Język postępowania: łotewski
(Dz.U.UE C z dnia 27 stycznia 2025 r.)
Sąd odsyłający
Augstaka tiesa (Senats)
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: Sabiedrisko pakalpojumu regulesanas komisija
Druga strona postępowania: SIA JELGAVAS AUTOBUSU PARKS
Pytania prejudycjalne
1) Czy art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE (wersja przekształcona) 1 należy interpretować w ten sposób, że "linia bezpośrednia" oznacza alternatywną formę dostaw energii elektrycznej, jeżeli odbiorca sobie tego życzy, czy też przeciwnie, w ten sposób, że linia bezpośrednia jest dopuszczalna jedynie w wyjątkowych przypadkach?
2) Czy art. 2 pkt 41 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE (wersja przekształcona) należy interpretować w ten sposób, że "linia bezpośrednia" oznacza linię elektroenergetyczną, za pośrednictwem której projektowane jest połączenie wytwórcy energii elektrycznej przyłączonego do sieci dystrybucyjnej z odbiorcą energii elektrycznej przyłączonym do sieci dystrybucyjnej, jeżeli odbiorca ten utrzyma połączenie z siecią dystrybucyjną jako połączenie rezerwowe po zbudowaniu projektowanej linii elektroenergetycznej, lecz zostanie odłączony od sieci dystrybucyjnej, dopóki wytwórca energii elektrycznej będzie dostarczał mu energię elektryczną tą linią bezpośrednią?
3) Czy użyte w art. 2 pkt 41 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE (wersja przekształcona) pojęcie "wydzielonego odbiorcy" należy rozumieć w ten sposób, że obejmuje ono jedynie tego odbiorcę, który nie został przyłączony do sieci dystrybucyjnej i któremu operator systemu dystrybucyjnego nie jest w stanie zapewnić niezbędnej mocy przyłączeniowej poprzez budowę przyłącza po rozsądnych kosztach?
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.383 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-756/24, Jelgavas autobusu parks: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Augstākā tiesa (Senāts) (Łotwa) w dniu 31 października 2024 r. - Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija/SIA JELGAVAS AUTOBUSU PARKS |
Data aktu: | 27/01/2025 |
Data ogłoszenia: | 27/01/2025 |