Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.

Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych

(2017/C 65/02)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2017 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ:

1.
PRZYPOMINAJĄC:
-
że w dyrektywie 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych 1  zawarto zasady dotyczące zdolności patentowej materiału biologicznego, takiego jak zwierzęta lub rośliny;
-
decyzje Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z dnia 25 marca 2015 r. w sprawach G2/12 (pomidory II) i G2/13 (brokuły II), która stwierdziła, że produkty uzyskane dzięki korzystaniu z czysto biologicznych sposobów mogą mieć zdolność patentową, nawet jeśli proces wykorzystany do uzyskania danego produktu jest czysto biologiczny, a co za tym idzie, nie ma zdolności patentowej;
-
Międzynarodową konwencję z dnia 2 grudnia 1961 r. (konwencja UPOV) o ochronie nowych odmian roślin wraz z jej późniejszymi zmianami;
-
swoje dyskusje z 13 lipca i 22 października 2015 r. oraz z 29 lutego, 29 września, 28 listopada i 12 grudnia 2016 r.;
-
rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie patentów i praw do ochrony odmian roślin 2 ;
-
sprawozdanie końcowe grupy ekspertów do spraw zmian w prawie patentowym w obszarze biotechnologii i inżynierii genetycznej i skutków tych zmian z dnia 17 maja 2016 r. 3 ;
-
sympozjum prezydencji z dnia 18 maja 2016 r. pt. "Finding the balance: exploring solutions in the debate surrounding patents and plant breeders' rights" (Dążąc do równowagi: analiza rozwiązań w debacie wokół patentów i praw do ochrony odmian roślin).
2.
PRZYZNAJĄC, że decyzje Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z dnia 25 marca 2015 r. w sprawach: pomidory II i brokuły II stoją w sprzeczności z przepisami niektórych państw członkowskich i że konieczne są przejrzyste zasady w tej dziedzinie.
3.
Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE zawiadomienie Komisji z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych 4 , bez uszczerbku dla ewentualnych przyszłych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zawiadomienie zwiększa przejrzystość zasad w UE w tej dziedzinie i przyczynia się do przywrócenia odpowiedniej równowagi pomiędzy prawami patentowymi a prawami do ochrony odmian roślin.
4.
PRZYPOMINA, że zamiarem prawodawcy unijnego przyjmującego dyrektywę 98/44/WE było wyłączenie zdolności patentowej produktów uzyskiwanych sposobami czysto biologicznymi.
5.
ODNOTOWUJE inne kwestie poruszone w zawiadomieniu, a mianowicie kwestie udzielania wzajemnych licencji przymusowych oraz dostępu do materiału biologicznego i jego depozytu.
6.
WZYWA Komisję do:
a)
dalszej analizy - w kontekście warunków udzielania wzajemnych licencji przymusowych - kwestii związanych z istotnym postępem technicznym o zasadniczym znaczeniu gospodarczym w odniesieniu do danej odmiany roślin lub wynalazku, a także dalszej analizy kwestii związanych z zakresem ochrony patentu, ponieważ takie analizy mogłyby być pomocne w rozwoju nowych odmian w oparciu o istniejące opatentowane geny;
b)
przedstawienia w 2017 r. na podstawie art.16 lit. c) dyrektywy 98/44/WE sprawozdania dotyczącego rozwoju i wpływów prawa patentowego w dziedzinie biotechnologii i inżynierii genetycznej, aby podjąć pozostałe kwestie zidentyfikowane przez grupę ekspertów, które mogą wymagać wyjaśnienia w celu zwiększenia pewności prawa w tej dziedzinie.
7.
WZYWA państwa członkowskie, jako członków Europejskiej Organizacji Patentowej, by nawoływały do dostosowania praktyki Europejskiej Organizacji Patentowej do niniejszych konkluzji.
1 Dz.U. L 213 z 30.7.1998, s. 13.
4 Dz.U. C 411 z 8.11.2016, s. 3.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.65.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.
Data aktu: 01/03/2017
Data ogłoszenia: 01/03/2017