SESJA 2023-2024
Posiedzenia od 11 do 14 grudnia 2023 r.
STRASBURG
Spis treści
1. Wznowienie sesji
2. Otwarcie posiedzenia
3. Oświadczenia Przewodniczącej
4. Zatwierdzenie protokołu poprzedniego posiedzenia
5. Skład Parlamentu
6. Weryfikacja mandatów
7. Skład grup politycznych
8. Skład komisji i delegacji
9. Negocjacje przed pierwszym czytaniem w Parlamencie (art. 71 Regulaminu)
10. Podpisanie aktów przyjętych zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą (art. 79 Regulaminu)
11. Porządek obrad
12. Wznowienie posiedzenia
13. Wybory europejskie w 2024 r. (debata)
14. Rola polityki podatkowej w czasach kryzysu (debata)
15. Małe reaktory modułowe (debata)
16. Minimalne wymogi dotyczące minimalnych przerw oraz dziennego i tygodniowego okresu odpoczynku w sektorze okazjonalnego przewozu osób (krótka prezentacja) ***I
17. Produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi: zmiana niektórych dyrektyw "śniadaniowych" ***I (krótka prezentacja)
18. Zdrowie psychiczne (krótka prezentacja)
19. Jednominutowe wystąpienia w ważnych kwestiach politycznych
20. Porządek obrad następnego posiedzenia
21. Zatwierdzenie protokołu bieżącego posiedzenia
22. Zamknięcie posiedzenia
WYKAZ DOKUMENTÓW BĘDĄCYCH PODSTAWĄ DEBAT ORAZ DECYZJI PARLAMENTU
1. Pytania wymagające odpowiedzi ustnej (składanie dokumentów)
2. Składanie dokumentów
LISTA OBECNOŚCI
ZAŁĄCZNIK
WYNIKI GŁOSOWAŃ IMIENNYCH
1. Porządek obrad we wtorek - Wniosek grupy The Left (Oświadczenia Rady i Komisji)
2. Porządek obrad we wtorek - Wniosek grupy The Left (Oświadczenie wiceprzewodniczącego Komisji/wyso- kiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa)
3. Porządek obrad we wtorek - Wniosek grup S&D, Renew, The Left i Verts/ALE
4. Porządek obrad we wtorek - Wniosek grupy PPE
5. Porządek obrad we wtorek - Wniosek grup Renew i S&D
6. Porządek obrad w środę - Wniosek grupy The Left
7. Porządek obrad w czwartek - Wniosek grupy ECR
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.479 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Protokół posiedzenia w dniu 11 grudnia 2023 r. |
Data aktu: | 11/12/2023 |
Data ogłoszenia: | 23/01/2025 |