united kingdom
ukraine

Sprawa T-635/24: Skarga wniesiona w dniu 9 grudnia 2024 r. - Novis/EIOPA

Skarga wniesiona w dniu 9 grudnia 2024 r. - Novis/EIOPA.
(Sprawa T-635/24)

Język postępowania: angielski

(C/2025/1111)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2025 r.)

Strony

Strona skarżąca: Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis

Poistovna a.s. (Bratisła, Słowacja) (przedstawiciele: A. Börner, S. Förster i S. Henrich, avocats)

Strona pozwana: Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności wydanej przez EIOPA decyzji nr EIOPA-23-684-REV1 z dnia 27 września 2024 r. w sprawie odmowy dostępu do niektórych dokumentów;

- obciążenie pozwanego wszystkimi kosztami postępowania;

zobowiązując pozwanego do podjęcia środków niezbędnych do wykonania wyroku Sądu (art. 266 TFUE), a mianowicie do przyznania dostępu do wszystkich istotnych dokumentów objętych zakresem wniosku skarżącej.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi osiem zarzutów.

1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia prawa Unii Europejskiej przez pozwanego poprzez błędne powołanie się na wyjątek dotyczący ochrony postępowania sądowego [art. 4 ust. 2 tiret drugie rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady] 1 . W szczególności:

- pozwany błędnie powołał się na postępowanie sądowe, które nie toczyło się w chwili udzielenia pierwotnej odpowiedzi potwierdzającej, a które było przedmiotem decyzji Izby Odwoławczej i zrodziło po stronie pozwanego obowiązek wydania zmienionej decyzji w przedmiocie dostępu do dokumentów;

- pozwany błędnie założył, że ujawnienie dokumentów poważnie zaszkodzi niektórym krajowym postępowaniom sądowym lub potencjalnym postępowaniom, w których pozwany lub Komisja Europejska mogą stać się stroną.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia prawa Unii Europejskiej przez pozwanego poprzez błędne powołanie się na wyjątek dotyczący ochrony dochodzeń [art. 4 ust. 2 tiret trzecie rozporządzenia nr 1049/2001].

W szczególności pozwany błędnie przyjął, że postępowanie na podstawie art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 2  toczy się nawet po przyjęciu przez pozwanego i Komisję Europejską aktów na podstawie art. 17 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia oraz potwierdzeniu przez właściwy organ krajowy zamiaru zastosowania się do tych aktów.

3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że pozwany naruszył prawo Unii Europejskiej poprzez błędne powołanie się na wyjątek dotyczący ochrony opinii do użytku wewnętrznego [art. 4 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia nr 1049/2001].

W szczególności pozwany błędnie twierdził, że ma prawo do zachowania w tajemnicy wszystkich dokumentów sporządzonych i wymienianych w ramach postępowań dotyczących konkretnych przedsiębiorstw na podstawie art. 17 rozporządzenia nr 1094/2010, ze względu na rzekomy wewnętrzny i poufny charakter tych procedur w ramach Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.

4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia przez pozwaną prawa Unii Europejskiej poprzez pominięcie istnienia nadrzędnego interesu publicznego w ujawnianiu informacji przy powoływaniu się na art. 4 ust. 2 tiret drugie i trzecie oraz art. 4 ust. 3 rozporządzenia nr 1049/2001.

W szczególności pozwany zignorował równoważność niektórych standardów Wypłacalność II ze standardami technicznymi, wymagającymi publicznego ujawnienia.

5. Zarzut piąty, zgodnie z którym pozwany naruszył prawo Unii Europejskiej, ponieważ zlekceważył ogólną zasadę proporcjonalności potwierdzoną w art. 4 ust. 6 rozporządzenia nr 1049/2001, udzielając dostępu wyłącznie do mocno utajnionych wersji jedynie dwóch dokumentów.

6. Zarzut szósty dotyczący naruszenia przez pozwanego prawa Unii Europejskiej poprzez zlekceważenie obowiązku zastosowania się do decyzji Komisji Odwoławczej [art. 60 ust. 5 rozporządzenia nr 1094/2010].

W szczególności pozwany zlekceważył wiążący charakter decyzji Komisji Odwoławczej, wyraźnie sprzeciwiając się ustaleniom Komisji Odwoławczej i wydając całkowicie nową decyzję, opartą na nowych faktach, zamiast zmienić swoją wcześniejszą decyzję z zastrzeżeniem decyzji Komisji Odwoławczej.

7. Zarzut siódmy dotyczący naruszenia przez pozwanego prawa skarżącej do dostępu do żądanych dokumentów stanowiących część akt pozwanego mających istotne znaczenie dla skarżącej na podstawie art. 41 ust. 2 lit. b) Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "kartą").

8. Zarzut ósmy dotyczący tego, że pozwany naruszył prawo skarżącej do dobrej administracji i rzetelnego postępowania administracyjnego na podstawie art. 41 ust. 1 karty.

1 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. 2001 L 145, s. 43).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. 2010 L 331, s. 48).

Zmiany w prawie

Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1111

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-635/24: Skarga wniesiona w dniu 9 grudnia 2024 r. - Novis/EIOPA
Data aktu: 24/02/2025
Data ogłoszenia: 24/02/2025