united kingdom
ukraine

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(C/2025/1718)

(Dz.U.UE C z dnia 17 marca 2025 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Alto Adige/dell'Alto Adige/Sudtirol/Sudtiroler"

PDO-IT-A0293-AM03

Data przekazania informacji: 18 grudnia 2024 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Sprecyzowanie, że wszystkie wina Alto Adige "Spumante" (musujące), o których mowa w specyfikacji produktu, muszą być gatunkowymi winami musującymi

Wyraźnie stwierdzono, że wina Spumante muszą zawsze odpowiadać cechom gatunkowego wina musującego przewidzianym w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013 (część II pkt 5 załącznika VII).

Jest to jedynie zmiana redakcyjna i doprecyzowanie, gdyż minimalna zawartość alkoholu dla poszczególnych rodzajów przewidziana już w poprzedniej specyfikacji odpowiadała właśnie zawartości alkoholu w gatunkowych winach musujących.

Uzasadnienie:

Celem zmiany jest wprowadzenie w specyfikacji wyraźnego odniesienia do rodzaju gatunkowego wina musującego wprowadzonego rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.

Zmiana ta dotyczy pkt 1 specyfikacji produktu i nie wpływa na jednolity dokument, który obejmuje już kategorię 5 "Gatunkowe wino musujące".

2. Wprowadzenie rodzaju "Rosato" (różowe) w odniesieniu do wina Alto Adige Spumante Pinot Nero

W odniesieniu do wina Alto Adige Spumante Pinot Nero wprowadzono rodzaj "Rosato".

Uzasadnienie:

Zmiana wynika z faktu, że wina różowe są bardzo ważne, a możliwość produkcji różowych win Alto Adige Spumante Pinot Nero to element strategii mającej na celu zwiększenie wartości nazwy.

Zmiana ta dotyczy pkt 1 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

3. Wyjaśnienie, że w przypadku rodzaju "Alto Adige Bianco" (białe) nie można wskazywać odmiany winorośli

Wyjaśniono, że wina rodzaju Alto Adige Bianco (w języku niemieckim "Weiss"), w tym Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva, nie mogą być opatrzone żadnym odniesieniem do odmiany winorośli.

Uzasadnienie:

Celem tej poprawki jest po prostu doprecyzowanie.

Zmiana ta dotyczy pkt 1 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

4. Dodanie rodzaju "Rosso" (czerwone) ("Rot"), w tym z określeniem "Riserva"

Dodano rodzaj "Rosso" (w języku niemieckim "Rot") w tym z określeniem "Riserva".

Uzasadnienie:

Zmiana wynika z faktu, że wina czerwone są bardzo ważne, a możliwość produkcji czerwonych win Alto Adige to element strategii mającej na celu zwiększenie wartości nazwy.

Zmiana ta dotyczy pkt 1, 2, 4 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis wina lub win) i pkt 5 (Maksymalna wydajność) jednolitego dokumentu.

5. Stosowanie określenia "Riserva" w odniesieniu do niektórych odmian winorośli z podjednostki "Colli di Bolzano"/"Bozner Leiten"

Sprecyzowano, że określenie "Riserva" można stosować również w odniesieniu do rodzajów Müller Thurgau, Schiava (lub Schiava Grossa bądź Schiava Gentile) i Schiava Grigia oraz nazwy "Alto Adige", podjednostka "Colli di Bolzano"/"Bozner Leiten".

Uzasadnienie:

Powodem zmiany jest dążenie do uwzględnienia postępu technicznego w produkcji, którego efektem jest praktyka wprowadzania do obrotu win po kilku latach dojrzewania, w tym rodzajów Müller Thurgau, Schiava (lub Schiava Grossa bądź Schiava Gentile) i Schiava Grigia oraz win objętych nazwą "Alto Adige", podjednostka "Colli di Bolzano"/"Bozner Leiten".

Na przestrzeni lat okazało się, że przedmiotowe rodzaje mają znaczną zdolność dojrzewania, gdy winogrona uprawia się i przetwarza w wino przeznaczone do spożycia w późniejszym terminie. Odnotowano również znaczny wzrost zawartości cukru, nawet w słabych rocznikach, nie tylko ze względu na zmianę klimatu, ale także na skrupulatne przerzedzanie kiści winogron w celu kontroli zbiorów, staranny wybór okresu zbiorów oraz dokładną selekcję winogron podczas zbiorów. Wyższa zawartość cukru skutkuje wyższym stężeniem alkoholu. Zawartość cukru nie tylko skutkuje zawartością alkoholu na tyle wysoką, aby zapewnić dłuższy okres trwałości wina, ale też stanowi ogólny wskaźnik stężenia w suchym ekstrakcie bezcukrowym związków chemicznych, które przyczyniają się również do spowolnienia procesu dojrzewania win.

Stosowanie określenia "Riserva" umożliwia lepszą promocję win przez podkreślenie ich długowieczności.

Zmiana ta dotyczy pkt 1 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

6. Wprowadzenie alternatywnych nazw i możliwości wskazywania odmiany winorośli Schiava oraz stosowanie określenia "Riserva" w odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Meranese di Collina"

W celu identyfikacji podjednostki "Meranese di Collina", do dotychczasowych określeń "Meranese", "Meraner" i "Meraner Hügel" dodano alternatywne określenia "Meranese Burgraviato" i "Meraner Burggräfler".

Wprowadzono również możliwość wskazywania odmiany "Schiava" i stosowania określenia "Riserva".

Uzasadnienie:

W odniesieniu do określeń alternatywnych celem zmiany jest dostosowanie specyfikacji do określeń powszechnie stosowanych do identyfikacji podjednostki. Włączenie odmiany winorośli Schiava, zgodne z postępem technicznym, zwiększa wartość nazwy, a stosowanie określenia "Riserva" umożliwia lepszą promocję wina przez podkreślenie jego długowieczności.

Zmiana ta dotyczy pkt 1, 2, 3 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

7. Wprowadzenie alternatywnych nazw i możliwości stosowania określania "Riserva" w odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Santa Maddalena"

W celu identyfikacji podjednostki "Santa Maddalena", do dotychczasowego określenia "St. Magdalener" dodano alternatywne określenia "Sankt Magdalener" i "S. Maddalena".

Dodano również możliwość stosowania określenia "Riserva".

Uzasadnienie:

W odniesieniu do określeń alternatywnych celem zmiany jest dostosowanie specyfikacji do określeń powszechnie stosowanych do identyfikacji podjednostki. Włączenie określenia "Riserva" umożliwia lepszą promocję win przez podkreślenie ich długowieczności.

Zmiana ta dotyczy pkt 1, 2, 3 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

8. Dodanie terminu "Riserva" w odniesieniu do win Müller Thurgau, podjednostki "Terlano"/"Terlaner" i "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler"

W odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostki "Terlano"/"Terlaner" i "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler" uwzględniono również zastosowanie określenia "Riserva" w przypadku win Müller Thurgau.

Uzasadnienie:

Zmiana ta wynika z faktu, że na przestrzeni lat okazało się, iż, przedmiotowe rodzaje mają znaczną zdolność dojrzewania, gdy winogrona uprawia się i przetwarza w wino przeznaczone do spożycia w późniejszym terminie. Odnotowano również znaczny wzrost zawartości cukru, nawet w słabych rocznikach, nie tylko ze względu na zmianę klimatu, ale także na skrupulatne przerzedzanie kiści winogron w celu kontroli zbiorów, staranny wybór okresu zbiorów oraz dokładną selekcję winogron podczas zbiorów. Wyższa zawartość cukru skutkuje wyższym stężeniem alkoholu. Zawartość cukru nie tylko skutkuje zawartością alkoholu na tyle wysoką, aby zapewnić dłuższy okres trwałości wina, ale też stanowi ogólny wskaźnik stężenia w suchym ekstrakcie bezcukrowym związków chemicznych, które przyczyniają się również do spowolnienia procesu dojrzewania win.

Włączenie określenia "Riserva" umożliwia lepszą promocję win przez podkreślenie ich długowieczności.

Zmiana ta dotyczy pkt 1, 2, 3 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

9. Nowe rodzaje wina w odniesieniu do podjednostki "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler"

W odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler", dodano następujące rodzaje wina:

- dodano określenie "Riserva" w odniesieniu do rodzaju Müller Thurgau;

- wprowadzono rodzaj Bianco (w języku niemieckim "Weiss"), w tym z określeniem Riserva;

- wprowadzono rodzaj Pinot Bianco, w tym z określeniami Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva;

- wprowadzono rodzaj Chardonnay, w tym z określeniami Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva;

- wprowadzono rodzaj Sauvignon, w tym z określeniami Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva;

- dodano określenie "Riserva" w odniesieniu do rodzaju "Klausner Laitacher".

Uzasadnienie:

Dodanie rodzaju Bianco (w języku niemieckim "Weiss") oraz możliwość wskazywania odmian Pinot Bianco, Chardonnay i Sauvignon, zgodnie z postępem technicznym, zwiększa wartość nazwy.

Stosowanie określenia "Riserva", zgodnie z postępem technicznym i utrwalonymi praktykami konsumpcyjnymi, umożliwia lepszą promocję win przez podkreślenie ich długowieczności.

Zmiana ta dotyczy pkt 1, 2, 3 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis wina lub win) i pkt 5 (Maksymalna wydajność) jednolitego dokumentu.

10. Stosowanie określenia "Riserva" w odniesieniu do odmiany winorośli Schiava w podjednostce "Valle Venosta"/"Vinschgau"

W odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Valle Venosta"/"Vinschgau", można stosować określenie "Riserva" w odniesieniu do odmiany Schiava.

Uzasadnienie:

Na przestrzeni lat okazało się, że przedmiotowe rodzaje mają znaczną zdolność dojrzewania, gdy winogrona uprawia się i przetwarza w wino przeznaczone do spożycia w późniejszym terminie. Odnotowano również znaczny wzrost zawartości cukru, nawet w słabych rocznikach, nie tylko ze względu na zmianę klimatu, ale także na skrupulatne przerzedzanie kiści winogron w celu kontroli zbiorów, staranny wybór okresu zbiorów oraz dokładną selekcję winogron podczas zbiorów. Wyższa zawartość cukru skutkuje wyższym stężeniem alkoholu. Zawartość cukru nie tylko skutkuje zawartością alkoholu na tyle wysoką, aby zapewnić dłuższy okres trwałości wina, ale też stanowi ogólny wskaźnik stężenia w suchym ekstrakcie bezcukrowym związków chemicznych, które przyczyniają się również do spowolnienia procesu dojrzewania win.

Stosowanie określenia "Riserva", zgodnie z postępem technicznym i utrwalonymi praktykami konsumpcyjnymi, umożliwia lepszą promocję wina przez podkreślenie jego długowieczności.

Zmiana dotyczy pkt 1 specyfikacji produktu i nie ma wpływu na jednolity dokument (Opis wina lub win).

11. Przepisy dotyczące etykietowania win ze wskazaniem co najmniej dwóch odmian winorośli

Ustanowiono zasady dotyczące etykietowania mające zastosowanie w przypadku, gdy w celu identyfikacji odpowiednich rodzajów wina wskazuje się co najmniej dwie odmiany winorośli lub ich synonimy. Zgodnie z tymi zasadami odmiany::

a) należy wymieniać w kolejności malejącej według rzeczywistej procentowej ilości winogron, z których wytwarzane są wina;

b) muszą stanowić ponad 15 % całkowitej ilości wykorzystanych winogron, z wyjątkiem przypadków, gdy odmiany wymieniono w części opisowej w odniesieniu do rodzajów wina, które nie są identyfikowane przez wskazanie nazw odmian winorośli;

c) należy zapisywać z użyciem czcionki o tej samej wielkości, wyeksponowaniu, barwie i intensywności barwy.

Uzasadnienie:

Zapewnienie bardziej szczegółowego opisu zasad dotyczących wskazywania na etykiecie co najmniej dwóch odmian winorośli.

Zmiana ta dotyczy pkt 1 specyfikacji produktu i pkt 9 jednolitego dokumentu (Dodatkowe wymogi zasadnicze).

12. Specyfikacja odmian winorośli objętych nazwą "Alto Adige"/"dell'Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler"), bez podjednostki

Sprecyzowano, że w przypadku nazwy "Alto Adige"/"dell'Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler") bez podjednostki można wskazywać wyłącznie odmiany winorośli, o których mowa w pkt 1 specyfikacji produktu, jeżeli wina te są produkowane z winogron pochodzących z winnic, w których odmiany te stanowią co najmniej 85 % winogron uprawianych w gospodarstwie.

Winogrona z innych odmian tej samej barwy nadające się do uprawy w Autonomicznej Prowincji Bolzano mogą stanowić 15 % całkowitej ilości wykorzystanych winogron.

Uzasadnienie:

Doprecyzowanie, które odmiany winorośli można wskazywać, oraz - ze względu na postęp techniczny - umożliwienie wskazania odmiany, gdy winogrona pochodzą z winnic, w których dana odmiana stanowi 85 % uprawianych winogron.

Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji oraz pkt 5 (Praktyki enologiczne) jednolitego dokumentu.

13. Zmiana składu odmianowego winnic w gospodarstwach rolnych w odniesieniu do wina "Alto Adige Bianco" (w języku niemieckim "Weiss")

W odniesieniu do produkcji tego rodzaju wina bez wskazania odmiany winorośli do dotychczasowych odmian Chardonnay, Pinot Bianco i Pinot Grigio dodano odmiany Müller Thurgau, Sauvignon, Riesling, Silvaner, Traminer Aromatico i Kerner. Odmiany te, samodzielnie lub w połączeniu, muszą stanowić co najmniej 80 % użytych winogron. Pozostałą część wykorzystanych winogron mogą stanowić odmiany winogron białych nadające się do uprawy w Autonomicznej Prowincji Bolzano (dotychczas można było używać wyłącznie odmian Müller Thurgau, Sauvignon, Riesling, Sylvaner, Traminer Aromatico lub Kerner).

Powyższe dotyczy również rodzajów Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva.

Uzasadnienie:

Celem jest racjonalniejsze wykorzystanie odmian winorośli, które - dzięki zdobytej wiedzy technicznej - pozwala na zwiększenie wartości winnic w gospodarstwach pod względem produkcji win gatunkowych.

Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

14. Zmiana składu odmianowego winnic, z których muszą pochodzić winogrona w przypadku nazwy "Alto Adige", bez podjednostki, dla wina Passito, ze wskazaniem dwóch odmian winorośli

Usunięto możliwość wykorzystania winogron z winnic, w których uprawia się odmiany Müller Thurgau, Sauvignon, Riesling, Sylvaner, Traminer Aromatico, Kerner lub Moscato Giallo.

Uzasadnienie:

Celem jest racjonalniejsze wykorzystanie odmian winorośli, które - dzięki zdobytej wiedzy technicznej - pozwala na zwiększenie wartości winnic w gospodarstwach pod względem produkcji win gatunkowych.

Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

15. Sprecyzowanie składu odmianowego winnic, z których winogrona muszą pochodzić w przypadku nazwy "Alto Adige", bez podjednostki, dla win "Alto Adige Rosso" (w języku niemieckim, "Rot"), bez wskazania odmiany winorośli, w tym z określeniem "Riserva"

Sprecyzowano, że w przypadku wina "Rosso" (w języku niemieckim "Rot"), bez wskazania odmiany winorośli, w tym z określeniem "Riserva", użyte winogrona muszą pochodzić z winnic w gospodarstwach, w których co najmniej 80 % składu odmianowego stanowią odmiany Schiava, Lagrein, Pinot Nero, Merlot lub Cabernet, samodzielnie lub w połączeniu.

Uzasadnienie:

Włączenie rodzaju Rosso (w języku niemieckim "Rot") do pkt 1 specyfikacji produktu oznacza, że konieczne jest określenie mieszanki odmian.

Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

16. Dodanie odmian Pinot Bianco, Chardonnay i Sauvignon do składu odmianowego winnic w gospodarstwach, z których muszą pochodzić winogrona do produkcji win "Alto Adige"/"Valle Isarco" (w języku niemieckim "Südtirol Eisacktaler")

Sprecyzowano, że nazwa "Alto Adige"/"Valle Isarco" (w języku niemieckim "Südtirol Eisacktaler") jest zastrzeżona dla win produkowanych z winogron pochodzących z winnic w gospodarstwach, w których, oprócz uwzględnionych już w specyfikacji produktu odmian Traminer Aromatico, Pinot Grigio, Veltliner, Sylvaner, Müller Thurgau, Kerner i Riesling, co najmniej 85 % składu odmianowego stanowią nowo dodane odmiany Pinot Bianco, Chardonnay i Sauvignon. Pozostałe odmiany w winnicach mogą być odmianami wytwarzającymi winogrona o tej samej barwie, nadającymi się do uprawy w Autonomicznej Prowincji Bolzano.

Uzasadnienie:

Dodanie tych nowych rodzajów wina do pkt 1 specyfikacji produktu z odniesieniem do podjednostki "Valle Isarco"/ "Eisacktal"/"Eisacktaler" oznacza, że konieczne jest określenie mieszanki odmian.

Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji oraz pkt 5 (Maksymalna wydajność) jednolitego dokumentu.

17. Specyfikacja mieszanki odmian dla nowego rodzaju "Valle Isarco Bianco" (w języku niemieckim "Eisacktal Weiss"), w tym z określeniem "Riserva", wprowadzonego z odniesieniem do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler"

Nazwa "Alto Adige"/"Valle Isarco" (w języku niemieckim "Südtirol Eisacktaler") Bianco (w języku niemieckim "Weiss"), bez wskazania odmiany winorośli, w tym z określeniem "Riserva", jest zastrzeżona dla win produkowanych z winogron pochodzących z winnic w gospodarstwach, w których co najmniej 65 % składu odmianowego stanowią odmiany Müller Thurgau, Silvaner, Veltliner lub Riesling. Na resztę mogą składać się następujące białe odmiany winorośli odpowiednie dla podjednostki Valle Isarco: Pinot Grigio, Kerner, Pinot Bianco, Chardonnay i Sauvignon.

Uzasadnienie:

Dodanie rodzaju wina Bianco (w języku niemieckim "Weiss"), w tym z określeniem "Riserva", do pkt 1 specyfikacji produktu z odniesieniem do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Valle Isarco"/"Eisacktaler", oznacza, że konieczne jest określenie mieszanki odmian.

Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

18. Definicja mieszanki odmian dla każdej dodatkowej jednostki geograficznej

Sprecyzowano, że w odniesieniu do każdej z dodatkowych jednostek geograficznych zdefiniowanych w pkt 7.2 specyfikacji produktu mieszanka odmian musi składać się z określonych odmian winorośli, zarówno w odniesieniu do głównej odmiany, jak i wszelkich odmian dodatkowych.

Uzasadnienie:

Określono mieszankę odmian dla każdej dodatkowej jednostki geograficznej wymienionej w pkt 7.2 specyfikacji produktu, aby zapewnić rozpoznawalność tych jednostek z perspektywy enologicznej i zachowanie ich znaczenia historycznego.

Zmiana dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi zasadnicze" w jednolitym dokumencie.

19. Rozszerzenie obszaru produkcji win "Alto Adige"/"dell'Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/ "Südtiroler")

- Do obszaru produkcji winogron, które można wykorzystywać do wytwarzania win "Alto Adige"/"dell'Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler"), dodano gminę Trodena.

- Podjednostkę Valle d'Isarco rozszerzono o miejscowość San Osvaldo w gminie Castelrotto. Jest to niewielki, otwarty w kierunku zachodnim płaskowyż położony między Valle d'Isarco a gminą Castelrotto.

- Podjednostkę Valle Venosta rozszerzono o lokalizację zwaną Juval, w tym o istniejącą winnicę położoną na wysokości 900 m n.p.m. i składającą się z kilku rzędów krzewów.

Uzasadnienie:

Gmina Trodena jest położona w południowotyrolskim Unterlandzie, na wysokości od 719 m do 1 836 m n.p.m. W wyniku szczegółowych kontroli technicznych określonych w specjalnym sprawozdaniu stwierdzono, że w gminie znajdują się grunty nadające się do uprawy winorośli i bardzo podobne do winnic w sąsiedniej gminie Aldino, którą uwzględniono już w wykazie gmin tworzących obszar produkcji.

Grunty w San Osvaldo uznaje się za nadające się do uprawy winorośli i znajduje się tam już kilka niewielkich winnic.

Rozszerzenie obszaru o Juval pozwala na włączenie do niego istniejącej winnicy, która obecnie, wbrew logice, do niego nie należy.

Zmiana dotyczy pkt 3 specyfikacji oraz pkt 6 (Wyznaczony obszar geograficzny) jednolitego dokumentu.

20. Zmiana granic obszaru produkcji dla nazwy "Alto Adige", podjednostka "Santa Maddalena" (w języku niemieckim "Südtirol St. Magdalener"/"Sankt Magdalener")

Do współrzędnych w specyfikacji produktu dodano kardynalne punkty odniesienia oraz zapewniono poprawione opisy w celu wyznaczenia obszaru, którego granica dotychczas dzieliła istniejącą winnicę na dwie części. Zmiana granic tego obszaru sprawia, że znajduje się na nim cała winnica.

Uzasadnienie:

Ta minimalna zmiana jest konieczna dla pewności prawa w odniesieniu do zaistniałej sytuacji. Nowo włączona część nie różni się pod względem agronomicznym od części już należącej do tego obszaru.

Zmiana dotyczy pkt 3 specyfikacji oraz pkt 6 (Wyznaczony obszar geograficzny) jednolitego dokumentu.

21. Dokładniejsze określenie obszarów uprawy winorośli, w przypadku których dozwolone jest stosowanie dodatkowego określenia "Classico" w odniesieniu do win "Alto Adige Santa Maddalena" (w języku niemieckim "Südtirol St. Magdalener"/"Sankt Magdalener")

Obszary uprawy winorośli, w których dozwolone jest stosowanie dodatkowego określenia "Classico" w odniesieniu do win "Alto Adige Santa Maddalena" (w języku niemieckim "Südtirol St. Magdalener"/"Sankt Magdalener") określa się poprzez odniesienie do najstarszego obszaru pochodzenia, który zdefiniowano w dekrecie ministerialnym z dnia 23 października 1931 r. (Dziennik Urzędowy nr 290 z dnia 17 grudnia 1931 r.) w sprawie wyznaczenia obszaru produkcji typowego wina Santa Maddalena i który składa się z dodatkowych jednostek geograficznych Prazöll, St. Peter, St. Justina, Leitach i Rentsch.

Odniesienie do dodatkowych jednostek geograficznych Prazöll, St. Peter, St. Justina, Leitach i Rentsch zastępuje poprzednie odniesienie do miejscowości Santa Maddalena, S. Pietro, S. Giustina i Leitago oraz części miejscowości Rencio.

Uzasadnienie:

Nowo wytyczona granica opiera się na granicach dodatkowych jednostek geograficznych, które mają te same nazwy co stare miejscowości i zostały wyznaczone na podstawie analiz geomorfologicznych. Po wytyczeniu nowej granicy obszar obejmuje historyczne winnice, które dotychczas były z niego wyłączone, i nie obejmuje obszarów, na których nie uprawia się winorośli.

Wielkość podjednostki znacznie zmniejszono, natomiast obszar uprawy winorośli zwiększył się o zaledwie 3,62 ha w wyniku włączenia winnic historycznie obecnych na tym jednorodnym obszarze.

Zmiana dotyczy pkt 3 specyfikacji produktu, lecz nie dotyczy jednolitego dokumentu.

22. Rozszerzenie obszaru produkcji win objętych nazwą "Alto Adige", podjednostka "Terlano" (w języku niemieckim "Terlaner")

Do obszaru produkcji winogron, które można wykorzystywać do produkcji win objętych nazwą "Alto Adige", podjednostka "Terlano" (w języku niemieckim "Terlaner"), dodano część gmin Gargazzone i Postal.

Uzasadnienie:

Jest to rozszerzenie podjednostki związane z powiększeniem jej centralnej części w obecnej formie. Zbocza po lewej stronie rzeki Adygi w gminach Gargazzone i Postal stanowią logiczne rozszerzenie obecnej podjednostki produkcyjnej w kierunku północnym. Warunki agronomiczne są bardzo podobne, a działające tam winnice produkują białe winogrona. Warunki glebowe i nasłonecznienie nie różnią się od warunków panujących na obszarze południowym, który wchodzi już w skład podjednostki.

Zmiana dotyczy pkt 3 specyfikacji oraz pkt 6 (Wyznaczony obszar geograficzny) jednolitego dokumentu.

23. Rozszerzenie obszaru produkcji w odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Valle Isarco" (w języku niemieckim "Südtirol Eisacktaler")

Podjednostkę Valle d'Isarco rozszerzono o miejscowość San Osvaldo w gminie Castelrotto. Jest to niewielki, otwarty w kierunku zachodnim płaskowyż położony między Valle d'Isarco a gminą Castelrotto.

Zmiana ta wiąże się z niewielkim rozszerzeniem obszaru objętego nazwą Alto Adige.

Uzasadnienie:

Grunty w San Osvaldo uznaje się za nadające się do uprawy winorośli i znajduje się tam już kilka niewielkich winnic.

Zmiana ta dotyczy pkt 3 specyfikacji produktu oraz, pośrednio i w odniesieniu do nazwy Alto Adige, pkt 6 (Wyznaczony obszar geograficzny) jednolitego dokumentu.

24. Rozszerzenie obszaru produkcji w odniesieniu do nazwy "Alto Adige", podjednostka "Valle Venosta" (w języku niemieckim "Südtirol Vinschgau")

Podjednostkę Valle Venosta rozszerzono o lokalizację zwaną Juval, w tym o istniejącą winnicę położoną na wysokości 900 m n.p.m. i składającą się z kilku rzędów krzewów.

Uzasadnienie:

Rozszerzenie obszaru o Juval pozwala na włączenie do niego istniejącej winnicy, która obecnie, wbrew logice, do niego nie należy.

Zmiana ta dotyczy pkt 3 specyfikacji produktu oraz, pośrednio i w odniesieniu do nazwy Alto Adige, pkt 6 (Wyznaczony obszar geograficzny) jednolitego dokumentu.

25. Zasady dotyczące produkcji wina z winogron z dodatkowych jednostek geograficznych

W odniesieniu do dodatkowych jednostek geograficznych sprecyzowano, że wino należy wytwarzać w całości z winogron pochodzących z poszczególnych dodatkowych jednostek geograficznych.

Uzasadnienie:

Zapewnienie, aby dodatkowe jednostki geograficzne wprowadzone w pkt 7.2 specyfikacji produktu były rozpoznawalne z perspektywy enologicznej i zachowały swoje znaczenie historyczne.

Zmiana dotyczy pkt 4 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi" jednolitego dokumentu.

26. Zmiana określenia wskazującego minimalną zawartość alkoholu

W odniesieniu do minimalnej zawartości alkoholu stosuje się obecnie termin "minimalna naturalna zawartość alkoholu" zamiast poprzedniego terminu "zawartość alkoholu".

Uzasadnienie:

Doprecyzowanie terminologii uznanej za bardziej odpowiednią pod względem technicznym niż poprzednia.

Zmiana dotyczy pkt 4 specyfikacji produktu, lecz nie dotyczy jednolitego dokumentu.

27. Wskazanie maksymalnej wydajności z hektara i minimalnej naturalnej zawartości alkoholu

Określono maksymalną wydajność z hektara i minimalną naturalną zawartość alkoholu w odniesieniu do win nieobjętych poprzednią specyfikacją produktu z dodatkowymi jednostkami geograficznymi, w odniesieniu do win Spumante ze wskazaniem odmiany winorośli oraz w odniesieniu do nowych rodzajów Rosso (Rot) i Bianco (Weiss).

Minimalną naturalną zawartość wina Alto Adige Pinot Grigio zmniejszono do 10,5 % (z 11 %).

Uzasadnienie:

Konieczne jest określenie maksymalnej wydajności z hektara i minimalnej naturalnej zawartości alkoholu w odniesieniu do rodzajów wina wprowadzonych zmianą w specyfikacji produktu oraz dostosowanie zawartości alkoholu w przypadku odmiany Alto Adige Pinot Grigio do ugruntowanej wiedzy technicznej i naukowej.

Zmiana ta dotyczy pkt 4 i 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

28. Opcja selekcji zbiorów

W przypadku produktów pochodzących z obszarów uprawy winorośli wpisanych do rejestru winnic w odniesieniu do win objętych ChNP "Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler"), można dokonać selekcji zbiorów, a następnie ewentualnie wyboru piwnicy winiarskiej z preferencją na rzecz chronionych nazw pochodzenia lub typowych oznaczeń geograficznych uznanych na mocy obowiązujących przepisów dla prowincji Bolzano.

Uzasadnienie:

W specyfikacji produktu uwzględniono krajowe przepisy dotyczące selekcji zbiorów w przypadkach współistnienia na tym samym obszarze produkcji win objętych ChNP i ChOG, nawet pochodzących z tej samej winnicy.

Niniejsza zmiana dotyczy pkt 4 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi zasadnicze" w jednolitym dokumencie.

29. Obszar produkcji wina

Sprecyzowano, że czynności związane z produkcją wina, które mają być prowadzone na obszarze administracyjnym Autonomicznej Prowincji Bolzano, obejmują obowiązkowe dojrzewanie wina i przetwarzanie go na wino musujące. Nie dopuszcza się już udzielania zezwoleń na produkcję wina poza Autonomiczną Prowincją Bolzano.

W mocy pozostają jedynie zezwolenia na produkcję wina udzielone w drodze odstępstwa na podstawie poprzedniej specyfikacji.

Uzasadnienie:

Wyraźne zaznaczenie faktu - w każdym razie powszechnie już rozumianego - że produkcja wina obejmuje obowiązkowe dojrzewanie i przetwarzanie na wino musujące.

Należy wykluczyć możliwość udzielania dalszych odstępstw od wymogu produkcji na przedmiotowym obszarze, zgodnie z wnioskiem producentów objętych nazwą.

Niniejsza zmiana dotyczy pkt 5 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi zasadnicze" w jednolitym dokumencie.

30. Wytwarzanie wina łącznie lub osobno

Wyraźnie stwierdzono, że winogrona wykorzystywane do produkcji poszczególnych win objętych ChNP "Alto Adige", produkowanych z winogron kilku odmian wyszczególnionych w pkt 2 specyfikacji produktu, z wyjątkiem rodzajów jednoodmianowych, można przetwarzać na wino łącznie (winogrona zbiera się w tym samym czasie i razem przetwarza się je na wino) lub osobno (winogrona zbiera się i przetwarza na wino w różnych terminach i dopiero później kupażuje się wina).

Uzasadnienie:

Wybór optymalnego czasu zbiorów ma ogromne znaczenie dla produkcji win o dobrej ekspresji odmiany i terroir. Przekonująco wykazano to na poziomie zarówno naukowym, jak i praktycznym dzięki doświadczeniom piwnic winiarskich nastawionych na doskonałą jakość produkcji. Aby umożliwić plantatorom winorośli elastyczne reagowanie na zmianę klimatu, potrzeby poszczególnych odmian i wymogi dotyczące zdrowia roślin, a także aby zagwarantować, że wina będą wyrażać właściwości odmiany i terroir w jak najpełniejszym zakresie, w przypadku win objętych ChNP produkowanych z wielu odmian plantatorom zapewniono swobodę wyboru między przetwarzaniem winogron na wino osobno lub łącznie.

Niniejsza zmiana dotyczy pkt 5 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi zasadnicze" w jednolitym dokumencie.

31. Produkcja win musujących

Wina musujące należy produkować w drodze naturalnej fermentacji w butelce (metodą tradycyjną).

Uzasadnienie:

Poprawa jakości produktów.

Zmiana ta dotyczy pkt 5 specyfikacji oraz pkt 5 (Praktyki enologiczne) jednolitego dokumentu.

32. Dojrzewanie

Wina Alto Adige Schiava (i synonimy), Alto Adige Meranese, Alto Adige S. Maddalena, Alto Adige Valle Isarco Klausner Laitacher, Alto Adige Colli di Bolzano oraz wszystkie wina białe Alto Adige można opatrzyć określeniem "Riserva" po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej dwa lata od dnia 1 października roku zbiorów, pod warunkiem że ich naturalna zawartość alkoholu wynosi co najmniej 11,5 %.

Uzasadnienie:

Na przestrzeni lat okazało się, że przedmiotowe rodzaje mają znaczną zdolność dojrzewania, gdy winogrona uprawia się i przetwarza w wino przeznaczone do spożycia w późniejszym terminie. Odnotowano również znaczny wzrost zawartości cukru, nawet w słabych rocznikach, nie tylko ze względu na zmianę klimatu, ale także na skrupulatne przerzedzanie kiści winogron w celu kontroli zbiorów, staranny wybór okresu zbiorów oraz dokładną selekcję winogron podczas zbiorów. Wyższa zawartość cukru skutkuje wyższym stężeniem alkoholu. Zawartość cukru nie tylko skutkuje zawartością alkoholu na tyle wysoką, aby zapewnić dłuższy okres trwałości wina, ale też stanowi ogólny wskaźnik stężenia w suchym ekstrakcie bezcukrowym związków chemicznych, które przyczyniają się również do spowolnienia procesu dojrzewania win.

Stosowanie określenia "Riserva", zgodnie z postępem technicznym i utrwalonymi praktykami konsumpcyjnymi, umożliwia lepszą promocję wina przez podkreślenie jego długowieczności.

Zmiana ta dotyczy pkt 5 specyfikacji oraz pkt 5 (Praktyki enologiczne) jednolitego dokumentu.

33. Cechy charakterystyczne w momencie wprowadzenia do obrotu

Wprowadzono pewne zmiany w cechach charakterystycznych poszczególnych rodzajów wina objętego ChNP "Alto Adige" w momencie wprowadzenia do obrotu oraz dodano cechy charakterystyczne w momencie wprowadzenia do obrotu w przypadku rodzaju "Alto Adige" Rosso, w tym z określeniem "Riserva".

Uzasadnienie:

Lepszy opis i promocja win.

Zmiana ta dotyczy pkt 6 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu (Opis wina lub win).

34. Dodatkowe jednostki geograficzne

Usunięto określenia fakultatywnie oraz dodatkowe oznaczenia geograficzne i toponomastyczne (lokalizacje), a także dodano 86 mniejszych dodatkowych jednostek geograficznych.

Uzasadnienie:

Zasady, zgodnie z którymi zdefiniowano proponowane dodatkowe jednostki geograficzne, opierają się na rozpoznawalności tych jednostek z perspektywy enologicznej, na ich znaczeniu historycznym oraz na fakcie, że ich stosowanie jest fakultatywne.

Włączono dodatkowe jednostki geograficzne zaproponowane przez każdą z gmin, w których uprawia się winorośle, i przeanalizowane (w szczegółowym sprawozdaniu technicznym) pod względem geografii i morfologii, mikroklimatu, historii geologicznej, cech geologicznych, historiografii i granic geograficznych podjednostki. Informacje zawarto w monograficznych arkuszach danych wraz z opisową mapą techniczną przedstawiającą cechy geograficzne charakterystyczne dla każdej dodatkowej jednostki geograficznej. Z mapami technicznymi i legendami do nich można zapoznać się na stronie internetowej prowincji Bolzano.

Zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi" jednolitego dokumentu.

35. Piktogram stosowany przy wskazaniu dodatkowej jednostki geograficznej na etykiecie

Usunięto określenia fakultatywnie oraz dodatkowe oznaczenia geograficzne i toponomastyczne (lokalizacje), a także dodano 86 dodatkowych jednostek geograficznych. Wskazaniu dodatkowej jednostki geograficznej musi towarzyszyć piktogram opisany w specyfikacji produktu.

Uzasadnienie:

Piktogram ułatwia identyfikację konkretnej dodatkowej jednostki geograficznej na etykiecie.

Zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi" jednolitego dokumentu.

36. Etykietowanie

Sprecyzowano, że w opisie i prezentacji win "Alto Adige" na etykietach, na których znajdują się wszystkie obowiązkowe dane, należy umieszczać określenia tradycyjne "Riserva", "Classico", nazwy dodatkowych jednostek geograficznych lub oznaczenie winnicy. Określenia te należy umieszczać bezpośrednio pod nazwą "Alto Adige", niezależnie od tego, czy towarzyszą jej nazwy podjednostki i odmiany winorośli.

Można również stosować akronim "DOC" odnoszący się do oznaczenia "Denominazione d'Origine Controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia].

Sprecyzowano również, że oznaczenie winnicy można połączyć z oznaczeniami podjednostek i dodatkowych jednostek geograficznych, pod warunkiem że przestrzega się zasad przedstawionych w przedmiotowej specyfikacji w odniesieniu do tych określeń.

Uzasadnienie:

Doprecyzowanie mające na celu uwzględnienie zasad dotyczących etykietowania.

Niniejsza zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi zasadnicze" w jednolitym dokumencie.

37. Pakowanie

Sprecyzowano, że wszystkie wina "Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler") dopuszcza się do obrotu wyłącznie w szklanych butelkach lub tradycyjnych pojemnikach ceramicznych bądź drewnianych o pojemności nominalnej 0,375 litra lub 0,750 litra i ich wielokrotności, o pojemności nominalnej 0,5 litra, z wyłączeniem typu "uni", lub o pojemności nominalnej 5 litrów.

Ponadto, z wyjątkiem rodzajów wina określonych według podjednostek, dodatkowych jednostek geograficznych, określeń tradycyjnych i oznaczeń winnicy, dopuszcza się stosowanie innych typów pojemników przewidzianych w obowiązujących przepisach, pod warunkiem że ich pojemność nie jest mniejsza niż minimalna pojemność określona w przepisach krajowych i unijnych.

Można stosować wszelkie rodzaje zamknięcia dopuszczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Uzasadnienie:

Racjonalizacja dozwolonych pojemności opakowań.

Niniejsza zmiana dotyczy pkt 8 specyfikacji produktu i punktu "Dodatkowe wymogi zasadnicze" w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Alto Adige

dell'Alto Adige

Südtirol

Südtiroler

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

5. Gatunkowe wino musujące

15. Wino z suszonych winogron

16. Wino z przejrzałych winogron

3.1. Kod Nomenklatury scalonej

- 22 - NAPOJE BEZALKOHOLOWE, ALKOHOLOWE I OCET

2204 - Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009

4. Opis wina lub win

1. "Alto Adige" Spumante (musujące), w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Pęcherzyki powietrza: drobne i trwałe.

Barwa: słomkowożółta o różnej intensywności, czasami z jasnozielonymi lub złotymi refleksami.

Aromat: finezyjny, delikatny, szeroki i złożony bukiet.

Smak: bogaty, świeży, delikatny i harmonijny, od "brut nature"/"pas dosé"/"dosaggio zero" do "brut".

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 5,0 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

2. "Alto Adige" Spumante Rosé (musujące różowe)

ZWIĘZŁY OPIS

Pęcherzyki powietrza: drobne i trwałe.

Barwa: różowa o różnej intensywności.

Aromat: bukiet właściwy dla fermentacji w butelce, delikatny, finezyjny, bogaty i złożony.

Smak: bogaty, świeży, delikatny i harmonijny, od "brut nature"/"pas dosé"/"dosaggio zero" do "brut".

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 5,0 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

3. "Alto Adige" Spumante ze wskazaniem odmiany winorośli Chardonnay, Pinot Grigio, Pinot Nero lub Pinot Bianco

ZWIĘZŁY OPIS

Pęcherzyki powietrza: drobne i trwałe.

Barwa: żółta, słomkowa z jasnozielonymi refleksami.

Aromat: finezyjny, delikatny, z nutą drożdży.

Smak: miękki, przyjemnie pełny, od "brut nature"/"pas dosé"/"dosaggio zero" do "brut".

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 5,0 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

4. "Alto Adige" Vendemmia Tardiva (późny zbiór) ze wskazaniem odmiany winorośli, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Do produkcji win "Alto Adige/Südtiroler" Vendemmia Tardiva można używać następujących odmian: Chardonnay, Kerner, Moscato Giallo, Müller Thurgau, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Riesling, Riesling Italico, Sauvignon, Sylvaner, Traminer Aromatico i Moscato Rosa.

Barwa: charakterystyczna dla użytej odmiany winorośli.

Aromat: przyjemny, delikatny, charakterystyczny.

Smak: półsłodki lub słodki, harmonijny, charakterystyczny dla użytej odmiany winorośli.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 13,50 % obj., przy czym rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu co najmniej 7,00 % obj.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 7,00

- Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

5. "Alto Adige" Bianco (białe) Passito lub Passito ze wskazaniem jednej lub dwóch odmian winorośli, z wyłączeniem Moscato Rosa, bez wskazania podjednostki

ZWIĘZŁY OPIS

Można wskazać następujące dozwolone odmiany winorośli: Chardonnay, Kerner, Moscato Giallo, Müller Thurgau, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Riesling, Riesling Italico, Sauvignon, Sylvaner i Traminer Aromatico.

Co najmniej 80 % winogron użytych do produkcji wina "Alto Adige/Südtiroler" Bianco Passito musi należeć do odmiany Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Müller Thurgau, Sauvignon, Riesling, Silvaner, Traminer Aromatico lub Kerner, osobno lub łącznie. Resztę mogą stanowić odmiany winogron białych nadające się do uprawy w prowincji Bolzano.

Barwa: charakterystyczna dla użytej odmiany winorośli.

Aromat: przyjemny, delikatny, charakterystyczny.

Smak: półsłodki lub słodki, harmonijny, charakterystyczny dla danej odmiany winorośli.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 16,00 % obj., przy czym rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu co najmniej 7,00 % obj.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 7,00

- Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

6. "Alto Adige" Bianco (w języku niemieckim "Weiss"), w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Co najmniej 80 % winogron użytych do produkcji wina "Alto Adige/Südtiroler" Bianco musi należeć do odmiany Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Müller Thurgau, Sauvignon, Riesling, Silvaner, Traminer Aromatico lub Kerner, osobno lub łącznie. Resztę mogą stanowić odmiany winogron białych nadające się do uprawy w prowincji Bolzano.

Barwa: słomkowożółta.

Aromat: przyjemny, owocowy, czasem też aromatyczny.

Smak: wytrawny, pełny, aromatyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

7. "Alto Adige" Chardonnay, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: zielonkawożółta.

Aromat: delikatny, charakterystyczny, owocowy.

Smak: bogaty, wytrawny, pełny, charakterystyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

8. "Alto Adige" Kerner, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta z zielonkawymi refleksami.

Aromat: lekko aromatyczny, finezyjny.

Smak: wytrawny, pełny, charakterystyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

9. "Alto Adige" Moscato Giallo, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta.

Aromat: aromatyczny, charakterystyczny dla Moscato, intensywny.

Smak: od wytrawnego do słodkiego, aromatyczny, przyjemny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 % obj., przy czym rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu co najmniej 10 % obj.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 10,00

- Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

10. "Alto Adige" Müller Thurgau, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta, przechodząca w zielonkawą.

Aromat: delikatny, lekko aromatyczny.

Smak: wytrawny, miękki, owocowy.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %; z podjednostkami geograficznymi Valle Venosta i Valle Isarco: 10,50 %; Terlano 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

11. "Alto Adige" Pinot Bianco, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta, przechodząca w zielonkawą.

Aromat: przyjemny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, przyjemnie gorzki, przyjemnie kwaskowaty, bogaty, charakterystyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11 %; z podjednostką geograficzną Valle Venosta: 10,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

12. "Alto Adige" Pinot Grigio, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta.

Aromat: niezbyt wyraźny, ale przyjemny.

Smak: wytrawny, pełny, harmonijny, charakterystyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %; z podobszarem Valle Venosta:

11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

13. "Alto Adige" Riesling, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta, przechodząca w zielonkawą.

Aromat: delikatny, przyjemny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, przyjemnie kwaskowaty, świeży.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %; z podjednostką geograficzną Terlano: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

14. "Alto Adige" Riesling Italico, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta, jasna, jasnozielona.

Aromat: delikatny, przyjemny.

Smak: wytrawny, pełny, lekki.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %; z podjednostką geograficzną Terlano: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

15. "Alto Adige" Sauvignon, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: żółta, przechodząca w jasnozieloną.

Aromat: przyjemnie owocowy.

Smak: wytrawny, z charakterystycznym bukietem.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %; z podjednostką geograficzną Terlano: 12,00 % oraz

Valle Venosta 11,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

16. "Alto Adige" Sylvaner, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: słomkowożółta, przechodząca w zielonkawą.

Aromat: charakterystyczny, przyjemny, owocowy.

Smak: wytrawny, delikatny, owocowy.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %; z podjednostką geograficzną Terlano: 11,50 % i Valle Isarco: 10,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15,0 g/l; z podjednostką geograficzną Valle Isarco: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

17. "Alto Adige" Traminer Aromatico, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od słomkowożółtej do złotej.

Aromat: of lekko aromatycznego do intensywnego.

Smak: pełny, przyjemnie aromatyczny, od wytrawnego do półwytrawnego.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 % obj., przy czym rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu co najmniej 11,00 % obj.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 11,00

- Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

18. "Alto Adige" "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler" Veltliner, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: żółty, przechodzący w zielonkawy.

Aromat: winny, z przyjemnym lekkim zapachem charakterystycznym dla użytej odmiany winorośli.

Smak: wytrawny, świeży, owocowy, bogaty, delikatnie zrównoważony, charakterystyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 10,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

19. "Alto Adige" "Terlano", bez wskazania odmiany winorośli, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: jasna słomkowożółta.

Aromat: charakterystyczny, owocowy i delikatny.

Smak: wytrawny, przyjemnie kwaskowaty.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

20. "Alto Adige" Rosso (czerwone) (w języku niemieckim "Rot"), w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od rubinowej do barwy granatu.

Aromat: przyjemny, charakterystyczny, z nutami czerwonych owoców.

Smak: wytrawny, miękki, aksamitny, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

21. "Alto Adige" Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc lub Cabernet, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od głęboko rubinowoczerwonej do ciemnego owocu granatu.

Aromat: charakterystyczny, lekko ziołowy, rozwinięty.

Smak: wytrawny, pełny, lekko taninowy.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

22. "Alto Adige" Lagrein, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od głęboko rubinowoczerwonej do ciemnego owocu granatu.

Aromat: wytrawny, przyjemny, typowy dla danej odmiany.

Smak: wytrawny, miękki, aksamitny, pełny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

23. "Alto Adige" Lagrein Rosato

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: bladorubinowa, różowa z łososiowymi refleksami.

Aromat: delikatny, przyjemny.

Smak: wytrawny, niezbyt cielisty, harmonijny, elegancki, świeży.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

24. "Alto Adige" Malvasia, z określeniem "Riserva" lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: bladorubinowa z pomarańczowymi refleksami.

Aromat: przyjemnie wonny.

Smak: wytrawny, miękki, pełny i harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

25. "Alto Adige" Merlot, z określeniem "Riserva" lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: rubinowa.

Aromat: charakterystyczny, przyjemny, ziołowy.

Smak: wytrawny, świeży, lekko ziołowy.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

26. "Alto Adige" Merlot Rosato

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: różowa z pomarańczowymi refleksami.

Aromat: lekko ziołowy, charakterystyczny, przyjemny.

Smak: wytrawny, świeży, lekko ziołowy.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

27. "Alto Adige" Moscato Rosa, w tym Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od czerwonej do bladorubinowej.

Aromat: delikatny i przyjemny.

Smak: słodki, przyjemny smak Moscato.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,50 % lub 16,00 % w przypadku Passito; faktycznie co najmniej 10,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości): 10,00

- Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

28. "Alto Adige" Pinot Nero, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: rubinowa z pomarańczowymi odcieniami, jeśli wino dojrzewało.

Aromat: rozwinięty, przyjemny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, miękki lub pełny z gorzkawym posmakiem, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %; z podjednostką geograficzną Valle Venosta: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

29. "Alto Adige" Pinot Nero Rosato

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: różowa.

Aromat: owocowy, harmonijny, przyjemny.

Smak: wytrawny, harmonijny, przyjemny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

30. "Alto Adige" Schiava, w tym Riserva, ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od bladorubinowej do rubinowej o średniej intensywności.

Aromat: przyjemny, owocowy, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, miękki, przyjemny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 10,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

31. "Alto Adige" Schiava Grigia, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od bladorubinowej do rubinowej o średniej intensywności.

Aromat: delikatny, przyjemny, charakterystyczny, owocowy.

Smak: wytrawny, miękki, przyjemny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

32. "Alto Adige" "Colli di Bolzano"/"Bozner Leiten", w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od bladorubinowej do rubinowej o średniej intensywności.

Aromat: wonny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, pełny, miękki harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

33. "Alto Adige" "Meranese"/"Meranese di Collina"/"Meranese Bwgraviato"/"Meraner"/"Meraner Hugel"/"Meraner Bwygnfler", ze wskazaniem odmiany Schiava lub bez niego, w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od bladorubinowej do rubinowej o średniej intensywności.

Aromat: charakterystyczny, z lekkim zapachem.

Smak: wytrawny, harmonijny, bogaty.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

34. "Alto Adige" "Santa Maddalena"/"S. Maddalena"/"Sankt Magdalener"/"St. Magdalener", w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od rubinowej do ciemnego owocu granatu.

Aromat: winny, charakterystyczny, o zapachu przypominającym fiołki, rozwinięty po krótkim okresie dojrzewania.

Smak: wytrawny, pełny, aksamitny, lekko migdałowy, bogaty.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 20,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

35. "Alto Adige" "Valle Isarco"/"Eisacktal"/"Eisacktaler" "Klausner Laitacher", w tym Riserva

ZWIĘZŁY OPIS

Barwa: od bladorubinowej do rubinowoczerwonej.

Aromat: niezbyt intensywny, przyjemny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, lekko kwaskowaty, cielisty.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 18,0 g/l.

Ogólne cechy analityczne

- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

-Minimalna kwasowość ogólna: 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy.

- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. "Alto Adige"

Szczególne praktyki enologiczne

1. Praktyka enologiczna polegająca na zwiększaniu minimalnej naturalnej objętościowej zawartości alkoholu

Opis praktyki:

Dozwolone są różne techniki przewidziane w odpowiednich przepisach UE w odniesieniu do "wzbogacania" winogron, moszczu, win w trakcie fermentacji i po zakończeniu tego procesu.

2. "Alto Adige"

Odpowiednie ograniczenia dotyczące produkcji win

2. Praktyki enologiczne w zakresie mieszania moszczy winogronowych i win

Opis praktyki:

Mieszanie moszczy i win, dopuszczalne na mocy odpowiednich przepisów UE w proporcji do 15 %, jest dozwolone w specyfikacji produktu, pod warunkiem że moszcze i wina pochodzą z odmian winorośli sklasyfikowanych jako "odpowiednie do uprawy" w Autonomicznej Prowincji Bolzano.

Dopuszcza się dodawanie moszczy i win objętych nazwą "Alto Adige/Sudtiroler" ze wskazaniem podjednostki geograficznej, w tym z różnych roczników, pod warunkiem że moszcze lub wina mają tę samą barwę i pochodzą z tej samej podjednostki geograficznej.

Winogrona wykorzystywane do produkcji rodzajów dwuodmianowych wymienionych w pkt 2 specyfikacji produktu, z wyłączeniem rodzajów jednoodmianowych, można przetwarzać na wino osobno lub łącznie.

Dopuszcza się dodanie moszczy i win objętych nazwą "Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler"), ze wskazaniem dodatkowej jednostki geograficznej, jeżeli 100 % wina pochodzi ze wskazanej dodatkowej jednostki geograficznej.

3. "Alto Adige"

Szczególne praktyki enologiczne

3. Produkcja win Spumante

Opis praktyki:

Wina "Alto Adige/Südtiroler" Spumante mogą być wyłącznie winami musującymi poddanymi naturalnej fermentacji w butelce (metoda tradycyjna). Wina musujące muszą dojrzewać w butelce przez co najmniej 15 miesięcy i można je dopuścić do obrotu nie wcześniej niż 20 miesięcy po dniu 1 października roku zbiorów ostatniej partii.

4. "Alto Adige"

Szczególne praktyki enologiczne

4. Produkcja win Passito

Opis praktyki:

Wina "Passito" można produkować z win "Alto Adige" "Bianco" (w języku niemieckim "Weiss") oraz z win objętych ChNP "Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler"), ze wskazaniem podjednostki geograficznej lub bez niego, produkowanych z odmian winorośli Pinot Bianco, Chardonnay, Pinot Grigio, Riesling, Sauvignon, Traminer Aromatico, Moscato Giallo, Müller Thurgau, Sylvaner, Kerner, Veltliner lub Moscato Rosa.

Wina "Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler") "Passito", ze wskazaniem dwóch odmian winorośli, a także wina objęte ChNP "Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler"), ze wskazaniem podjednostki geograficznej lub bez niego, wyprodukowane z winogron wymienionych powyżej odmian i z oznaczeniem "Passito", należy wytwarzać zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi tego rodzaju, z częściowym podsuszaniem winogron na winorośli lub po zbiorach aż do osiągnięcia zawartości alkoholu nie mniejszej niż 16 %, pod warunkiem że wydajność winogron wyrażona w ilości wina gotowego do spożycia nie przekracza 40 hl/ha. Zabrania się dodawania zagęszczonego lub rektyfikowanego zagęszczonego moszczu winogronowego. Wina nie można dopuścić do obrotu przed dniem 1 października roku następującego po roku zbiorów.

5. "Alto Adige"

Szczególne praktyki enologiczne

5. Winogrona częściowo podsuszane

Wina "Alto Adige Bianco" (w języku niemieckim "Weiss") i "Alto Adige Moscato Rosa" oraz wina jednoodmianowe "Alto Adige" (w języku niemieckim "Südtirol"/"Südtiroler") z białych odmian winorośli można wytwarzać z winogron zbieranych po częściowym podsuszaniu na winorośli, aby zapewnić naturalną zawartość alkoholu wynoszącą co najmniej 13,5 % i wydajność winogron wyrażoną w ilości wina gotowego do spożycia nie większą niż 50 hl/ha. Zawartości alkoholu w takim winie nie można korygować i może być ono oznaczone jako "Vendemmia Tardiva".

6. "Alto Adige"

Szczególne praktyki enologiczne

6. Dojrzewanie

Opis praktyki: Wina Alto Adige Lagrein, Alto Adige Merlot, Alto Adige Pinot Nero, Alto Adige Cabernet, Alto Adige Cabernet-Merlot, Alto Adige Cabernet-Lagrein, Alto Adige Merlot-Lagrein, Alto Adige Schiava (i synonimy), Alto Adige Meranese, Alto Adige S. Maddalena, Alto Adige Valle Isarco Klausner Laitacher i Alto Adige Colli di Bolzano oraz wszystkie wina białe "Alto Adige" można opatrzyć określeniem "Riserva", jeżeli dojrzewają przez co najmniej dwa lata od dnia 1 października roku zbiorów i mają naturalną zawartość alkoholu wynoszącą co najmniej 11,5 %.

Wino musujące "Alto Adige Spumante", bez wskazania odmiany winorośli i z wyjątkiem różowego wina musującego "Alto Adige", można opatrzyć określeniem "Riserva", jeżeli dojrzewa w butelce przez co najmniej 36 miesięcy i jest dopuszczone do obrotu nie wcześniej niż 42 miesiące po dniu 1 października roku zbioru ostatniej partii.

5.2. Maksymalna wydajność

1. "Alto Adige/Südtiroler" Bianco/Weiss

10 000 kg winogron z hektara

2. "Alto Adige/Südtiroler" Chardonnay

13 000 kg winogron z hektara

3. "Alto Adige/Südtiroler" Chardonnay, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

4. "Alto Adige/Südtiroler" Chardonnay Spumante

13 000 kg winogron z hektara

5. "Alto Adige/Südtiroler" Kerner

12 000 kg winogron z hektara

6. "Alto Adige/Südtiroler" Kerner, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 000 kg winogron z hektara

7. "Alto Adige/Südtiroler" Moscato Giallo

10 000 kg winogron z hektara

8. "Alto Adige/Südtiroler" Moscato Giallo, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

7 500 kg winogron z hektara

9. "Alto Adige/Südtiroler" Müller Thurgau

13 000 kg winogron z hektara

10. "Alto Adige/Südtiroler" Müller Thurgau, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

11. "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Bianco

13 000 kg winogron z hektara

12. "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Bianco, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

13. "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Bianco Spumante

13 000 kg winogron z hektara

14. "Alto Adige/Sudtiroler" Pinot Grigio

13 000 kg winogron z hektara

15. "Alto Adige/Sudtiroler" Pinot Grigio, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

16. "Alto Adige/Sudtiroler" Pinot Grigio Spumante

13 000 kg winogron z hektara

17. "Alto Adige/Sudtiroler" Riesling

13 000 kg winogron z hektara

18. "Alto Adige/Sudtiroler" Riesling, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

19. "Alto Adige/Sudtiroler" Riesling Italico

13 000 kg winogron z hektara

20. "Alto Adige/Sudtiroler" Riesling Italico, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

21. "Alto Adige/Sudtiroler" Sauvignon

13 000 kg winogron z hektara

22. "Alto Adige/Sudtiroler" Sauvignon, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

23. "Alto Adige/Sudtiroler" Sylvaner

13 000 kg winogron z hektara

24. "Alto Adige/Sudtiroler" Sylvaner, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

25. "Alto Adige/Sudtiroler" Traminer Aromatico

12 000 kg winogron z hektara

26. "Alto Adige/Sudtiroler" Traminer Aromatico, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 000 kg winogron z hektara

27. "Alto Adige/Sudtiroler" Rosso/Rot

10 000 kg winogron z hektara

28. "Alto Adige/Sudtiroler" Cabernet

11 000 kg winogron z hektara

29. "Alto Adige/Sudtiroler" Cabernet, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

8 300 kg winogron z hektara

30. "Alto Adige/Sudtiroler" Lagrein

14 000 kg winogron z hektara

31. "Alto Adige/Sudtiroler" Lagrein, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

10 500 kg winogron z hektara

32. "Alto Adige/Südtiroler" Lagrein Rosato/Lagrein Kretzer

14 000 kg winogron z hektara

33. "Alto Adige/Südtiroler" Lagrein Rosato/Lagrein Kretzer, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

10 500 kg winogron z hektara

34. "Alto Adige/Südtiroler" Malvasia

11 000 kg winogron z hektara

35. "Alto Adige/Südtiroler" Merlot i "Alto Adige/Südtiroler" Merlot Rosato

13 000 kg winogron z hektara

36. "Alto Adige/Südtiroler" Merlot i "Alto Adige/Südtiroler" Merlot Rosato, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

37. "Alto Adige/Südtiroler" Moscato Rosa

6 000 kg winogron z hektara

38. "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Nero i "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Nero Rosato

12 000 kg winogron z hektara

39. "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Nero i "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Nero Rosato, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 000 kg winogron z hektara

40. "Alto Adige/Südtiroler" Pinot Nero Spumante

12 000 kg winogron z hektara

41. "Alto Adige/Südtiroler" Schiava

14 000 kg winogron z hektara

42. "Alto Adige/Südtiroler" Schiava, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

10 500 kg winogron z hektara

43. "Alto Adige/Südtiroler" Schiava Grigia

14 000 kg winogron z hektara

44. "Alto Adige/Südtiroler" Schiava Grigia, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

10 500 kg winogron z hektara

45. "Alto Adige Colli di Bolzano/Südtiroler Bozner Leiten"

13 000 kg winogron z hektara

46. "Alto Adige Meranese di Collina/Südtiroler Meraner Hügel" lub synonimy

12 500 kg winogron z hektara

47. "Alto Adige Meranese di Collina/Südtiroler Meraner Hügel" lub synonimy, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

10 500 kg winogron z hektara

48. "Alto Adige Santa Maddalena/Südtiroler St. Magdalener" lub synonimy

12 500 kg winogron z hektara

49. "Alto Adige Santa Maddalena/Südtiroler St. Magdalener", ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

10 500 kg winogron z hektara

50. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner"

12 500 kg winogron z hektara

51. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner", ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 400 kg winogron z hektara

52. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Chardonnay

12 500 kg winogron z hektara

53. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Chardonnay, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

54. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Müller Thurgau

12 500 kg winogron z hektara

55. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Pinot Bianco

12 500 kg winogron z hektara

56. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Pinot Bianco, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

57. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Pinot Grigio

12 500 kg winogron z hektara

58. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Riesling

12 500 kg winogron z hektara

59. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Riesling Italico

12 500 kg winogron z hektara

60. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Sauvignon

12 500 kg winogron z hektara

61. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Sauvignon, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

62. "Alto Adige Terlano/Südtiroler Terlaner" Sylvaner

12 500 kg winogron z hektara

63. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Kerner

11 000 kg winogron z hektara

64. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Kerner, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 000 kg winogron z hektara

65. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Müller Thurgau

13 000 kg winogron z hektara

66. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Müller Thurgau, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

67. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Pinot Grigio

10 000 kg winogron z hektara

68. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Pinot Grigio, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

69. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Riesling

10 000 kg winogron z hektara

70. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Riesling, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

71. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Sylvaner

12 500 kg winogron z hektara

72. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Sylvaner, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

73. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Traminer Aromatico

10 000 kg winogron z hektara

74. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Veltliner

12 000 kg winogron z hektara

75. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Veltliner, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 000 kg winogron z hektara

76. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Pinot Bianco

12 000 kg winogron z hektara

77. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Chardonnay

12 000 kg winogron z hektara

78. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Sauvignon

12 000 kg winogron z hektara

79. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Bianco/Weiss

9 000 kg winogron z hektara

80. "Alto Adige Valle Isarco/Südtiroler Eisacktaler" Klausner Laitacher

12 500 kg winogron z hektara

81. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Chardonnay

11 000 kg winogron z hektara

82. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Kerner

11 000 kg winogron z hektara

83. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Müller Thurgau

12 000 kg winogron z hektara

84. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Pinot Bianco

11 000 kg winogron z hektara

85. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Pinot Bianco, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

86. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Pinot Grigio

10 000 kg winogron z hektara

87. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Riesling

10 000 kg winogron z hektara

88. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Riesling, ze wskazaniem dodatkowego oznaczenia geograficznego

9 800 kg winogron z hektara

89. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau' Sauvignon"

10 000 kg winogron z hektara

90. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Traminer Aromatico

9 000 kg winogron z hektara

91. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Pinot Nero

8 000 kg winogron z hektara

92. "Alto Adige Valle Venosta/Südtiroler Vinschgau" Schiava

12 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

"Alto Adige/Südtiroler"

Obszar ten obejmuje:

- obszar uprawy winorośli w gminach Aldino, Andriano, Appiano, Barbiano, Bolzano, Bronzolo, Caines, Caldaro, Cermes, Cornedo all'Isarco, Cortaccia, Cortina all'Adige, Egna, Fiè, Gargazzone, Lagundo, Laives, Lana, Magrè all'Adige, Marlengo, Meltina, Merano, Montagna, Nalles, Ora, Postal, Renon, Rifiano, Salorno, San Genesio, San Pancrazio, Scena, Termeno, Terlano, Tesimo, Tirolo, Trodena i Vadena;

- część terytorium gmin Barbiano, Bressanone, Castelbello-Ciardes, Castelrotto, Chiusa, Funes, Laces, Laion, Naturno, Naz-Sciaves Parcines, Silandro, Velturno, Villandro i Varna, zgodnie ze specyfikacją produktu.

"Alto Adige", podjednostka geograficzna "Colli di Bolzano": winogrona muszą być uprawiane na obszarze obejmującym całe administracyjne terytorium gminy Laives oraz część gmin Terlano, San Genesio, Bolzano, Renon, Fiè i Cornedo, zgodnie ze specyfikacją produktu.

"Alto Adige", podjednostka geograficzna "Meranese Burgraviato": winogrona przeznaczone do produkcji wina "Meranese" muszą być uprawiane na obszarze obejmującym całość lub część gmin Merano, Caines, Cermes, Gargazzone, Lagundo, Lana, Marlengo, Postàl, Rifiano, San Pancrazio, Scena, Tesimo i Tirolo, zgodnie ze specyfikacją produktu.

"Alto Adige", podjednostka geograficzna "Santa Maddalena": obszar produkcji wina "Santa Maddalena" obejmuje całość lub część następujących miejscowości i jednostek niższego rzędu: Santa Maddalena, Santa Giustina, Laitago (Coste), San Pietro, Guncina, San Giorgio, Rena (Sabbia), Santa Giustina di Sopra, Laitago di Sopra, Signato, Laste Basse, Cardano w gminie Cornedo, Campiglio, Virgolo, Aslago, Rencio i San Maurizio w gminie Bolzano, Settequerce w gminie San Genesio oraz Masi Reiter, Diem, Raindl, Ebnicher i Plattner w gminie Renon, zgodnie ze specyfikacją produktu.

"Alto Adige", podjednostka geograficzna "Terlano": obszar produkcji win "Terlano" obejmuje gminę Terlano, z wyjątkiem części nieodpowiedniej do produkcji wina o cechach określonych w specyfikacji produktu, oraz część gmin Gargazzone, San Genesio, Meltina, Postal, Tesimo, Nalles, Andriano, Appiano i Caldaro, zgodnie ze specyfikacją produktu.

"Alto Adige", podjednostka geograficzna "Valle Isarco": winogrona przeznaczone do produkcji win "Valle Isarco" muszą być uprawiane w podjednostce geograficznej obejmującej części następujących gmin: Barbiano, Bressanone, Castelrotto, Chiusa, Fiè, Funes, Laion, Naz-Sciaves, Renon, Velturno, Villandro i Varna, zgodnie ze specyfikacją produktu.

"Alto Adige", podjednostka geograficzna "Valle Venosta": winogrona przeznaczone do produkcji wina "Valle Venosta" muszą być uprawiane na określonym poniżej obszarze, który obejmuje całość lub część odpowiednich obszarów gmin Castelbello-Ciardes, Laces, Naturno, Parcines i Silandro, zgodnie z załączoną specyfikacją.

7. Odmiany winorośli

Cabernet Franc N. - Cabernet

Cabernet Sauvignon N. - Cabernet

Chardonnay B.

Kerner B.

Lagrein N.

Malvasia N. - Roter Malvasier

Merlot N.

Moscato Giallo B. - Muskateller

Moscato Rosa Rs. - Rosen Muskateller

Müller Thurgau B. - Riesling x Sylvaner

Pinot Bianco B. - Pinot

Pinot Grigio - Pinot

Pinot Nero N. - Pinot

Riesling Italico B. - Riesling

Riesling Italico B. - Welschriesling

Sauvignon B. - Sauvignon Blanc

Schiava N.

Schiava Gentile N. - Mittervernatsch

Schiava Grigia N. - Grauvernatsch

Schiava Grossa N. - Großvernatsch

Sylvaner Verde B. - Grüner Sylvaner

Traminer Aromatico Rs. - Gewürztraminer

Veltliner B. - Grüner Veltliner

8. Opis związku lub związków

"Alto Adige", ze wskazaniem podjednostki lub bez niego

Wina Alto Adige wyróżniają się przede wszystkim silnymi aromatami pierwotnymi. Wina białe, produkowane z winogron uprawianych na większych wysokościach (ponad 300-4O0 m n.p.m.), odznaczają się wyraźną świeżością ze względu na niską kwasowość. Dzięki optymalnemu nasłonecznieniu wina te cechują się jednocześnie owocowym charakterem i dobrą strukturą. Winogrona czerwone, uprawiane na wysokościach poniżej 400 m n.p.m., rosną w wyższych temperaturach, dzięki czemu powstają cieliste wina z łagodnymi taninami.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

1. "Alto Adige/Südtiroler", ze wskazaniem podjednostki lub bez niego, z określeniem "Riserva"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Wina "Alto Adige/Südtiroler", ze wskazaniem podjednostki geograficznej lub bez niego (z wyjątkiem win różowych), można opatrzyć określeniem "Riserva", jeżeli dojrzewają przez co najmniej dwa lata od dnia 1 października roku zbiorów i mają naturalną zawartość alkoholu nie mniejszą niż 11,5 %.

2. "Alto Adige/Südtiroler" Spumante, z określeniem "Riserva"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Wina "Alto Adige/Südtiroler" Spumante można opatrzyć określeniem "Riserva", jeżeli dojrzewają w butelce przez co najmniej 36 miesięcy i są dopuszczone do obrotu nie wcześniej niż 42 miesiące po dniu 1 października roku zbiorów ostatniej partii.

3. "Alto Adige/Südtiroler", ze wskazaniem jednej z dodatkowych jednostek geograficznych

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Po nazwie "Alto Adige/Südtirol/Südtiroler", ze wskazaniem podjednostki lub bez niego, można dodać jedną z następujących dodatkowych jednostek geograficznych:

Aldein-Aich, Altenburg, Barleit, Eppan Berg, Eppan Berg-Schulthaus, Brenntal, Brixner, Buchholz, Dorf, Eggen, Entiklar, Feld, Frag, Fraunriegl, Freiberg, Furggl, Giatl, Girlan, Girlan-Gschleier, Glen, Graun, Griesfeld, Gries, Gries- Moritzing, Huberfeld, Kalditsch, Kampenn, Kampill, Karneid, Kastelbeller, Kastelbell-Juvaler, Kiechelberg, Klaus, Kreit, Kreuth, Kreuzweg, Küchelberg, Labers, Lehen, Leitach, Maderneid, Margreid-Leiten, Mazon, Mezzan, Milla, Missian, Montiggl, Nafen, Naturnser, Pardell, Partschinser, Paulsner Feld, Penon, Penon-Hofstatt, Penon-Kofl, Pinzon, Pinzon-Gebach, Planitzing, Plantadisch, Plon, Prazöll, Punggl, Putznai, Rain, Rentsch, Ritten, Rosengarten, Rungg, Salurn-Pfatten, Sauders, Schrambach, Siebeneich, Sirmian, Söll, St. Anna, St. Jacob, St. Josef, St. Justina, St. Nikolaus, St. Peter, Steinacker, Tirol, Tramin-Plon, Tramin-Rungg, Tramin-St. Jacob, Tramin-Söll, UnterfennbergHofstatt, Vetzaner, Vorberg lub Wadleith.

Winogrona wykorzystywane do produkcji win ze wskazaniem dodatkowej jednostki geograficznej muszą pochodzić ze ściśle określonego obszaru geograficznego.

Dodatkowym jednostkom geograficznym może towarzyszyć określenie "Vigna" [winnica], po którym następuje nazwa odpowiedniej miejscowości lub odpowiednia nazwa tradycyjna.

Wyznaczone granice stanowią integralną część specyfikacji i są rezultatem pracy lokalnych ekspertów i lokalnych enologów, którzy uwzględnili następujące czynniki: geologię, mikroklimat, morfologię i jakość win.

Na etykiecie wskazaniu dodatkowej jednostki geograficznej musi towarzyszyć piktogram opisany w załączniku 1 do specyfikacji produktu.

W opisie i prezentacji win "Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler") na etykietach, na których znajdują się wszystkie obowiązkowe dane, muszą znajdować się określenia tradycyjne "Riserva", "Classico", nazwy dodatkowych jednostek geograficznych lub oznaczenie winnicy. Określenia te należy umieścić bezpośrednio pod nazwą "Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler"), niezależnie od tego, czy towarzyszą jej nazwy podjednostki i odmiany winorośli.

4. Etykietowanie w przypadku dwóch lub więcej odmian winorośli

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

W przypadku gdy w celu identyfikacji odpowiednich rodzajów wina wskazuje się co najmniej dwie odmiany winorośli lub ich synonimy, odmiany te:

a) należy wymieniać w kolejności malejącej według rzeczywistej procentowej ilości winogron, z których wytwarzane są wina;

b) muszą stanowić ponad 15 % całkowitej ilości wykorzystanych winogron, z wyjątkiem przypadków, gdy odmiany wymieniono w części opisowej w odniesieniu do rodzajów wina, które nie są identyfikowane przez wskazanie nazw odmian winorośli;

c) należy zapisywać z użyciem czcionki o tej samej wielkości, wyeksponowaniu, barwie i intensywności barwy.

5. Rocznik

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Z wyjątkiem win musujących bez wskazania daty degorżowania, na etykietach wszystkich rodzajów wina należy podawać rok produkcji winogron.

6. Oznaczenie "Vigna"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Nazwy win objętych ChNP "Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler"), o których mowa w pkt 1, mogą zawierać określenie "Vigna", pod warunkiem że następuje po nim nazwa odpowiedniej miejscowości lub odpowiednia nazwa tradycyjna, produkcja i przechowywanie wina odbywają się w oddzielnych pojemnikach oraz określenie to wykazano w sprawozdaniu z produkcji winogron, w rejestrach i dokumentach towarzyszących i znajduje się ono w odpowiednim wykazie regionalnym zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oznaczenie winnicy można połączyć z oznaczeniami podjednostek i dodatkowych jednostek geograficznych, pod warunkiem że przestrzega się zasad przedstawionych w niniejszej specyfikacji w odniesieniu do tych określeń.

7. Opakowanie "Alto Adige/Sudtiroler"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Wszystkie wina "Alto Adige/Sudtiroler" można dopuszczać do obrotu wyłącznie w butelkach o pojemności nominalnej 0,375 litra lub 0,750 litra i ich wielokrotności, o pojemności nominalnej 0,5 litra, z wyłączeniem typu "uni", lub o pojemności nominalnej 5 litrów.

8. Selekcja zbiorów

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

W przypadku produktów pochodzących z obszarów uprawy winorośli wpisanych do rejestru winnic w odniesieniu do win objętych ChNP "Alto Adige" (w języku niemieckim "Sudtirol"/"Sudtiroler"), można dokonać selekcji zbiorów, a następnie ewentualnie wyboru piwnicy winiarskiej z preferencją na rzecz chronionych nazw pochodzenia lub typowych oznaczeń geograficznych uznanych na mocy obowiązujących przepisów dla prowincji Bolzano.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/22497

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1718

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 17/03/2025
Data ogłoszenia: 17/03/2025