(Dz.U.UE C z dnia 31 stycznia 2025 r.)
W następstwie niniejszej publikacji organy państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes oraz mająca siedzibę lub miejsce pobytu w państwie trzecim, mogą, zgodnie z art. 61 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 1 , wnieść sprzeciw do Komisji w terminie 3 miesięcy od daty niniejszej publikacji.
SPECYFIKACJA PRODUKTU BĘDĄCEGO GWARANTOWANĄ TRADYCYJNĄ SPECJALNOŚCIĄ
"Pulpo Seco de Adra"
Nr UE: TSG-ES-02995 - 18.9.2023
1. Nazwa lub nazwy, które mają być zarejestrowane
"Pulpo Seco de Adra"
2. Typ produktu
Klasa 1.7. Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich
Kod Nomenklatury scalonej
0307 - Mięczaki w skorupie lub bez, żywe, świeże, schłodzone, mrożone, suszone, solone lub w zalewie solnej; wodne bezkręgowce inne niż skorupiaki i mięczaki, żywe, świeże, schłodzone, mrożone, suszone, solone lub w zalewie solnej
3. Podstawy do rejestracji
3.1. Czy produkt
jest wynikiem sposobu produkcji lub przetwarzania odpowiadającego tradycyjnej praktyce w odniesieniu do tego produktu lub środka spożywczego, lub jego skład odpowiada takiej praktyce.
"Pulpo seco de Adra" to produkt wytwarzany z ośmiornicy pospolitej (Octopus vulgaris), tradycyjnie pozyskiwanej z łowisk w Adrze w Almerii w południowowschodniej Hiszpanii. Ośmiornicę poddaje się charakterystycznemu procesowi przygotowania. Kamieniste dno i wpływ prądów morskich sprawiają, że podobnie jak z innych łowisk Morza Śródziemnego, z łowiska w Adrze pozyskuje się ośmiornice o właściwościach odpowiednich do tego rodzaju przygotowania.
jest wytwarzany z tradycyjnie stosowanych surowców lub składników.
3.2. Czy nazwa
określa tradycyjny lub specyficzny charakter produktu.
Przemysł solenia i suszenia, który istnieje w mieście Adra od ponad 200 lat, sprzyjał tradycyjnemu rozwojowi tego produktu, który stał się specjalnością Adry. Dzięki tradycyjnemu przygotowaniu produkt wyróżnia się szczególnymi właściwościami i renomowaną jakością.
jest tradycyjnie stosowana w odniesieniu do konkretnego produktu;
4. Opis
4.1. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1, w tym jego najważniejszych cech fizycznych, chemicznych, mikrobiologicznych lub organoleptycznych, świadczących o jego szczególnym charakterze
* Cechy fizyczne.
Produkt składa się z suszonych kończyn ośmiornicy pospolitej ważących co najmniej 100 g. Charakterystyczne różowe zabarwienie produktu jest związane z barwą powierzchni kończyn. Przyssawki mają intensywniejszą czerwonaworóżową barwę.
Zawartość wilgoci po suszeniu waha się od 67 % do 72 %. Pomiaru dokonuje się 2 cm poniżej miejsca odcięcia kończyny.
* Cechy organoleptyczne
Suszona ośmiornica wyróżnia się następującymi cechami organoleptycznymi:
- czerwonaworóżową barwą o średniej do niskiej intensywności;
- intensywnym aromatem owoców morza, przypominającym jeżowce/algi/skorupiaki, przyjemnym i świeżym, o głębokim i trwałym smaku;
- gładką, bardzo elastyczną i jędrną strukturą, bardzo aromatyczną, o soczystej, sprężystej i łatwej do przeżucia konsystencji.
4.2. Opis metody wytwarzania produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1, której przestrzegać muszą producenci, w tym - w stosownych przypadkach - charakteru i cech wykorzystywanych surowców lub składników oraz metody przygotowania produktu
Proces przygotowania "Pulpo seco de Adra" obejmuje następujące etapy:
a) Pozyskanie produktu
Zdrowe ośmiornice pospolite pozyskuje się świeżo po uboju, a waga każdej z nich wynosi co najmniej 1,5 kg i nie przekracza 3,5 kg. Ośmiornice te pochodzą tradycyjnie z łowiska w Adrze, choć można je również pozyskiwać z innych podobnych łowisk o kamienistym dnie. W całym łańcuchu chłodniczym ośmiornice przechowuje się w chłodziarce schłodzone do temperatury 4 °C i nie dłużej niż 24 godziny.
b) Pierwsze cięcie i czyszczenie zewnętrzne
Na początku odcina się głowę poniżej oczu i wyrzuca. Czyste i pozbawione głowy ośmiornice umieszcza się w pojemniku, w którym płucze się je wodą morską lub solanką o stężeniu 3 % w celu oczyszczenia z zewnętrznego śluzu.
c) Drugie cięcie i czyszczenie kończyn
Każdą ośmiornicę oczyszcza się następnie szczotką w wiadrze z wodą morską lub solanką o stężeniu 3 % aż do całkowitego oczyszczenia jej zewnętrznej części z wszelkiego pozostałego śluzu, tradycyjnie nazywanego po hiszpańsku baba (flegma).
Ośmiornice wyjmuje się jedna po drugiej, a kończyny odcina się pojedynczo i sortuje według średnicy lub rozmiaru.
d) Mrożenie
Kończyny pakuje się, etykietuje i sortuje według rozmiaru, a następnie wkłada do pudełek, które owija się plastikową folią. Ośmiornice są następnie umieszczane w zamrażarkach szokowych w temperaturze minus 38 °C na okres co najmniej 120 minut. Następnie przenosi się je do zamrażarki, w której temperatura wynosi od minus 18 °C do minus 20 °C, na co najmniej 7 dni: jest to minimalny czas potrzebny do przerwania wszystkich włókien.
e) Rozmrażanie
Przed przygotowaniem ośmiornicę rozmraża się, umieszczając ją w chłodziarce na co najmniej 24 godziny.
f) Obróbka w solance
Kończyny umieszcza się w pojemniku i zanurza w solance sporządzonej z soli morskiej odpowiedniej do celów konserwowania, przy czym stężenie soli wynosi od 8 % do 10 % (w zależności od wielkości kończyny), na co najmniej 15 minut.
g) Suszenie
Każdą kończynę po kolei odsącza się i wiesza osobno na specjalnym stelażu do wyschnięcia. Stelaż składa się z haczyków, dzięki czemu kończyny nie stykają się ze sobą ani z żadną inną częścią stelaża.
Aby wykorzystać morskie powietrze, suszenie odbywa się w suszarniach znajdujących się w obiektach zlokalizowanych blisko morza, w temperaturze otoczenia (mieszczącej się w przedziale od 18 °C do 24 °C) z wymuszoną cyrkulacją powietrza morskiego, naturalnie bogatego w saletrę, przez 24 do 30 godzin, w zależności od rozmiaru kończyn ośmiornicy.
h) Pakowanie
Po zakończeniu suszenia kończyny zdejmuje się lub odczepia, a następnie umieszcza na sterylnym stole w celu zapakowania.
Na koniec kończyny pakuje się próżniowo, etykietuje i sortuje partiami. Przechowuje się je schłodzone w temperaturze od 4 °C do 5 °C lub umieszcza w zamrażarce szokowej w temperaturze minus 38 °C na co najmniej 120 minut przed przeniesieniem do zamrażarki, w której panuje temperatura od minus 18 °C do minus 20 °C.
i) Udostępnianie do sprzedaży
Produkt trafia do sprzedaży schłodzony lub zamrożony, z zachowaniem ciągłości łańcucha chłodniczego.
j) Tradycyjna konsumpcja
Kończyny wyjmuje się z opakowania próżniowego i umieszcza w piekarniku w temperaturze 180 °C na 20 minut.
Następnie kroi się je w plastry i podaje skropione oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Suszoną ośmiornicę można wykorzystać w każdym przepisie na danie z ośmiornicą, i tym samym zwiększyć oraz wzmocnić morski aromat przyrządzanej potrawy.
4.3. Opis najważniejszych elementów decydujących o tradycyjnym charakterze produktu
* Odniesienie do surowca
W przypadku suszonych ośmiornic surowiec pochodzi z ośmiornic pospolitych z gatunku Octopus vulgaris, których waga wynosi co najmniej 1,5 kg i nie przekracza 3,5 kg. Połowy tych ośmiornic odbywają się tradycyjnie w łowisku w Adrze, choć można je również pozyskiwać z innych podobnych łowisk o kamienistym dnie.
* Specyfika produktu Dokumentacja historyczna
Najwcześniejsze dowody archeologiczne pochodzą z okresu fenickiego i na ich podstawie można przypuszczać, że w Adrze i okolicach zajmowano się rybołówstwem i soleniem ryb. Pisemne dowody potwierdzają jednak istnienie przemysłu suszenia i solenia ryb dopiero w okresie rekonkwisty: różne źródła z XVIII wieku można znaleźć w archiwum historycznym Archivo General de Simancas. Nie ulega zwłaszcza wątpliwości, że praktyka i zyski z rybołówstwa bezpośrednio zasilały skarbiec korony, a także zapewniały pobór dodatkowych podatków z suszenia ryb i stosowania soli.
W kolejnych stuleciach obszar ten doświadczył kilku okresów koniunktury i recesji związanych z sektorem rybołówstwa. Dopiero na początku XIX wieku, wraz z poprawą infrastruktury komunikacyjnej i rozpoczęciem budowy portu w Adrze, rybołówstwo na tym obszarze naprawdę rozkwitło.
Pierwsze konkretne doniesienie o charakterze handlowym dotyczące suszonej ośmiornicy w Almeríi pojawiło się kilka lat po wojnie domowej. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku w lokalnej prasie w Grenadzie i Almeríi podawano ceny ośmiornicy, zarówno świeżej, jak i suszonej: kilogram świeżej ośmiornicy kosztował na rynku około 7 peset (gazeta "El Ideal", 5 grudnia 1956 r.).
Wykorzystanie suszonej ośmiornicy w tłumnie odwiedzanych jadłodajniach Adry pozostaje w zbiorowej pamięci do dziś. Wiadomo o dwóch spokrewnionych ze sobą osobach, które używały produktu na tym obszarze i spopularyzowały jego stosowanie. Pierwszą był Lorenzo José Montero Fernández, znany jako "El Gallego" ("Galisyjczyk"). Pochodził z Ferrol i był nurkiem, a w 1956 r. przybył do tego regionu, aby pracować przy rozbudowie portu. Kilka lat później otworzył mały bar tapas (korespondencja osobista Antonii Montero Herrery). Drugą, i niewątpliwie bardziej znaną, był José Espin prowadzący bar, który w czasie rozwoju turystyki w latach siedemdziesiątych XX wieku okazał się punktem zwrotnym w historii produktu, o czym świadczą doniesienia opisujące i wykazujące wpływ produktu zarówno w Adrze, jak i poza nią. Na przykład można przeczytać, że suszone ośmiornice z Adry sprzedawano w 35-kilogramowych workach za 105 peset (gazeta "Diario Yugo de Almería", 16 lipca 1960 r.). Dlatego Joségo Espina uważano w Adrze za osobę, która opracowała ten produkt, jednocześnie bardzo tani do pozyskania i bardzo wysokiej jakości, i osiągnęła bardzo wysoką sprzedaż i rentowność (korespondencja osobista Manuela Vargasa).
Inne pisemne źródła obejmują tom Historia de la alimentación rural y tradicional: recetario de Almería [Historia wiejskiego i tradycyjnego jedzenia: przepisy z Almeríi] (2003). W części poświęconej tradycyjnym potrawom Hoya de Adra na stronie 209 można przeczytać, że: "[r]olnicy i rybacy prowadzą swoją działalność od zarania dziejów i dzięki nim możemy cieszyć się potrawami zawierającymi to, co najlepsze z lądu i morza. Do najbardziej typowych należą [...] suszone ośmiornice".
Dostępna jest również książka kucharska opublikowana przez władze gminy Adra za pośrednictwem Grupy Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rybołówstwa Poniente Almeriense. Na stronie 10 napisano: "jeśli mowa o produkcie rybnym będącym prawdziwym specjałem, bardzo trudno jest wybrać spośród nich wszystkich, ale gdybyśmy mieli wytypować tylko jeden, który w sposób szczególny kojarzy się z tradycjami kulinarnymi mieszkańców Adry, bez wątpienia byłaby to ośmiornica, w wielu postaciach: duszona, suszona [.]".
W 2018 r., w dzienniku internetowym "el diario.es", w sekcji poświęconej Andaluzji, opublikowano artykuł, w którym wspomniano o pochodzeniu "Pulpo Seco de Adra". W artykule mowa o barze w Motril, o którego właścicielach napisano, co następuje: "Prowadzili bar, po raz pierwszy otwarty w 1978 r., a przyjaciel z Adry, gdzie ośmiornica jest powszechnym przysmakiem, powiedział im, jak ją przyrządzać. Spróbowali jej i bardzo im zasmakowała, więc została w menu na stałe".
Na początku XXI wieku przemysł rybny i różne organy administracji publicznej starały się ożywić tę tradycyjną działalność. Wcześniej prowadzono ją na małą skalę, na poziomie rodzinnym i lokalnym, a także jako element gastronomii pod własną marką Adra. Suszona ośmiornica uchodzi obecnie za klejnot tradycji gastronomicznej Adry, a jej początki związane są z samymi rybakami i procesem suszenia na tym obszarze. Produkt otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych nagród, na przykład międzynarodową nagrodę "Premio Excelencia Gourmet" (dziennik "La Voz", 19 stycznia 2018 r.). Nagrody te przyczyniły się do powstania z inicjatywy lokalnych przedsiębiorstw Asociación del Pulpo Seco de Adra (APUSEDRA) (stowarzyszenia na rzecz suszonej ośmiornicy z Adry). Mieszkańcy Adry zawsze wspierali konsumpcję i promocję suszonej ośmiornicy. Lokalny samorząd przygotował prezentacje audiowizualne, a ostatnio opracował trasę degustacji tapas z tym produktem.
Ogółem można powiedzieć, że z dawniej w Adrze osoby związane z lokalnym sektorem rybołówstwa wykorzystywały ośmiornice do własnego wyżywienia, a produkcja detaliczna była niewielka i miała ograniczony zasięg. Takie podejście było typowe w przypadku każdego gatunku sezonowego w rybołówstwie. Ponadto najwyraźniejszą oznaką tożsamości i ugruntowania w lokalnej społeczności jest stosowany do dziś w Adrze i poza nią sposób przygotowywania i spożywania suszonej ośmiornicy w lokalnym sektorze hotelarskim.
Podsumowując, należy stwierdzić, że głównymi elementami przygotowania są tradycyjne solenie i suszenie. Pozostają one niezmienione od lat pięćdziesiątych XX wieku, a wiedza na ich temat przekazywana jest ustnie z pokolenia na pokolenie.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.779 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych |
Data aktu: | 31/01/2025 |
Data ogłoszenia: | 31/01/2025 |