united kingdom
ukraine

Sprawa T-568/24: Skarga wniesiona w dniu 30 października 2024 r. - VTB Bank/EBC

Skarga wniesiona w dniu 30 października 2024 r. - VTB Bank/EBC
(Sprawa T-568/24)

(C/2025/94)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 6 stycznia 2025 r.)

Strony

Strona skarżąca: VTB Bank PAO (Sankt Petersburg, Rosja) (przedstawiciel: G. Müller, adwokat)

Strona pozwana: Europejski Bank Centralny

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności, na podstawie art. 263 akapit czwarty TFUE, decyzji Europejskiego Banku Centralnego z dnia 19 sierpnia 2024 r. w sprawie cofnięcia OHW SE w likwidacji zezwolenia ECB-SSM-2024-DE-20 WHD- 2023-0011;

- nakazanie stronie pozwanej udzielenia skarżącej, zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 468/2014 1 , dostępu do akt postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w pierwszym żądaniu.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie odwołania skarżąca podnosi cztery zarzuty.

1. Zarzut pierwszy: brak wysłuchania i udziału w postępowaniu skarżącej jako większościowego akcjonariusza OWH SE w likwidacji w odniesieniu do decyzji o likwidacji OWH SE [dawniej VTB Bank (Europe) SE] oraz podczas przygotowywania decyzji o cofnięciu zezwolenia.

2. Zarzut drugi: naruszenie prawa do skutecznej ochrony sądowej

Skarżącej nie przyznano prawa dostępu do akt przed wydaniem decyzji o cofnięciu zezwolenia. Wnosi ona zatem w ramach postępowania sądowego o przyznanie jej prawa dostępu do akt sprawy, ponieważ tylko w ten sposób może ona skutecznie bronić się przed podjętym wobec niej środkiem w postaci cofnięcia zezwolenia. W tym celu powołuje się ona wyraźnie na prawo dostępu do akt przewidziane w art. 32 rozporządzenia (UE) nr 468/2014.

3. Zarzut trzeci: błąd w szczegółach uzasadnienia decyzji

Skarżąca krytykuje oba motywy decyzji o cofnięciu zezwolenia, na które powołuje się pozwana.

Decyzja o likwidacji OWH SE została najpierw wydana niezgodnie z prawem, a kryterium zawarte w § 35 ust. 2a Gesetz über das Kreditwesen (ustawy o działalności kredytowej, Kreditwesengesetz - KWG) 2  nie ma już zastosowania ze względu na taką przymusową likwidację. Pozwana wydała decyzję nieproporcjonalną, ponieważ wystąpiła wyjątkowa sytuacja, a ponadto nie było już zagrożenia ze względu na skuteczne środki podjęte przez Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin - federalny organ nadzoru finansowego).

Ponadto pozwana błędnie skorzystała ze swoich uprawnień dyskrecjonalnych, powołując się na § 35 ust. 2 pkt 3 KWG, ponieważ cofnięcie zezwolenia nie było już konieczne ze względu na środki przyjęte przez BaFin. Cofnięcie zezwolenia nie jest ponadto właściwe ze względu na z konieczności tymczasowy charakter sankcji, ponieważ ma ono na celu ostateczne zaprzestanie działalności gospodarczej.

4. Zarzut czwarty: stojące w sprzeczności prawo międzynarodowe

Republika Federalna Niemiec i ZSRR, jako poprzednik Rosji, zawarły już w 1989 r. umowę o ochronie inwestycji, która chroni inwestycje inwestorów każdej ze stron. Cofnięcie zatwierdzenia i wynikające z tego wywłaszczenie bez odszkodowania naruszają w szczególności klauzulę największego uprzywilejowania zawartą w tym traktacie międzynarodowym, zawartą również w porozumieniu GATS przyjętym przez Unię Europejską.

1 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 468/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające ramy współpracy pomiędzy Europejskim Bankiem Centralnym a właściwymi organami krajowymi oraz wyznaczonymi organami krajowymi w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (rozporządzenie ramowe w sprawie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego) (Dz.U. 2014, L 141, s. 1).
2 Kreditwesengesetz w brzmieniu nadanym obwieszczeniem z dnia 9 września 1998 r. (BGBl. I s. 2776), ostatnio zmienione przez § 6 ustawy z dnia 22 grudnia 2023 r. (BGBl. 2023 I nr 411).

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.94

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-568/24: Skarga wniesiona w dniu 30 października 2024 r. - VTB Bank/EBC
Data aktu: 06/01/2025
Data ogłoszenia: 06/01/2025