Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów - Europejski semestr 2017 i roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2018 r.

Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów - Europejski semestr 2017 i roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2018 r.

(2018/C 054/01)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lutego 2018 r.)

Dokument przedłożony przez grupy polityczne EPL, PES, ALDE, EA i EKR.

EUROPEJSKI KOMITET REGIONÓW (KR)

-
uwzględniając dokumenty w ramach europejskiego semestru 2017, a mianowicie roczną analizę wzrostu gospodarczego, sprawozdania dotyczące poszczególnych krajów, krajowe programy reform oraz zalecenia dla poszczególnych krajów,
-
uwzględniając swą rezolucję w sprawie sporządzonej przez Komisję Europejską rocznej analizy wzrostu gospodarczego na 2017 r. (RESOL/VI/019) przyjętą w dniu 8 lutego 2017 r.,
-
uwzględniając sprawozdanie Parlamentu Europejskiego dotyczące rocznej analizy wzrostu gospodarczego na 2017 r. (2016/2306(INI)),

Ożywienie inwestycji

1.
Podkreśla, że 55 % wszystkich zaleceń dla poszczególnych krajów wydanych w 2017 r. dotyczy utrudnień dla inwestycji, które to utrudnienia władze lokalne i regionalne mogą pomóc wyeliminować 1 . Przypomina potrzebę zajęcia się niedopasowaniem zasobów finansowych do zadań wypełnianych przez samorządy lokalne i regionalne.
2.
Podkreśla, że polityka spójności powinna pozostać głównym narzędziem inwestycyjnym UE. Uważa jednak, że konieczne jest udoskonalenie zarządzania nią i jej współdziałania z europejskim semestrem, by zwiększyć efekt mnożnikowy wydatkowania środków na spójność i wkładu w trwały wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu.
3.
Chociaż z zadowoleniem przyjmuje wprowadzenie w styczniu 2015 r. marginesów elastyczności w ramach paktu stabilności i wzrostu, KR wzywa do podjęcia dalszych kroków na rzecz zwiększenia inwestycji publicznych, zwłaszcza w infrastrukturę i włączenie społeczne poprzez wyłączenie współfinansowania krajowego, regionalnego i lokalnego w kontekście europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych z mechanizmu rachunkowości paktu stabilności i wzrostu, podobnie jak współfinansowania z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych i poprzez ustalenie na szczeblu UE typologii jakości inwestycji publicznych w systemie rachunkowości wydatków publicznych zgodnie z ich konsekwencjami długoterminowymi wraz z przeglądem metodologii obliczania "deficytu strukturalnego" w celu uwzględnienia cech szczególnych gospodarek krajowych oraz strukturalnych różnic w wydatkach publicznych, proponując, żeby wskaźnik odnoszący się do stopy inwestycji był włączony do tabeli wyników makroekonomicznych.
4.
Odnotowuje, że władze lokalne i regionalne uczestniczą w około 25 % projektów Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) finansowanych przez EBI, lecz - jak pokazuje niedawne zlecone przez KR badanie - muszą one w tym względzie sprostać dużym wyzwaniom związanym ze zdolnością administracyjną, wewnętrzną złożonością EFIS, a także z niewielką wiedzą miast i regionów na jego temat 2 . Podkreśla, że dla zwiększenia udziału władz lokalnych i regionalnych we wdrażaniu EFIS i zapewnienia lepszej równowagi geograficznej projektów EFIS niezbędne są podniesienie świadomości, wsparcie techniczne, doradztwo i synergia z innymi źródłami finansowania UE.
5.
Zgadza się z oceną Komisji, że EFIS "daleko jednak jeszcze do wykorzystania pełnego potencjału (...) w dziedzinie rozwoju kapitału ludzkiego. Konieczne są dodatkowe działania zmierzające do opracowania instrumentów dostosowanych do tego sektora i zapewniające ściślejszą współpracę podmiotów społecznych i finansowych" 3 .
6.
Podkreśla znaczenie kontynuowania reform strukturalnych na wszystkich poziomach sprawowania rządów oraz zniesienia biurokracji towarzyszącej trwającym inwestycjom, tak aby przyczynić się do poprawy otoczenia biznesowego i wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej naszych gospodarek.
7.
Zwraca uwagę, że dostęp do finansowania jest nadal poważnym wyzwaniem dla MŚP, przedsiębiorstw typu startup i przedsiębiorstw scale-up w Europie i przyjmuje z zadowoleniem takie środki jak paneuropejski fundusz funduszy. Apeluje do Komisji, by we współpracy z władzami lokalnymi, regionalnymi i krajowymi przedsięwzięła dalsze środki w celu przyciągnięcia inwestycji prywatnych i wsparcia zróżnicowania źródeł finansowania.

Kontynuacja reform strukturalnych oraz odpowiedzialnej polityki budżetowej

8.
Ponawia swój apel o ściślejszą koordynację wszystkich środków dotyczących budowania zdolności UE i o uproszczenie funduszy UE. Podkreśla, że 53 % zaleceń dla poszczególnych krajów z 2017 r. dotyczy kwestii zdolności administracyjnych, zwłaszcza na poziomie niższym niż krajowy.
9.
Uważa, że budżet UE powinien wspierać starania państw członkowskich na rzecz wdrożenia reform strukturalnych i wyeliminowania biurokracji towarzyszącej bieżącym inwestycjom, w związku z czym popiera podjętą w maju 2017 r. decyzję o ustanowieniu programu wspierania reform strukturalnych o budżecie wysokości 142,8 mln EUR (2017-2020), który przyczyni się do reform instytucjonalnych, administracyjnych i strukturalnych mających na celu finansowanie działań o europejskiej wartości dodanej w celu zwiększenia konkurencyjności, wydajności, wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, spójności i inwestycji.
10.
Ponawia swój apel do Komisji Europejskiej, by rozważyła zaproponowanie mechanizmu zdolności fiskalnej dla strefy euro, który mógłby w razie potrzeby pomóc w ustabilizowaniu strefy euro.
11.
Wzywa Komisję do oszacowania tych trudności władz lokalnych i regionalnych, które są związane z zastosowaniem dyrektyw dotyczących zamówień publicznych, i podkreśla, że na szczeblu lokalnym i regionalnym są potrzebne takie struktury jak ośrodki wiedzy, które pomagają zwiększyć zdolność administracyjną na wszystkich szczeblach sprawowania rządów w dziedzinie zamówień publicznych i pomocy państwa, zapewniając wsparcie i wskazówki techniczne.
12.
Podkreśla potrzebę wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i udoskonalenia wymiaru społecznego UE poprzez wdrażanie europejskiego filaru praw socjalnych 4  dzięki skutecznemu europejskiemu programowi społecznemu, w którym konkurencyjność i sprawiedliwość społeczna wzajemnie się uzupełniają i który m.in. przewidywałby większe znaczenie wskaźników społecznych w europejskim semestrze oraz faktyczną konwergencję płac stosownie do produktywności.
13.
W związku z dokumentem Komisji otwierającym debatę w sprawie wykorzystania możliwości płynących z globalizacji 5  podkreśla potrzebę poszerzenia grona beneficjentów globalizacji, dalszego rozwinięcia koncepcji odporności terytorialnej, zaprzestania promowania reform strukturalnych nieuwzględniających faktu, że ich oddziaływanie terytorialne jest nierównomierne z powodu dysproporcji regionalnych, oraz wzmożenia wysiłków UE na rzecz wykorzystania możliwości płynących z globalizacji w oparciu o trzy filary: proaktywną strategię na rzecz poprawy umiejętności, wiedzy i infrastruktury, strategię łagodzenia skutków obejmującą Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) oraz inne instrumenty polityczne oraz strategię opartą na uczestnictwie w celu lepszego włączenia obywateli w proces kształtowania polityki UE. Wzywa także do ulepszenia EFG poprzez zwiększenie jego budżetu, włączenie go do WRF, znaczące obniżenie kryteriów uruchamiania EFG oraz zapewnienie synergii z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi.
14.
Podkreśla, że obecne światowe napięcia wymagają kompleksowej strategii przemysłowej UE uwzględniającej perspektywę lokalną 6  i obejmującej koordynację strategiczną odpowiednich polityk i instrumentów UE.

Europejski semestr 2017 i roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2018 r.

15.
Podkreśla, że 76 % wszystkich zaleceń dla poszczególnych krajów jest związanych z wymiarem terytorialnym, gdyż dotyczą wyzwań, z którymi niektóre regiony i miasta borykają się bardziej od innych, a ich wdrażanie jest zależne od szczebli sprawowania rządów niższych niż krajowy. Odnotowuje, że 62 % takich zaleceń jest adresowanych bezpośrednio do władz lokalnych i regionalnych, co unaocznia rolę władz lokalnych i regionalnych w przeprowadzaniu reform strukturalnych.
16.
Akcentuje, że w dwóch trzecich krajowych programów reform na 2017 r. uznano istnienie dysproporcji regionalnych, we wszystkich z nich wspomniano udział władz lokalnych i regionalnych w ich wdrażaniu, a w 70 % z nich odniesiono się do udziału tychże władz w ich przygotowaniu, choć miał on nadal głównie charakter zwykłych konsultacji.
17.
Podkreśla, że udział władz lokalnych i regionalnych na wczesnym etapie jako partnerów we wspólnym opracowywaniu krajowych programów reform i systematyczne przyjmowanie wielopoziomowego podejścia do sprawowania rządów znacznie zwiększyłyby tempo wdrażania zaleceń, pomogłyby w zaradzeniu dysproporcjom regionalnym, sprzyjałyby większej odpowiedzialności w terenie, a także wzbudziłyby większe zaufanie w państwach członkowskich i między nimi.
18.
Zachęca instytucje UE do wdrożenia propozycji KR-u dotyczącej kodeksu postępowania w sprawie zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w europejski semestr 7  i przyjmuje z zadowoleniem jego zatwierdzenie przez Parlament Europejski 8 .
19.
Zaleca, by w rocznej analizie wzrostu gospodarczego na 2018 r. zawarto konkretny rozdział poświęcony stanowi regionów i poruszono rolę władz lokalnych i regionalnych. Wnosi, by państwa członkowskie uczyniły to samo w swych krajowych programach reform. Przyjmuje z zadowoleniem poparcie postulatu, aby w zaleceniach dla poszczególnych krajów zawrzeć aspekt terytorialny. Zachęca Komisję Europejską do spotkania się z przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych podczas wizyt krajowych na początku semestru. W ramach wsparcia dla włączenia wymiaru terytorialnego do europejskiego semestru zaznacza, że zmiany demograficzne mogłyby być jednym z uwzględnionych elementów, co powiązałoby je z europejskim semestrem, czego domagano się w opinii KR-u "Reakcja UE na wyzwania demograficzne".
20.
Wziąwszy pod uwagę obecne niedopasowanie rocznego procesu wydawania zaleceń dla poszczególnych krajów do średnio- i długoterminowego podejścia do programowania koniecznego z punktu widzenia europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, ponownie wyraża swoje przekonanie 9 , że polityka spójności musi zostać włączona do krajowych programów reform w taki sposób, by utrzymano wymiar terytorialny oraz zdecentralizowane podejście oparte na partnerstwie.
21.
Odnotowuje, że wiele zaleceń dla poszczególnych krajów przywoływanych jest przez kilka lat, gdyż wdrażanie złożonych reform jest czasochłonne. Wyraża zadowolenie, że Komisja Europejska zgadza się z sugestią KR-u, iż postępy we wdrażaniu takich zaleceń należy mierzyć na przestrzeni wielu lat, a nie jednego roku. Odnotowuje ustalenia Komisji, zgodnie z którymi "W przypadku około dwóch trzecich zaleceń dla poszczególnych krajów wydanych do 2016 r. odnotowano co najmniej »pewien postęp« w ich realizacji" 10  (w porównaniu z 43 % wszystkich zaleceń dla poszczególnych krajów wydanych w 2016 r.). Wnosi, by Komisja opublikowała w przejrzysty sposób wszystkie elementy takiej oceny.
22.
Podkreśla, że europejski semestr wymaga długoterminowych ram politycznych. Uznaje w tym kontekście wysiłki Komisji zmierzające do powiązania agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i celów zrównoważonego rozwoju ze strategią "Europa 2020" i tym samym z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi. Jednak, zważywszy na złożoność i mnogość różnych ram odniesienia, podkreśla konieczność zachowania spójności polityki, włączenia jej w główny nurt oraz zapewnienia spójnych ram sprawowania rządów i oczekuje, że Komisja przedstawi wkrótce odpowiednie propozycje w tym względzie.
23.
Zaznacza, że europejski kryzys uchodźczy i migracyjny, który rozpoczął się w 2015 r., wciąż stanowi bardzo poważny problem dla wielu regionów i władz lokalnych. Domaga się w związku z tym istotnej i konkretnej reakcji na poziomie europejskim, również w postaci nowych środków finansowych.
24.
Zwraca z zaniepokojeniem uwagę na wysokie i długotrwałe bezrobocie, zwłaszcza ludzi młodych, które dotyka gospodarki wielu państw członkowskich UE. Apeluje w związku z tym do Komisji i państw członkowskich o przyspieszenie wszelkich działań, które są niezbędne do wspierania rynku pracy.
25.
Zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej rezolucji Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz przewodniczącemu Rady Europejskiej i prezydencji estońskiej w Radzie UE.
Bruksela, dnia 11 października 2017 r.
Karl-Heinz LAMBERTZ
Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Regionów
1 KR, "2016 European Semester, Territorial analysis of the Country-specific Recommendations" [Europejski semestr 2016, analiza terytorialna zaleceń dla poszczególnych krajów], sprawozdanie Komitetu Sterującego Platformy Monitorowania Strategii "Europa 2020".
3 Zob. komunikat Komisji "Europejski semestr 2017: Ocena postępów w zakresie reform strukturalnych, zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania oraz wyniki szczegółowych ocen sytuacji na mocy rozporządzenia (UE) nr 1176/2011", COM(2017)0090.
4 Opinia KR-u w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych i dokumentu otwierającego debatę na temat społecznego wymiaru Europy, sprawozdawca: Mauro d'Attis (IT/EPL), przyjęta na sesji plenarnej KR-u w dniu 11 października 2017 r. (SEDEC-VI/027).
5 Opinia KR-u w sprawie dokumentu Komisji otwierającego debatę dotyczącego wykorzystania możliwości płynących z globalizacji, sprawozdawczyni: Micaela Fanelli (PES/IT); przyjęta przez KR w dniu 10 października 2017 r. (ECON-VI/024).
6 Obecnie sporządzana przez Heinza Lehmanna (DE/EPL) opinia z inicjatywy własnej KR-u w sprawie: "Europejska strategia dla przemysłu: rola i perspektywy władz lokalnych i regionalnych".
8 Zob. rezolucja PE w sprawie europejskiego semestru 2016 przyjęta w dniu 26 października 2016 r.
9 Przyjęta w dniu 11 maja 2017 r. opinia KR-u w sprawie: "Przyszłość polityki spójności po 2020 r. Dla silnej i skutecznej europejskiej polityki spójności po 2020 r.", sprawozdawca: Michael Schneider (DE/EPL).
10 Komunikat KE towarzyszący zaleceniom dla poszczególnych krajów na 2017 r., COM(2017) 500 final (https://ec.europa.eu/info/ files/2017-european-semester-communication-country-specific-recommendations_en).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.54.1

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów - Europejski semestr 2017 i roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2018 r.
Data aktu: 11/10/2017
Data ogłoszenia: 13/02/2018