Język postępowania: niderlandzki
(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2025 r.)
Sąd odsyłający
College van Beroep voor het bedrijfsleven
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: Staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport
Druga strona postępowania: Diamond Flavours BV, UEG Holland BV
Pytania prejudycjalne
1) Czy art. 23 ust. 2 w związku z art. 2 pkt 40 i art. 20 ust. 4 lit. b) ppkt (i) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE 1 z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylającej dyrektywę 2001/37/WE należy interpretować w ten sposób, że obowiązek państw członkowskich w zakresie zapewnienia, by do obrotu nie były wprowadzane pojemniki zapasowe, których opakowania jednostkowe nie zawierają zgodnego z prawdą wskazania zawartości nikotyny, obejmuje nie tylko sprzedaż takich pojemników zapasowych w punkcie detalicznym lub przez punkt detaliczny, ale także ich dostawę do punktu detalicznego?
2) W razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze: czy w sytuacji takiej jak będąca przedmiotem niniejszej sprawy, w której doszło do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej, podmiot gospodarczy, który nabył pojemniki zapasowe u producenta lub importera w rozumieniu dyrektywy 2014/40, może ponosić odpowiedzialność za to i czy w konsekwencji można mu zarzucać, że wprowadził do obrotu pojemniki zapasowe, których jednostkowe opakowania zawierają niezgodną z prawdą informację o zawartości nikotyny, chociaż zawartość nikotyny widniejąca na jednostkowym opakowaniu odpowiada tej, którą wskazano w odnoszącym się do tego pojemnika zapasowego zgłoszeniu, o którym mowa w art. 20 ust. 2 dyrektywy 2014/40?
Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1070 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-665/24, Staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez het College van Beroep voor het bedrijfsleven (Niderlandy) w dniu 11 października 2024 r. - Staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport tegen Diamond Flavours BV, UEG Holland BV |
Data aktu: | 24/02/2025 |
Data ogłoszenia: | 24/02/2025 |