Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.

Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych

(2017/C 65/02)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2017 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ:

1.
PRZYPOMINAJĄC:
-
że w dyrektywie 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych 1  zawarto zasady dotyczące zdolności patentowej materiału biologicznego, takiego jak zwierzęta lub rośliny;
-
decyzje Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z dnia 25 marca 2015 r. w sprawach G2/12 (pomidory II) i G2/13 (brokuły II), która stwierdziła, że produkty uzyskane dzięki korzystaniu z czysto biologicznych sposobów mogą mieć zdolność patentową, nawet jeśli proces wykorzystany do uzyskania danego produktu jest czysto biologiczny, a co za tym idzie, nie ma zdolności patentowej;
-
Międzynarodową konwencję z dnia 2 grudnia 1961 r. (konwencja UPOV) o ochronie nowych odmian roślin wraz z jej późniejszymi zmianami;
-
swoje dyskusje z 13 lipca i 22 października 2015 r. oraz z 29 lutego, 29 września, 28 listopada i 12 grudnia 2016 r.;
-
rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie patentów i praw do ochrony odmian roślin 2 ;
-
sprawozdanie końcowe grupy ekspertów do spraw zmian w prawie patentowym w obszarze biotechnologii i inżynierii genetycznej i skutków tych zmian z dnia 17 maja 2016 r. 3 ;
-
sympozjum prezydencji z dnia 18 maja 2016 r. pt. "Finding the balance: exploring solutions in the debate surrounding patents and plant breeders' rights" (Dążąc do równowagi: analiza rozwiązań w debacie wokół patentów i praw do ochrony odmian roślin).
2.
PRZYZNAJĄC, że decyzje Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z dnia 25 marca 2015 r. w sprawach: pomidory II i brokuły II stoją w sprzeczności z przepisami niektórych państw członkowskich i że konieczne są przejrzyste zasady w tej dziedzinie.
3.
Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE zawiadomienie Komisji z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych 4 , bez uszczerbku dla ewentualnych przyszłych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zawiadomienie zwiększa przejrzystość zasad w UE w tej dziedzinie i przyczynia się do przywrócenia odpowiedniej równowagi pomiędzy prawami patentowymi a prawami do ochrony odmian roślin.
4.
PRZYPOMINA, że zamiarem prawodawcy unijnego przyjmującego dyrektywę 98/44/WE było wyłączenie zdolności patentowej produktów uzyskiwanych sposobami czysto biologicznymi.
5.
ODNOTOWUJE inne kwestie poruszone w zawiadomieniu, a mianowicie kwestie udzielania wzajemnych licencji przymusowych oraz dostępu do materiału biologicznego i jego depozytu.
6.
WZYWA Komisję do:
a)
dalszej analizy - w kontekście warunków udzielania wzajemnych licencji przymusowych - kwestii związanych z istotnym postępem technicznym o zasadniczym znaczeniu gospodarczym w odniesieniu do danej odmiany roślin lub wynalazku, a także dalszej analizy kwestii związanych z zakresem ochrony patentu, ponieważ takie analizy mogłyby być pomocne w rozwoju nowych odmian w oparciu o istniejące opatentowane geny;
b)
przedstawienia w 2017 r. na podstawie art.16 lit. c) dyrektywy 98/44/WE sprawozdania dotyczącego rozwoju i wpływów prawa patentowego w dziedzinie biotechnologii i inżynierii genetycznej, aby podjąć pozostałe kwestie zidentyfikowane przez grupę ekspertów, które mogą wymagać wyjaśnienia w celu zwiększenia pewności prawa w tej dziedzinie.
7.
WZYWA państwa członkowskie, jako członków Europejskiej Organizacji Patentowej, by nawoływały do dostosowania praktyki Europejskiej Organizacji Patentowej do niniejszych konkluzji.
1 Dz.U. L 213 z 30.7.1998, s. 13.
4 Dz.U. C 411 z 8.11.2016, s. 3.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024