Język postępowania: węgierski
(Dz.U.UE C z dnia 10 marca 2025 r.)
Sąd odsyłający
Fovarosi Törvenyszek
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: Viktor Orban
Druga strona postępowania: Redakcja 24.hu
Pytania prejudycjalne
1) Czy art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1083 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie ustanowienia wspólnych ram dla usług medialnych na rynku wewnętrznym i zmiany dyrektywy 2010/13/UE 1 (europejski akt o wolności mediów), mający zastosowanie od dnia 8 listopada 2024 r., powinien być stosowany przez sąd krajowy w postępowaniu głównym po dniu 8 listopada 2024 r., biorąc pod uwagę, że artykuł prasowy leżący u podstaw sporu został opublikowany w dniu 17 marca 2024 r.?
2) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pierwsze pytanie prejudycjalne, czy art. 3 europejskiego aktu o wolności mediów w związku z prawem do wolności wypowiedzi i informacji, które jest zagwarantowane w art. 11 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on temu, by ciężar dowodu spoczywający "co do zasady" na instytucji medialnej w odniesieniu do okoliczności faktycznych przedstawionych w treściach informacyjnych spoczywał na tej instytucji również w odniesieniu do przeglądu prasy, w którym powołano się na treści medialne opublikowane w ramach odpowiedzialności redakcyjnej w innym państwie członkowskim?
3) W przypadku udzielenia odpowiedzi przeczącej na drugie pytanie prejudycjalne, czy prawo Unii, w szczególności art. 11 Karty, stoją na przeszkodzie orzecznictwu krajowemu, zgodnie z którym środek masowego przekazu może przedstawiać to, co zostało opublikowane w innym środku masowego przekazu z innego państwa członkowskiego tylko wówczas, jeżeli instytucja medialna jest w stanie wykazać prawdziwość treści informacyjnych zaczerpniętych z innych źródeł, nawet jeżeli w artykule prasowym wskazano jednoznacznie, że chodzi o treści informacyjne zaczerpnięte z innych źródeł?
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1408 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-843/24: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 9 grudnia 2024 r. - Viktor Orbán / Redakcja 24.hu |
Data aktu: | 10/03/2025 |
Data ogłoszenia: | 10/03/2025 |