Komunikat rządu Litwy dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat rządu Litwy dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(2018/C 210/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 czerwca 2018 r.)

Litewska Służba Geologiczna podlegająca Ministerstwu Środowiska ogłasza przetarg na eksploatację konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) na obszarze Šilutė-Tauragė

1.
Informacje na temat rodzaju złóż węglowodorów przeznaczonych do eksploatacji, dla których ogłaszany jest przetarg, oraz rodzaje działalności, w odniesieniu do których zostanie wydana koncesja na eksploatację złóż węglowodorów

Niniejszym ogłasza się przetarg na eksploatację (poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie) konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) na obszarze Šilutė-Tauragė [Szyłokarczma-Taurogi] (zwany dalej "przetargiem") celem wydania koncesji na prowadzenie badań (poszukiwanie i rozpoznawanie) oraz eksploatację konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej).

Zgodnie z procedurą określoną w przepisach prawa zwycięski oferent otrzyma koncesję na eksploatację złóż węglowodorów (zwaną dalej "koncesją"). Koncesja przyzna jej posiadaczowi prawo do prowadzenia badań geologicznych w zakresie konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) (poszukiwanie i rozpoznawanie zwane dalej "badaniami geologicznymi") oraz do eksploatacji konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) na obszarze Šilutė-Tauragė.

2.
Krótki opis proponowanego obszaru Šilutė-Tauragė, w odniesieniu do którego zostanie wydana koncesja na eksploatację złóż węglowodorów

Obszar Šilutė-Tauragė znajduje się na terytorium rejonów Šilutė [Szyłokarczma], Tauragė [Taurogi], Jurbarkas [Jur-bork] oraz Pagėgiai [Pojegi]. Obszar ten zajmuje 1 800,0 km2, przy czym 132 km2 stanowią obszary miejskie, a 623 km2 - obszary chronione. Współrzędne wierzchołków obszaru w układzie współrzędnych LKS-94 są następujące:

Wierzchołek nr Współrzędne (zgodnie z litewskim układem współrzędnych LKS-94 z 1994 r.)
X Y
1 6145300 335025
2 6144954 349638
3 6144814 353327
4 6126284 352714
5 6125425 381319
6 6124470 420523
7 6107857 420225
8 6103569 420147
9 6135288 334077

Brzeg rzeki Niemen (Nemunas) stanowi południową granicę obszaru Šilutė-Tauragė.

3.
Planowana data zakończenia procedury wydawania koncesji na eksploatację złóż węglowodorów na obszarze Šilutė-Tauragė

Harmonogram zakłada wydanie koncesji oraz podpisanie umowy o eksploatację złóż węglowodorów na obszarze Šilutė-Tauragė ze zwycięskim oferentem w pierwszym kwartale 2019 r.

4.
Data i godzina, do której należy składać oferty; miejsce (adres) składania ofert

Oferty należy składać do litewskiej Służby Geologicznej podlegającej Ministerstwu Środowiska (adres: S. Konarskio g. 35, LT-03123, Vilnius, Litwa), do godz. 12.00 w dniu 31 października 2018 r.

5.
Kryteria oceny ofert

Oferty będą oceniane według następujących kryteriów:

5.1.
spełnienie przez oferentów minimalnych wymogów dotyczących sytuacji ekonomicznej i finansowej, określonych w specyfikacji przetargowej;
5.2.
zgodność ofert złożonych przez oferentów z wymogami specyfikacji przetargowej oraz zasadami przeprowadzania przetargów na eksploatację złóż węglowodorów (zwanych dalej "zasadami");
5.3.
spełnienie przez oferentów wymogów określonych w specyfikacji przetargowej odnośnie do doświadczenia w dziedzinie badań geologicznych i wydobycia węglowodorów (ropy naftowej) ze złóż konwencjonalnych;
5.4.
zgodność ofert złożonych przez oferentów z wymogami określonymi w specyfikacji przetargowej odnośnie do planowanych metod, środków i wolumenu wydobywanych węglowodorów, technologii urządzeń wiertniczych przeznaczonych na potrzeby badań (poszukiwania i rozpoznawania) lub wydobycia, liczby urządzeń wiertniczych przeznaczonych na potrzeby badań, dostępnych narzędzi, sprzętu i środków technicznych niezbędnych do badań konwencjonalnych złóż węglowodorów i wykonania odwiertów;
5.5.
zgodność ofert składanych przez oferentów z wymogami określonymi w specyfikacji przetargowej odnośnie do środków przeznaczonych na badania geologiczne na obszarze Šilutė-Tauragė oraz wdrożenia środków ochrony środowiska;
5.6.
najwyższa oferta złożona przez oferenta.
6.
Specyfikacja przetargowa jest opublikowana na stronie internetowej instytucji organizującej przetarg - litewskiej Służby Geologicznej podlegającej Ministerstwu Środowiska: www.lgt.lt (Skelbimai > Žemės gelmių išteklių naudojimo konkursai > Angliavandenilių išteklių naudojimo konkursas > Konkurso sąlygos [Ogłoszenia > Przetargi na eksploatację podziemnych złóż zasobów naturalnych > Przetarg na eksploatację złóż węglowodorów > Specyfikacja przetargowa]).
7.
Termin składania wniosków o wyjaśnienie specyfikacji przetargowej

Zgodnie z pkt 12 zasad termin składania wniosków o wyjaśnienie specyfikacji przetargowej wynosi 20 dni kalendarzowych od publikacji ostatecznego zaproszenia do składania ofert, o którym mowa w pkt 11 zasad. Wnioski o wyjaśnienie specyfikacji przetargowej złożone po upływie 20 dni kalendarzowych od publikacji ostatecznego zaproszenia do składania ofert, o którym mowa w pkt 11 zasad, nie będą brane pod uwagę.

8.
Dodatkowe informacje na temat przetargu

Dodatkowych informacji na temat przetargu udziela:

litewska Służba Geologiczna podlegająca Ministerstwu Środowiska

Adres:

S. Konarskio g. 35

LT-03123 Vilnius

LIETUVA/LITWA

(z dopiskiem Angliavandenilių išteklių naudojimo konkursas [Przetarg na eksploatację złóż węglowodorów]);

Email: lgt@lgt.lt

(w temacie Angliavandenilių išteklių naudojimo konkursas [Przetarg na eksploatację złóż węglowodorów]);

Tel. +370 52332889

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.210.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat rządu Litwy dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 18/06/2018
Data ogłoszenia: 18/06/2018