Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2025 r.)
Strony
Strona skarżąca: GF (przedstawiciel: adwokat N. Flandin)
Strona pozwana: Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- uznanie niniejszej skargi za dopuszczalną i zasadną;
- stwierdzenie nieważności decyzji ENISA 2024/02 z dnia 26 stycznia 2024 r. o rozwiązaniu ze skarżącym umowy o pracę, w tym sprawozdania z okresu próbnego;
- w razie potrzeby, stwierdzenie nieważności decyzji zarządu MB/2024/12 z dnia 20 sierpnia 2024 r. oddalającej zażalenie wniesione przez skarżącą na decyzję o rozwiązaniu z nią umowy o pracę;
- zasądzenie odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesioną przez stronę skarżącą szkodę i krzywdę; oraz,
- obciążenie strony pozwanej całością kosztów postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi trzy zarzuty.
1. Zarzut pierwszy, dotyczący tego, że zaskarżona decyzja, w tym sprawozdanie z okresu próbnego, oraz decyzja oddalająca zażalenie zostały wydane z naruszeniem obowiązku staranności Agencji i z naruszeniem art. 41 Karty.
2. Zarzut drugi, dotyczący tego, że zaskarżona decyzja, w tym sprawozdanie z okresu próbnego i decyzja oddalająca zażalenie, jest dotknięta oczywistymi błędami w ocenie i brakiem dowodów na poparcie oceny pracy strony skarżącej - Naruszenie prawa do dobrej administracji.
3. Zarzut trzeci, dotyczący tego, że zaskarżona decyzja, w tym sprawozdanie z okresu próbnego i decyzja oddalająca zażalenie, jest dotknięta oczywistym błędem w ocenie, ponieważ nie uwzględnia faktu, że skarżąca nie pracowała w normalnych warunkach.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.734 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-598/24: Skarga wniesiona w dniu 21 listopada 2024 r. - GF/ENISA |
Data aktu: | 10/02/2025 |
Data ogłoszenia: | 10/02/2025 |