Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 3 lutego 2025 r.)
Strony
Strona skarżąca: Mikhail Fridman (Londyn, -Zjednoczone Królestwo) (przedstawiciele: T. Marembert i A. Bass, adwokaci)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej
Żądania
Skarżący wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Rady (WPZIB) 2024/2456 z dnia 12 września 2024 r. zmieniająca decyzję 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi w zakresie, w jakim dotyczy ona skarżącego;
- stwierdzenie nieważności rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2024/2455 z dnia 12 września 2024 r. wykonującego rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających w zakresie, w jakim dotyczy ono skarżącego;
- obciążenie Rady kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi skarżący podnosi dziesięć zarzutów.
1. Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia obowiązku ponownego rozpatrzenia sprawy poprzez uwzględnienie istotnej zmiany sytuacji skarżącego.
2. Zarzut drugi, dotyczący naruszenia istotnych wymogów proceduralnych oraz naruszenia obowiązku okresowego przeglądu.
3. Zarzut trzeci, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do twierdzenia Rady, że "[t]owarzystwo ubezpieczeniowe AlfaStrakhovanie, spółka zależna konsorcjum Alfa Group, świadczy usługi ubezpieczenia pojazdów Federalnej Służby Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej (Rosgvardia), której jednostki działają w okupowanych obwodach Ukrainy znajdujących się pod kontrolą Rosji".
4. Zarzut czwarty, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do twierdzenia Rady, że "X5 Retail Group, inna spółka zależna konsorcjum Alfa Group, współpracuje z JSC Voentorg".
5. Zarzut piąty, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do twierdzenia Rady, że "Mikhail Fridman i jego partner biznesowy Petr Aven brali udział w działaniach Kremla mających na celu zniesienie sankcji Zachodu nałożonych w związku z agresywną polityką Rosji wobec Ukrainy".
6. Zarzut szósty, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do twierdzeń Rady, że "[skarżący] jest uznawany za jednego z czołowych rosyjskich finansistów i pomocników ze ścisłego kręgu prezydenta"' "[skarżącemu] [d]zięki powiązaniom z rządem udało [...] się nabyć aktywa państwowe", "[z]a przysługi wyświadczone prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi uzyskał wsparcie polityczne dla swoich działań biznesowych i korzyści finansowe", "Władimir Putin nagrodził lojalność konsorcjum Alfa Group wobec rosyjskich władz, zapewniając polityczne poparcie dla jego planów inwestycji za granicą".
7. Zarzut siódmy, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do twierdzenia Rady, że "[t]owarzystwo ubezpieczeniowe AlfaStrakhovanie [.] świadczy usługi ubezpieczenia [.] pojazdów ochroniarskich prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina".
8. Zarzut ósmy, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do twierdzenia Rady dotyczącego spółki A1.
9. Zarzut dziewiąty, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do kryterium g) (przedsiębiorca działający w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej).
10. Zarzut dziesiąty, dotyczący błędu w ocenie w odniesieniu do kryterium g) (wiodący przedsiębiorca).
Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.579 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-605/24: Skarga wniesiona w dniu 25 listopada 2024 r. - Fridman/Rada |
Data aktu: | 03/02/2025 |
Data ogłoszenia: | 03/02/2025 |