united kingdom
ukraine

POMOC PAŃSTWA - PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE - Pomoc państwa SA.109707 (2024/C) (ex 2024/N) - Środki pomocy na rzecz pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

POMOC PAŃSTWA - PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE
Pomoc państwa SA.109707 (2024/C) (ex 2024/N) - Środki pomocy na rzecz pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(C/2025/1389)

Pismem z dnia 18 grudnia 2024 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Polskę o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres:

European Commission,

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Polsce. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie klauzulą poufności ich tożsamości lub fragmentów zgłaszanych uwag.

Polska, za pośrednictwem Skarbu Państwa i specjalnego organu, planuje wesprzeć pierwszą elektrownię jądrową na swoim terytorium na podstawie specjalnego aktu prawnego i ukierunkowanych zmian w obowiązującej ustawie, co umożliwi Polsce przyznanie kilku środków pomocy. Dotyczy to mianowicie:

1. zastrzyku kapitałowego w wysokości około 14 mld EUR;

2. gwarancji państwowych (udzielonych bez żadnych opłat) na całą kwotę finansowania dłużnego w wysokości około 33 mld EUR;

3. dwukierunkowego kontraktu różnicowego o proponowanym okresie obowiązywania wynoszącym 60 lat, w którym przewidziano mechanizm rozliczania ex post oraz pokrycie ryzyka walutowego.

Beneficjentem tych środków będzie PEJ, należące w całości do państwa przedsiębiorstwo, które wdroży projekt i będzie właścicielem elektrowni. Ponadto przedsiębiorstwo PEJ, lub jego spółka zależna, będzie działać w charakterze operatora elektrowni jądrowej i będzie odpowiedzialne za sprzedaż energii elektrycznej.

W decyzji o wszczęciu postępowania Komisja stwierdziła istnienie pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). W odniesieniu do zgodności środka pomocy z art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE Komisja stwierdza również niedoskonałość rynku oraz konieczność przyznania pomocy na rzecz rozwoju działalności gospodarczej.

Niemniej jednak Komisja ma wątpliwości co do następujących elementów oceny zgodności:

- adekwatność i proporcjonalność trzech środków (kapitał własny, gwarancje państwowe i dwukierunkowy kontrakt różnicowy);

- ograniczenia zakłócenia konkurencji na rynku (test bilansujący) oraz to, czy negatywne skutki rynkowe zostaną zredukowane do minimum.

PISMO

grafika

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1389

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: POMOC PAŃSTWA - PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE - Pomoc państwa SA.109707 (2024/C) (ex 2024/N) - Środki pomocy na rzecz pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Data aktu: 04/03/2025
Data ogłoszenia: 04/03/2025