(2020/C 324/02)(Dz.U.UE C z dnia 1 października 2020 r.)
Europejski Komitet Regionów (KR) jest zgromadzeniem politycznym powołanym do życia na mocy Traktatów UE. Zapewnia reprezentację instytucjonalną wszystkim obszarom terytorialnym, regionom, miastom i gminom.
Unia Europejska uwzględniająca lokalne i regionalne potrzeby i obawy wzmacnia tym samym legitymizację demokratyczną i poczucie współodpowiedzialności, a także wnosi większą wartość dodaną - zarówno do strategii UE, jak i pod względem ich skuteczności w terenie - z korzyścią dla obywateli. Aby osiągnąć ten cel, Europejski Komitet Regionów ściśle współpracuje z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej, a także z różnymi poziomami sprawowania rządów w państwach członkowskich. Obecna sytuacja w UE wymaga stałego wzmacniania tej współpracy i zapewniania, by głos regionów, miast i gmin był coraz bardziej obecny w polityce UE i w jej procesie legislacyjnym.
Od kryzysu do odbudowy: w kierunku odpornej, zrównoważonej i spójnej Unii Europejskiej
W ostatnich latach Unia Europejska stanęła w obliczu bezprecedensowych wyzwań: poważny kryzys finansowy i głębokie recesje gospodarcze, wyzwania społeczne i terytorialne, zielona i cyfrowa transformacja, niestabilność w sąsiedztwie i w systemie globalnym oraz migracja. Pandemia związana z COVID-19 wystawia na dalszą próbę solidarność UE i bierze pod lupę naszą zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nadzwyczajnymi, które wywierają istotną presję na nasze służby zdrowia oraz usługi społeczne i publiczne. Najnowszy kryzys nie tylko unaocznił potrzebę przyjęcia skoordynowanej reakcji w oparciu o znacząco wzmocniony budżet UE, ale również konieczność dalszego wspierania miliona europejskich władz lokalnych i regionalnych działających na pierwszej linii frontu w celu ochrony obywateli i gospodarek lokalnych oraz reagowania na sytuacje nadzwyczajne 1 .
UE musi zwiększyć swą odporność społeczną, gospodarczą i środowiskową we wszystkich regionach i miastach. Wspierana przez odpowiednio finansowane inwestycje europejskie, UE musi zadbać o to, by jej polityki i programy zaspokajały potrzeby społeczności lokalnych. Miasta i regiony są siłą napędową gospodarki europejskiej. Władze lokalne i regionalne odgrywają zasadniczą rolę w formułowaniu i wdrażaniu unijnych polityk, dlatego też UE musi skuteczniej i w większym stopniu angażować miasta i regiony w europejski proces decyzyjny poprzez praktyczny i dobrze zorganizowany wielopoziomowy proces sprawowania rządów. Europa musi przyspieszyć cyfryzację i spotęgować zdolności innowacyjne we współpracy z państwami członkowskimi oraz władzami lokalnymi i regionalnymi w całej UE. Szybsza i sprawiedliwsza odbudowa gospodarcza wymaga wzmocnienia europejskiej solidarności, odpowiedzialności oraz partnerstw i musi iść w parze z zaangażowaniem UE na rzecz zielonego, trwałego i terytorialnie zrównoważonego wzrostu gospodarczego stanowiącego wsparcie dla każdego regionu i miasta.
Europejski Komitet Regionów (KR) skupi się zatem na następujących priorytetach i kluczowych działaniach w swej bieżącej pięcioletniej kadencji (2020-2025):
Zbliżanie Europy do obywateli: wzmacnianie demokracji w UE i współpraca w sprawie przyszłości naszej Unii
Misją KR-u jest zbliżenie Europy do jej obywateli i wzmocnienie europejskiej demokracji na wszystkich poziomach, aby skuteczniej reagować na potrzeby obywateli i odzyskać ich zaufanie do Unii Europejskiej i jej instytucji. KR będzie pracować nad zapewnieniem wszystkim regionom oraz dużym i małym miastom i wsiom wsparcia ze strony UE w radzeniu sobie z krótko- i długoterminowymi skutkami pandemii związanej z COVID-19. KR będzie również kontynuować działania na rzecz poprawy jakości prawodawstwa unijnego i lepszego przewidywania jego oddziaływania terytorialnego oraz promowania zasady aktywnej pomocniczości. Aby zrealizować tę misję, KR wykorzysta legislacyjne i polityczne prace swoich członków i zainteresowanych podmiotów oraz prowadzone przez nich działania w różnych obszarach polityki. Ponadto KR opracuje kampanię komunikacyjną koncentrującą się na fundamentalnej roli władz lokalnych i regionalnych w demokracji europejskiej, która będzie obejmować przygotowanie i udział w konferencji w sprawie przyszłości Europy. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu będzie sporządzanie dorocznego barometru lokalnego i regionalnego, będącego swoistym corocznym punktem odniesienia opartym na rzetelnych danych statystycznych, integracyjnym podejściu i udziale członków KR-u i odpowiednich zainteresowanych stron, w ramach którego przewiduje się organizowanie plenarnej debaty politycznej wysokiego szczebla.
W ramach powyższego celu KR nada priorytet następującym kluczowym działaniom:
Europejski Komitet Regionów wykorzysta wszystkie swoje zasoby i wpływy polityczne w celu wzmocnienia Europy. Komitet będzie dążył do przekształcenia UE poprzez ochronę podstawowych praw obywateli oraz zapewnienie skuteczności i efektywności polityk i inwestycji UE, aby Unia stała się bardziej konkurencyjna, zrównoważona i odporna i mogła spełnić oczekiwania swych obywateli.
Bruksela, dnia 2 lipca 2020 r.
|
Apostolos TZITZIKOSTAS |
|
Przewodniczący |
|
Europejskiego Komitetu Regionów |
(3) Dyrektywa Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzająca w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na
(4) COM(2008) 426: Wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania osób.