomocniczych i pracowników etatowych.

Artykuł  3 4

W kwietniu każdego roku Komisja przedkłada Radzie sprawozdanie z liczby urzędników i innych pracowników każdej kategorii, którzy otrzymali dodatek, o którym mowa w niniejszym rozporządzeniu, ze szczególnym odniesieniem do przypadków, w których dodatek przyznany został na podstawie przepisów art. 1 ust. 1 akapit drugi.

Artykuł  4

Rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1371/72 z dnia 27 czerwca 1972 r. określające stawki i warunki przyznawania specjalnych dodatków, które mogą zostać przyznawane urzędnikom i pracownikom opłacanym ze środków przyznanych w budżecie na badania i inwestycje zatrudnianych we Wspólnym Centrum Badawczym lub w ramach pośrednich usług szczególnego rodzaju (4), traci moc.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 8 marca 1977 r.
W imieniu Rady
D. OWEN
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 359 z 30.12.1976, str. 9.

(2) Dz.U. L 56 z 4.3.1968, str. 1.

(3) W okresie od 1 maja 2004 do 30 kwietnia 2006: stopień D*1, szczebel 1.

(4) Dz.U. L 149 z 1.7.1972, str. 4.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1945/2006 z dnia 11 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.367.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2006 r.
2 Art. 1 ust. 1 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 859/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.161.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 859/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.161.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
4 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1945/2006 z dnia 11 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.367.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024