Komunikat rządu Litwy dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat rządu Litwy dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(2018/C 210/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 czerwca 2018 r.)

Litewska Służba Geologiczna podlegająca Ministerstwu Środowiska ogłasza przetarg na eksploatację konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) na obszarze Šilutė-Tauragė

1.
Informacje na temat rodzaju złóż węglowodorów przeznaczonych do eksploatacji, dla których ogłaszany jest przetarg, oraz rodzaje działalności, w odniesieniu do których zostanie wydana koncesja na eksploatację złóż węglowodorów

Niniejszym ogłasza się przetarg na eksploatację (poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie) konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) na obszarze Šilutė-Tauragė [Szyłokarczma-Taurogi] (zwany dalej "przetargiem") celem wydania koncesji na prowadzenie badań (poszukiwanie i rozpoznawanie) oraz eksploatację konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej).

Zgodnie z procedurą określoną w przepisach prawa zwycięski oferent otrzyma koncesję na eksploatację złóż węglowodorów (zwaną dalej "koncesją"). Koncesja przyzna jej posiadaczowi prawo do prowadzenia badań geologicznych w zakresie konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) (poszukiwanie i rozpoznawanie zwane dalej "badaniami geologicznymi") oraz do eksploatacji konwencjonalnych złóż węglowodorów (ropy naftowej) na obszarze Šilutė-Tauragė.

2.
Krótki opis proponowanego obszaru Šilutė-Tauragė, w odniesieniu do którego zostanie wydana koncesja na eksploatację złóż węglowodorów

Obszar Šilutė-Tauragė znajduje się na terytorium rejonów Šilutė [Szyłokarczma], Tauragė [Taurogi], Jurbarkas [Jur-bork] oraz Pagėgiai [Pojegi]. Obszar ten zajmuje 1 800,0 km2, przy czym 132 km2 stanowią obszary miejskie, a 623 km2 - obszary chronione. Współrzędne wierzchołków obszaru w układzie współrzędnych LKS-94 są następujące:

Wierzchołek nr Współrzędne (zgodnie z litewskim układem współrzędnych LKS-94 z 1994 r.)
X Y
1 6145300 335025
2 6144954 349638
3 6144814 353327
4 6126284 352714
5 6125425 381319
6 6124470 420523
7 6107857 420225
8 6103569 420147
9 6135288 334077

Brzeg rzeki Niemen (Nemunas) stanowi południową granicę obszaru Šilutė-Tauragė.

3.
Planowana data zakończenia procedury wydawania koncesji na eksploatację złóż węglowodorów na obszarze Šilutė-Tauragė

Harmonogram zakłada wydanie koncesji oraz podpisanie umowy o eksploatację złóż węglowodorów na obszarze Šilutė-Tauragė ze zwycięskim oferentem w pierwszym kwartale 2019 r.

4.
Data i godzina, do której należy składać oferty; miejsce (adres) składania ofert

Oferty należy składać do litewskiej Służby Geologicznej podlegającej Ministerstwu Środowiska (adres: S. Konarskio g. 35, LT-03123, Vilnius, Litwa), do godz. 12.00 w dniu 31 października 2018 r.

5.
Kryteria oceny ofert

Oferty będą oceniane według następujących kryteriów:

5.1.
spełnienie przez oferentów minimalnych wymogów dotyczących sytuacji ekonomicznej i finansowej, określonych w specyfikacji przetargowej;
5.2.
zgodność ofert złożonych przez oferentów z wymogami specyfikacji przetargowej oraz zasadami przeprowadzania przetargów na eksploatację złóż węglowodorów (zwanych dalej "zasadami");
5.3.
spełnienie przez oferentów wymogów określonych w specyfikacji przetargowej odnośnie do doświadczenia w dziedzinie badań geologicznych i wydobycia węglowodorów (ropy naftowej) ze złóż konwencjonalnych;
5.4.
zgodność ofert złożonych przez oferentów z wymogami określonymi w specyfikacji przetargowej odnośnie do planowanych metod, środków i wolumenu wydobywanych węglowodorów, technologii urządzeń wiertniczych przeznaczonych na potrzeby badań (poszukiwania i rozpoznawania) lub wydobycia, liczby urządzeń wiertniczych przeznaczonych na potrzeby badań, dostępnych narzędzi, sprzętu i środków technicznych niezbędnych do badań konwencjonalnych złóż węglowodorów i wykonania odwiertów;
5.5.
zgodność ofert składanych przez oferentów z wymogami określonymi w specyfikacji przetargowej odnośnie do środków przeznaczonych na badania geologiczne na obszarze Šilutė-Tauragė oraz wdrożenia środków ochrony środowiska;
5.6.
najwyższa oferta złożona przez oferenta.
6.
Specyfikacja przetargowa jest opublikowana na stronie internetowej instytucji organizującej przetarg - litewskiej Służby Geologicznej podlegającej Ministerstwu Środowiska: www.lgt.lt (Skelbimai > Žemės gelmių išteklių naudojimo konkursai > Angliavandenilių išteklių naudojimo konkursas > Konkurso sąlygos [Ogłoszenia > Przetargi na eksploatację podziemnych złóż zasobów naturalnych > Przetarg na eksploatację złóż węglowodorów > Specyfikacja przetargowa]).
7.
Termin składania wniosków o wyjaśnienie specyfikacji przetargowej

Zgodnie z pkt 12 zasad termin składania wniosków o wyjaśnienie specyfikacji przetargowej wynosi 20 dni kalendarzowych od publikacji ostatecznego zaproszenia do składania ofert, o którym mowa w pkt 11 zasad. Wnioski o wyjaśnienie specyfikacji przetargowej złożone po upływie 20 dni kalendarzowych od publikacji ostatecznego zaproszenia do składania ofert, o którym mowa w pkt 11 zasad, nie będą brane pod uwagę.

8.
Dodatkowe informacje na temat przetargu

Dodatkowych informacji na temat przetargu udziela:

litewska Służba Geologiczna podlegająca Ministerstwu Środowiska

Adres:

S. Konarskio g. 35

LT-03123 Vilnius

LIETUVA/LITWA

(z dopiskiem Angliavandenilių išteklių naudojimo konkursas [Przetarg na eksploatację złóż węglowodorów]);

Email: lgt@lgt.lt

(w temacie Angliavandenilių išteklių naudojimo konkursas [Przetarg na eksploatację złóż węglowodorów]);

Tel. +370 52332889

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.210.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat rządu Litwy dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 18/06/2018
Data ogłoszenia: 18/06/2018